התקנת רשתות תקשורת מחשבים – איך לבחור ספק תקשורת ומחשוב?

התקנת רשתות תקשורת מחשבים – איך לבחור ספק תקשורת ומחשוב מוביל בשוק?

הקמת חדרי תקשורת ומחשבים

התקנת רשתות תקשורת מחשבים – איך לבחור ספק תקשורת ומחשוב מוביל בשוק?

 

✅ שנת 2020 היא שנת המפנה בשוק העסקי, מפנה של מעבר לשירותים מתקדמים וניידים, "תקשורת אחודה" ו"עבודה קבוצתית", לרבות שירותי ענן בכל תחום.

 

✅ מנהלים ובעלי עסקים שואלים את עצמם: מי הספק שיתקין ויתחזק עבורי את רשת התקשורת?

 

 

שוקי התקשורת בעולם כמו גם בישראל נמצאים השנה בתזזית מאוד חזקה, עם מעבר מהיר של עסקים וארגונים לטלפוניה ושירותי מחשוב בענן. בעשור הקודם, המהפכה הייתה במעבר מטלפוניה אנלוגית ישנה לטלפונית IP, מעבר מטלפוניה פיזית (של מרכזיה מבוססת ברזלים, נורות, חוטים, חשמל וחיבורים), למרכזיה וירטואלית, שנמצאת אי שם אצל ספק השירות (המצוי בארץ או בעולם). הצורך בחיסכון בהוצאות גובר על כל שיקול אחר.

אולם, לא כולם חוו את המהפכה הזו בעשור הקודם ונתקעו עם טלפוניה אנלוגית ישנה. כעת, הם ניצבים לפני מהפכה שנייה של מעבר לטלפוניה בענן, מהפכה, שבה כבר אין מרכזיה בכלל, יש רק משאבי מחשוב ואפליקציות תקשורת, בדיוק כמו כל שירות אחר בענן, שיכול להיות בכל מקום, בארץ או בעולם.

התקנת רשתות תקשורת מחשבים

 

גם מנהלים ובעלי עסקים, שנמצאים בעולם הטלפוניה הווירטואלית, וגם אלה, שנתקעו עם הטלפוניה האנלוגית הישנה, עדיין זקוקים לרשת תקשורת בעסק שלהם. ננסה לענות על השאלות המרכזיות, שמנהלים שואלים את עצמם בהקשר של רשת תקשורת בעסק ובחירת הספק לרשת כזו:

האם אני בכלל צריך רשתות תקשורת מחשבים בעסק?

 

תשובה: זו שאלה מאוד חשובה, שהתשובה עליה תלויה בניתוח הצרכים הקיימים והעתידיים בעסק. כ"כ, היא תלויה ברמת התקשורת החיצונית של העסק (מול לקוחות וכל שרשרת הערך של העסק: ספקים, שותפים וכיו"ב) ותלויה בהרגלי העבודה והשימוש בתקשורת של המנהלים והעובדים בעסק, לרבות השימוש במכשירי ניידים דוגמת סמארטפונים וטאבלטים.

באופן כללי ולא פרטני, ניתן להשיב, שלעסקים לא מעטים בישראל כבר אין צורך ברשת תקשורת פיזית בעסק וניתן להסתפק ברשת אלחוטית (WiFi).

האם יש צורך ברשת התקשורת בתשתית נפרדת לטלפוניה ול-Data?

תשובה: המענה לשאלה זו כיום מאוד ברור: לא מוחלט. הכיוון של שוק רשתות התקשורת בעסקים זו "תקשורת אחודה", שכוללת בתוכה את כל סוגי התעבורה.

מדובר בחיסכון של 50%-70% בהוצאות אם עוברים ל"תשתיות אחודות", שלא לדבר על פשטות התפעול, התחזוקה והניהול של "התשתיות האחודות".

ב"תקשורת האחודה": מה סוג הכבילה הפיזית המומלץ לרשת תקשורת המחשבים?

תשובה: כיום מומלץ לבחור בין תשתית של כבלים מסוג של אתרנט בתקן Cat 6 Cat 6A (בשנה הקרובה הדרישה תהיה לכבלי Cat 7 ו-Cat 7A, עם תמיכה ברשתות של עד 100 גיגה סל"ש), או בתשתית סיבים אופטיים. ההחלטה תלויה בתקציב, ברוחבי הפס הנדרשים והחזויים וברמת ההגנה הנדרשת לגבי העברת המידע ברשת. 

מהן השאלות, שאני צריך לשאול את ספק התשתיות, לפני קבלת הצעת המחיר לרשת תקשורת לעסק שלי?

תשובה: מדובר במשא ומתן עסקי – מקצועי לכל דבר, שרצוי שייעשה ע"י מומחים לתחום הזה. אם לבעל העסק אין ידע בתחום השתיות התקשורת, קל יהיה "לעבוד עליו" ולשכנע אותו לרכוש מה שטוב רק לכיס של ספק התשתיות.

השאלה החשובה ביותר, שבעל העסק יכול לשאול בעצמו (גם ללא ייעוץ מקצועי) את ספק התקשורת היא: מה העלות הכוללת למטר של רשת תקשורת לעסק, עלות הכוללת הכל: כל השירותים הנחוצים לעסק לרבות: מתגים, נתבים, לרבות מכשיר הקצה להגנה (פיירוולים, איזון עומסים וכיו"ב), מערכות גיבוי ושרידות, מערכות ניטור ושליטה, הביטוח, התחזוקה, רישיונות, תוכנות וכיו"ב. כך, ניתן להשוות בקלות בין ספקים ולחשב את העלות הכוללת של כל פתרון.

איך לבחור ספק מוביל לתשתיות לרשתות תקשורת מחשבים?

תשובה: בישראל מדובר בשוק מאוד תחרותי – מקצועי לכל דבר, שרצוי שייעשה ע"י מומחים לתחום הזה. אם לבעל העסק אין ידע בתחומי תשתיות התקשורת, קל יהיה "לעבוד עליו". מעטים מבחינים בין רמות שונות של סיבים אופטיים וברמות השונות של כבלי אתרנט, שלא לדבר על הרמות השונות של מתגים ונתבים והתקנים השונים לגמרי של רשתות אלחוטיות.

בנוסף, יש ספקים, שבחירה בהם תכניס את הלקוח העסקי ל"חתונה קתולית", עם קנסות יציאה דרקוניים. הלקוח העסקי יכול לגלות זאת מאוחר מדי, אחרי שכבר חתם על החוזה עם ספק תשתיות התקשורת.

אולם, השאלה החשובה ביותר, שבעל עסק יכול לשאול בעצמו (גם ללא ייעוץ מקצועי) את ספק התקשורת, בתהליך הבחירה בין ספקים היא: האם אתה מספק לי הסכם SLA ("הסכם רמת שירות") ברור, קריא ומובן, שבו יש התחייבות מצדך להחזיר לי כסף, אם אתה לא ממלא אחר תנאי רמת השירות המובטחים?

כיום, רק חלק מהספקים מספקים ללקוחות הסכם SLA, ויש הבדלים משמעותיים בין ההסכמים הללו. יש להתעקש על הנקודה הזו, כי היא קריטית עבור כל בעל עסק. נפילת רשת התקשורת ונפילת שירותי התקשורת היא נזק ברור לבעל העסק ולכן התחייבות בדמות הסכם SLA היא חיונית לעסק, שרוצה להגן על עצמו ושירותיו.

מה אני צריך לשנות בעסק, אם אני מעוניין לעבור לשירותי מרכזיה וירטואליים או לשירותי תקשורת ומחשוב בענן?

תשובה: המעבר ממרכזיה פיזית למרכזיה וירטואלית או למרכזיה בענן הוא בראש וראשונה מעבר מ-2 תשתיות תקשורת מקבילות בעסק לתשתית תקשורת אחת. לכן, יש לבדוק האם תשתית תקשורת ה-Data והאינטרנט של העסק יכולה לקלוט עליה גם את התקשורת הטלפונית. זה תהליך של בדיקה מקצועית, שרצוי שייעשה לפני ההתקשרות עם ספק התקשורת.

כ"כ, המעבר לתקשורת מתקדמת (וירטואלית או בענן), משנה את הרגלי העבודה של המנהלים והעובדים בעסק. יש להכין אותם לשינוי הזה, בהדרכות מתאימות ובתרגולים. לעובדים צעירים זה ייראה פשוט שטויות, כי הם רגילים לחיות בסמארטפון שלהם כל היום (הסמארטפונים של העשור האחרון הם, למעשה, מכשירי תקשורת טלפונית בענן, למעשה, בכמה עננים במקביל, לפי היקף היישומים והאפליקציות הקיימים על הסמארטפון). אולם, לעובדים מבוגרים, זה יכול להיות שינוי משמעותי, שיש לבצע אותו בזהירות ובתבונה.

מה עוד חשוב בבחירת התקנת רשתות תקשורת מחשבים לעסק?

 

תשובה: יש צורך לשים לב לנקודות הבאות:

  • הרשת אמורה להיות מוכנה לתמיכה ב-PoE (ר"ת: Power Over Ethernet), למעט אם זו מערכת המבוססת על סיבים אופטיים. המוכנות הזו מושגת בזכות מתגים מתאימים וכבלי רשת המתאימים לאופציה הזו. כיום, מוצרי קצה רבים ניזונים ממתח חשמלי המגיע בשיטת PoE ובכלל זה: טלפוני IP, מצלמות אבטחה, בסיסי שידור WiFi, מערכות אזעקה ועוד.
  • יש לוודא, שהרשת תומכת בקול ובווידיאו עם שיהוי אפסי. זה נכון לכל סוגי הרשתות ויש לבצע בדיקות שיהוי על הרשת, קצה לקצה, לפני שמקבלים אותה מספק הרשת.
  • יש לוודא, שהרשת מוגנת מפני התקפות סייבר, בבדיקות מתאימות, לפני שמקבלים אותה מספק הרשת.
  • מומלץ לעבוד עם ציוד תקני בלבד ולא עם ציוד, שיש בו זכויות קנייניות – פרטיות. זה יאפשר החלפה מהירה של ספק שירותי תקשורת (מניעת "חתונה קתולית" עם הספק) ומציאת חלפים בזול, בכל מקרה של תקלה ברכיב ציוד מסוים.
  • ניתן כיום להחליט בין שיטות שונות של רכישת ציוד רשת, החל מרכישה מלאה, דרך השכרה, רכישת בליסינג או בצורת מימון אחרת, או בתשלום על הרשת לפי רמת השימוש ("רשת תקשורת לפי דרישה"). יש לקבל את ההחלטה לגבי צורת המימון לפני הרכישה של רשת התקשורת וחתימת ההסכם עם הספק, כדי לא ליפול ל"בור ללא תחתית" של הוצאות בלתי צפויות.

 

התקנת רשתות תקשורת מחשבים – שורה תחתונה:

 

רכישת (או שדרוג) רשת תקשורת לעסק, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק. הצרכים של מרכזיה לשרד עורכי דין אינם דומים בכלל לצרכים של רשת מרכולים, חברת הייטק, סוכני ביטוח, או של משרד רואי חשבון.

לכן, מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת שירותי הקמת ותפעול רשת תקשורת, ומומלץ לבצע תיחור, בגלל התחרות העזה הקיימת בשוק הזה.

יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה ,(SLA) בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית".

אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

 

נמאס לך לחפש ספק התקנת רשתות תקשורת מחשבים לעסק? 

 

 

התקנת רשתות תקשורת מחשבים: Optimize Network Settings for TCP/IP 

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים