איך פתרון עיר חכמה יכול לסייע לעסק הקטן? התפתחות חדשה בישראל שכל בעל עסק חייב להכיר

איך פתרון עיר חכמה יכול לסייע לעסק הקטן? התפתחות חדשה בישראל שכל בעל עסק חייב להכיר

איך פתרון עיר חכמה יכול לסייע לעסק הקטן?

 

 

עסקים בישראל עדיין אינם מעורבים בפרויקטים של "עיר חכמה". הטרנד הזה תופס תאוצה גם בישראל ויכול לשרת עסקים קטנים מכל סוג, שיכולים לנצל את היכולות של "עיר חכמה", כדי להגיע ללקוחותיהם ולחסוך בהוצאות.

 

בשבוע אחד בתחילת אוגוסט 2016 הוכרזו 2 פרויקטים חשובים חדשים בהיקף משמעותי בתחום "עיר חכמה" בישראל:

א. חברת מגל מערכות אבטחה הודיעה על חתימת הסכם מסגרת לאספקת פתרון עיר בטוחה כולל (Turnkey) לעיר חולון. הפרויקט יבוצע במהלך חמש השנים הקרובות, ואם יושלם במלואו הוא צפוי להגיע להיקף כולל של כ-5 מיליון דולרים.

במסגרת הפרויקט, תספק מגל פתרון משולב מלא הכולל: מרכז שליטה ובקרה המבוסס על Fortis4G  – מערכת תוצרת בית אינטגרטיבית לניהול כולל של האבטחה, מאות מצלמות, מערכות בקרת כניסה אוטומטיות ומערכות אזעקה לבניינים עירוניים, מערכת כריזה, מערכות אינטרקום ולחצני מצוקה, שיותקנו באזורים ציבוריים.

שירותי מחשוב לעסקים

מגל תפרוס רשת תקשורת נרחבת, שמבוססת על סיבים אופטיים ותקשורת אלחוטית, שנתמכת ומאובטחת על ידי מתג Tungsten של מגל הכולל פתרון מובנה לאבטחת מידע לכלל הרשת והמותאם לעבודה בשטח פתוח.

בנוסף, רכישת חברת ,Aimetis על מערכת ניהול וניתוח הווידאו המתקדמת שלה, מחזקת את הפתרון של מגל בשוק מתפתח זה. אגב, מערכת Symphony של Aimetis נבחרה מוקדם יותר השנה לפרויקט עיר בטוחה בברזיל. הפתרון הזה מאפשר לבצע ניטור אוטומטי וחכם של המידע המתקבל ממצלמות האבטחה המפוזרות ברחבי העיר.

ב. בזק בשת"פ עיריית מודיעין השיקה את פלטפורמת העיר החכמה במודיעין. מדובר במערכת לניהול אורבני מלא של מגוון השירותים העירוניים, שמטרתה שיפור השירות לתושב, תוך התייעלות וחיסכון במשאבים עירוניים, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. פתרון העיר החכמה מבוסס על פתרון ניהול חכם המאגד מידע ממגוון רחב של התקנים המפוזרים ברחבי העיר. באמצעות המערכת נהנית הרשות המקומית מכלים לניתוח מידע ותיאום בין משאבים עירוניים בזמן אמת, דבר המקל על תהליך קבלת החלטות וחיסכון בעלויות לטובת התושבים. בנוסף, מאפשרת המערכת ללמוד את כלל ההתרחשויות בעיר ולהיות מוכנים מראש לתרחישים אפשריים.

מודל העיר החכמה של בזק מבוסס על שלושה מרכיבים מרכזיים: פריסת תשתית סיבים אופטית וטכנולוגיה אלחוטית מתקדמת (WiFi), התקנת סנסורים באופן מודולרי ועל פי צרכי הרשות הספציפית ומערכת ניהול ומידע מרכזית, שמבצעת אינטגרציה בין אלפי הסנסורים הפזורים ברשויות העירוניות. בנוסף, ניתן להוסיף אפליקציית עיר חכמה, שכל תושב יוכל להוריד לטלפון האישי שלו, באמצעותה יוכל לצפות בזמן אמת במקומות מרכזיים בעיר, ליהנות מגלישה חינם בעיר, לקבל הודעות מהעירייה ולשלוח הודעות למוקד העירוני.

מדובר בפלטפורמה פתוחה המאפשרת הוספת שירותים חכמים מרגע הבשלתם. כך, שהשירות רק ילך ויתפתח עם הזמן. מודל העיר החכמה של בזק נבנה תוך כדי שיתוף פעולה עם סטארטאפים ישראלים המציעים פתרונות חכמים בכל תחום.

שירות העיר החכמה כבר מציע מגוון פתרונות ושירותים המותאמים לצרכים העירוניים: שירות חניה חכמה, שמאפשר ניווט באמצעות האפליקציה לחנייה פנויה באזור בו התושב נמצא; פינוי אשפה חכם, המאפשר תכנון מסלול משאית פינוי האשפה רק כאשר הפחים מלאים; תאורה חכמה, שמותאמת לתנועה באזור ולמזג האוויר בזמן אמת; מצלמות אבטחה בעיר, שתגברנה את תחושת הביטחון ברחובות העיר ובעתיד אף תוכל המערכת לחזות אירועים על בסיס נתונים שנאספו; גלישה חינם ברחבי העיר; ניטור מערכות מים וביוב שיאפשר זיהוי אירועים חריגים וימדוד את מפלס המים בצנרת בכל זמן ועוד.

כיום העיר המתקדמת ביותר בתחום זה בישראל היא תל-אביב, שזכתה להכרה בינלאומית ופרסים על היישומים המוטמעים בתחומים רבים בעיר ואנו רואים התחלות בכמה ערים נוספות דוגמת: אילת, ירושלים, אשדוד, נתניה, רעננה, חיפה, חדרה וראשל"צ. בכולן, מריצים פרויקטים ראשוניים בעולם ה-IoT.

מה עסקים קטנים יכולים להרוויח מהתהליך הזה, המתרחש כיום בערים רבות בישראל?

  • השימוש המיידי בפלטפורמת "עיר חכמה" הוא להיכנס לאפליקציה העירונית בתור ספק שירות (או מוצרים) בתחום בו העסק פועל. לדוגמה: באפליקציה של עיריית תל אביב יש מידע מלא על העסקים, שנרשמו ומדווחים על מיקומם לתושב, בהתאם למקום בו התושב נמצא, או כתוצאה מחיפוש, שהוא מבצע באפליקציה העירונית. הצפייה של התושבים מתבצעת באמצעות רשימה של עסקים לפי סוג העסק או על גבי מפה עירונית.
  • אם העירייה התקינה רשת WiFi חינמית לתושבים, שמכסה גם את המקום בו נמצא העסק, העסק יכול לחסוך לעצמו את הוצאות הקמת ותחזוקת רשת WiFi פרטית ולהשתמש ברשת העירונית. חיסכון נטו בהוצאות.
  • אם העירייה התקינה רשת WiFi המכסה גם את האזור בו נמצא העסק, ניתן להוסיף בעסק בסיס שידור של iBeacon, כדי לאותת לתושבים הנמצאים קרוב לעסק על כך, שיש עסק בקרבתם ולהציע להם קופונים, מבצעים, או כל דבר אטרקטיבי אחר כדי למשוך אותם לעסק.
  • אם העסק נמצא בתחום הכיסוי של מצלמות האבטחה, שהעירייה פיזרה ברחבי העיר, ניתן לבקש מהעירייה להשתמש בווידיאו המופק מהמצלמה, כדי לנטר את הנעשה סביב העסק. זה חוסך לעסק התקנת מצלמות אבטחה משל עצמו סביב העסק.
  • אם לעסק יש מקומות חנייה פרטיים, ניתן להצטרף למערכת החנייה העירונית החכמה, להתקין סנסורים במקומות החנייה הללו ולאפשר חנייה ללקוחות, או לכל מי שמקבל היתר לחנות באותן מקומות חנייה של העסק.

אלו רק דוגמאות ראשוניות לשימושים, שעסקים קטנים יכולים ליישם בפרויקט "עיר חכמה". היות והתחום הזה נמצא רק בתחילת דרכו, מומלץ לנהל כעת מו"מ עם מי שמופקד על ניהול פרויקט "עיר חכמה" בעיר, כדי לראות כיצד ניתן להשתלב בפרויקט לתועלת העסק ולקוחותיו.

בשלבים הראשונים של ההתפתחות של תחום "עיר חכמה" בישראל, ייתכן והשילוב הזה לא ייעלה כסף לעסק, כי העירייה תהיה מעוניינת לספק מידע רב ושירותים נרחבים ככל הניתן לתושבים וללא כל תשלום מצד המשתמשים.

כשכל התושבים, שהם גם הלקוחות של העסקים (וגם בעלי העסקים ועובדיהם עצמם), מסתובבים עם סמארטפונים וטאבלטים מתקדמים בידם, שמחוברים באופן שקוף למגוון שירותי ענן, יש למצוא את הדרך הנכונה להשתלב במהפכה הזו, לתועלת העסק.

 

 פתרון עיר חכמה – שורה תחתונה:

תחום "עיר חכמה" נמצא כעת בתזזית ויש כיום תחרות מאוד עזה על ליבם של ראשי הערים, בשוק העולמי וגם בישראל. לכן, מומלץ לבצע תהליך מושכל של השתלבות העסק, בכל תחום אפשרי המתפתח סביב פתרונות "עיר חכמה".

בעלי עסקים אינם יכולים להישאר פאסיביים ולהתעלם מההתפתחות המדהימה הזו, שיכולה להביא להם תועלת עסקית ברורה.

עולם התקשורת נע מהר קדימה, והכוח עבר לידי הלקוחות, שמקבלים שירותים חינמיים מתקדמים מהרשות המקומית בהם הם נמצאים. לכן, גם העסקים מכל סדר גודל צריכים לנצל את המהפכה הזו. בעל העסק צריך להיות היכן שהלקוחות שלו נמצאים, ואם הם עברו להשתמש באפליקציות עירוניות, מקומו גם באפליקציות אלו.

 

אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה וההתפתחות הזו.

 

פארק ענבה במודיעין: העיר החכמה הראשונה של בזק

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
חיפוש באתר

איזו מרכזיית טלפון העסק שלך באמת צריך?שלא ימכרו לך ציוד מיותר!

לייעוץ טלפוני חינם ממהנדס מומחה ולקבלת הצעת מחיר - לחצו כאן

או התקשרו 077-812-3111

פוסטים אחרונים

View michael pinchas's profile on LinkedIn

קטגוריות