תשתיות תקשורת למשרד – מהם היתרונות במעבר לתשתית אחודה? (טיפים מוכחים)

תשתיות תקשורת למשרד – מהם היתרונות במעבר לתשתית אחודה?


תשתיות תקשורת למשרד  – מהם היתרונות במעבר לתשתית אחודה?
 

 

כיום, ארגונים ועסקים רבים, ובמיוחד הקטנים, מחפשים פתרונות תקשורת, שיובילו לחיסכון בהוצאות.

 

מה יש עוד לחדש בנושא "תשתיות תקשורת אחודות" במשרדים?

 

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן, יוצרות קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות
לתשתיות IP מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה". המהפכה בתחום שירותי הטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל.

אין צורך בביצוע חישובי ROI וחיסכון מסובכים, מפני שברור, שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו משרד.

 

תשתיות תקשורת למשרד

המציאות היא, שבעסקים רבים יש עדיין 2 רשתות (רשת תקשורת על בסיס אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק). לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות, כשהרשתות הנוספות הן: רשת קואקס ורשת WiFi. לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות כדי להבין, שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות.

ברגע שעוברים לשירותי ענן (בתקשורת, מחשוב וטלפוניה), ו/או לשירותים וירטואליים בטלפוניה (דוגמת IP-Centrex ו-Hosted PBX), כבר אין צורך בכפילות של הרשתות. רשת אחת יכולה להספיק לכל הצרכים.

במהלך הזה אפשר להפוך את כל ציוד הקצה הקיים במשרד לווירטואלי. כך, שהוספת רכיב ציוד או שירות לרשת (או הורדתו מהרשת) הוא עניין של קליק אחד בעכבר המחשב.

השוק רווי בפתרונות של "תקשורת אחודה" והפתרונות הכי מתקדמים הם דווקא מחברות ישראליות דוגמת אודיוקודס. יש מספר רב של אינטגרטורים בתחום זה, החל מהגדולים (בינת, בזק, בזק בינ"ל, טלדור, תדיראן טלקום, וכיו"ב) וכלה בקטנים (דוגמת: Kramer ,Smart Networks, VoIPe Telecom, מגה תקשורת, SMBIT, יורוקום, גטר ועוד).

שימוש ב"תשתית אחודה" יכול להיעשות באחת או יותר מהתצורות הבאות:
 • רשת אחודה באלחוט – WiFi. מאוד נפוצה בעסקים. כיום מומלץ להשתמש בפתרונות בתקן החדש ביותר הקיים בישראל: 802.11 ac Wave 2 המספק עד 7 גיגה סל"ש באוויר. ברוחב פס כזה אין שום קושי להעביר את כל התקשורת ברשת אחת (כולל הטלפוניה).
 • רשת אחודה בכבלי אתרנט. כבלי תקשורת ברמת Cat6 ו-Cat 6A הפכו לחובה וכעת נכנסים לשוק במהירות כבלי Cat7 ו-Cat7A, עם תמיכה ברשתות של עד 100 גיגה סל"ש.
 • רשת אחודה בסיב אופטי. למעשה מספקים קיבולת אין סופית.
 • רשת אחודה על חוטי רשת קיימים: חוטי החשמל, חוטי הקואקס או חוטי הנחושת של בזק. יש כאן כמה תקנים: HomePlug ,MoCa ,G.hn, ויש עוד תקנים, שלא נפוצים במגזר העסקי בישראל. מבין התקנים הללו, MoCa מספקת את רוחב הפס הטוב ביותר על רשת כבלי הקואקס הקיימים.

ריכוז היתרונות הבולטים של מערכת "תשתית אחודה":

 • מערכת תשתית כוללת אחת בלבד לכל ייעודי התקשורת (מחשב, טלפון, ציוד ועידת וידאו, פקס, מודם, טלוויזיה, מתח נמוך וכד'). רק בסעיף זה החיסכון הכספי הוא לפחות 30%.
 • תכנון פשוט וזול יותר למערך התשתיות במבנה.
 • גמישות מרבית לתוספות ושינויי יעוד של נקודות קצה.
 • פשטות תחזוקה שוטפת (פחות צנרת, פחות חיווט, פחות שקעים וכיו"ב).
 • תשתית אחודה עונה לדרישות הרגולציה של פריסת תשתיות במבנים. המחוקק הישראלי אמר את דברו בנושא זה במסגרת "תקנות תכנון ובניה, התקנת מתקני תקשורת", קובץ תקנות מס' 6898 מיום 21 ביוני 2010.
 • ריכוז תקשורת, משולב אחד קומתי, או של הבניין כולו, לכל ייעודי התקשורת.
 • אמינות רבה יותר לתשתית ורגישות נמוכה יותר לתקלות תשתית.
 • ניצול מרבי של תשתית התקשורת לכל הצרכים הקיימים.
 • שימושים המשולבים בקלות: משתמשים יכולים לנהל את כל התקשורת ממסך מחשב אחד: משלוח מייל, צ'ט או ביצוע שיחת ועידה מבוססת קול או וידאו, ברשת אחת. התקשורת האחודה מחברת בין עובדים ניידים (ברשת הסלולר או האלחוט), לקוחות וספקים ומאפשרת חיבור התקנים שונים לרשת האחודה ושיפור שיתוף הפעולה העסקי.
 • מוכנות התשתית לכל שינוי ציוד תקשורת / ציוד קצה עתידי, לשנים רבות קדימה.
 • יכולת חיבור מהירה של כל סוג של ציוד, שיש לו חיבור אתרנט לרשת הכבילה.
 • חיסכון מצטבר לטווחי זמן ארוכים (החיסכון יכול להתעצם, עם כניסת טכנולוגיות חדשות לשוק, טכנולוגיות מבוססות חיבורי אתרנט.

מכאן, שמדובר בחיסכון של 50%-70% בהוצאות אם עוברים לתשתיות אחודות, שלא לדבר על פשטות התפעול והניהול של התשתיות האחודות.

 

תשתיות תקשורת למשרד – שורה תחתונה:

עולם התקשורת נע מהר קדימה, והלקוחות העסקיים עוברים לרשת תקשורת אחודה, שמעבירה עליה גם Data וגם טלפוניה ומשמשת בסיס לשירותי ענן מכל סוג.

לכן, מומלץ קודם להחלטה על בחירת ספק רשת מקומית אחודה עבור העסק, לבצע ניתוח צרכים ובדיקת ROI בסיוע אנשי מקצוע, כדי להגיע להחלטה מושכלת בנושא ולתחר בין הפתרונות השונים הקיימים בשוק בתחום זה. יש לבדוק אם הפתרון שנבחר תומך בשדרוג לשירותי ענן, כדי לקבל את מירב היתרונות של שירותים בענן.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת מוצרי תקשורת מתקדמים מהסוג של רשת מקומית אחודה. יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית".

 

אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

 

שיחה אישית ומיידית עם מהנדס תקשורת מיכאל פנחס חייג/י: 077-8123111


 

5 Ways Unified Communications Can Help Your Business 

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים