מתגי רשת תקשורת LAN – איך לבחור פתרון תקשורת לעסק? (מידע חדש)

מתגי רשת תקשורת LAN – איך לבחור פתרון תקשורת לעסק?

מרכזיות בזק לעסקים

מתגי רשת תקשורת LAN – איך לבחור פתרון תקשורת לעסק?

 

ההתקדמות של עולם התקשורת מאפשרת להעביר טלפוניה ו-Data על הרשת המקומית (LAN) בעסקים ובארגונים.

 

איך בוחרים את הרשת וציוד הרשת המתאימים לצרכי העסק?

 

בשנים האחרונות ארגונים ועסקים רבים מבינים, שלשלם על 2 תשתיות תקשורת מקבילות (טלפוניה ו-Data) זה לא כלכלי וגם לא מספק שום יתרונות להשגת יעדי העסק. לכן, מתבצעים מעבר והגירה של העסקים לכיוון של "רשת תקשורת אחודה" עם "תשתית כבילה אחודה". מדובר בחיסכון של 50%-70% בהוצאות אם עוברים לתשתיות אחודות, שלא לדבר על פשטות התפעול והניהול של התשתיות האחודות.

יש כמה אפשרויות טכנולוגיות ליצירת "רשת תקשורת אחודה" (למשל: MoCa, G.hn, HomePlug ו-WiFi), אולם, מה שרוב העסקים והארגונים בישראל מתקינים אלו רשתות מקומיות (LAN = Local Area Network) מבוססת אתרנט, ולעיתים מוסיפים על זה שכבה נוספת של WiFi לחיבורי מכשירים ניידים הקיימים בידי העובדים, הלקוחות והאורחים הנמצאים בתחומי העסק, ולפתרונות "זיהוי מיקום" מתקדמים.

מתגי רשת תקשורת LAN – איך לבחור פתרון תקשורת לעסק?

רשתות אתרנט הן זולות, יעילות, תואמות כמעט כל חיבור הקיים כיום בכל מכשירי הקצה, קלות ביותר לחיבור ולתפעול ואינן דורשות אחזקה. קל לפרוס כבלי אתרנט ומחירן זול. בד"כ ניתן להשתמש בכבל CAT5, שאורכו עד 100 מטר, ללא צורך בהגברה.

כדי שרשת של כבלי אתרנט תפעל, שהיא למעשה הבסיס של LAN, יש צורך להתקין בה מתגים (או נתבים) פיזיים. המתג מספק את היכולת להעביר אותות חשמליים על גבי רשת החוטים הקיימת באתרנט, לכל כיוון נדרש, בהתאם לטופולוגיה של הרשת. הנתב מותקן בד"כ בנקודת היציאה-כניסה של הרשת, בנקודת החיבור לרשת החיצונית של ספק התקשורת.

המתגים והנתבים הקיימים כיום בשוק תומכים בהעברה משולבת של Data וטלפוניה על רשת אחודה ומוצרי רשת מתקדמים הקיימים כיום מאפשרים גם לקבוע קדימות ו"איכות שירות" (QoS) לפי סוג התעבורה הקיימת ברשת.

ספקיות המתגים המובילה בישראל לעסקים הן HP  ו-Dell וספקית הנתבים המובילה בישראל בעסקים היא סיסקו.

יחד עם זאת, יש בשוק לא מעט ספקים מתחרים וטובים. אחד המתחרים היא חברת מארוול ישראל, שהשיקה 2 מתגי תקשורת חדשים לרשתות ארגוניות, מתגים, שפותחו בארץ.

מדובר במתגים מתקדמים "ברי תכנות", שמשלבים עד 48 יציאות אתרנט 2.5 GbE, וכן ממשקי 10 ו-40 גיגה אתרנט לחיבור לרשת ולשרתים בארגון.

 

המפרט של 2 מתגי התקשורת החדשים:

1. Prestera 98DX325X, מתג המהווה את הגרעין למערכות אתרנט ותומך ב-24 ו-48 ממשקי 2.5 גיגה אתרנט וכן בממשקים של 10 ו-40 גיגה אתרנט ומהווה את הגרעין לבנית מערכות בקצב של 168Gbps, בשימוש במתג בודד.

יתרונות המתג הזה:

 • תומך בקישוריות למגוון יישומים לרבות נקודת גישה, תחנות עבודה ומחשבים אישיים חזקים ושרתים מכל סוג.
 • מאפשר האחדת תשתיות רשת קווית ואלחוטית בארגון, תוך ניצול פריסת כבלי תקשורת הקיימים מסוג CAT 5e לשדרוג מתקשורת 1 גיגה אתרנט ל-2.5 גיגה אתרנט על גבי כבלי נחושת, ללא צורך בסיבים אופטיים.
 • מאפשר לקבץ מספר מערכות בדידות למתג לוגי אחד (Stacking).
 • טכנולוגית המתג תומכת ב-Virtual interfaces ומשתלבת במגמה של Virtualization.

2. 98DX83XX Prestera , מתג מהווה את הגרעין למערכות אתרנט ותומך במספר רב של ממשקי 10 ו-40 גיגה אתרנט ומהווה את הגרעין לבנית מערכות בקצב של 320Gbps, בשימוש במתג בודד.

יתרונות המתג הזה:

 • בעזרת המתג הזה ניתן לאחד קישוריות לתחנות עבודה, שרתים ומערכות האחסון ע"ג רשת אחודה בענן הפרטי/ארגוני. מאוד מתאים לבניית עננים מקומיים או שילוב של ענני מקומיים ועננים ציבוריים (מכונה: עננים היברידיים).
 • מתג יעיל במיוחד המאפשר בניית מערכות בקצב גבוה, ובעלות המאפשרת פריסה נרחבת בארגונים, ובמיוחד בארגונים מבוזרים על פני קומות וקמפוסים.
 • טכנולוגית המתג תומכת ב-Virtual interfaces ומשתלבת במגמה של Virtualization.

 

כיום, תצורות רשת של 2.5 גיגה אתרנט זוכות לשימוש נרחב ברשתות ה-LAN הארגוני. ארגונים בוחנים כיום פתרונות יעילים וחסכוניים במיוחד המשלבים גישה ב-2.5 גיגה אתרנט לתחנות הקצה ולנקודות WIFI מתקדמות, ואיסוף התעבורה לממשקים מהירים של 10 גיגה אתרנט ו-40 הקיימים במתגי הקצה ברחבי הרשת.

בזכות שילוב "טכנולוגית מיתוג ניתנת לתכנות" והתומכת בווירטואליזציה, המתגים הללו מאפשרים לארגונים לבנות רשת מהירה ואחודה, שפרושה בארגון עד לתחנות הקצה והשרתים. בשילוב עם המתגים החדשים, מציגה מארוול גם כלים לבניית רשתות תקשורת מוגדרות תוכנה (SDN) וממשק ניהול מתקדם למתגי התקשורת, שמאפשרים פריסת ענן פרטי תחת פתרון תוכנה אחוד.

בטרם ביצוע השדרוג ב-LAN (ובחינת חיבור של העסק לשירותי ענן) יש צורך בתכנון ובחינת הרשת ובכלל זה:

 • בדיקת מוכנות רשת התקשורת המקומית למתן שירותים משולבים של טלפוניה ו-Data ותמיכה בשירותי ענן מכל סוג. רשת אתרנט ישנה של 10 מגה או 100 מגה לא תספק את הצורך הזה. רצוי כיום להשתמש בכבלי אתרנט CAT 5e או אפילו CAT 6 ובחיבורי אתרנט מקומיים של 1 גיגה לפחות (מומלץ 2.5 גיגה), לכל נקודת קצה אליה מחוברים שלוחות הטלפון עסקי ומחשבי הקצה. חברות ועסקים מתקדמים לא מסתפקים בכבלי CAT 6 החדשים אלא עוברים לרשת LAN מבוססת סיבים אופטיים, שהיא כמעט בלתי מוגבלת בקיבולת שלה (אבל הרבה יותר יקרה, מרשת אתרנט תקנית ורגילה).
 • יש לבדוק את רמת העומס והרעש על רשת האתרנט המקומית ולנטרל כל מקור רעש היכול לפגוע באיכות הטלפוניה. למשל: מכשיר מיקרוגל (או אפילו מנורת פלורסנט), שנמצא בסמוך לכבל הרשת המקומית, יכול להכניס המון רעש לרשת המקומית. גם מחשבים ישנים ומוצרי רשת ישנים דוגמת מדפסות ומתגים ישנים, יכולים להכניס רעש מיותר ומזיק לרשת. לכן, יש כבלי אתרנט עם רמות סיכוך מפני רעש ברמות שונות (ככל שרמת הסיכוך יותר גבוהה הכבל יותר יקר) ויש לבחור את רמת הסיכוך של הכבל בהתאם לרמת הרעש הקיימת סביב הרשת.
 • יש לבחור את שיטת החיבור העסקי לאינטרנט הטובה ביותר לעסק, לצורך חיבור משולב, שכולל בתוכו גם את הטלפוניה העסקית המקושרת לענן. כיום, חיבורי IPVPN הם הטובים והמומלצים לעסק. כיום, שירות IPVPN עם פרוטוקול MPLS (המכונה לעיתים גם בשם VPRN) הוא השירות המועדף והמומלץ לעסקים בכל סדר גודל לחיבור תמסורת ל – Data Centers,  לשירותי ענן, לסניפים ולשותפים בשרשרת הערך, בגלל רמת האבטחה והשרידות של סוג החיבורים הזה, קלות הפעלתם והמחיר הנוח של החיבור.
 • יחד עם זאת, ניתן לשקול חלופות אחרות, למשל חיבור עסקי של 500 מגה בהוט. יש עוד מגוון סוגי חיבורים עסקיים בשוק, מספקי התקשורת השונים.
 • יש לבחון אם יש צורך בהעברת מתח חשמלי על רשת האתרנט (מכונה בשם: PoE = Power over Ethernet), למשל לחיבור בסיסי הפעלה של WiFi או לחיבור מצלמות אבטחה, במקום שאין יכולת או צורך להעביר קו חשמל. אם כן, המתג הנבחר אמור להיות בעל יכולת תמיכה מובנית ב-PoE.
 • בכל מקרה, חובה לקרוא את כל "האותיות הקטנות" לפני שחותמים הסכם עם ספק תשתיות התקשורת, לפני שנופלים "למלכודת עכברים" עם קנסות דרקוניים.
 • יש לבחון מהם הצרכים המלאים של העסק, לרבות חיבור מערכות משיקות (דוגמת מצלמות אבטחה, שערים ודלתות, מערכות רישום ומעקב עובדים וכיו"ב) לרשת המקומית, חיבור ליישומים של העסק, רמת האבטחה והשרידות הנדרשים בעסק וכל שירות, שיש בו צורך עסקי ותלוי ב-LAN.

 

מתגי רשת תקשורת LAN – שורה תחתונה:

עולם התקשורת נע מהר קדימה, והלקוחות העסקיים עוברים לרשת תקשורת אחודה, שמעבירה עליה גם Data וגם טלפוניה ומשמשת בסיס לשירותי ענן מכל סוג. כדי להפעיל רשת אחודה יש צורך במתגים (ונתבים בנקודת החיבור לספק התקשורת).

לכן, מומלץ קודם להחלטה על בחירת ספק הנתבים והמתגים עבור העסק, לבצע ניתוח צרכים ובדיקת ROI בסיוע אנשי מקצוע, כדי להגיע להחלטה מושכלת בנושא ולתחר בין הפתרונות השונים הקיימים בשוק בתחום זה. יש לבדוק אם הפתרון שנבחר תומך בשדרוג לשירותי ענן, כדי לקבל את מירב היתרונות של שירותים בענן.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת מוצרי תקשורת מתקדמים מהסוג של מתגים חכמים. יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית". אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

 

נמאס לך לחפש ספק שירותי ענן וירטואלים לעסק? 

 

לשיחה אישית ומיידית עם מהנדס תקשורת מיכאל פנחס חייג/י: 077-8123111

 

 

יום האישה הבינלאומי 2016 במארוול ישראל | Marvell Israel

השאר תגובה

פוסטים נוספים