רשתות אלחוטיות WIFI לשטחים ציבוריים ועסקיים - באיזה פתרון לבחור?

רשתות אלחוטיות WIFI לשטחים ציבוריים ועסקיים – תשתית תקשורת 🎯 (מידע חדש)!

מערכת רישום שיחות טלפון

רשתות אלחוטיות WIFI

 

שליטה בהוצאות התקשורת עומדת בראש סדר העדיפות של עסקים בכל העולם. אולם, הצרכים החדשים של הפתרונות, העובדים, הלקוחות והשותפים מובילים לצורך לשדרג את רשת התקשורת הקיימת.

 

איך בוחרים רשתות אלחוטיות WIFI / תשתית תקשורת חדשה ומהירה ובאלחוט?

 

האם הפתרונות של ALE (אלקטל-לוסנט-ארגונים) מתאימים לעסק שלי?

 

חברת ALE (ר"ת: Alcatel Lucent Enterprise), שהמטה שלה שוכן בפריז, יצאה בסדרת פתרונות מתקדמים לתחום האלחוט – WiFi בתקן המכונה בקצרה Wave 2 (השם המלא של התקן הוא: 802.11 ac Wave 2).

הפתרון בתקן Wave 2 פועל כמו כל פתרונות ה-WiFi המצויים בשוק בעשור הנוכחי: בתחומי התדרים של 2.4 גיגהרץ ו-5 גיגהרץ (בישראל, השימוש בתדרי ה-5 גיגהרץ מוגבל לשימוש Indoor, כלומר: רק במתחמים סגורים ולא במרחב הציבורי הפתוח – Outdoor).

המערכת של ALE כוללת בסיסי שידור במגוון תצורות לפי צרכי הלקוחות, נתבים ומערכת שליטה בשם Alcatel-Lucent OmniAccess, שמספקת יכולות מתקדמות דוגמת "עבודה קבוצתית" ו"תקשורת אחודה".

מערכת השליטה הבסיסית של OmniAccess (הנקראת בשם: OmniAccess Stellar WLAN) יכולה לנהל בעסק עד 512 בסיסי שידור בקבוצת ניהול אחת, תחת מדיניות: שליטה, ביצועים, שדרוגים, אנליטיקה ואבטחה אחת, מה שעונה לצרכים של עסקים בכל סדר גודל הקיים בישראל.

 

לקבלת הצעת מחיר עבור רשתות אלחוטיות WIFI – השאירו פרטים כאן

 

רשתות אלחוטיות WIFI

 

מהם היתרונות של רשתות אלחוטיות WiFi בתקן Wave 2?

המערכת החדשה מספקת ביצועים גבוהים ביותר, מעל ל-2.3 גיגה סל"ש (ר"ת: סיביות לשנייה) בשימוש בתדרי ה-2.4 גיגהרץ בלבד ומעל ל-7 גיגה סל"ש בשימוש גם בתדרי ה-5 גיגהרץ, תוך שימוש בכל היכולות של MU-MIMO (ר"ת: MultiUser – Multiple Input Multiple Output), ביצועים המושגים באמצעות ריבוי אנטנות וריבוי ערוצי שידור וקליטה הנמצאים בבסיס השידור.

לקוחות המערכת יכולים לבחור בין בסיסי שידור עם 2X2, או 4X4 או 8X8 אנטנות. מומלץ כיום לבחור בסיסי שידור עם לא פחות מ-4X4 אנטנות (4 לשידור 4 לקליטה). כיום, האנטנות הללו הן זעירות ולא בולטות מבסיסי השידור (שגם הם די קטנים), שלא כמו בדגמים הישנים של בסיס שידור של WiFi.

בבסיסי שידור המתקדמים יותר מוטמעת גם טכנולוגיית שידור BLE (ר"ת: Bluetooth Low Energy) כדי לחבר סנסורים המתחברים רק בבלוטוס' (הסנסורים הללו יותר זולים ויותר יעילים בתצרוכת החשמל שלהם).

בעוד שתקני 802.11n הישנים תמכו בחיבור של מכשירי קצה ב-20 מגהרץ ו-40 מגהרץ (לכל חיבור), בתקן Wave 2 ניתן לחבר משתמשים ב-80 מגהרץ או אף ב-160 מגהרץ לכל חיבור קצה. בנוסף, על בסיס שידור אחד ניתן לחבר יותר מכשירי קצה ובסיס השידור הזה יודע לכוון את התשדורות ברוחבי הפס המתאימים לפי הצריכה בפועל בכל רגע של כל מכשיר קצה.

התמיכה בווידיאו, בשיחות טלפוניה ובשיתוף קבצים, שהייתה, למעשה, בלתי אפשרית בתקנים הישנים של ה-WiFi, הפכה לנתמכת ולאפשרית ב-Wave 2.

בהחלט מומלץ להשתמש ברשת האלחוטית העסקית של ALE בכלי (החינמי לעסקים קטנים עד בינוניים) ל"עבודה קבוצתית" ול"תקשורת אחודה" (כולל "שיחות ועידה") של ALE בשם Rainbow. לאחרונה, ALE הרחיבה את שירותי הענן, שהיא מציעה בעזרת פתרון Rainbow Connector החדש שלה, והוסיפה עבור מערכת OpenTouch שלה מודלים גמישים חדשים לעבודה בענן. מגוון אפשרויות אלו מוצע ללקוחות כמענה לצורכי ה-UCaaS ("תקשורת אחודה כשירות בענן") היומיומיים שלהם. הארכיטקטורה הפתוחה ל"עבודה קבוצתית" מסוג Rainbow מציעה ערכת שירותים (פלטפורמת ה-CPaaS ‏"Rainbow Hub”), שמשתלבת עם יישומים ותהליכים ספציפיים לכל עסק בשוק, ובכך מוסיפה ערך לנכסי הלקוחות של אותו עסק.

כמובן, שרמות האבטחה, הגנת סייבר והשרידות של פתרונות Wave 2 עולות בכמה דרגות על המוצרים מהדורות הקודמים של ה-WiFi.

אם לא די בכך, המערכות החדשות של Wave 2 הן חכמות (מכילות יכולות  AI – "בינה מלאכותית") לצרכים מגוונים, לרבות שליטה וניהול רשת IoT (רשתות של סנסורים חכמים לצרכים שונים, שמתחילים כעת להיכנס במהירות ובכמויות לשוק העסקי).

הפתרונות הללו, מהסוג של רשת אלחוטית מהירה וחכמה, הפכו לחובה. זאת, משום שכיום על פי הסקרים, 93% מהסטודנטים בכל מוסדות ההשכלה מבקשים חיבורי WiFi בעת שהם בקמפוס, 86% מהנמצאים בבתי החולים (סגל, חולים ומבקרים) מבקשים חיבורי WiFi, 58% מאלו הנוסעים בתחבורה ציבורית (רכבות, אוטובוסים, מטוסים) מבקשים WiFi, וכך הלאה. למעשה, רוב הציבור מבקש חיבורי WiFi, בעת שהוא נמצא במתקן של כל עסק, החל ממסעדה וכלה בשדה תעופה.

 

רשתות אלחוטיות WIFI

 

למה לבחור וליישם רשתות אלחוטיות – WiFi בעסקים ובארגונים?

שירותי המחשוב והתקשורת בעסקים קטנים עד בינוניים היו, למעשה, "בור תקציבי" בלי כל תחתית. לכן, כשמתעורר הצורך לשדרג את תשתית התקשורת הקיימת בעסק – LAN (או לבחור בתשתית לעסק חדש, או שלוחה חדשה של עסק קיים), יש צורך בסדרת החלטות, שאמורות להתבצע לאחר ניתוח צרכי העסק ובניית תכנית עסקית ותקשורתית מתאימה.

א. השאלה הראשונה, שיש לשאול: האם תשתית התקשורת החדשה תהיה מבוססת על כבלים פיזיים או מבוססת תקשורת אלחוטית?

כיום, התרחבו שירותי אלחוט בתקן WiFi והם הפכו להיות כמעט חובה בכל עסק המעוניין לחסוך בהוצאות.

התקן האלחוטי המומלץ כיום לכל עסק ונמצא בשוק בישראל הוא: 802.11 ac Wave 2, המספק עד 7 גיגה סל"ש באוויר.

ב. המעבר מרשת מקומית- LAN קווית לרשת אלחוטית לא רק חוסך בהוצאות, הוא מייעל את העבודה ויכולת השירות של העסק בצורה מאוד משמעותית:

 • ניתן לגשת לכל שירותי העסק באמצעות סמארטפון או טאבלט (או מחשב נייד) ברשת האלחוט ואין צורך להיות כבולים לחיבור פיזי לשקע פיזי בקיר או על השולחן.
 • רוחבי הפס באלחוט טובים כיום מרוחבי הפס ברשתות אתרנט הקיימים בעסקים (תקן ac החדש של בסיס השידור של WiFi יכול לספק עד 7 גיגה סל"ש באוויר למרחקים של כמה עשרות מטרים).
 • חברות הסלולר הגדולות מאפשרות לקיים שיחות סלולר (ללא עלות נוספת) על רשת ה-WiFi מהסמארטפונים של הלקוחות. מכאן, שניתן להשתמש בכל סמארטפון על הרשת האלחוטית של העסק במקומות בהם אין קליטה סלולרית (במיוחד זה טוב במרתפים, בממ"ד, בחדרים פנימיים בבניין משרדים ובמקומות בלי כיסוי סלולרי).
 • ניתן לספק שירותים (אינטרנט או כל שירות אחר) לכל אורח או לקוח המגיע אל העסק וניתן להפריד (מבחינה אבטחתית) בין הרשת האלחוטית, שמשמשת את עובדי העסק, לבין הרשת, שמשמשת את האורחים או הלקוחות.
 • ניתן לספק ללקוחות קיימים או פוטנציאליים שירותים חדשים מבוססי מיקום של הלקוח כשהוא בתוך העסק או בסביבתו הקרובה. זה אפשרי לביצוע ישירות מתוך רשת ה-WiFi ובשילוב של טכנולוגיות נלוות משלימות דוגמת iBeacon המבוסס על טכנולוגיית BLE המכוונות בעיקר לסנסורים מסוג IoT הפועלים בתדרי ובטכנולוגיית הבלוטוס', גישה המוטמעת כבר כחלק בלתי נפרד מבסיסי השידור המתקדמים. כך, לקוח יכול לקבל (לשם הדוגמה) הכוונה למוצר מסוים הקיים בעסק, או לאדם מסוים בעסק, רק מידיעת המיקום שלו ושל המוצר באותו רגע בעסק. ניתן לחבר את הרגלי הקנייה של הלקוח ולהמליץ לו המלצות, מבצעים וקופונים, כתלות במיקום שלו בעסק או בקרבתו.
 • ניתן לחבר בקלות לרשת האלחוטית של העסק שירותים חיוניים נוספים של העסק כדוגמת: מצלמות אבטחה מבוססות חיבור WiFi, חיבור סנסורים ומצלמות קטנות לבית ולעסק הקטן (דוגמת Bhome של בזק), רישום נוכחות עובדים, שליטה בשערים ובדלתות כניסה, אינטרקום, מערכות מעקב ושליטה על מלאים, איתור אנשים ומוצרים ברחבי העסק ועוד.

כיום, יש בישראל 3 חברות מובילות בתחום ה-WiFi (מלבד ALE): סיסקו, Aruba (מקבוצת HP ארגונים), Ruckus Wireless (מקבוצת Arris), שהיא גם המובילה בשוק המקומי בהיקף הלקוחות וההתקנות. לכל אחת מהחברות הללו יש שפע של אינטגרטורים המתמחים בהתקנות בפלחי שוק שונים. לכל אחת מהחברות הללו יש פתרונות של WiFi בתקן החדש ac Wave 2, שמספק, כאמור, עד 7 גיגה באוויר. התקן הבא – ad יגיע אלינו במהלך 2018 עם יכולות מתקדמות עוד יותר.

פתרון אלחוטי חדש, שנכנס לשוק, הוא מחברת Siklu הישראלית, בייצוג, הפצה ובאינטגרציה של חברת .SMBIT מדובר בחברה טכנולוגית מובילה בתחומה בפתרון, שכבר פרוס בכל רחבי העולם עם מעל ל-50 אלף בסיסי שידור אלחוטי לפס רחב (לרבות ב-70 ערים ברחבי ארה"ב. דוגמה בולטת: כל העיר סן-פרנסיסקו מכוסה בתשתית פס רחב אלחוטי), חברה, שיש לה פתרונות גם לפס רחב אלחוטי לכל מטרה ובמיוחד ל-IoT ול"עיר חכמה", וגם לתשתיות סלולר 5G. החברה קיבלה לאחרונה אישור ממשרד התקשורת הישראלי להשתמש באחד מתחומי התדרים, שבהם היא משתמשת (תחום ה-70 גיגהרץ), למתן שירותי פס רחב באוויר ("סיב אלחוטי באוויר"), לפתרונות בעיקר במגזר העירוני, שכבר הותקן בכמה ערים בישראל (דוגמת רחובות).

ג. אם ההחלטה היא להסתמך על חיבור כבלים פיזיים, יש להחליט אם להשתמש בכבילה קיימת ולשדרג את יכולותיה או לסלול כבילה חדשה עם יכולות מתקדמות.

 1.  שימוש בכבילה קיימת ושדרוגה: בתחום הזה ניתן להשתמש ברשת חוטי החשמל, ברשת הקואקס (אם קיימת בעסק), או ברשת חוטי הנחושת (של בזק). לכל אחת מהרשתות הללו יש שיטה שונה (ורכיבי ציוד שונים) כדי לשדרג את הרשת ולקבל רוחבי פס טובים.
 2. כבילה חדשה: כבלי תקשורת ברמת Cat6 ו-Cat6A הפכו מזמן לחובה וכעת נכנסים לשוק במהירות כבלי Cat7 ו-Cat7A, עם תמיכה (תיאורטית בלבד) ברשתות של עד 100 גיגה סל"ש. כבלי Cat7A הם הכבלים החדישים ביותר ובעלי הביצועים הגבוהים ביותר הקיימים כרגע בשוק הישראלי וכבלי Cat8 כבר מגיעים (ב-2018) לשוק הישראלי. Cat8 אלה כבלים המיועדים לרשתות של 25 גיגה ו-40 גיגה. בהתקנה חדשה של רשת משרדית מומלץ לבחור Cat7 ומעלה (אם בוחרים בתשתית נחושת). יש כיום, במיוחד בעסקים קטנים, מעבר לתקן של 5 גיגה על כבלי רשת אתרנט הקיימים בתקני Cat6 ואף על חוטים בתקנים ישנים יותר, מה שחוסך את המעבר לסיבים אופטיים. אפשר כיום לקבל כבלי אתרנט בתקן Cat6 לרשת של 5 גיגה. זאת, בתקן הנקרא ,NBASE-T, שמתחיל להיות מבוקש בשוק, ולדחות ע"י כך את המעבר ל-Cat7 או לסיבים, שהם כבלים הרבה יותר מורכבים להתקנה. ארגון התקינה ל-NBASE-T תומך כיום בתקן שלו בחיבורים של רוחבי פס של עד 40 גיגה, מעל ומעבר לצרכים הקיימים והעתידיים של כל עסק קטן עד בינוני. זה בהחלט יכול לספק את צרכי הרשת של עסק קטן עד בינוני ויכול לשמר את ההשקעה, שכבר בוצעה בתשתיות מסוג Cat5e הוותיקות, מבלי לשדרג את התשתיות הפיזיות של הכבלים. מובילת שוק בתחום זה היא חברת) Calebגטר-טק) ויש עוד ספקים דוגמת: קומי כבלס (Commi-Cables). הכבל הנמכר ביותר כיום על ידם לעסקים בישראל הוא מסוג Cat6A, כאשר יש לספקים הללו פתרונות חדישים ביותר עד וכולל רמת Cat8.

פריסת רשתות Wireless WiFi בארגונים

כבלי אתרנט מספקים יכולת של העברת חשמל עליהם (בתקן PoE = Power Over Ethernet). זאת, בלי לפגוע בהעברת התעבורה העסקית, על אותו כבל.

כבלי אתרנט נפרסים עד לטווחים של 100 מטרים, ואז יש צורך לחבר אותם למגבר אותות או למתג תקשורת מתאים, כדי לשחזר את האות ולהמשיך את התקשורת למרחק הנדרש ברשת הפנימית. ברוב הרשתות הפנימיות של עסקים קטנים, המגבלה של 100 מטר אינה מפריעה, כי החיווט הפיזי של הכבלים הוא למרחקים של פחות מ-100 מטר.

למי שמתכונן לפרוס רשת חדשה, בהחלט מומלץ לבחור בכבלים ברמת ,Cat7 שתומכים ברשת של עד 20 גיגה סל"ש, או בכבלי ,Cat7A שתומכים ברשת של 40 גיגה עד 100 גיגה סל"ש.

במהלך השנה נראה בשוק הרבה יותר מהפתרונות מסוג של כבלי Cat8, עד 1,600 מגהרץ וגם עד 2,000 מגהרץ, ב-2 גרסאות: Cat8.1 ו-Cat8.2. הכבלים הללו נועדו בעיקר לצרכים של הפעלת רשת בתנאים של רעשים עם צורך גבוה בביצועים של הקצה העליון ובהגנה על המידע.

אולם, ההגנה הטובה על המידע היא בפריסת סיבים אופטיים. למרות שפריסת כבלים אופטיים יותר יקרה מול פריסת כבלי אתרנט, יותר ויותר עסקים משתכנעים, שפריסת סיבים עדיפה עבורם מהסיבות הבאות:

 • הקיבולת של הסיבים היא למעשה אין סופית.
 • קל לבצע שדרוגים. כל מה שנדרש זה להחליף את חיבורי הקצה והמגברים ולא את הסיבים עצמם.
 • הגנה מלאה לתעבורה. כמעט ולא ניתן להאזין לתעבורה העוברת על סיבים אופטיים.
 • אין כמעט תקלות. אמינות כמעט 100% לביצועי הרשת מבוססת סיבים.

מחירי סיבים אופטיים יכול לנוע בין 20 ₪ ל-100 ₪ למטר (תלוי בטיב הסיב), לא כולל עבודה: נדרש סוג התמחות ספציפית של ידע וניסיון פריסת סיבים אופטיים, ולא כולל עלויות ציוד קצה לפי צרכי הלקוח.

יש לקחת בחשבון, שקשה לכופף סיב (כיפוף יכול לשבור את הסיב), לכן שימוש בסיב לא מתאים במקומות, שיש בהם צורך בכיפוף הכבל בנקודת החיבור או במעבר בין חדרים. סיבים, שניתן לכופף אותם, הם מאוד יקרים.

תמסורות סימטריות לבסיסי שידור WiFi לעסקים

שורה תחתונה בתחום רשתות התקשורת האלחוטיות מסוג Wave 2:

עולם התקשורת נע מהר קדימה, והלקוחות העסקיים עוברים לרשת תקשורת אחודה, שמעבירה עליה גם Data וגם טלפוניה ומשמשת בסיס לשירותי ענן מכל סוג.

לכן, מומלץ קודם להחלטה על בחירת ספק רשת מקומית עבור העסק, לבצע ניתוח צרכים ובדיקת ROI בסיוע אנשי מקצוע, כדי להגיע להחלטה מושכלת בנושא ולתחר בין הפתרונות השונים הקיימים בשוק בתחום זה. יש לבדוק אם הפתרון שנבחר תומך בשדרוג לשירותי ענן, כדי לקבל את מירב היתרונות של שירותים בענן.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת מוצרי תקשורת מתקדמים מהסוג של רשת אלחוטית בתקן Wave 2. יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית".

יש לזכור שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, או של משרד רואי חשבון.

 

לכן, נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בתחום התקשורת של העסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות פריסת רשת אלחוט בתקן Wave 2?

 אם יש לך כבר מערכת תקשורת אלחוטית בתקן Wave 2 שלALE  או מי ממתחרותיה, ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו.

איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את מערכת התקשורת האלחוטית הטובה והמתאימה לצרכיך?

 

לקבלת הצעות מחיר מספקי שירותי תקשורת נתונים לעסקים בחינם לחץ כאן!

 

לקבלת הצעת מחיר עבור רשתות אלחוטיות WIFI – השאירו פרטים כאן

 

 

OmniAccess Stellar WLAN in Healthcare 

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים