מרכזייה לעסקים | השוואת מחירים מרכזיה טלפון - חייגו 0778123111

מרכזייה לעסקים – מגמות חדשות לעסקים מבוזרים

FOCUS ,TELECOM, פוקוס, טלקום,

 

מרכזיות לעסקים – מגמות חדשות לעסקים מבוזרים

 

עסקים רבים מבינים היום יותר ויותר, שהשקעה מצומצמת לתחום ה- IPT לארגון מבוזר, בדמות פתרונות כמו אלו של מרכזיות לעסקים מסוג "מרכזיות יהלום", מרכזיות פנסוניק, "מרכזיות כוכב" ודומיהם, תוך התעלמות מההתפתחויות הטכנולוגיות שנועדו לחסוך בהוצאות, אינה הפתרון הנכון והחסכוני ביותר לקישור של סניפים מבוזרים ואו מרוחקים. 

 

מרכזיות לעסקים – הקדמה

ארגונים ועסקים רבים סובלים מהוצאות תקשורת גבוהות והוצאות תחזוקה, שו"ב (שליטה ובקרה) ואדמיניסטרציה בלתי סבירות, רק בגלל שהארגון העסק שלהם מבוזר על פני הארץ ואו בעולם. הגישות המתפתחות: שוק של "מחשוב ענן", קוד פתוח בתקשורת – אסטריסק,  וירטואליזציה, "מיקור חוץ – Hosted Services", שנמצאות בתחילת דרכן לפלטפורמות של הארגונים, תקלנה ללא ספק על מערכות הניהול, והעברת המידע בארגון מבוזר. זאת, משום שבכל הטכנולוגיות הללו, אין כל משמעות או חשיבות היכן יושבים [פיזית] השרתים, מרכזיות לעסקים, מערכי האחסון ההגנה והגיבוי, ומערכות התכנה הארגוניות.

מרכזיות לעסקים

 

כיום אנו רואים מגמה של Convergence לא רק בין ה- Data ל- Voice, אלא גם בין ה- LAN ל- WAN. רשתות אתרנט מקומיות, שמחוברות לרשתות מטרו-אתרנט ומרחביות, יכולות לחבר סניפים ושלוחות ברשת שטוחה, שאין בה כל הבדל בין הרשת של הסניף המקומי או הסניף המרוחק. כולם ישבו באותו VLAN, שיהיה שקוף למיקום הפיזי של המחשבים ומוצרי הקצה (מדפסות, IPT, מצלמות רשת, רשתות אלחוט וכיו"ב). בנתונים מעודכנים לתחילת 2009 עולה, שהיישום הנפוץ ביותר בחיבורי IP-VPN בארה"ב הוא VoIP, והמניע החזק ביותר למעבר הזה הוא הצורך לקבל שירותי QoS/CoS ברשתות מרחביות. מדובר בשינוי מגמה ברור וחשוב בשוק העסקי. מאפיין חשוב שעולה מהסקר השנה הוא השינוי בתצורת החיבור. אם בשנה שעברה, היו החיבורים לרשתות MPLS תערובת של סוגי חיבור, בעיקר חיבורי נל"ן (כמו T1E1PRI), כיום, 55% מהנשאלים ציינו, שהם מתחברים לרשת המרחבית באתרנט.

 

מרכזיות לעסקים – מה היתרונות במעבר לחיבורי אתרנט?

 במשך שנים רבות, היו ארגונים ועסקים רגילים לקבל (בעיקר מבזק) חיבורים לסניפים, ללקוחות, לשותפים ולאינטרנט באמצעות טכנולוגיות מסורתיות: נל"ן, Frame Relay, ספרנת (סוג של נל"ן), ATM ו- PRI (לקישור מרכזיות IP לטלפוניה). כל טכנולוגיות החיבור הללו נעו במרכז הרשת של בזק בד"כ על טבעות SDH (נקרא בעגה האמריקאית SONET) בתמסורת מסוג TDM. אולם, בשנים האחרונות החל תהליך של הגירה של חיבורים מסורתיים אלו לעבר חיבורי IP-MPLS, שהם חלק מטכנולוגיית ה- VPN. ציוד חיבורי הקצה (CPE) לעסקים של החיבורים הישנים החל כבר לאזול מהשוק, כי היצרנים עברו לייצר רכיבי קצה לטכנולוגיות החדישות יותר.

 תצורת החיבורים של הלקוחות העסקיים ב- IP-MPLS בנקודות הקצה היא מאוד מגוונת: חיבורי סיבים לסוגיהם, מודמי DSL, מודמי כבלים, חיבורי אתרנט, חיבורי אלחוט (במיוחד WiMAX) וחיבורי סלולר רחב פס. בצפון אמריקה, כ- 2/3 מהארגונים ושליש מהעסקים הקטנים יותר (SME, SMB) כבר עברו ל- IP-MPLS. על פי נתונים מעודכנים, בשנה זו (2009) יחצה קו היקף החיבורים ב- IP-MPLS בארה"ב (מבחינת כמות החיבורים של לקוחות) את קו היקף חיבורי ה- ATM/Frame-Relay. ניתן להבחין בברור, שככל שהארגון מבוזר יותר (עם יותר שלוחות) אזי יש יותר נטייה לקחת חיבורים של IP-MPLS.

המעבר לחיבורי אתרנט (בעיקר דרך רשתות מטרו-אתרנט), מוביל לכמה יתרונות ברורים במרכזיות לעסקים:

 1. במרכזיות לעסקים אין צורך בציוד קצה מיוחד כדי לחבר את הרשת המקומית לרשת המרחבית. מדובר בחיסכון ממשי וברור ב- TCO- Total Cost of Ownership. לכל ציוד קצה בארגון, החל ממחשב אישי, דרך כל שרת, וכלה בנתב, טלפון IP, מצלמת IP, מדפסת מחלקתית, וכיו"ב, יש כיום חיבור אתרנט לרשת. כך יוצא, שהאתרנט הפשוט, הזול והמוכר, משמש כפרוטוקול ותצורת החיבור "קצה לקצה".

 יש כבר ארגונים שמתחברים לרשת ה- MPLS בחיבורי ג'יגה-אתרנט, בגלל העלייה המדהימה בצרכי התעבורה של הארגונים בשנים האחרונות. ניתן לקבל עד 40 ג'יגה-אתרנט כמעט מכל הספקים, ואף 100 ג'יגה-אתרנט (בכמה מקומות בארה"ב ובמדינות בדרום מזרח אסיה), למרות שתקן 40/100 ג'יגה אתרנט עדיין לא סגור. ספקים גדולים כמו ורייזון, מציעים מזה כשנה חיבורי 40 ג'יגה אתרנט ברחבי ארה"ב. בישראל, מגיעים בינתיים החיבורים מכל הספקים של MPLS למשתמשי הקצה לקצבים של עד 10 ג'יגה אתרנט.

 2. טופולוגית הרשת פשוטה יותר בחיבור מרכזיות לעסקים. בגישות חיבור אחרות יש צורך בנתבי מבואות חזקים בשיטת ה- (BGP (Border Gateway Protocol, כדי לתרגם מספרי IP של הרשת הפנימית למספרי IP של הרשת החיצונית ולנתב את התעבורה ברחבי הרשתות השונות והסניפים של הארגון.

לעומת זאת, בחיבורי אתרנט, ניתן לשמור על טופולוגית הרשת (MPLS Layer 3 Routing) "קצה לקצה" ללא צורך בתרגומים וניתובים מסובכים ויקרים בתוך הארגון, כאשר מחוץ לגבולות הארגון – רק ספק התקשורת השירות משתמש ב- BGP.

 3. חיבור מרכזיות לעסקים באמצעות חיבורי אתרנט אהודים יותר על מנהלי הרשתות בארגונים, כי ניתן ליישם בהם די בקלות VLAN Virtual LAN, כשיטה לבצע הפרדה "פיזית" בין תת רשתות, קבוצות עבודה ויישומים שונים. למשל: את שירותי ה- VoIP והווידיאו מפרידים ב- VLAN לכל חיבור בנפרד, כי שירותים אלו דורשים טיפול שונה והגנה ספציפית ברשת, בשונה משאר היישומים שיש בארגון. ברשתות IP-MPLS שינויי הגדרות הן עניין של שניות ולכל היותר כמה דקות. יש לכך חשיבות מרובה בתקופה של שינויים במבנה ובפריסה של הארגונים עקב תהליכי המיתון השוררים במשק העולמי.

 4. בחיבורי אתרנט לרשת מרחבית יש יכולת לעבור לשימוש ב- VPLS -Virtual Private LAN Services, טכנולוגיה מתקדמת וחדשה יותר של ה- MPLS, שנוח להפעילה על רשתות אתרנט קטנות עד בינוניות, אך לא ברשתות גדולות מדי.

למעשה, כל הרשת, המקומית או המרחבית, הופכת ב- VPLS לרשת מקומית. מדובר בשירותי VPN ב- Layer 2 (בניגוד ל- MPLS, שהוא שירות VPN ב- Layer 3).

יש בכך יתרונות עצומים למרכזי מידע בינוניים עד גדולים או כבדים, במיוחד לצרכי BCP/DRP, ליישומי קצה "כבדים", לקבוצות עבודה מבוזרות, לסנכרון בסיסי נתונים גדולים ולקישור "שקוף" של סניפים, שניתן לחבר אותם ברשת מקומית וירטואלית על גבי טבעות של מטרו-אתרנט.

 5. המחיר. ניתן לחסוך בין 15% ל- 65% מהוצאות התקשורת וניהול הרשתות ע"י התנתקות מהחיבורים המסורתיים והמעבר ל- IP-MPLS. ה- ROI הוא ברור ומהיר.

 גם בישראל, לספקיות התקשורת הגדולות (בזק, הוט, סלקום, פרטנר), יש כבר יכולת להציע ללקוחותיהן העסקיים פתרונות VPLS. טכנולוגיה מתקדמת זו, מתחילה למעשה לחדור רק השנה לארגונים ברחבי העולם (וגם בישראל), לארגונים שמגלים את היתרונות הגדולים הגלומים ב- VPLS לעומת ה- MPLS.

 מרכזיות לעסקים – סיכום

 

כפי שהצגנו כאן לא אחת, מומלץ לבחון מה הפתרון המתאים לכל עסק, לאור התחרות המתפתחת בין היצרנים והספקים השונים. מרבית הלקוחות העסקיים מעוניינים בקבלת שירותי טלפוניה מגורם מרכזי אחד, מול פיצול השירותים ממספר ספקים כמו שקיים היום. אנו עומדים לשירותכם לביצוע ייעוץ שכזה.

 

לקבלת הצעות מחיר מספקי מרכזיות IP לעסקים בחינם לחץ כאן!

 

 

לשיחה אישית ומיידית עם מהנדס תקשורת מיכאל פנחס חייג/י: 077-8123111

 

מרכזיות לעסקים

 


השאר תגובה

פוסטים נוספים