קווי תקשורת מחשבים – איך לבחור קו תקשורת עבור העסק שלכם?

קווי תקשורת מחשבים – איך לבחור קו תקשורת עבור העסק שלכם?

קו תקשורת IPVPN כולל גיבוי סלולרי

קווי תקשורת מחשבים

✅ קווי תקשורת מחשבים והתרחבות התחרות בשוק התקשורת הישראלי יכולה לבלבל כל עסק בעת שהוא מעוניין לבחור בקווי תקשורת למחשבים.

 

✅ מהן האופציות שיש לעסקים בתחום קווי תקשורת מחשבים ואיך לבחור את החיבור והספק המתאים לעסק, מבלי "ליפול בפח"?

 

פתיחת האופציה של "רישיון אחוד" ע"י משרד התקשורת יצרה בבת אחת תחרות של 17 ספקי תקשורת בעלי" רישיון אחוד" שיכולים לספק (לכאורה) קווי תקשורת ופתרונות תקשורת ללקוחות פרטיים ולעסקים. מדובר במהפכה של ממש, שהעבירה (בפעם הראשונה בהיסטוריה של עולם ספקי תשתיות תקשורת למחשבים וטלפוניה) את הכוח לידי הצרכנים העסקיים. נגמרו מזמן הימים בהם רק בזק הייתה ספק שירותי תשתיות תקשורת לעסקים וארגונים בישראל.

אולם, מבחינת התשתיות הפיזיות הממשיות, המצב אינו כה מזהיר. יש בישראל 2 תשתיות ארציות קוויות (בזק והוט, כאשר בחלקים מהמדינה הוט מסתמכת על רשת בזק). בנוסף, יש תשתיות קוויות חלקיות מאוד ודי מיושנות של סלקום ופרטנר (שכעת החלו גם הן להישען על תשתיות בזק) ו-3 תשתיות סלולריות ארציות (פלאפון, סלקום ופרטנר-הוט-מובייל). התשתית הנוספת, שנועדה לכסות את ישראל – Unlimited, נתקעה וכרגע הפעילות הזו נמצאת במצב עגום של חיפוש קונים.

קווי תקשורת מחשבים

כלומר, איך שלא נכנה את המצב הקיים, בזק היא בפועל מונופול בלתי מעורער בתחום חיבורי תקשורת למחשבים וטלפוניה בישראל. לכן, כל הספקים בעלי רישיונות של "תקשורת אחודה" למעשה הם "ספקים וירטואליים", ש"רוכבים" על אחת או יותר מהתשתיות הפיזיות הללו. כמעט כולם "רוכבים" על תשתיות בזק. כך, שבכל מקרה, גם אם בוחרים בספק תקשורת וירטואלי בעל "רישיון אחוד", יש צורך לבחון היטב מה התשתית הפיזית האמתית, שעליה מסופק השירות שלו.

דהיינו: הלקוח העסקי אמור להחליט, בשלב ראשון, האם הוא יבצע את חיבור תקשורת הנתונים שלו (כולל אינטרנט לעסקים וטלפוני מסוג IPT) ברשת קווית, או ברשת סלולרית (או בשניהם גם יחד, לצרכי גיבוי הדדי ושרידות התקשורת).

הנטייה ל"עבודה קבוצתית" והמעבר לתשתיות תקשורת מתקדמות (אחודות וניידות) מובילים ליכולת לשתף אנשי מקצוע ועובדים חיוניים בישיבות, גם אם הם נמצאים בזמן הישיבה בנסיעה ברחבי הארץ או ברחבי העולם. כיום, מנהלים מעוניינים להפוך כל משרד בו הם יושבים ואת חדר הישיבות שלהם ל"משרד חכם".

לכן, יש חשיבות לבחירה נכונה של קווי תקשורת מחשבים, בין ישירות מבזק ובין מכל הספקים הרוכבים על בזק (ולרוב זולים מבזק, כי מחירי בזק נמצאים תחת פיקוח רגולטורי).

רוב הלקוחות העסקיים בישראל בוחרים ויבחרו בתקשורת נתונים מבוססת תקשורת קווית. זאת, גם בטווח הזמן הנראה לעין, כל עוד ביצועי רשתות הסלולר בישראל אינם משביעי רצון בתחום המענה לדרישות של תקשורת נתונים עסקית. לכן, מומלץ לעסקים בלי תשתית קווית אמינה לבחון יישום גיבוי בתשתית תקשורת סלולרית.

 

מהם הפתרונות לקווי תקשורת מחשבים לעסקים?

היות ובזק היא מובילת שוק, סל הפתרונות של בזק הוא הסל המוביל בשוק והוא כולל:

  • חיבורי פס רחב פרטיים המתאימים גם לעסקים קטנים. כלומר xDSL של בזק (המתחרה המוביל כאן זה חיבור Cable Modem של הוט). הסיבה מאוד ברורה: המחירים של החיבורים הפרטיים הם ב"מחירי רצפה", בגלל התחרות והסדרי "השוק הסיטונאי", ורוחבי הפס מספיקים לצרכים העסקיים של עסקים קטנים, למרות שמדובר בחיבור עם קצב לא מובטח (Best Efforts) ורמת אמינות ושרידות לא גבוהים.
  • שירות IPVPN. מדובר בשירות תשתית התקשורת המותאם ביותר לצרכי עסקים קטנים עד בינוניים. יש הבדלים בין השירותים של בזק והוט לאלה של סלקום ופרטנר. רוב השוק בוחר בפתרון של בזק, בגלל רמת אמינות ורמת שירות טובים יותר. הפתרון מסופק במגוון רוחבי פס, עד 4 ג'יגה (בבזק, שהיא כאמור מובילת שוק בתחום זה) ברשת אחת, ללא צורך בשילוב בין שירותים או ספקים. ניתן להוסיף לחיבור מגוון פתרונות משלימים ומנוהלים כגון: ציוד קצה משודרג, שירותי QOS, שירותי Multicast ועוד. ברשת IPVPN ניתן להזמין מגוון שירותים: Intranet – קישור בין סניפים, Extranet – קישור ואבטחת מידע לאינטרנט או לשותפים עסקיים, שירותי מומחה – ניטור ובקרת רשת, SSL VPN – גישה מרחוק ברשת מאובטחת ומוצפנת ועוד.
  • שירות מטרו אתרנט. מדובר בשירות המתאים לעסקים בינוניים וגדולים (גם מבחינת המחיר), שמסופק על גבי תשתית הסיבים הארצית של ספקיות התקשורת הגדולות, בעיקר על בזק, שיש לה 2 טבעות מטרו אתרנט ארציות (למתחרות יש רק טבעת אחת). הקצבים כאן הם מ-1 מגה ועד 100 גיגה (ויש בארץ כבר כמה חיבורים ברוחבי פס של מעל ל-100 גיגה, למשל חיבורים של בנקים ב-200 גיגה ל-Data Centers שלהם). השירותים הללו מוצעים בעיקר ע"י בזק והוט (בחלק קטן מהארץ גם ע"י סלקום ופרטנר). אולם, רק לבזק יש כאמור רשת מטרו אתרנט ארצית כפולה, מה שמבטיח רמת שרידות ואיכות ברמה שאין למתחרותיה. ניתן לשלב בין רשתות IPVPN ומטרו אתרנט בלי שום קושי, כי רשת IPVPN "רוכבת" על רשת מטרו אתרנט של ספק התקשורת. זה טוב למשל לעסק גדול עם סניפים קטנים או מרוחקים. כך, שהסניף המרכזי הגדול יחובר במטרו אתרנט והסניפים הקטנים יחוברו ב-IPVPN.
  • חיבורים אחרים: יש לספקיות התקשורת מגוון חיבורים אחרים, בעיקר חיבורים ישנים וישנים מאוד ובכלל זה: נל"ן, Frame Relay ,ATM ,SDH ,ISDN ו-PRI. בד"כ המחירים יקרים והטכנולוגיות הללו דורשות התקנת ציוד ישן ומאוד מוגבל בביצועיו, שכבר לא מקובל להשתמש בו בעולם. לעסק, שעדיין מצוי בתשתיות הטכנולוגיות הישנות הללו, מומלץ לשדרג את תשתיות התקשורת שלו. לחיבורי טלפוניה מקובל להזמין חיבורי SIP Trunk.
  • חיבור ישיר בסיבים. מדובר בפתרון המתאים רק לעסקים וארגונים גדולים וגדולים מאוד. הכוונה כאן לחיבורי Dark Fiber (סיב אפל), בהם הארגון שוכר מבעל התשתית (בעיקר בזק והוט, בחלק מהארץ סלקום ופרטנר) את תשתית הסיבים שלו כ"סיב אפל" והארגון מתקין ציוד קצה משלו להעברת התעבורה על הסיב הזה, לכל מקום שהוא זקוק לו.

מה מחפשים עסקים בתחום קווי תקשורת מחשבים?

 

העסקים, שאינם ארגוני ענק, מעוניינים לקבל את היכולות הקיימות של החברות הענקיות והעשירות, אבל במחיר צנוע המתאים לכיס שלהם. האם זה אפשרי? בהחלט כן.

כיום, השירות של IPVPN של בזק מוצע במחירים סבירים והיתרון הגדול: המידע של תקשורת המחשבים לא נע על רשת האינטרנט הציבורית (כמו בפתרון ה-IPVPN  המתחרה של סלקום ופרטנר), אלא על הרשת הפרטית של בזק.

 

איך בודקים את איכות קווי תקשורת המחשבים בעסק שלך?

כפי שציינו, בזק היא מוביל שוק והיא גם מספקת כלים לניטור השרת. אולם, לא חייבים להיות תלויים במדידות של בזק (מה גם שבזק אינה מודדת את הביצועים בתוך הרשת הפנימית של העסק, על כבלי התקשורת המקומיים).

אחד הפתרונות המובילים הוא ניטור של ביצועי הרשת לצרכי איתור תקלות רשת באופן עצמאי, באמצעות כלים פתוחים דוגמת Wireshark. זו תוכנת רחרחן (Sniffing) חופשית ומבוססת קוד פתוח, שרצה על כל מערכת הפעלה הקיימת במחשבים בעסק.

מערכת תוכנה זו משמשת לפתרון בעיות, ניתוח תעבורת רשת, פיתוח פרוטוקולי תוכנה ותקשורת, ולמידה. התוכנה נקראה במקור Ethereal ובמאי 2006 הוחלף שם המיזם ל-"Wireshark" בשל שיקולי סימן רשום. ההתקנה פשוטה וקל לאסוף מידע על הנעשה ברשת עד רמת כל מנת מידע (Packet) הנעה ברשת, ולהסיק מזה מסקנות: מה השתבש ומה מקור התקלה או ההאטה בביצועים. המערכת אוספת מידע מכל סוג של רשת כולל רשת WiFi.

למערכת יש יכולות לניהול ביצועים בגרסה, שנבנתה ביחד עם Riverbed, לרבות פתרון על USB, שנועד לנתח תעבורה במוצרי רשת בודדים, דוגמת נתבי WiFi.

 

האם יש פתרונות אחרים לניטור הרשת וקווי תקשורת המחשבים?

בהחלט. יש תקנים לניטור וניהול מוצרי רשת, חדרי תקשורת ומחשבים מרחוק. לדוגמה: התקן העולמי לניהול נתבי פס רחב מרחוק קרוי בשם TR-069. ספקי תקשורת דוגמת בזק עסקים מפעילים את התקן הזה, כדי לנטר ולתחזק מרחוק את ציוד הרשת הקיים אצל לקוחות בזק.

מכאן, שמומלץ בעת רכישת רכיבי ציוד רשת תקשורת להקפיד, שהם עונים על המפרטים של יכולת ניטור ושליטה בהם מרחוק. כך, ניתן לטפל בכל רכיב ברשת ולתקן תקלות עוד לפני שהמשתמשים ברשת ובשירותיה מרגישים בכך ומרחוק.

יש גם פתרונות חדשים לניהול רשתות תקשורת בענן דוגמת הפתרון של Meraki מבית סיסקו, שמופץ בישראל ע"י בזק בינלאומי. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם מומחה בטרם בחירת פתרון כלשהו לרשת התקשורת העסקית, בגלל התחרות החזקה, שהתפתחה גם בתחום זה.

 

שורה תחתונה בתחום בחירת קווי תקשורת מחשבים לעסקים:

השוק נמצא כיום בתזזית והכוח עבר לידי הצרכנים. בגלל שהכוח מצוי כיום בידי הלקוחות, אין להתפתות למבצעי שיווק מטעים, מבצעים, שבהם מוכרים סחורה ישנה בעטיפה חדשה ללקוחות העסקיים, תוך ניצול העובדה, שאין לרוב הלקוחות העסקיים את הידע המתאים להבחין, שמוכרים להם "סחורה ישנה" ואף יקרה, שפג תוקפה מזמן.

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור בבחירת פתרון של חיבור קווי תקשורת המתאים לצרכיך? 

אם אתה כבר מפעיל קווי תקשורת, ממה אתה לא מרוצה בפתרון שבחרת? שתף אותנו. 

איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לחסוך בהוצאות התקשורת ולהתייעל ע"י שימוש בקווי תקשורת למחשבים וטלפוניה המתאימים לצרכיך?

 

לשיחה אישית ומיידית עם מהנדס תקשורת מיכאל פנחס חייג/י: 077-8123111

 

לקבלת הצעות מחיר מספקי שירותי תקשורת נתונים לעסקים בחינם לחץ כאן!

 

Types of Computer Network

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים