רשת אלחוטית WiFi עם 10 גיגה באוויר – הם כבר כאן❗ (מידע חדש)

פתרונות רשת אלחוטית WiFi עם 10 גיגה באוויר – הם כבר כאן! (מידע חדש וטיפים)

מודם רשת אלחוטית wifi

רשת אלחוטית WiFi – תקציר:

 • רשת אלחוטית WiFi הפכה כמעט לחובה בעסקים, בעולם כמו גם בישראל. האם פתרונות האלחוט יחליפו את הצורך בסלילת סיבים לתקשורת רחבת סרט לעסקים?

   

 • איך משלבים תשתיות תקשורת בצורך להשיג "חוויית לקוח" עם "חוויית שימוש", וגם במקביל שליטה בהוצאות התקשורת?

   

 • מהם התקנים החדשים בעולם ה-WiFi?

   

 • איך בוחרים תשתית תקשורת חדשה, מהירה ביותר ובאלחוט?

   

 • האם הפתרונות של Ruckus מתאימים לעסק שלי?

 

פריסת רשתות WiFi במקומות ציבוריים, דוגמת: מסעדות, בתי קפה, מולים, קמפוסים ואתרים לסטודנטים, מקומות עבודה, משרדים ועוד, הפכה להיות נורמה וחובה.

כיום, רשתות WiFi מחברות כמעט כל דבר ברשת העסקית, החל מסמארטפונים, טאבלטים ומחשבים ניידים וכלה במצלמות אבטחה, מערכות אזעקה, מערכות בקרת כניסה, מערכות "בית ומשרד חכם", מערכות IoT של "עיר חכמה", "רכבים אוטונומיים" ועוד.

שוק שירותי התקשורת באמצעות תשתיות מבוססות על פתרונות אלחוט מתקדמות עבר "קפיצת מדרגה" בחודשים האחרונים בישראל. זה כלל כניסה של טכנולוגית מתקדמות כמעט בכל תחום.

את השוק בישראל של בסיסי שידור ל-WiFi המכונים בשם Access Points, מובילה חברת גטר-טק (מקבוצת גטר) עם פתרונות אלחוט ממספר יצרנים ובראשם Ruckus  מקבוצת Arris המופצת בשוק דרך מפיצים ואינטגרטורים רבים. יש ל-Ruckus מגוון רחב של חברות מתחרות, בעולם כמו גם בארץ, שתפורטנה בהמשך.

 

מודם רשת אלחוטית wifi

 

לקבלת הצעת מחיר לפתרונות רשת אלחוטית WiFi לעסקים – השאירו פרטים כאן

מה התחדש בפתרונות ה-WiFi של Ruckus?

חברת Ruckus (מקבוצת Arris מארה"ב) מיוצגת בישראל ע"י חברת גטר-טק מפתח-תקווה ומופצת ומותקנת בעסקים ובארגונים באינטגרציה של חברות מובילות דוגמת בינת תקשורת.

Ruckus היא מובילת שוק עולמי וגם בישראל (לקחה את הבכורה העולמית מחברת סיסקו, כבר לפני כמה שנים) בתחום רשתות תקשורת אלחוטיות, ומתמחה (לדבריה) באמינות, יציבות וביצועים גבוהים עם רמת אבטחה וניהול מתקדמים.

המאפיינים של הפתרונות מבית Ruckus:
 • כיסוי אלחוטי נרחב פנימי/חיצוני.
 • מהירות גלישה עדיפה בזכות טכנולוגיה ייחודית.
 • ניהול מאוחד ומרכזי על נקודות הפרוסות באתרים שונים.
 • כמות משתמשים גדולה במיוחד על AP אחד.
 • תקן משרד התקשורת הישראלי למוצרים.
 • אחריות לכל החיים למוצרי  INDOOR ("בתוך מבנים").
 • מערכות משלימות מכל התחומים של עולם התקשורת.
 • פתרון היכול לשלב חיבורים קוויים ואלחוטיים תחת מערכת שליטה אחת למשימות קריטיות: Mission Critical WiFi.
 • מתאימים במיוחד ללקוחות במגזרים הבאים: חינוך, רפואה, הארחה ומלונאות, מחסנים ולוגיסטיקה, עסקים, מוניציפאלי, בתים חכמים, קניונים ומרכזי בילוי, אצטדיונים, קמפוסים, מתחמי "עבודה שיתופית" ועוד.

 

לאחרונה, חשפה Ruckus (גם בישראל) את הפתרון הכי מתקדם שלה בשם: R730, פתרון בתקן ax  החדיש (מכונה מבחינה מקצועית בשם: 802.11ax), שמספק חיבורים של עד 10 גיגה באוויר (ומינימום 5 גיגה), עם יכולת לחיבור של אלף משתמשים בו זמנית על בסיס השידור (Access Point), עם יכולות, שלא היו בעבר בתחום בסיסי השידור של ה-WiFi.

 

התקן הקודם בעולם בסיסי השידור של ה-WiFi (תקן, שפרטיו מצויים בהמשך הכתבה) הוא ac Wave 2 תקן, שהבטיח עד 7 גיגה באוויר, אבל בפועל סיפק עד 2 גיגה באוויר, ולכמות קטנה בהרבה של משתמשים בו זמנית (עד 100 משתמשים לכל היותר לבסיס שידור).

ניתוח מקצועי של חברת המחקר IDC מצביע על כך, שהעתיד של עולם ה-WiFi יהיה בתקן ax. זאת, משום שהתקן הזה מביא כמה חידושים לעולם האלחוט, שלא היו קודם:

1) תקשורת באוויר משופרת בטכנולוגיית OFDMA.

2) ריבוי משתמשים בכל הערוצים (העולים והיורדים) בו זמנית: MU-MIMO.

3) מהירות משופרת בזכות שילוב בו זמנית של תדרים מתחום ה-2.4 גיגהרץ ומתחום ה-5 גיגהרץ.

4) שימוש בטכנולוגיית QAM.

5) יעילות אנרגטית טובה יותר.

6) גמישות בערוצים תוך התחשבות בערוצים תפוסים הקיימים כבר בסביבה, בטכנולוגיה, ששמה OBSS.

7) תאימות טובה יותר לצרכי IoT ולחיבוריות לסלולר -LTE , וגם במיוחד לדור הבא בסלולר: 5G.

לדברי IDC, מדובר בשוק ענק, שיימצא בצמיחה מהירה מאוד בשנים הקרובות, כפי שניתן לראות בגרף התחזית הבא:

רשת אלחוטית wifi

המאפיינים המרכזיים של בסיס השידור WiFi החדש בשם R730 מבית Ruckus:

 • מבוסס תקן 11ax ומסוגל לספק עד 10 גיגה באוויר. כרגע מובטח עד 5 גיגה באוויר לכל משתמש, בטווח הכיסוי האופטימלי.
 • אנטנות מתקדמות בטכנולוגיית BeamFlex. האנטנות מתכווננות אוטומטית לפי המיקום הפיזי של המשתמשים.
 • תומך בעד 12 ערוצים (8 מתחום ה-5 גיגהרץ ו-4 מתחום ה-2.4 גיגהרץ) בו זמנית.
 • תומך ב-OFDMA עד 1024QAM, HotSpot 2.0, ZigBee, BLE ו-MU-MIMO.
 • ניהול במערכת שליטה הנמצאת בענן.
 • תומך ב-PoE (ר"ת: Power over Ethernet).
 • מערכת אבטחה משופרת בתקן WPA3 (מוסבר בהמשך הכתבה).
 • תומך ב- Ruckus OpenG LTE לחיבורים סלולריים משולבי אלחוט בתוך בניינים, בטכנולוגיה סלולרית בשם Citizens Broadband Radio Service) CBRS), עם שירותים מתקדמים של Shared Spectrum המכונים גם בשם OnGo, טכנולוגיה הפועלת בתדרי ה-3.5 גיגהרץ (טכנולוגיה, שטרם הגיעה לישראל) ומתממשקת לבסיסי שידור סלולר חיצוניים לרשתות LTE.
 • תומך באיכות התקשורת ואיכות השירות האלחוטי לחוויית שימוש משופרת – QoS עם טכנולוגיית Airtime Decongestion למניעת התנגשויות בין משדרים ומקלטים.
 • חיבור של 5 גיגה בנתב עצמו, לחיבורים לרשת קווית (במקביל לרשת האלחוטית). על הנתב יש 2 חיבורים קוויים: 1 גיגה ו-5 גיגה, כשהחיבור של 5 גיגה תומך ב-PoE.
 • תומך ב-Mesh ("סריג אלחוטי") בטכנולוגיית SmartMesh, לחיבור בין בסיסי שידור באותו תא שטח, כולל יכולת התאוששות עצמית מכל תקלה: Self-Healing.
 • גמישות בבחירת הערוצים (בתלות בהפרעות) בטכנולוגיה בשם ChannelFly. זו מערכת חכמה מבוססת בינה מלאכותית ו-ML (ר"ת: Machine Learning).
 • מתחבר באופן שקוף למערכות משלימות, במיוחד בתחום ה-IoT, באמצעות מערכות טכנולוגית נוספות: Ruckus IoT Suite, Cloudpath Security and Onboarding Software, SPoT WiFi Locating Engine, & SCI Network Analytics.
 • תומך ב- HD IPTV ,VoIP ושירותי מולטימדיה איכותיים עד רמת 4K.

מחיר המחירון של המוצר הזה הוא כ-1,700 דולרים (בארה"ב), אבל ניתן להשיג אותו גם במחירים של פחות מ-500 דולרים, במבצעים (למשל, במבצעים של אמזון). בישראל – מחירו טרם פורסם. יודגש, שזה (ככל הנטען ע"י Ruckus) המוצר המתקדם ביותר הקיים כרגע בעולם בתחום ה-WiFi.

 

תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. למה פתרונות רשת אלחוטית WiFi מתפשטים בכזו מהירות בשוק העולמי כמו גם בישראל?

קפיצת המדרגה הזו בישראל, מכניסה את השוק הישראלי למה שמקובל זה מכבר בעולם הרחב, ולשילוב 3 אלמנטים חשובים ביחד:

 • טכנולוגיות אלחוט בתקנים הכי חדשים, שמבטיחים ביצועים בקצבים אדירים, שמתאימים לכל שימוש נדרש קיים או עתידי, פרטי או עסקי.
 • שיפור "חוויית המשתמש" בצורה מאוד משמעותית, בעיקר עקב שימוש בטכנולוגיות חדשות דוגמת Mesh, שבה יחידת השידור האלחוטית מעבירה לבד ערוצים בצורה חכמה בקישור שלה למכשיר הקצה, על פי סוג המכשיר והתדרים הפנויים והנקיים מרעשים, ומספקת חווית גלישה אופטימלית. באמצעות יחידות הרחבה, הלקוח המשתמש יוכל ליהנות מגלישה רציפה וחלקה ללא הפרעות גם באזורים מרוחקים, או במקומות קשים לקליטה אלחוטית.
 • הוזלה משמעותית של ההוצאות על תשתיות תקשורת. שכן, כל חלופה של פריסת תשתיות תקשורת דוגמת סלילת תשתיות פיזיות, כמו סיבים או כבלי אתרנט וקואקס, יקרה פי כמה מעלויות של תשתיות אלחוט, שלא דורשות כמעט שום עבודת פריסה, קידוח קירות וכיו"ב. גם הוצאות התחזוקה השוטפות זולות יותר ויכולת השדרוג זולה ומהירה יותר. כך, שה-ROI (החזר השקעה) הוא ברור.

 

 1. למה לבחור וליישם רשתות אלחוטיות ו-WiFi בעסקים ובארגונים?

חברת Fliplet חקרה ומצאה (בדגש על הממצאים, שנאספו באירופה), ש-71% מהעובדים והמנהלים של היום מקושרים בממוצע יותר משעתיים בשבוע לרשת העסקית והארגונית שלהם, לצרכי עבודתם, ממכשירים ניידים (לפטופים, טאבלטים וסמארטפונים), דרך רשתות אלחוט וסלולר, במיוחד כשהם בתנועה (הדו"ח המלא נמצא כאן). כלומר: חיבורי אלחוט וסלולר לעובדים ומנהלים הפכו לחובה כמעט בכל עסק וארגון, כי זה האופי של סביבת העבודה של המאה ה-21 והלאה.

שירותי המחשוב והתקשורת בעסקים קטנים עד בינוניים היו, למעשה, "בור תקציבי" בלי כל תחתית. לכן, כשמתעורר הצורך לשדרג את תשתית התקשורת הקיימת בעסק – LAN (או לבחור בתשתית לעסק חדש, או שלוחה חדשה של עסק קיים), יש צורך בסדרת החלטות, שאמורות להתבצע לאחר ניתוח צרכי העסק ובניית תכנית עסקית ותקשורתית מתאימה.

 א. השאלה הראשונה, שיש לשאול: האם תשתית התקשורת החדשה תהיה מבוססת על כבלים פיזיים או מבוססת תקשורת אלחוטית?

כיום, התרחבו שירותי אלחוט בתקן WiFi ובתקנים חדשים נוספים והם הפכו להיות כמעט חובה בכל עסק המעוניין לחסוך בהוצאות.

התקן האלחוטי המומלץ כיום לכל עסק ונמצא בשוק בישראל הוא: 802.11 ac Wave 2, המספק עד 7 גיגה סל"ש באוויר. התקן הבא ייכנס במהירות לשוק הישראלי בחודשים הבאים הוא: 802.11ax.

ב. המעבר מרשת מקומית- LAN קווית לרשת אלחוטית WiFi לא רק חוסך בהוצאות, הוא מייעל את העבודה ויכולת השירות של העסק בצורה מאוד משמעותית:

 • ניתן לגשת לכל שירותי העסק באמצעות סמארטפון או טאבלט (או מחשב נייד) ברשת האלחוט ואין צורך להיות כבולים לחיבור פיזי לשקע פיזי בקיר או על השולחן.
 • רוחבי הפס באלחוט טובים כיום מרוחבי הפס ברשתות אתרנט הקיימים בעסקים (תקן ac החדש של בסיס השידור של WiFi יכול לספק, כאמור לעיל, עד 7 גיגה סל"ש באוויר למרחקים של כמה עשרות מטרים (או 10 גיגה באוויר בתקן ax). ניתן להרחיב את הפריסה עד לכמה קילומטרים באוויר באמצעות לינקים אלחוטיים דוגמת אלה של Siklu ומתחרותיה).
 • חברות הסלולר הגדולות מאפשרות לקיים שיחות סלולר (ללא עלות נוספת) על רשת ה-WiFi מהסמארטפונים של הלקוחות. מכאן, שניתן להשתמש בכל סמארטפון על הרשת האלחוטית של העסק במקומות בהם אין קליטה סלולרית (במיוחד זה טוב במרתפים, בממ"ד, בחדרים פנימיים בבניין משרדים ובמקומות בלי כיסוי סלולרי).
 • בקרוב, חברות הסלולר תשדרגנה את התשתיות שלהן ל-5G וניתן יהיה לקבל את הקצבים הגבוהים הללו של האלחוט, גם ברשתות הסלולר. כבר כיום, בחיבורי סלולר בטכנולוגיה של דור 4 – LTE-Advances המכונה בשם: MIMO 4X4 (פלאפון ופרטנר החלו ליישם זאת ברשת שלהן), ניתן לקבל חיבורים סלולריים בקצבים של עד מאות מגה, לכל מכשיר קצה.
 • ניתן לספק שירותים (אינטרנט או כל שירות אחר) לכל אורח או לקוח המגיע אל העסק וניתן להפריד (מבחינה אבטחתית) בין הרשת האלחוטית, שמשמשת את עובדי העסק, לבין הרשת, שמשמשת את האורחים או הלקוחות.
 • ניתן לספק ללקוחות קיימים או פוטנציאליים שירותים חדשים מבוססי מיקום של הלקוח כשהוא בתוך העסק או בסביבתו הקרובה. זה אפשרי לביצוע ישירות מתוך רשת ה-WiFi ובשילוב של טכנולוגיות נלוות משלימות דוגמת iBeacon המבוסס על טכנולוגיית BLE המכוונות בעיקר לסנסורים מסוג IoT הפועלים, בין היתר, בתדרי ובטכנולוגיית הבלוטוס' (או Z-Wave), גישה המוטמעת כבר כחלק בלתי נפרד מבסיסי השידור המתקדמים. כך, לקוח יכול לקבל, לדוגמא, הכוונה למוצר מסוים הקיים בעסק, או לאדם מסוים בעסק, רק מידיעת המיקום שלו ושל המוצר באותו רגע בעסק. ניתן לחבר את הרגלי הקנייה של הלקוח ולהמליץ לו המלצות, מבצעים וקופונים, בתלות במיקום שלו בעסק או בקרבתו.
 • ניתן לחבר בקלות לרשת האלחוטית של העסק שירותים חיוניים נוספים של העסק כדוגמת: מצלמות אבטחה מבוססות חיבור WiFi, חיבור סנסורים ומצלמות קטנות לבית ולעסק הקטן (דוגמת Bhome של בזק), רישום נוכחות עובדים, שליטה בשערים ובדלתות כניסה, אינטרקום, מערכות מעקב ושליטה על מלאים, איתור אנשים ומוצרים ברחבי העסק ועוד.

 ג. אם ההחלטה היא להסתמך על חיבור כבלים פיזיים, יש להחליט אם להשתמש בכבילה קיימת ולשדרג את יכולותיה או לסלול כבילה חדשה עם יכולות מתקדמות. בכל מקרה, כבילה פיזית היא יקרה מפריסת רשת אלחוטית WiFi. יש מקרים ומקומות, שאין מנוס אלא לפרוס רשת פיזית ויש מקומות, שיש צורך לפרוס גם וגם. זה נושא הדורש ניתוח פרטני לפי הצרכים של כל עסק וארגון.

 

 1. מהם המפרטים והיתרונות של פתרונות אלחוט ו-WiFi בתקן Wave 2 ac?

קודם לכל, המערכות החדשות מספקות ביצועים גבוהים ביותר, מעל ל-2.3 גיגה סל"ש בשימוש בתדרי ה-2.4 גיגהרץ בלבד ומעל ל-7 גיגה סל"ש בשימוש גם בתדרי ה-5 גיגהרץ, תוך שימוש בכל היכולות של MU-MIMO (ר"ת: Multi-User – Multiple Input Multiple Output), ביצועים המושגים באמצעות ריבוי אנטנות וריבוי ערוצי שידור וקליטה הנמצאים בבסיס השידור.

לקוחות המערכת יכולים לבחור בין בסיסי שידור עם 2X2, או 4X4 או 8X8 אנטנות. מומלץ כיום לבחור בסיסי שידור עם לא פחות מ-4X4 אנטנות (4 לשידור 4 לקליטה). כיום, האנטנות הללו הן זעירות ולא בולטות מבסיסי השידור (שגם הם די קטנים), שלא כמו בדגמים הישנים של בסיס שידור של WiFi.

בבסיסי שידור המתקדמים יותר מוטמעת גם טכנולוגיית שידור BLE (ר"ת: Bluetooth Low Energy) כדי לחבר סנסורים המתחברים רק בבלוטוס' (הסנסורים הללו יותר זולים ויותר יעילים בתצרוכת החשמל שלהם).

בעוד שתקני 802.11n הישנים תמכו בחיבור של מכשירי קצה ב-20 מגהרץ ו-40 מגהרץ (לכל חיבור), בתקן Wave 2 ניתן לחבר משתמשים ב-80 מגהרץ או אף ב-160 מגהרץ לכל חיבור קצה. בנוסף, על בסיס שידור אחד ניתן לחבר יותר מכשירי קצה ובסיס השידור הזה יודע לכוון את התשדורות ברוחבי הפס המתאימים, לפי הצריכה בפועל בכל רגע של כל מכשיר קצה.

התמיכה בווידיאו, בשיחות טלפוניה ובשיתוף קבצים, שהייתה, למעשה, בלתי אפשרית בתקנים הישנים של ה-WiFi, הפכה לנתמכת ולאפשרית ב-Wave 2 ac, וכמובן היא אפשרית בטכנולוגיית ax.

כמובן, שרמות האבטחה, הגנת סייבר והשרידות של פתרונות Wave 2 ac (וגם ax) עולות בכמה דרגות על המוצרים מהדורות הקודמים של ה-WiFi.

אם לא די בכך, המערכות החדשות של Wave 2 הן חכמות (מכילות יכולות  AI – "בינה מלאכותית") לצרכים מגוונים, לרבות שליטה וניהול רשת IoT (רשתות של סנסורים חכמים לצרכים שונים, שמתחילים כעת להיכנס במהירות ובכמויות לשוק העסקי).

התקן הבא – ax כבר כאן החל מ-2019, עם יכולות מתקדמות עוד יותר. בנוסף, תקן חדש לתחום ההצפנה וההגנה של תעבורת ה-WiFi ניכנס לשוק, תקן בשם WPA3.

תקן ה-WPA3 החדש תומך במנגנון “לחיצת יד” חדש, ובכך מגן בצורה יעילה יותר על הנתב האלחוטי מפני מתקפות שונות, לרבות Brute-Force בהן האקרים מנסים לנחש את הסיסמה – שוב ושוב.

כמו כן, התקן הזה כולל תמיכה בהצפנת נתונים מותאמת אישית, כדי להקשות על מתקפות MITM ("אדם באמצע"), ואפילו כלי הגנה באמצעות מפתחות חכמים, שיקטינו את הסיכויים שאדם אחר יצליח לנחש את הסיסמה של המשתמש, גם אם היא בסיסית וקלה לניחוש.

בנוסף, תקן WAPA3 מאפשר "צימוד" מהיר של מכשירים מכל סוג לרשת ה-WiFi באמצעות Easy Connects, שסייע במיוחד למכשירים נטולי מסך, או עם מסך קטן מדי. לבסוף, מציע התקן החדש חבילות אבטחה מתקדמות לגופים כמו ממשלות, גופים ביטחוניים וארגונים תעשייתיים.

 

הפתרונות הללו, מהסוג של רשת אלחוטית מהירה וחכמה, הפכו לחובה. זאת, משום שכיום על פי הסקרים, 93% מהסטודנטים בכל מוסדות ההשכלה מבקשים חיבורי WiFi בעת שהם בקמפוס, 86% מהנמצאים בבתי החולים (סגל, חולים ומבקרים) מבקשים חיבורי WiFi, 58% מאלו הנוסעים בתחבורה ציבורית (רכבות, אוטובוסים, מטוסים) מבקשים WiFi, וכך הלאה. למעשה, רוב הציבור מבקש חיבורי WiFi, בעת שהוא נמצא במתקן של כל עסק, החל ממסעדה וכלה בשדה תעופה.

 

 1. איך משיגים "חוויית לקוח וחוויית שימוש" בפתרונות אלחוט?

משיגים זאת אם מקפידים לקיים כמה עקרונות:

 • פריסה אלחוטית על פי תכנון מדוקדק. כך, שהמשתמשים יקבלו מקסימום ביצועים עם חוויית משתמש בכל מקום, שבו הם נמצאים וגם כשהם נמצאים בתנועה.
 • שימוש בטכנולוגיות אוטומטיות המבטיחות "חוויית שימוש" דוגמת טכנולוגיות ה – Mesh, MIMO, BeamForming ועוד. יש לתת עדיפות, שהפריסה האלחוטית תכלול טכנולוגיות כאלו, שמעצימות את "חוויית השימוש".
 • שימוש במערכות שליטה ובקרה (המותקנות בענן כדי להשיג מהירות בקבלת החלטות), שמתריעות על כל ירידה בביצועים או נפילה ב"חוויית השימוש" של משתמשי הקצה. יש כיום מערכות אוטומטיות המתקנות לבד ומידית מרחוק כל נפילה בביצועים או ירידת "חוויית השימוש".
 • שימוש במערכות מבוזרות (עם חיבורים לענן) כדי לשלוט על בסיסי השידור. כך, שהשליטה על הבסיסים הללו תבטיח, שהם יספקו "חוויית שימוש" מכסימלית. ככל שיש פחות בסיסים בשליטה ישירה מהענן, כך יכולת השליטה והתגובה המהירה בבסיסי השידור הללו, על כל סטייה מרמת "חוויית השימוש", תהיה טובה יותר.
 • הפרדה מוחלטת בין יישומים ושימושים וקביעת סדרי עדיפויות לשידורים על הרשת האלחוטית. ההפרדות הללו לא נועדו רק לצרכי אבטחה ומניעת התקפות סייבר, אלא כדי לתת עדיפויות ליישומים ושימושים קריטיים. ברור, שהעברת מיילים פחות חשובה מסנסור של מכשיר, שחשוב לספק לו תגובה מהירה דוגמת: מוניטור ליד מיטת החולה בבית חולים, מצלמת אבטחה במיקום קריטי, רמזור בכביש סואן, דלת כניסה למקום חשוב וכיו"ב.
 • לכן, רשת אלחוט מתקדמת אמורה לכלול בתוכה יכולת אוטומטית להקמת VLAN (תת-רשתות וירטואליות ומאובטחות) עם יכולת קביעת עדיפויות לכל VLAN.

 

רשת תקשורת אלחוטית wifi

 

 1. האם יש מתחרים בתחומי האלחוט רחב הפס WiFi בישראל?

כיום, כפי שכבר ציינו, יש בישראל כמה חברות מובילות בתחום ה-WiFi: סיסקו, Aruba (מקבוצת HP ארגונים), Ruckus Wireless (מקבוצת Arris), שהיא גם המובילה בשוק המקומי בהיקף הלקוחות וההתקנות, ALE (אלקטל-לוסנט-ארגונים), SMBIT, אלווריון ועוד. לכל אחת מהחברות הללו יש שפע של אינטגרטורים המתמחים בהתקנות בפלחי שוק שונים. לכל אחת מהחברות הללו יש פתרונות של WiFi בתקן החדש ac Wave 2, שמספק, כאמור, עד 7 גיגה באוויר ובפועל 2 גיגה.

ההתפתחות החשובה ביותר בשנה החולפת (2018) הייתה הזכייה של חברת SMBIT (השוכנת במזכרת בתיה), במכרז החשכ"ל ומשרד הפנים, להיות ספק תשתיות האלחוט לערים ולרשויות המקומיות, שמעוניינים להפעיל תשתיות "עיר חכמה" במהירות, בעלויות מינימליות ובפריסה מכסימלית. זאת, בניגוד לפריסה של תשתיות אחרות דוגמת סיבים אופטיים, שמחייבת עבודות תשתית פיזיות יקרות ביותר.

SMBIT כבר ביצעה פיילוטים והתקנות ב-5 ערים (ראשון לציון ורחובות היו הערים הראשונות ליישם פריסה כזו), לפי היתר מיוחד, שקיבלה ממשרד התקשורת, להשתמש בתחום התדרים של 70 גיגהרץ לצרכי פריסה של רשתות רחבות סרט, שיכולות לשמש לכל מטרה. הפתרונות הללו הותקנו גם בארגונים ועסקים, שאינם עירוניים דוגמת קמפוסים אקדמאיים, בתי מלון ועוד.

המדובר בקישור P2P (ר"ת: Point To Point) בגלים מילימטריים (במגוון דגמים), שיוצרים במהירות לינקים אלחוטיים מסוג "נקודה לנקודה", עם יכולת קישור למרחק של עד 9.8 ק"מ מנקודת שידור אחת (תלוי בטופוגרפיה של האזור בו מוצבת האנטנה), וקיבולת רוחב פס של עד 10 גיגה, כשבפועל מושג רוחב פס בין 5 גיגה ל-10 גיגה, בתלות במיקום ובציוד הקצה בשני צדדי החיבור. הפתרון הזה חסין לרעשים, להפרעות, להאזנות ולגניבת מידע.

יודגש, שהפתרון הזה מתאים בעיקר ליישומי "עיר חכמה" ולחיבורים בחוץ – Outdoor, ולא לחיבורים אלחוטיים פנימיים בעסקים ובארגונים בהם עדיפה טכנולוגיית ה-WiFi.

 

 1. מה עדיף ללקוחות הקצה: חיבורי סלולר 5G או חיבורי WiFi?

שירותי 5G החלו עם 182 ספקי סלולר ב-78 מדינות, נכון לנובמבר 2018 (מתי בישראל? בסוף 2019 או תחילת 2020). לכן, משתמשי הקצה הפרטיים והעסקיים ברחבי העולם החלו לשאול את עצמם: מה עדיף לנו (כדי לגלוש במכשיר הנייד שלנו באינטרנט): חיבורי WiFi, או לשכוח מה-WiFi ולעבור לשימוש רק ב-5G (גם בבית ובתוך המשרדים)? או אולי לשלב את שניהם גם יחד לפי הנוחות והמיקום שלנו?

חברת הצ'יפים האמריקאית Qorvo, טוענת, שהתשובה אינה חד-משמעית, אם משווים את הביצועים (התיאורטיים) של טכנולוגיית 5G מול הביצועים (התיאורטיים) של טכנולוגיית ה-WiFi הטרייה ax.

 גם 5G וגם ax אמורים תיאורטית לספק חיבורים של כ-10 גיגה באוויר. מדובר בנתון מדהים. אולם, הטכנולוגיה העכשווית של ה-WiFi, שנקראת ac Wave 2, אמורה לספק עד 7 גיגה באוויר, אבל במציאות זה בערך עד רבע מהמספר הזה.

לדברי Qorvo, הביצועים תלויים קודם כל בזמינות התדרים הקיימים בכל מדינה, והאם התדרים הדרושים לביצועים הגבוהים (של 5G ושל WiFi בתקן ax או WiGig) אכן מוקצים ויוקצו לטכנולוגיות הללו.

 

היות ומדובר בתהליכים, שלוקחים שנים, וממילא קצב החלפת הנתבים ובסיסי השידור של ה-WiFi (והמקלטים של ה-WiFi המצויים במוצרי הקצה) הוא מאוד איטי, הלקוחות ירוויחו מכך, שלא תהיה טכנולוגיה מנצחת ו-2 הטכנולוגיות הללו (5G ו-WiFi) תמשכנה ללוות אותנו עוד שנים רבות, כשאחת משלימה את השנייה.

 

נדגיש, שקצב החלפת סמארטפונים גבוה פי כמה מקצב החלפת נתבים ובסיסי שידור של WiFi. כך, שהפער בביצועים בין 2 הטכנולוגיות ילך ויגבר. נתבים ובסיסי שידור מחליפים רק אחת לכמה שנים (בממוצע אחת לכ-4 עד 5 שנים), בעוד שסמארטפון מחליפים בממוצע כל שנה וחצי וזה יורד כל הזמן, לכיוון של החלפת סמארטפון כל שנה.

מכאן, שהפערים בביצועים של מכשירי הקצה בין ה-5G ל-WiFi יגדלו בצורה משמעותית בעשור הקרוב, כי רוב הנתבים ובסיסי השידור הנמצאים בבתים ובמשרדים, יהיו בטכנולוגיות WiFi ישנות וחלקם בטכנולוגיות ממש ישנות (עד רמת 802.11n), ולא בטכנולוגיית ax החדשה, שייקח לה לפחות עשור, אם לא 2 עשורים, עד שתהיה נפוצה ברוב בסיסי השידור והנתבים האלחוטיים בשוק העסקי.

 

בכל מקרה, נראה, ש-2 הטכנולוגיות (5G ו-WiFi) הללו תלווינה אותנו עוד שנים רבות. במיוחד בישראל, בה אין עדיין 5G וה-WiFi מוגבל (גם בעוצמות, גם בשימושים וגם בתדרים) ע"י משרד התקשורת, כשהורדת המגבלות הללו היא מאוד איטית.

 

שורה תחתונה בתחום פתרונות רשת אלחוטית WiFi לעסקים בתקנים החדשים:

 

עולם התקשורת נע מהר קדימה, והלקוחות העסקיים עוברים לרשת תקשורת אחודה, שמעבירה עליה גם Data וגם טלפוניה ומשמשת בסיס לשירותי ענן מכל סוג.

לכן, מומלץ קודם להחלטה על בחירת ספק רשת מקומית (קווית או אלחוטית) עבור העסק, לבצע ניתוח צרכים ובדיקת ROI בסיוע אנשי מקצוע, כדי להגיע להחלטה מושכלת בנושא ולתחר בין הפתרונות השונים הקיימים בשוק בתחום זה. יש לבדוק אם הפתרון שנבחר תומך בשדרוג לשירותי ענן, כדי לקבל את מירב היתרונות של שירותים בענן.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת מוצרי תקשורת מתקדמים מהסוג של רשת אלחוטית בתקן Wave 2 לפחות ורצוי לשקול לעבור לתקן ax, או לשקול שימוש בגלים מילימטריים בתחום ה-70 גיגהרץ (הפתרון של Siklu או מי ממתחרותיה) לכיסוי אלחוטי ב-Outdoor.

יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית".

יש לזכור, שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים כלל לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד של סוכני ביטוח ופיננסים, או של משרד רואי חשבון.

 

לכן, נשאלות כאן השאלות:

 • מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בתחום רשת אלחוטית WiFi, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות פתרונות אלחוט מתקדמים?

   

 • אם יש לך כבר מערכת רשת אלחוטית WiFi מתקדמת, ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו.

   

 • איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את פתרון רשת אלחוטית WiFi הטוב, המתקדם והמתאים לצרכיך?

 

לקבלת הצעת מחיר לפתרונות רשת אלחוטית WiFi לעסקים ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים