תכנון רשת תקשורת לעסקים - כיצד לחסוך בעלויות? חייגו 077-8123111

תכנון רשת תקשורת – כיצד לחסוך בעלויות? חייגו 077-8123111

תכנון רשת תקשורת לעסקים – כיצד לחסוך בעלויות?

 

תכנון רשת תקשורת לעסקים

✅ רשת תקשורת לעסקים היא צורך חיוני שבלעדיו שום עסק לא יכול לתפקד.

✅ תכנון רשת תקשורת לעסק אינה משימה פשוטה, זולה או מהירה.

✅ כיצד ניתן לחסוך בעלויות בתכנון ויישום רשתות תקשורת פנימיות וחיצוניות בעסקים?

 

תכנון רשת תקשורת לעסקים לא מומלץ שייעשה כפעילות נספחת למי שמתקין ומתחזק שירותי מחשוב ותקשורת לעסק. זה המתכון הבטוח לאי יעילות ול"חתונה קתולית" עם מתקין הרשת, שהוא גם ספק שירותי התחזוקה לרשת לנצח (או לפחות לשנים ארוכות), בעלויות הולכות וגדלות כל שנה.

תכנון דאטה סנטר Data Center

 

תכנון רשת תקשורת אמור לענות על צרכי העתיד ולא על צרכי העבר וההווה. לכן, נדרש תכנון מקצועי מאנשי מקצוע הבקיאים בתחום ספציפי זה. זאת, מאחר שבשלב זה של התפתחות השוק המקומי, נוח לחלק מחברות התקשורת הגדולות, שיש ללקוחות העסקיים והארגוניים בישראל שתי רשתות תקשורת פיזיות נפרדות: טלפוניה ו-Data. זה יותר רווחי להן (לא ללקוח).

בתכנון רשת תקשורת לעסקים יש להפריד בין החיבור של הרשת לעולם החיצוני (דהיינו: לספק התקשורת) לבין הרשת הפנימית בעסק. רשתות תקשורת מתקדמות (פנימיות וחיצוניות) אמורות לספק "תשתית תקשורת אחודה" וללא הפרדה פיזית בין שירותי הטלפוניה ושירותי המחשוב וה-Data.

תשתית התקשורת החיצונית המומלצת כיום, ובמיוחד בכל הקשור לחיבור לתשתיות הענן היא IPVPN, תשתית שהיא זולה, אמינה ומאובטחת יותר מכל חלופת תקשורת עסקית אחרת. ככלל, פתרונות מחשוב ותקשורת בענן זולים ב-80% לפחות מול כל פתרון אחר לאותם צרכים של העסק. חיבורי PRI ו-E1 הם חיבורים יקרים ולא יעילים והשימוש בהם לא נחוץ והוא בזבוז מתמשך של כספי העסק על תשתיות תקשורת.

בתחום תשתיות התקשורת החיצוניות לעסקים, יש בשוק מעט (יחסית) מתחרים: בזק, הוט, Unlimited בכמה מקומות בארץ, סלקום ופרטנר בכמה מקומות בארץ. רק לבזק ולהוט יש פריסה ארצית. ניתן לשקול חיבורים סלולריים, במקומות שאין בהם יכולת לספק תשתית קווית (או כגיבוי לתשתיות קוויות).

מבחינת תכנון רשת תקשורת פנימית לעסקים, הפתרונות המומלצים כיום הם אתרנט (מקובל היום בתקן CAT6), או סיבים אופטיים, במקום בו יש צורך ברוחבי פס גדולים, שרידים  ואמינים.

הגישה היום היא של תכנון רשת תקשורת לעסקים בגישה "הכבילה האחודה". "תשתית אחודה" היא תשתית כבילת תקשורת הבנויה מתשתיות כבילת מחשב המשמשת הן לתקשורת מחשב והן לתקשורת טלפון על גבי אותה מערכת כבילה. מדובר בחיסכון של 50%-70% בהוצאות אם עוברים ל"תשתיות אחודות", שלא לדבר על פשטות התפעול, התחזוקה (לרבות בדיקת רשת) והניהול של התשתיות האחודות.

אולם, פתרונות אתרנט וסיבים אופטיים הם יחסית יקרים וקשים (פיזית) ליישום, מול פתרונות חלופיים הקיימים בשוק ויכולים לענות לעיתים קרובות בצורה מיטבית לצרכי העסק ובכלל זה:

א. רשתות WiFi. הביצועים מתקדמים והתקן המקובל החדיש הוא 802.11ad. רשתות אלחוט מסוג WiFi מתאימות גם כרשת עצמאית וגם כרשת גיבוי לרשת הקווית, גם במרחבים סגורים (בתוך משרדים) וגם במרחבים פתוחים ושטחים ציבוריים.

ב. תכנון ויישום רשתות מקומיות על בסיס מערכות קוויות הקיימות כבר בעסק ובכלל זה: על חוטי החשמל, על חוטי הקואקס (MoCa 2.0), ועל חוטי הנחושת של בזק ובאלחוט (דוגמת Z-Wave).

התקן הכי חדיש בתחום הזה הוא תקן G.hn, שפועל גם על קואקס, גם על חוטי הנחושת וגם על חוטי החשמל, עם מתאמים לכל סוג של חיבור.

אולם, בגלל שפע המתחרים והטכנולוגיות המגוונות, יש לבצע תהליך מושכל של בחירת פתרון מתאים מהספק המתאים. אין להסתנוור רק מהמחיר ומהיכולות הטכניות המוצהרות של הספק. יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית".

תכנון רשת תקשורת לעסקים – כיצד לחסוך בעלויות?

שורה תחתונה:

 

תכנון רשת תקשורת פנימית וחיצונית לעסק, מומלץ שייעשה רק לאחר בחינת צרכי העסק וצרכי המשתמשים בתשתיות התקשורת של העסק. אין כל סיבה, שבתחום שירותי תשתיות התקשורת יישארו העסקים עם מערכות ישנות של המאה הקודמת, כשכל הלקוחות שלהם (וגם המנהלים והעובדים שלהם), מסתובבים עם סמארטפונים וטאבלטים מתקדמים בידם.  אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך:

פתרונות תקשורת לעסקים קטנים – מדריך רכש
יעוץ לעסקים בתחום הוצאות תקשורת ומחשוב בעסק
פתרונות תקשורת ומחשוב ענן לעסקים

 

 

תכנון רשת תקשורת לעסקים


השאר תגובה

פוסטים נוספים