תקשורת נתונים – איך לבחור איזה קו תקשורת מתאים לעסק שלך?

תקשורת נתונים – איך לבחור איזה קו תקשורת מתאים לעסק שלך?

P CENTREX בזק – מרכזיה וירטואלית לעסקים

תקשורת נתונים

✅ התרחבות התחרות בשוק התקשורת הישראלי יכול לבלבל כל עסק.

 

✅ מהן האופציות שיש לעסקים בתחום תקשורת הנתונים ואיך לבחור את החיבור והספק המתאים לעסק שלך?

 

 

פתיחת האופציה של "רישיון אחוד" ע"י משרד התקשורת יצרה בבת אחת תחרות של 17 ספקי תקשורת בעלי" רישיון אחוד".

מדובר במהפכה של ממש, שהעבירה (בפעם הראשונה בהיסטוריה של עולם ספקי תשתיות תקשורת למחשבים וטלפוניה) את הכוח לידי הצרכנים העסקיים .נגמרו מזמן הימים בהם רק בזק הייתה ספק שירותי תשתיות תקשורת לעסקים וארגונים בישראל.

אולם, מבחינת התשתיות הפיזיות הממשיות, המצב אינו כה מזהיר. יש בישראל 2 תשתיות ארציות קוויות (בזק והוט), תשתיות קוויות חלקיות מאוד ודי מיושנות של סלקום ופרטנר ו-3 תשתיות סלולריות ארציות (פלאפון, סלקום ופרטנר-הוט-מובייל). התשתית הנוספת, שנועדה לכסות את ישראל – ,Unlimited נתקעה וכרגע הפעילות הזו נמצאת במצב של חיפוש קונים.

לכן, כל הספקים בעלי רישיונות של "תקשורת אחודה" למעשה הם "ספקים וירטואליים", ש"רוכבים" על אחת או יותר מהתשתיות הפיזיות הללו. כך, שבכל מקרה, גם אם בוחרים בספק תקשורת וירטואלי בעל "רישיון אחוד", יש צורך לבחון היטב מה התשתית הפיזית, שעליה מסופק השירות שלו.

דהיינו: הלקוח העסקי אמור להחליט, בשלב ראשון, האם הוא יבצע את חיבור תקשורת הנתונים שלו (כולל אינטרנט לעסקים וטלפוני מסוג IPT) ברשת קווית, או ברשת סלולרית (או בשניהם גם יחד, לצרכי גיבוי הדדי ושרידות התקשורת).

תקשורת נתונים

רוב הלקוחות העסקיים בוחרים ויבחרו בתקשורת נתונים מבוססת תקשורת קווית. זאת, גם בטווח הזמן הנראה לעין, כל עוד ביצועי רשתות הסלולר בישראל אינם משביעי רצון בתחום המענה לדרישות של תקשורת נתונים עסקית. לכן, מומלץ לעסקים בלי תשתית קווית, לבחון יישום גיבוי בתשתית תקשורת סלולרית.

 

חלופות קיימות לתשתיות תקשורת נתונים קוויות:

 

  • חיבור בגישה של המגזר הפרטי. עסקים רבים, בעיקר קטנים, בוחרים בפתרונות של קווי תקשורת שיש ללקוחות הפרטיים, כלומר xDSL של בזק ו-Cable Modem של הוט. הסיבה מאוד ברורה: המחירים של החיבורים הפרטיים הם ב"מחירי רצפה", בגלל התחרות והסדרי "השוק הסיטונאי", ורוחבי הפס מספיקים לצרכים העסקיים שלהם, למרות שמדובר בחיבור עם קצב לא מובטח (Best Efforts) ורמת אמינות ושירידות לא גבוהים.
  • חיבור בפס רחב למגזר העסקי (בגישה שיש ללקוחות הפרטיים, המותאמת לעסקים). גם לבזק וגם להוט יש הצעות מקבילות לעסקים, בגישה של הצעות של המגזר הפרטי. דהיינו: חיבור ב-xDSL בבזק ו-Cable Modem בהוט, אולם בהבדל אחד חשוב: רוחבי הפס הם "מובטחים" ויש לחיבורים הללו רמת שרידות ואמינות די טובה. כרגע, החיבור של 500 מגה בערוץ היורד (10 מגה בערוץ העולה) בפס רחב בהוט עסקים, הוא ההצעה המשתלמת ביותר בשוק הקווי לעסקים קטנים. השירות המקביל המתחרה של בזק ב-xDSL הוא עד 100 מגה (בפועל עד 70 מגה). אין כרגע לבזק שירות מקביל מתחרה של 500 מגה ולא ידוע מתי יהיה.
  • שירות IPVPN. מדובר בשירות תשתית התקשורת המותאם ביותר לצרכי עסקים קטנים עד בינוניים. יש הבדלים בין השירותים של בזק והוט לאלה של סלקום ופרטנר. רוב השוק בוחר בפתרון של בזק בגלל רמת אמינות ורמת שירות טובים יותר. הפתרון מסופק במגוון רוחבי פס, עד 4 ג'יגה (בבזק, שהיא כאמור מובילת שוק בתחום זה) ברשת אחת, ללא צורך בשילוב בין שירותים או ספקים. ניתן להוסיף לחיבור מגוון פתרונות משלימים ומנוהלים כגון: ציוד קצה משודרג, שירותי QOS, שירותי Multicast ועוד. ברשת IPVPN ניתן להזמין מגוון שירותים: Intranet – קישור בין סניפים, Extranet – קישור ואבטחת מידע לאינטרנט או לשותפים עסקיים, שירותי מומחה – ניטור ובקרת רשת, SSL VPN – גישה מרחוק ברשת מאובטחת ומוצפנת ועוד.
  • שירות מטרו אתרנט. מדובר בשירות המתאים לעסקים בינוניים וגדולים (גם מבחינת המחיר) ומסופק על גבי תשתית הסיבים הארצית של ספקיות התקשורת הגדלות. הקצבים כאן הם מ-1 מגה ועד 100 גיגה (ויש בארץ כבר כמה חיבורים ברוחבי פס של מעל ל-100 גיגה, למשל חיבורים של בנקים ל-Data Centers שלהם). השירותים הללו מוצעים בעיקר ע"י בזק והוט (בחלק קטן מהארץ גם ע"י סלקום ופרטנר). אולם, רק לבזק יש רשת מטרו אתרנט ארצית כפולה, מה שמבטיח רמת שרידות ואיכות ברמה שאין למתחרותיה. ניתן לשלב בין רשתות IPVPN ומטרו אתרנט בלי שום קושי, כי רשת IPVPN "רוכבת" על רשת מטרו אתרנט של ספק התקשורת. זה טוב למשל לעסק גדול עם סניפים קטנים או מרוחקים. כך, שהסניף המרכזי הגדול יחובר במטרו אתרנט והסניפים הקטנים יחוברו ב-IPVPN.
  • חיבורים אחרים: יש לספקיות התקשורת מגוון חיבורים אחרים, בעיקר חיבורים ישנים וישנים מאוד ובכלל זה: נל"ן, Frame Relay, ATM, SDH, ISDN ו-PRI. בד"כ המחירים יקרים והטכנולוגיות הללו דורשות התקנת ציוד ישן ומאוד מוגבל בביצועיו, ציוד, שכבר לא מקובל להשתמש בו בעולם. לעסק שעדיין מצוי בתשתיות הטכנולוגיות הישנות הללו, מומלץ לשדרג את תשתיות התקשורת שלו.
  • חיבור ישיר בסיבים. מדובר בפתרון המתאים רק לעסקים וארגונים גדולים וגדולים מאוד. הכוונה כאן לחיבורי Dark Fiber (סיב אפל), בהם הארגון שוכר מבעל התשתית (בעיקר בזק והוט, בחלק מהארץ סלקום ופרטנר) את תשתית הסיבים שלו כ"סיב אפל" והארגון מתקין ציוד קצה משלו להעברת התעבורה על הסיב הזה, לכל מקום שהוא זקוק לו. כיום יש דיונים על הרגולציה בתחום הזה ויש הצעת חוק, שמונחת על שולחן הכנסת במסגרת "חוק ההסדרים במשק", חוק המחייב לפתוח את תשתיות בזק לחיבורים מהסוג הזה לכל מתחרותיה, במחירים, שנקבעו ב"שוק הסיטונאי". טרם ברור אם החוק הזה יעבור בכנסת.

 

תקשורת נתונים – המלצה:

 

מומלץ מאוד לדרוש SLA (ר"ת: Service Level Agreement) מספק השירות בכל תחום שייבחר. ספק, שאינו מוכן לספק הסכם SLA, מומלץ לא להתקרב אליו. החלק החשוב ביותר ב"הסכם רמת שירות" כזה אינו היקף ההסכם ועלויותיו, אלא הקנסות החזרים זיכויים על אי עמידה בהסכם. אין לחתום הסכם עם ספק, שאינו מוכן להגדיר מול ההתחייבויות שלו את הקנסות זיכויים החזרים כספיים, שהוא חייב בהם עקב אי עמידה בהסכם.

אין לקבל את טיוטת ההסכם כ"כזה ראה וקדש". כל חוזה הוא בסיס למו"מ. בנוסף לדברים הברורים, שיש להגדיר בהסכם עפ"י רמת השירות הנדרשת (זמני תגובה לתקלות, עלויות, כיסוי ועלויות של סעיפי תקלות ושירות שאינם בהסכם, וכיו"ב), חובה לציין מול כל סעיף מה ההחזר זיכוי קנס, שהספק ישלם אם הוא אינו עומד בהתחייבויות שלו. אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך הזה, כי מדובר ב"מסע" מול ספק השירות ולא בפעילות חד-פעמית.

 

שורה תחתונה בתחום בחירת פתרון קו תקשורת נתונים:

 

בחירת ויישום קו תקשורת עסקי, מומלץ שייעשה רק לאחר בחינת צרכי העסק וצרכי המשתמשים בשירותי התקשורת (Data, אינטרנט וטלפוניה) של העסק.

מומלץ למנהלים לשקול הסכם עם ספק שלא מחבר את העסק אליו ב"חתונה קתולית". מה הגישה שאתה כמנהלת עסק חושבים לנקוט בכל הקשור לבחירת שירות תקשורת הנתונים לעסק? האם יש לכם "חופש בחירה" או שאתם "כבולים באזיקים" לספק התקשורת ששלכם? מה ניתן לעשות במקרה כזה? אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך הזה.

 

לשיחה אישית ומיידית עם מהנדס תקשורת מיכאל פנחס חייג/י: 077-8123111

 

לקבלת הצעות מחיר מספקי שירותי תקשורת נתונים לעסקים בחינם לחץ כאן!

 

 

On-Demand – Understanding Network Challenges: Metro Ethernet

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים