אירוח שרתים / אחסון לרשתות תקשורת – פתרונות מחשוב מתקדמים – מדריך

אירוח שרתים / אחסון לרשתות תקשורת – פתרונות מחשוב מתקדמים – מדריך

גיבוי בענן - השוואת מחירים

אירוח שרתים / אחסון לרשתות תקשורת – פתרונות מחשוב מתקדמים – מדריך


עסקים רבים מחפשים דרכים להוזלת עלויות התפעול של מערכות המחשוב והרשתות שלהם.

כיצד בוחרים את הפתרון המתאים לעסק וחוסכים בהוצאות המחשוב והתקשורת בגדול?

כיצד לא מתבלבלים בין שירותי ענן אמיתיים לשירותי ענן מדומים?

 

עולם אירוח שרתים, שירותים ורשתות תקשורת נמצא כיום בתוך מהלך של מהפכה, שחלקה הומצא בישראל, אבל היישום שלה בישראל נמצא עדיין די מאחור (מול הקיים בעולם המערבי). למהפכה הזו יש כמה שמות דוגמת: וירטואליזציה, SaaS/PaaS, ענן, Hosting, SDN. המינוחים לעיתים די מבלבלים, מה שמוביל לכך, שספקים רבים מוכרים ללקוחות עסקיים, שאינם בקיאים בנושא, "שירותי ענן מדומים". למשל, שירותי VPS מוצגים ע"י ספקי אחסון רבים כשירותי ענן, בעוד שהם אינם כאלו.


עד לשנים האחרונות, שירותי אירוח ואחסון התחלקו לכמה קטגוריות מרכזיות:

 

א. שירות משותף (Shared), שבו כמה לקוחות בעלי שרתים מתחלקים על השטח של מערכת אחת (דהיינו: כמה לקוחות מקבלים שירות משותף, על אותו דיסק, זיכרון, ומעבד).

ב. שירות ייחודי (Co-location). כאן, בעל השרת מביא את השרת שלו למתקן האחסון, או שוכר שרת שלם במתקן האחסון. השרת השלם הזה הוא בבלעדיות תחת שליטתו (או בניהול של גורם חיצוני, כרצונו).

ג. אירוח בחו"ל לצרכי שרידות. בגישה זו, השרת של הלקוח מבוזר בין לפחות שני אתרים, שאחד מהם בחו"ל, כדי לקבל יתירות (Redundancy) ושרידות לשרת והמידע הקיים עליו.

ד. שרת וירטואלי (VPS). די דומה לרעיון "השירות המשותף – Shared", אולם, כאן נעשה שימוש בכלים חזקים של שרתים וירטואליים דוגמת VMware. על גבי שרת פיזי אחד ניתן להתקין מספר סביבות עבודה וירטואליות, כאשר כל אחת מהן פועלת כסביבת מחשוב עצמאית, שגם נשלטת בצורה מלאה ע"י המשתמש ובהפרדה גמורה מהמשתמשים האחרים. בד"כ עלויות שירותי VPS זולים יותר מעלויות התצורות האחרות לאירוח ואחסון.

ישנן עוד אפשרויות של אירוח ואחסון, בשיטות, שנועדו לצרכי "התאוששות מאסון והמשכיות עסקית" (מכונים בשמות: DRP & BCP). מדובר בשיטות מאוד יקרות וכבדות, שאינן מתאימות לעסקים קטנים עד בינוניים.

בכל מקרה, כל השיטות הללו למעשה סיימו את חייהן. ההווה והעתיד מצוי במערכות אירוח ואחסון בענן. הסיבה לכך כפולה: זה יותר זול וזה יותר יעיל, נוח, מהיר, מאובטח וקל לתפעול. זה גם מאפשר מימוש של "התאוששות מאסון והמשכיות עסקית", בלי העלויות הכבדות הקיימות בפתרונות הישנים.

השינויים המהירים בעולם ה- IT והמעבר המהיר לתקשורת ניידת מובילים את השוק לספק את הכל בענן, שמכיל בתוכו נתונים בהיקף אדיר בדמות ה- Big-Data, בלי להתפשר על השרידות והאבטחה. למעשה, כל השוק הפך להיות חלק מהמגמה של ה- Mobile. העולם הולך לכיוון של Mobile & Social. זה הכיוון בו בחר הציבור ומצביע ברגליו אליו.
2 מיליארד סמארטפונים, שסופקו לשוק העולמי עד סוף שנת 2012, שינו את עולם ה- ICT לגמרי, שינוי בלתי הפיך וחד-כיווני. הפתרון להתפוצצות המידע ולמעבר לקישור נייד בכל מקום יכול להיות רק בענן, תוך שימוש בכלי וירטואליזציה, מעבדים מהירים, זיכרונות ענקיים, והחלפת הדיסקים הכבדים והאיטיים בפלאש – SSD.

בישראל, יש כיום 3 ספקים גדולים ומאוד מנוסים ואמינים לשירותי ענן, שמספקים את כל מגוון השירותים הנחוצים לכל בעל עסק, קטן כגדול: בזק בינלאומי, Med-1 ו- Triple C. לידם, יש כמות די גדולה של ספקים קטנים עד בינוניים, שמתמחים בשירות אחד או במספר שירותים בתחום האירוח והאחסון, חלקם גם החל לספק שירותי ענן. ניתן להזכיר כאן את אינטרספייס, סלקום (כולל נטוויז'ן), פרטנר (כולל 012 סמייל), הוט, We! ועוד רבים.
יש כיום מהלך של בניית מתקני אחסון גדולים נוספים ברחבי הארץ. המתקן הגדול והמשמעותי ביותר לאירוח ואחסון נבנה בהר החוצבים בירושלים ע"י קבוצת בינת, שתספק במתקן זה את כל השירותים לאירוח ואחסון בענן. מתקן נוסף נבנה בראש העין ע"י קבוצת אדגר, שתספק שירותי ענן מתחרים וזולים ברמת שרידות גבוהה (כך היא מתכננת).

שירותי ענן אירוח שרתים


מהם שירותי ענן?

 

"במבט על" יש כיום 3 מגמות בעולם העננים:
א) Private Cloud. ענן פרטי.
ב) Hosted Private Cloud. ענן פרטי בניהול חיצוני ("מיקור חוץ").
ג) Public Cloud. ענן ציבורי.

כמובן, שארגון עסק יכול לבחור צירופים של כמה סוגי עננים ולהפעילם במקביל או במשולב, אז מקבלים את המונח של "ענן מעורב – היברידי" – Hybrid Cloud, שכולל בתוכו לפחות שני סוגי עננים. הצמיחה הגדולה ביותר בשנים האחרונות הייתה (ותמשיך להיות) ב"ענן הציבורי". הסיבות: פשטות הפעלה, פשטות ניהול ומחיר זול.

אולם, יש הטוענים, שהעתיד של הארגונים והעסקים מצוי בעננים היברידיים. המעבר לעננים היברידיים יכול להגיע מ- 2 כיוונים: מעסק המעביר חלק מהפעילות שלו מהענן הפרטי לענן הציבורי ומאחד בין מערכות השליטה ב-2 העננים, או מעסק שהשתמש בעננים ציבוריים, ומקים לו ענן פרטי ומשלב ביניהם.

יצוין, שהעננים הציבוריים הגדולים ביותר בעולם הם אלו של: אמזון, גוגל ומיקרוסופט. רבים מהעסקים בישראל משתמשים כבר באחד או יותר מהעננים הציבוריים הללו לצרכיהם. מאוד קל, נוח וזול לרכוש מהם שירותי מחשוב, שירותי תשתיות ושירותי תוכנה ואפליקציות, בכל תחום. מולם, יש כמובן את ספקי שירותי הענן הציבוריים בישראל, שהוזכרו קודם. היתרון שלהם: הענן נמצא בישראל ולא בחו"ל (אם קווי התקשורת מישראל לעולם הרחב מתנתקים מאיזו סיבה, אזי אין שירותי ענן בינלאומיים).

חשוב כאן להדגיש: אין מה לפחד לצאת לעננים ציבוריים בארץ או בעולם. רמת האבטחה בעננים הללו טובה לא פחות ממערכות אבטחה פנימיות והעסקים תמיד יכולים להוסיף עוד שכבות אבטחה כרצונם. זה מתאים בדיוק לכל הצרכים של העסקים בכל סדר גודל ואין בשירותי עננים בעיות אבטחה, שלא ניתנות לפתרון טוב יותר, מפתרון בעיות האבטחה והשרידות הקיימות במערכות הישנות.

איך יודעים ששירות ענן הוא אכן שירות ענן אמיתי?

השאלה הבסיסית, שכל מנהל אמור לשאול את עצמו: מדוע יש לבחור בשירותי ענן אמיתיים? הסיבה: רק בשירותי ענן אמיתיים מקבלים את ההוזלה המשמעותית, המידית והברורה ביותר בהוצאות. מדובר בהוזלה של כ- 30% עד 40% מול החלופות האחרות של "מיקור חוץ" (Hosted, VPS). החיסכון בהוצאות הוא מרכיב חיוני בקבלת ההחלטות של כל עסקי ואין להתעלם מנקודה מרכזית זו.

בנוסף, אם התשלום הוא רק על פי צריכה ושימוש בפועל ובמודל ה- SaaS, זה שירות ענן טהור ואמיתי. אם יש תוספות (רישיונות שונים ומשונים, שאינם עפ"י צריכה, בתוספת עלויות תחזוקה, תמיכה, שדרוגים, וכיו"ב), זה לא שירות ענן טהור. חשוב להדגיש: רק בשירותי ענן אמיתיים מקבלים את האינטגרציה המלאה לכל יישומי IP של העסק, יכולים לשלב כל יישום ארגוני מכל סוג ובכל מקום ועל כל מכשיר קצה, וניתן לשלב בקלות תקשורת ניידת (אלחוטית וסלולרית) באופן שקוף בכל מקום בעולם. זאת, עם שירותים חשובים לפי צרכי העסק, כמו למשל שירותי 'נוכחות' (Presence), שהם מרכיב חיוני ביעילות עסקית ותקשורת מהירה במערכת העסקית.

איך בוחרים ספק שירותי ענן?


בהחלטה על בחירת ספק שירותי ענן יש לבדוק קודם כל האם אותו ספק מסוגל לספק את כל השירותים הנדרשים ויש לו את כל האפליקציות להם זקוק העסק. למשל, האם הוא מסוגל לספק שירותי מרכזית IP בענן, אם רוצים להעביר גם את המרכזייה לענן.
ניתן לבדוק ולשאול:

האם יש לו שירותי דוא"ל?
האם המתקן עומד בתקני "מתקני אירוח ואחסון"?
מה רוחבי הפס המובילים אליו וממנו? ועוד ועוד.

תהליך בחירת ספק שירותי ענן הוא תהליך מאוד מורכב, בגלל מגוון השירותים הניתנים בענן וריבוי המתחרים המספקים שירותים במגוון רחב של תצורות ושיטות תמחור. לכן, מומלץ לשכור שירותיו של יועץ עצמאי, שהתמחה בתחום, כדי לקבל את ההחלטות הנכונות.

החלטה על בחירת ספק שירות אירוח ואחסון בענן – טיפ:

מומלץ מאוד לדרוש SLA (ר"ת: Service Level Agreement) מספק השירות. החלק החשוב ביותר ב"הסכם רמת שירות" כזה אינו היקף ההסכם ועלויותיו, אלא הקנסות החזרים זיכויים על אי עמידה בהסכם. אין לחתום הסכם עם ספק, שאינו מוכן להגדיר מול ההתחייבויות שלו את הקנסות זיכויים החזרים כספיים, שהוא חייב בהם עקב אי עמידה בהסכם. אין לקבל את טיוטת ההסכם כ"כזה ראה וקדש". כל חוזה הוא בסיס למו"מ. בנוסף לדברים הברורים, שיש להגדיר בהסכם עפ"י רמת השירות הנדרשת בעסק (זמני תגובה לתקלות, עלויות, כיסוי ועלויות של סעיפי תקלות ושירות שאינם בהסכם, וכיו"ב), חובה לציין מול כל סעיף מה ההחזר זיכוי קנס, שהספק ישלם אם הוא אינו עומד בהתחייבויות שלו. 

שורה תחתונה:

בבחירת ספק שירותי אירוח ואחסון יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. מומלץ לבחון את החלופות השונות הקיימות כיום בתחום האחסון, שהן רבות, ולקבל החלטה המבוססת על ניתוח צרכים מול החלופות הקיימות בשוק. אנו, בכל מקרה, עומדים לרשותכם לסייע בבחינת החלופות השונות, הצגת יתרונות וחסרונות של כל חלופה, על מנת שתבחרו בחלופה האופטימלית מבחינתכם.

 נמאס לך לחפש שירותי אחסון / DATA CENTER מתאימה לעסק?

 

 

 אירוח שרתים / אחסון לרשתות תקשורת

השאר תגובה

פוסטים נוספים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
חיפוש באתר

איזו מרכזיית טלפון העסק שלך באמת צריך?שלא ימכרו לך ציוד מיותר!

לייעוץ טלפוני חינם ממהנדס מומחה ולקבלת הצעת מחיר - לחצו כאן

או התקשרו 077-812-3111

פוסטים אחרונים

View michael pinchas's profile on LinkedIn

קטגוריות