תיקון תקלות ברשת תקשורת מחשבים באמצעות Wireshark

תיקון תקלות ברשת תקשורת מחשבים באמצעות Wireshark

שעוני נוכחות למשרד

תיקון תקלות ברשת תקשורת מחשבים באמצעות Wireshark

 

תיקון תקלות ברשת תקשורת

✅ תקלות ברשתות תקשורת ובמערכות טלפוניה הן דבר שכיח ביותר.

 

✅ מה צריך לעשות כדי לאתר תקלות?

 

✅ האם כל אחד יכול לאתר תקלות כאלו ולתקן אותן? האם זה כדאי?

 

 

יותר ויותר כל עסק או ארגון, שיש לו רשת תקשורת מחשבים (קווית, סלולרית ואו אלחוטית, למשל מסוג  (WiFi), נתקל לא אחת בבעיות ברשת התקשורת, החל מנפילת רשת וכלה בירידה בביצועים של הרשת עצמה, או של חלק ממרכיביה, או ביישומים מסוימים. לעיתים התקלה היא מקומית, ברכיב קצה אחד (למשל מחשב או טלפון IP).

למה בכלל לנסות ולתקן תקלות לבד?

רוב בעלי העסקים בוחרים להעביר את "כאב הראש" של התיקונים לחברה המתחזקת את הרשת ומרכיביה (לרבות הטלפוניה), בין בהסכם שנתי ובין ברכישת כמות שעות תחזוקה ותמיכה מוגדרים מראש ("טיקטים"). זאת נראית להם הדרך ההגיונית והחסכונית ביותר לטפל בתחזוקה ובתקלות ברשת.

יש כמה בעיות בגישה זו:

1) היקף ההוצאה החזויה לא ידוע. אי אפשר לצפות כמה תקלות תהיינה בחודש או בשנה הקרובה. גם אי אפשר לצפות אם תהיינה תקלות קטנות או גדולות.

2) הטכנאים, שמגיעים לתקן תקלות, נוטים "לנפח" את העלויות. הסדרה הטלוויזיונית "יצאת צדיק" מדגימה שוב ושוב את הבעיה של מוסר עבודה ירוד בישראל בתחומים הללו. תיקון תקלה פשוטה ביותר אבל שמשתקת את העבודה בעסק, שתיקונה צריך לקחת כמה דקות, יכולה להפוך למבצע יקר וארוך ביותר עבור העסק. זאת, כי הטכנאי רוצה "לעשות סיבוב" על הכיס של בעלי העסק, שלא מבינים מה הוא עושה ותלויים בו באופן מוחלט.

יש הבוחרים לתחזק את מערכות התקשורת לבד, או באמצעות מומחה, שבעל העסק מכיר אישית, מומחה, שמזעיקים אותו בעת תקלה, כשלא מצליחים להתגבר עליה לבד. זו גישה אפשרית ודי טובה לעיתים קרובות, אבל היא לא מוצלחת במיוחד, כאשר המומחה, שרגילים להזמין, בדיוק נמצא בטיול בחו"ל או שוכב חולה ולא יכול לצאת מהבית. אז נאלצים להזמין מומחה אחר, במחיר מופקע, מומחה, שיגיע רק אחרי חצי יום או רק למחרת, ובינתיים העסק מושבת ומפסיד כסף.

יש גישה נוספת האומרת: "יש לחתום על הסכם תחזוקה עם ספק תחזוקה גדול ואמין, אבל מה שאפשר לתקן לבד, קודם כל לנסות לתקן לבד". במציאות, רוב תקלות מערכות התקשורת ניתנות לתיקון לבד ודי בקלות ובמהירות. יש גם כלי עזר חופשיים (חינמיים) בתחום הזה, דוגמת Wireshark.

 

לקבלת הצעת מחיר עבור תיקון תקלות ברשת תקשורת – השאירו פרטים כאן

תיקון תקלות ברשת תקשורת מחשבים באמצעות Wireshark

מה זה Wireshark?

אחד הכלים החופשיים והמקובלים לניטור רשתות תקשורת ולאיתור תקלות הוא מערכת Wireshark. זו תוכנת רחרחן (Sniffing) חופשית ומבוססת קוד פתוח, שרצה על כל מערכת הפעלה הקיימת במחשבים בעסק.

מערכת תוכנה זו משמשת לפתרון בעיות, ניתוח תעבורת רשת, פיתוח פרוטוקולי תוכנה ותקשורת, ולמידה. התוכנה נקראה במקור Ethereal ובמאי 2006 הוחלף שם המיזם ל-"Wireshark" בשל שיקולי סימן רשום.

ההתקנה פשוטה וקל לאסוף מידע על הנעשה ברשת עד רמת כל מנת מידע (Packet) הנעה ברשת, ולהסיק מזה מסקנות: מה השתבש ומה מקור התקלה או ההאטה בביצועים. המערכת אוספת מידע מכל סוג של רשת כולל רשת WiFi.

למערכת יש יכולות לניהול ביצועים בגרסה, שנבנתה ביחד עם Riverbed, לרבות פתרון על USB, שנועד לנתח תעבורה במוצרי רשת בודדים, דוגמת נתבי WiFi.

אולם, מי שאינו בקי ברשתות תקשורת, עלול שלא להפיק תועלת רבה מהמערכת הזו, הגם שהיא חופשית. יחד עם זאת, אלה הרגילים להתעסק עם תוכנות, ילמדו די מהר איך לתפעל את המערכת הזו (יש גם עזרה מקוונת וקהילה של תומכים במערכת הזו, לרבות אתר הדרכה מפורט בעברית). כך, שאם יש אדם כזה בעסק, אפשר לתת לו ללמוד את המערכת ולתפעל אותה בעת הצורך.

מה בכל זאת אפשר לעשות לבד וללא ידע מקצועי בתחום הרשתות?

גם ללא כל ידע ברשתות תקשורת, די ברור, שאם רואים, שיש הפרעה ברשת מתחנה מסוימת או ממכשיר קצה מסוים, כדאי לבצע אתחול (Reboot) לאותה תחנה או מכשיר, או לנתק את התחנה או המכשיר מהרשת ולראות אם הבעיה נפתרה. אתחול (בדיוק כמו שהיינו רגילים לעשות במערכת הפעלה "חלונות" בגרסאות הישנות), ב-90% מהמקרים זו השיטה הטובה ביותר לתיקון תקלות רשת.

שלא לדבר על כך, שלעיתים קרובות תקלת הרשת מקורה בכך, שהחשמל, שמזין את הנתב או המתג, פשוט ניתק, כי מישהו משך בטעות את החוט. מחברים בחזרה את החשמל ונגמרה התקלה. אם זה לא עוזר, מחליפים את הרכיב שהתקלקל. זה ממש לא מסובך.

האם יש חלופות ל-Wireshark?

בהחלט. כל יצרן של ציוד רשת מספק עם הציוד הזה מערכת לניהול ולניטור המוצרים של אותו יצרן. כ"כ, יש מערכות מאוד מקצועיות (ויקרות) של חברות מובילות דוגמת: CA, VMware, IBM, HP, , מיקרוסופט, סיסקו, ג'וניפר, סיטריקס, אוויה ועוד. הבעיה: חוסר התאימות בין המערכות מקשה לראות את כל הנעשה ברשת מנקודת מבט אחת.

כיום, עם המגמה להעביר הכל לענן, שירותי ניהול הרשת וניטור הרשת עוברים (ברוב המקרים) לאחריות ספקי שירותי הענן, שמפעיל כלים היודעים לזהות, לנטר ולתקן תקלות מרחוק, גם באופן אוטומטי.

מערכות התקשורת החדישות, שמוכרים כיום בשוק, באות עם Zero Configuration ויכולת תיקון עצמית (Self-Healing) ו-Auto Configuration. לכן, מומלץ, בכל מקרה של רכישת ציוד רשת ותקשורת חדש, לרכוש רק מערכות היודעות לתקן את עצמן לבד או מרחוק משירות הניתן בענן.

יש תקנים לניטור וניהול מוצרי רשת מרחוק. לדוגמה: התקן העולמי לניהול נתבי פס רחב מרחוק קרוי בשם TR-069. ספקי תקשורת דוגמת בזק עסקים מפעילים את התקן הזה, כדי לנטר ולתחזק מרחוק את ציוד הרשת הקיים אצל לקוחות בזק.

מכאן, שמומלץ בעת רכישת רכיבי ציוד רשת להקפיד, שהם עונים על המפרטים של יכולת ניטור ושליטה בהם מרחוק. כך, ניתן לטפל בכל רכיב ברשת ולתקן תקלות עוד לפני שהמשתמשים ברשת ובשירותיה מרגישים בכך ומרחוק.

יש גם פתרונות חדשים לניהול רשתות תקשורת בענן דוגמת הפתרון של Meraki מבית סיסקו, שמופץ בישראל ע"י בזק בינלאומי. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם מומחה בטרם בחירת פתרון כלשהו לרשת התקשורת העסקית, בגלל התחרות החזקה, שהתפתחה גם בתחום זה.

 

שורה תחתונה בתחום תיקון תקלות ברשת תקשורת מחשבים:

 

עולם התקשורת נע מהר קדימה, ופתרונות חכמים מוצעים ללקוחות בכל תחום. מומלץ קודם להחלטה על התקנת פתרון כלשהו לתיקון תקלות רשת, לבצע ניתוח צרכים ובדיקת ROI בסיוע אנשי מקצוע. הכוח מצוי כיום בידי הצרכנים ויש לנצל זאת בצורה מושכלת.

 

לכן, נשאלות כאן כמה שאלות:

מה הבעיה הכי גדולה שיש לך בתחום תחזוקת רשת התקשורת בעסק שלך?

האם יש אצלך בעסק אדם שמבין ויכול להפעיל מערכת לניטור הרשת דוגמת Wireshark?

איך אתה חושב שאני יכול לעזור לך כדי להיות מוכן יותר במקרה של תקלות ברשת התקשורת בעסק שלך?

 

לקבלת הצעת מחיר עבור תיקון תקלות ברשת תקשורת – השאירו פרטים כאן

Introduction to Wireshark 2.0 

 

בדיקת רשת תקשורת נתונים באמצעות WIRESHARK

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים