שימוש ברשתות Wireless WiFi כרשת פנים ארגונית (השוואת מחירים וטיפים)

שימוש ברשתות Wireless WiFi כרשת פנים ארגונית

תמסורות סימטריות לבסיסי שידור WiFi לעסקים

שימוש ברשתות Wireless WiFi כרשת פנים ארגונית

 

השימוש ב-WiFi הפך להיות מרכיב מרכזי בפריסת רשתות עסקיות וארגוניות בכל העולם וגם בישראל.

למי זה מתאים ומי מוביל את התחום הזה בישראל?

 

יותר ויותר עסקים וארגונים בישראל מבינים את היתרונות במעבר לרשתות אלחוט בתקן WiFi על פני רשתות פיזיות (LAN). הסיבות המרכזיות המייחדות את רשתות ה-WiFi מול הרשתות הקוויות הן:

א. אין צורך בכבילה יקרה וציוד רשת יקר. את בסיסי השידור של ה- WiFi אפשר להציב בכל מקום (אפילו במקומות בהם אין רשת חשמל, ואז החשמל מוזן לבסיס השידור של ה-WiFi על כבל אתרנט). זאת, במינימום עלויות של כבילה וציוד רשת.

דהיינו: רק בסעיף זה יש חיסכון כספי ניכר לעסק (ה-ROI בשימוש ב-WiFi הוא מאוד ברור). גם בסעיפים הבאים יש חיסכון כלכלי לעסק. כך, שמדובר בהשקעה כדאית מכל היבט שלא נבחן אותה.

ב. כל שינוי ברשת (תוספת שלוחות, הורדת שלוחות, תוספת משרדים וכיו"ב), מתבצע בקלות בתוכנה בלבד ובאופן אוטומטי או בהוספת בסיס שידור לשטח חדש.

ג. כל מכשיר קצה הקיים בעולם מכל סוג (סמארטפון, טאבלט, מחשב נייד וכיו"ב), תומך ב-WiFi. לכן, אין צורך בכל התאמות של מכשירי הקצה. בנוסף, טכנולוגיות האבטחה על ה-WiFi השתכללו מאוד (התקן המקובל כיום לאבטחה מכונה בשם WPA2) והן טובות היום בהרבה מרמת האבטחה הקיימת למשל ברשתות הסלולר. זאת, כמובן, רק כאשר מפעילים את מנגנוני האבטחה הללו על רשת ה-WiFi.

ד. אפשר לעבוד באופן נייד מה שלא קיים ברשת LAN פיזית קבועה. זה מאפשר מגוון רחב של שיטות עבודה ניידות, לרבות הפעלת מסופונים חכמים. כיום, זה פתרון אידיאלי עבור אנשי מכירות ואנשי שירות שטח, כמו גם לענפי התחבורה והלוגיסטיקה. זה פתרון טוב לענפי משק ורטיקליים רבים, למשל בעולם הרפואה בבתי החולים, בעולם האקדמי לסטודנטים ולסגל, בעולם החינוך לתלמידים ולמורים, בקניונים לקונים ולסוחרים, בבתי מלון לאורחים ולסגל העובדים וכך הלאה.

ה. אפשר להשתמש ברשתות WiFi כדי לחבר התקנים חדשים העוסקים בניטור, דיווח, ניהול ומעקב (מה שמכונה: IoT = Internet of Things). השימוש בהתקני IoT נמצא בעלייה אקספוננציאלית בשווקים רבים ורשת WiFi היא הפתרון המתאים (והזול ביותר) לחיבור מוצרים כאלה לרשת האינטרנט, לענן ואו לרשת הארגונית פנימה.

 

שימוש ברשתות Wireless WiFi כרשת פנים ארגונית

 

כמה דוגמאות בולטת בתחום זה:

1) בשווקים רבים החלו להצמיד תגי מעקב לציוד, למשל, בבתי חולים ובמחסנים מכל סוג.

2) במקומות רבים מפעילים מצלמות ובכמויות לאבטחה, מעקב ולניטור.

3) בעיריות רבות החלו להצמיד מודמים למוני המים כדי לקרוא את המונים מרחוק.

ברוב המקומות הללו, התגים, המודמים והמצלמות משדרים את המידע שנאסף לרשת ה-WiFi ולא לרשת הסלולר בגלל העלויות הגבוהות יחסית של חיבורים סלולריים.

פריסת רשתות Wireless WiFi בארגונים

מה התחדש בעולם ה-WiFi?

יש כל הזמן התפתחויות טכנולוגיות בעולם ה-WiFi. נצביע כאן על 3 התפתחויות מרכזיות:

א. עלייה מתמדת בביצועים (רוחבי הפס) וביעילות של הרשת האלחוטית. תקני WiFi מכונים בלשון המקצועית כתקן 802.11 (על שם המספר של ועדת התקינה העולמית, שמאשרת את התקנים). אחרי המספר הזה יש אותיות המסמנות את התקן העכשווי של טכנולוגיית בסיס השידור ומוצרי הקצה המתחברים לבסיסי השידור הללו.

כיום, התקן המקובל בעולם וגם בישראל הוא ac, שמסוגל (תאורטית) לספק חיבורים של עד כ-7 ג'יגה סל"ש באוויר. בהחלט נתון מרשים. אולם, בגלל מגבלות רגולטוריות הקיימות בישראל לגבי תקן זה, בישראל (רק בישראל), מכשירי ה-WiFi מוגבלים וניתן לקבל בתקן ac עד 300 מגה סל"ש. חשוב לזכור, שבכל מקרה של התקנת בסיס שידור (בד"כ נתבים) בתקן ac, יש לשמור על "תאימות לאחור" לתקנים הקודמים של ה-WiFi a/b/g/n, בגלל שלא כל מכשירי הקצה הקיימים בישראל יש בהם תמיכה ב-ac.

ב. שימוש ב-WiFi לא רק ל-Data אלא גם לקול ולמסרים מידיים. התקנים החדשים של ה-WiFi מאפשרים תמיכה באיכות שידור (QoS) ולכן ניתן להשתמש בהם גם לצורכי טלפוניה. יתרה מכך. ע"י שימוש בטכניקות חדישות, שמופיעות תחת השמות: HotSpot 2.0 ו-Passpoint, ניתן להפוך את רשת ה-WiFi לרשת חלופית לסלולר, גם בדיבור ומסרים מידיים, לרבות "נדידה" בין בסיסי שידור, בדיוק כמו ברשת הסלולר במעבר בין בסיסי שידור תוך כדי תנועה. מכאן, שניתן לחבר את רשת ה-WiFi למרכזיה ולהשתמש בה לצורכי טלפוניה ניידת, תוך חיסכון משמעותי בהוצאות על שירותי הסלולר בכל מקום בו ניתן לקבל שירות מה-WiFi במקום מרשת הסלולר.

ג. במערכות WiFi חדשות יש יכולת של "זיהוי מיקום" של ההתקנים המחוברים לבסיס השידור. זו תכונה מאוד חשובה ליישומים רבים, משום שמי שנמצא תחת גג, אין לו "זיהוי מיקום" ב- GPS. לכן, השימוש ביכולת "זיהוי מיקום" גם במקום בו אין  קליטת GPS, מאפשר לעסקים רבים להציע פתרונות חדשים מבוססי מיקום. השימוש הראשון, שנכנס לשוק, הוא הצעת מבצעים וקופונים ע"י בעלי עסקים ללקוחות פוטנציאליים המתקרבים לחנות שלהם, או הצעת מבצע למוצר מסוים, כשהקונה נמצא קרוב ליד הדוכן בו נמצא המוצר הזה. בבתי חולים ניתן לאתר את הציוד וגם את אנשי הסגל (רופאים ואחיות) היכן הם בדיוק נמצאים בכל רגע. זה עניין חשוב מאוד, כשיש פעולות חיוניות ומצילות חיים כמו בבית החולים. בבית הספר, המורה יכול לראות היכן כל תלמיד נמצא ולפנות אליו ישירות.

 

מיהם מובילי השוק בתחום בסיסי השידור של WiFi?

עד לפני כשנתיים הייתה סיסקו מובילת שוק ציוד ה-WiFi העסקי והארגוני בישראל. אולם, הבכורה ניטלה ממנה ע"י Ruckus Wireless (היבואן הראשי: גטר-טק). חברה זו הפכה למובילת שוק בלתי מעורערת בישראל, עם הוכחות (במבחנים בלתי תלויים) לעליונות בביצועים וביכולות. מאחוריה נמצאות: סיסקו, צ'קפוינט ו-Aruba (גם בפתרונות משותפים עם אלקטל-לוסנט, כחלק מפתרונות הטלפוניה והתקשורת האחודה – UC שלה) וכן עוד כמה יצרנים בעיקר מהמזרח הרחוק (לרבות סמסונג), עם נתחי שוק קטנים יחסית.

 

לסיכום: יש תחרות עצומה בעולם שירותי התקשורת על רשת האלחוט (WiFi) הניידת. המחירים מאוד זולים (וירדו עוד), המודלים העסקיים הופכים להיות פשוטים יותר ויותר, הנגישות לשירותים בענן מאוד קלה והביצועים משתפרים כל הזמן, במיוחד עם המעבר לתקנים חדשים דוגמת ac. לכן, מומלץ לבדוק כל הצעה להפעלת רשת WiFi עסקית, אם היא עונה על הצרכים של העסק ועובדיו ומהם היישומים, שניתן להפעיל על רשת זו לרבות שירותי טלפוניה וזיהוי מיקום.

 

ליצירת קשר עם מהנדס תקשורת מומחה לקבלת יעוץ טלפוני ראשוני בחינם

 

לשיחה אישית ומיידית עם מהנדס תקשורת מיכאל פנחס חייג/י: 077-8123111

השאר תגובה

פוסטים נוספים