שירותי תמסורת אינטרנט באמצעות סיב אופטי, ADSL, מיקרו-גל ו– LTE

שירותי תמסורת אינטרנט באמצעות סיב אופטי, ADSL, מיקרו-גל ו – LTE –  סקירה טכנית!

Siklu EH-500 small cell שירותי תמסורת אינטרנט

שירותי תמסורת אינטרנט באמצעות סיב אופטי, ADSL, מיקרו-גל ו– LTE

 

כיום, ארגונים ועסקים רבים, ובמיוחד הקטנים והבינוניים (SMB), מחפשים פתרונות תשתיות רשת תקשורת, שיובילו לחיסכון בהוצאות ולהתייעלות ויענו על הצרכים המתפתחים של העסקים.

 

איך בוחרים בתשתיות רשת תקשורת נתונים לעסק יציבות ושרידות המביאות תועלת עסקית?
מהם ההבדלים בין הפתרונות השונים?
באיזה שירות כדאי לבחור?

 

כל עסק, בעת שהוא מעוניין לבחור בתשתיות תקשורת נתונים ותמסורת המתאימות לצרכיו, עומד בפני השאלה: באיזו תשתית לבחור?

לכן, השאלה המרכזית היא: מהן האופציות הקיימות לעסקים בתחום תקשורת הנתונים ואיך לבחור את תשתית החיבור והספק של השירות המתאים לעסק?

 

לעסקים מוצעים כיום מספר רב של פתרונות ע"י ספקי תשתיות התקשורת, וכאן נתרכז במספר פתרונות מסוג:

 • סיב אופטי,
 • ADSL (למעשה זה כיום VDSL) ברשת בזק או סלקום,
 • מיקרוגל (עורקי חיבורי אלחוט מסוג "נקודה לנקודה" – Point-to-point, בתדרים שבין GHz 4 ל-GHz 42),
 • חיבור פס רחב סלולרי – LTE (כיום החיבור מגיע מרוב ספקי הסלולר ומחלק מהאנטנות הסלולריות ברחבי הארץ עד רמת ביצועים של: LTE Advanced +"", כלומר: עד מהירות הורדה גלישה של 400 מגה סל"ש מכסימלית למכשירים תואמים, בהשוואה למהירות של 100 מגה ברשת דור 4 -LTE ו-150 מגה ברשת דור 4.5 – LTE Advanced LTE-A. זו טכנולוגיה חדשה יותר שמכונה בישראל בשמות שונים ומשונים ע"י ספקי הסלולר דוגמת: "4G+", או "פלאפון 4X4", או "פרטנר MIMO 4×4").

מה היה לנו עד היום בתחום קווי תקשורת נתונים תמסורת למחשבים לחיבור לאינטרנט?

עד היום, קבוצת בזק הובילה את השוק של תקשורת נתונים ותמסורת לעסקים, כשקבוצת הוט היא המתחרה הראשית בה (עם כמות לא גדולה של לקוחות). על פי נתוני משרד התקשורת, בזק מחזיקה מעל ל-70% מהשוק העסקי למרות כל המאמצים של כל מתחרותיה.

בנוסף, לסלקום ולפרטנר יש פתרונות חלקיים לעסקים רק בכמה אזורים מצומצמים בארץ עם כמות לקוחות עסקיים די קטנה (מול הדומיננטיות של קבוצת בזק).

חברת IBC (המוכרת לציבור בשם המותג Unlimited), הייתה אמורה לייצר תחרות לדומיננטיות של בזק, אבל הניסיון הזה  לא עלה יפה והחברה מחפשת מזה זמן רב קונה (ולא מוצאת עדיין).

אולם, השוק הזה החל להתעורר, כשפרטנר הכריזה בתחילת אוגוסט 2017 (לאחר תקופה של שנה של ניסויים ובדיקות), על תחילת פריסת סיבים לבתים, ברוחבי פס של עד 1 גיגה במחיר מאוד אטרקטיבי (כ-100 ₪ לחודש תשתית + אינטרנט), ודיווחה, שהיא תפרוס סיבים גם לעסקים בכל רחבי הארץ. בכך, החלה להיווצר תחרות נוספת לבזק (מעבר להוט) עם פריסת חיבורים בסיבים. סלקום הודיעה שגם היא תעשה אותו דבר, אבל סלקום נמצאת עדיין בשלבי בטא ולא יצאה עדיין בשירות לציבור ולא פרסמה את המחירון של שירותיה החדשים.

יחד עם זאת, בזק לא תאבד כל כך מהר את השוק העסקי. בניגוד למתחרותיה, המחירון המלא של כלל שירותי בזק לעסקים הוא גלוי ונמצא באינטרנט כאן. מי שאינו מומחה בתחום קווי תקשורת נתונים תמסורת למחשבים יכול לקבל סחרחורת משפע הסוגים והמגוון של היכולות, שבזק מציעה במחירון הזה, ללקוחותיה הקיימים והפוטנציאליים.

למה תחום קווי תקשורת נתונים ותמסורת אמור לעניין בעלי עסקים ברמת ה-SMB?

 

הכיוון של מעבר מהיר של עסקים ברמת ה-SMB וה-SME ל"תקשורת אחודה", "עבודה קבוצתית" ו"עבודה ניידת", שמתבססות על שירותי ענן, מחייב לשנות להחליף את תשתית רשת התקשורת הקיימת בעסק. גם בלי המגמה הזו, עליית רוחבי הפס והצרכים הפנימיים של עסקים (גם עקב עדכונים של תוכנות, יישומים ושימושים), מאלצים את העסקים לשדרג את תשתיות רשתות התקשורת שלהם.

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן ועבודה ניידת, יוצרת קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיות IP מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה" והווירטואלית ולעבוד בכלים של "עבודה קבוצתית" ו"תקשורת אחודה" (UC = Unified Communications). המהפכה בתחום שירותי הטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל. לא ניתן "לטמון את הראש בחול" ולחשוב, שזו אופנה חולפת.

ברגע שעוברים לשירותי ענן בתקשורת, מחשוב וטלפוניה, ו / או לשירותים וירטואליים בטלפוניה (דוגמת IP-Centrex ו-Hosted PBX), כבר אין צורך בכפילות של הרשתות. רשת אחת יכולה להספיק לכל הצרכים, כולל לעבודה ניידת.

לכן, השאלה, שנשארה פתוחה, אחרי שהופכים את הרשת הפנימית בעסק ל"רשת אחודה", היא: איזו תשתית תקשורת חיצונית יש לבחור?

 

לקבלת הצעת מחיר לשירותי תמסורת אינטרנט באמצעות סיב אופטי ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

השוואת תשתיות מסוג: סיב אופטי, ADSL, מיקרו-גל מול חיבורי אלחוט חדישים ו-LTE

א. חיבור ישיר בסיבים. סוג חיבור זה מתאים רק לעסקים גדולים עם נפחי תקשורת גדולים ובעלי "כיסים עמוקים". המחירים גבוהים, מעשרות אלפי ₪ ועד מאות אלפי ₪ לחודש ומעלה. הכוונה כאן לחיבורי Dark Fiber ("סיב אפל"), בהם הארגון שוכר מבעל התשתית (בעיקר בזק והוט, בחלק מהארץ סלקום ופרטנר, ויש גם כמה אפשרויות מ-Unlimited) את תשתית הסיבים שלו כ"סיב אפל" והארגון מתקין ציוד קצה משלו להעברת התעבורה על הסיב הזה לכל מקום, שהוא זקוק לו לצרכיו.

חיבורים של סיבים אופטיים לבתים ולעסקים החלו לפני מספר שנים ע"י Unlimited (שכאמור לעיל נתקעה די מהר אחרי תחילת פריסתה ומחפשת מזה זמן קונה), ולאחרונה ע"י פרטנר, שכרגע מחברת רק בתים רבי קומות ובתים משותפים, במספר קטן של אזורים בארץ, ועדיין לא מחברת  באופן רשמי סיבים לעסקים, אם כי בבתים הללו יכולים להיות עסקים קטנים. אין כרגע צפי מתי יחל תהליך של חיבור של עסקים בסיבים אופטיים ע"י פרטנר (או ע"י מי מהמתחרות בה: בזק הוט סלקום).

ב. חיבורי פס רחב (שמתאימים למגזר העסקי והפרטי גם יחד, בגישת ה-xDSL בבזק וה-Cable-Modem בהוט). הם מאוד מתאימים לעסקים ברמת ה-SoHo ולאנשים פרטיים עם רמת דרישות ורמת ציפיות די נמוכה מחיבורי הפס הרחב שלהם לאינטרנט.

בחיבור פס רחב על תשתית בזק, שכרגע היא בטכנולוגיית VDSL, הביצועים המעשיים הם לא 100 מגה בערוץ היורד (למרות שזה השם של חבילת החיבור שרוכשים), אלא 40 מגה עד 60 מגה בחיבור במסגרת "הסדר שוק סיטונאי", או 60 מגה עד 70 מגה בחיבור שלא במסגרת "השוק הסיטונאי". אלה ביצועים שלא מתאימים ללקוחות עסקיים.

הטכנולוגיה של הדור הבא על רשת חוטי הנחושת של בזק  קרויה בשם G.fast ואין צפי מתי היא תשווק ללקוחות בזק (בגלל בעיות רגולציה).

המחירים של החיבורים הפרטיים ב-VDSL הם ב"מחירי רצפה", בד"כ סביב ה-100 ₪ לחודש לחיבור של 100 מגה לא סימטרי. בפרטנר חיבור של עד 1 גיגה בסיבים הוא גם כן ב-100 ₪, לתשתית וספק גם יחד. המחירים הנמוכים הללו, מקורם בתחרות העזה בשוק של חיבורי פס רחב והסדרי "השוק הסיטונאי".

רוחבי הפס הללו (ברשת בזק) מספיקים לעיתים לצרכים העסקיים של עסקים קטנים, למרות שמדובר בחיבור עם קצב לא מובטח (Best Efforts) ורמת אמינות ושרידות לא גבוהים. יוצאים מן הכלל הזה כאן הם חיבורי 200 מגה ו-500 מגה של הוט, שמומלץ לבחון אותם כחלופה לחיבורים לעסקים קטנים עד בינוניים, במחירים די אטרקטיביים של סביב ה-200 ₪ עד 350 ₪ לחודש. יש כיום חבילות תקשורת משולבות במבצע של חיבור 500 מגה בהוט ב-349 ₪ לחודש (ללא מע"מ). מבצע נוסף הוא חבילת אינטרנט של 200 מגה בהוט שכוללת תשתית פס רחב + קו טלפון אחד בחיבור של שיחות ללא הגבלה לכל יעד נייח או נייד, קו נוסף לפקס הכולל 100 דקות שיחה לנייד ולנייח והתקנה חינם, העלות היא: 129 ₪ לחודש.

פתרונות נוספים מהוט: באנדל אינטרנט מאובטח לעסקים Cyber Cloud + תשתית אינטרנט HOT + ספק אינטרנט HOTnet + הגנה ברשת מפני אתרים מתחזים (Phishing) + הגנה מפני פריצות לרשת (IPS) ושרות Anti Virus, ברוחבי פס של 500/2 מגה עולה 214 ₪ לחודש וההתקנה חינם. אותו שירות ברוחב פס של 200/2 מגה עולה 134 ₪ לחודש והתקנה חינם ו-100/2 מגה עולה 100 ₪ לחודש והתקנה 99 ₪.

אחד המבצעים האטרקטיביים (יש ל"הוט עסקים" מבצעים רבים), שיש כיום, הוא מבצע "דאבל 2X" הכולל תשתית אינטרנט עד 200 מגה, קו טלפון ללא הגבלת שיחות, קו פקס עסקי עם 100 דקות יוצאות, 2 טאבלטים של 7 אינץ' במתנה, הכל במחיר של 99 ₪ לחודש ל-4 חודשים ואחר כך 149 ₪ לחודש.

כך, שהחלופה של חיבור בתשתית פס רחב על רשת הוט היא חלופה מעניינת, שראויה לבחינה ע"י כל עסק קטן עד בינוני.

ג. חיבורי מיקרוגל מול חיבורי אלחוט חדשים. בחיבורי מיקרוגל מדובר בטכנולוגיות מאוד ישנות, סובלות מהפרעות, רוחבי פס מוגבלים ומאוד יקרות. כרגע לא מומלץ לבחון חלופה זו בכלל. הדור החדש של חיבורי אלחוט בנל"ן (נקודה לנקודה) כבר בדרכו לשוק, דוגמת חיבורי "עיר חכמה", שהושקה לאחרונה ברחובות, עם חיבורי אלחוט בפתרון של חברת Siklu באינטגרציה של חברת SMBIT, חיבורים הנעשים בתחום התדרים של 70 גיגהרץ (גלים מילימטרים). החיבורים הללו יחסית זולים, מאוד יציבים, לא סובלים כמעט מהפרעות, ברוחבי פס טובים, אך טרם ידוע המחירון של החיבורים הללו ללקוחות עסקיים, כי הפריסה החדשה הזו נמצאת כרגע תחת רישיון לניסוי ולא תחת רישיון רגיל לשיווק המוני לכל השוק.

 

Siklu EH-500 small cell שירותי תמסורת אינטרנט

 

ד. חיבור פס רחב בסלולר – LTE. כיום, בגלל האמינות הלא גבוהה של תשתיות הסלולר בישראל, למרות כל השמות המפוצצים, שחברות הסלולר הצמידו לרשתות הללו (דוגמת MIMO 4X4), עסקים משתמשים בחיבורי פס רחב בסלולר בעיקר לצרכים פרטיים ועסקיים שוטפים לסמארטפונים. יש המשתמשים בפס הרחב הסלולרי לצרכי גיבוי לחיבורים הקוויים. מעטים העסקים, שתשתיות הפס הרחב בסלולר הם תשתית החיבור הראשית שלהם לקווי תקשורת נתונים ותמסורת למחשבי העסק.

יחד עם זאת, עם השיפורים וההתקדמות שיש ברשתות הסלולר, ניתן לשקול חלופה זו במקומות בהם יש כיסוי סלולרי טוב ואיכותי. זאת, בעיקר לצרכי גיבוי לרשת הקווית.

 

האם יש תשתיות חיבור נוספות לקווי תקשורת נתונים ותמסורת לאינטרנט לעסקים?

בהחלט. יש בשוק (ובמיוחד מצד בזק) מגוון רחב של אפשרויות וננתח כאן את האפשרויות הנפוצות ביותר: SDH, מטרו (Metro Ethernet) ו-IPVPN.

כל שאר האפשרויות הקיימות (כמופיע למשל במחירון של בזק), אינן רלבנטיות לצרכים של היום ומחר. גם תשתית SDH  היא תשתית של האתמול. אולם, בישראל, בגלל הפיגור (יחסית לעולם), עדיין שירות SDH מוצע לעסקים, למרות שבעולם "זמנו עבר". אנו ממליצים לבעלי עסקים לבחון כיום רק את החלופות של מטרו אתרנט ו-IPVPN. הסברים קצרים למונחים הללו:

 • שירות IPVPN. מדובר בשירות תשתית תקשורת המותאם ביותר לצרכי עסקים קטנים עד בינוניים, במחירים של מאות ₪ ועד אלפי ₪ לחודש, תלוי ברוחבי הפס, באיכות החיבור ובטופולוגיית החיבורים. יש הבדלים בין השירותים של בזק והוט לאלה של סלקום ופרטנר. רוב השוק בוחר בפתרונות של בזק והוט, בגלל רמת אמינות ורמת שירות טובים יותר. כשפרטנר תחל בקרוב לספק שירותים בפריסת הסיבים החדשה שלה לעסקים, מומלץ יהיה לבחון גם את החלופה הזו. הפתרון של IPVPN מסופק במגוון רוחבי פס, עד 4 גיגה ברשת אחת (בבזק ניתן להגיע עד 10 גיגה), ללא צורך בשילוב בין שירותים או ספקים. לפתרון IPVPN יש כמה רמות של "איכות חיבור מובטחת" (בבזק אלו רמות: ברונזה, כסף וזהב, והמחירים מותאמים לסוג החבילה המוזמנת. ניתן לעבור בקלות בין החבילות). ניתן להוסיף לחיבור מגוון פתרונות משלימים ומנוהלים כגון: ציוד קצה משודרג, שירותי QOS, שירותי Multicast ועוד. ברשת IPVPN ניתן להזמין מגוון שירותים: Intranet – קישור בין סניפים, Extranet – קישור ואבטחת מידע לאינטרנט או לשותפים עסקיים, שירותי מומחה – ניטור ובקרת רשת, שירות Remote Access לגישה מרחוק (ללא הצפנה), שירות SSL VPN – גישה מרחוק ברשת מאובטחת ומוצפנת ועוד.
 • שירות מטרו (Metro Ethernet). מדובר בשירות המתאים לעסקים בינוניים וגדולים (גם מבחינת המחיר, אלפי ₪ עד עשרות אלפי ₪ בחודש, בתלות ברוחבי הפס ובטופולוגיית החיבורים). מדובר בחיבור המסופק על גבי תשתית הסיבים הארצית של ספקיות התקשורת הגדולות, בעיקר על בזק, שיש לה 2 טבעות מטרו אתרנט ארציות (למתחרות יש רק טבעת ארצית אחת). הקצבים כאן הם מ-1 מגה ועד 100 גיגה (בהוט, בפרטנר ובסלקום, עד 10 גיגה). יש בארץ כבר כמה חיבורים על רשת בזק ברוחבי פס של מעל ל-100 גיגה, למשל חיבורים של בנקים ב-200 גיגה (ל-Data Centers שלהם). השירותים הללו מוצעים בעיקר ע"י בזק והוט (בחלק קטן מהארץ גם ע"י סלקום ופרטנר). ניתן לשלב בין רשתות IPVPN ומטרו אתרנט, בלי שום קושי, כי רשת IPVPN "רוכבת" על רשת מטרו אתרנט של ספק התקשורת, באופן שקוף. זה טוב, למשל, לעסק גדול עם סניפים קטנים או מרוחקים. כך, שהסניף המרכזי הגדול יחובר במטרו אתרנט והסניפים הקטנים יחוברו ב-IPVPN. היתרון הגדול של חיבור מטרו אתרנט, מעבר לרמת השרידות והאמינות הגבוהים ביותר שלו הוא, שניתן להעביר מעליו מגוון רחב של חיבורים עסקיים לצרכים ספציפיים ובכלל זה: APN ,IPVPN ,L2VPN, Data International, SIP, PRI וכל חיבור של P2P (נקודה לנקודה).
 • חיבורי תמסורת אחרים (השירות המרכזי הוא שירות SDH): יש לספקיות התקשורת מגוון חיבורים אחרים, בעיקר חיבורים ישנים וישנים מאוד ובכלל זה: נל"ן, Frame Relay ,ATM ,SDH ,ISDN ו-PRI. השירות הנפוץ ביותר הוא SDH. שירות תמסורת נתונים בטכנולוגית SDH מספק קישור אופטי ומאובטח על גבי קו תמסורת פרטי. רוחבי הפס המקובלים ב-SDH, למשל בהוט, הם מ-2 מגה עד 2.5 גיגה. בבזק החיבורים הם מ-6 מגה עד 4 גיגה. שירות SDH הוא שירות ישן, אך אמין ביותר. בד"כ המחירים יקרים (אלפי ₪ לחודש ומעלה) והטכנולוגיות הללו דורשות התקנת ציוד ישן ודי מוגבל בביצועיו. לעסק, שעדיין מצוי בתשתיות הטכנולוגיות הישנות הללו, מומלץ לשדרג את תשתיות התקשורת שלו ל-IPVPN. לחיבורי טלפוניה עסקית בלבד, מקובל ומומלץ להזמין חיבורי SIP Trunk, שבהם משלמים עבור דקות שיחה (בד"כ בין 2 אג' ל-8 אג' לדקה בחיוג בארץ, תלוי אם יעד השיחה בארץ הוא קווי או סלולרי). שירות PRI לטלפוניה עם 30 אפיקי דיבור בכל חיבור מיושם אצל הספקיות הגדולות דוגמת בזק והוט על רשת ה-SDH שלהן. מעט דוגמאות למחירים: חיבור תמסורת SDH של הוט עסקים ברוחב פס של 100 מגה סימטרי (תשתית + ספק) לעסק שיש לו תשתית של הוט מתאימה: 2,200 ₪ לחודש, לעסק ללא תשתית הוט: 2,500 ₪ לחודש. מכאן, שמדובר בשירות, שאינו אטרקטיבי לחלוטין, לעסקים ברמת ה-SMB.

 

דוגמה למחירון מטרו אתרנט (מכונה בשם "תמסורת "CE – Carrier Ethernet) בסלקום. כל החיבורים בסלקום הם סימטריים, כל המחירים כאן הם ללא מע"מ והם רק על התשתית בלבד ללא ספק אינטרנט (וללא עלויות ציוד קצה והתקנות, אם צריך):

 • 5 מגה ב-700 ₪ לחודש.
 • 10 מגה ב-900 ₪ לחודש.
 • 20 מגה ב-1,200 ₪ לחודש.
 • 50 מגה ב-1,400 ₪ לחודש.
 • 100 מגה ב-1,800 ₪ לחודש.
 • 200 מגה ב-2,500 ₪ לחודש.
 • 300 מגה ב-3,000 ₪ לחודש.
 • 500 מגה ב-3,700 ₪ לחודש.
 • 1 גיגה ב-4,800 ₪ לחודש.
 • 10 גיגה ב-10,000 ₪ לחודש.

שורה תחתונה למחירון הזה: המחירים כלל אינם אטרקטיביים לעסקים קטנים עד בינוניים.

 שירותי תמסורת תקשורת נתונים לעסקים

איך לבחור בין שירותי תמסורת נתונים לאינטרנט?

בחירת ספק תשתיות תקשורת מחשבים אמין וגם בחירה נכונה בסוג התשתיות, נדרשות להיעשות לאחר ניתוח צרכים, כדי שהפתרון או הפתרונות יספקו מענה לעסק כמה שנים קדימה. תשתיות בעסק לא מחליפים כל שנה וגם לא כל 10 שנים. תשתיות אמורות לשרת את צרכי העסק ליותר מ-10 שנים.

בכל מקרה, בגלל ההתפתחות של תחום העבודה הניידת במחשבים ניידים, טאבלטים וסמארטפונים, מומלץ לבחון רשת אלחוטית (WiFi או סלולרית) במקביל לרשת הקווית, במיוחד באזורים, שיש בהם יתרון לרשת האלחוטית (למשל: בחדרי ישיבות, בפינות אוכל, פינות ישיבה, בחצר פנימית, במחסנים, במקומות ציבוריים, בעסקים המשרתים קהל היושב בעסק ועוד).

העסקים, שאינם ארגוני ענק, מעוניינים לקבל את היכולות הקיימות של החברות הענקיות והעשירות, אבל במחיר צנוע המתאים לכיס שלהם. האם זה אפשרי? בהחלט כן.

כיום, השירות של IPVPN של בזק או הוט לעסקים מוצע במחירים סבירים והיתרון הגדול: המידע של תקשורת המחשבים לא נע על רשת האינטרנט הציבורית (כמו בפתרון ה-IPVPN המתחרה של סלקום ופרטנר), אלא על הרשת הפרטית של בזק או הוט. פתרון IPVPN הוא פתרון של "רשת חכמה" מאובטחת וגמישה עם יכולות של "שירות מנוהל" וניצול מיטבי של קווי התקשורת לכל צורך.

כ"כ, כפי שציינו, חיבורי פס רחב של הוט לעסקים של 500 מגה (או 200 מגה לעסקים קטנים), מהווים בהחלט חלופה מומלצת לבחינה. יש כיום בשוק שפע של חבילות תקשורת משולבות ואטרקטיביות, גם מהוט.

טיפים לבחירת פתרונות תקשורת ותשתיות תקשורת מחשבים:

יש לקחת בחשבון, שכדי לקבל "איכות שירות" ו"איכות עבודה" בפתרונות תקשורת, צריך גם חיבור תקשורת איכותי (קו עם SLA), במסגרת חבילת תקשורת מתאימה לענן (דוגמת IPVPN), ולא חיבור לאינטרנט בגישת ה-Best Efforts, שיש כיום בחיבורים הפרטיים לאינטרנט (לרבות ב"שוק הסיטונאי"), מה שחלק מהעסקים מיישמים אצלם (כדי לחסוך בהוצאות התקשורת לאינטרנט).

חיבורי ה-SIP המומלצים למרכזיה הם חיבורי SIP Trunk של בזק או הוט (ולחילופין של סלקום או פרטנר, או מספקים מתחרים בעלי "רישיון אחוד"). הפתרונות של בזק והוט מבוצעים ברשת סגורה ולא על רשת האינטרנט, מה שמבוצע בסלקום, בפרטנר ואצל בעלי "רישיון אחוד".

מקובל לחשוב, שרמת שירות הלקוחות של בזק גבוהה, אך אסור להתעלם מכך, שהוט ביצעה מהלכים מאוד משמעותיים לשפר את תחום שירות הלקוחות שלה, כולל השירותים הטכניים והתמיכה הטכנית. כך, שהפער ברמת השירותים (והתמיכה הטכנית) בין בזק להוט הצטמצם.

לכן, עסקים קטנים עד בינוניים, שרוכשים שילוב שירותי תקשורת מספק אחד מתחרה בבזק דוגמת הוט לעסקים, הרכישה בוודאות תוזיל להם עלויות. בנוסף, ברמות המחירים של הוט, בזק אינה יכולה להציע את רוחבי הפס, שהוט מציעה לעסקים קטנים עד בינוניים. בנוסף, בזק חייבת לספק "חבילות פריקות" ללקוחותיה (כלומר: אין הנחה על עצם מתן כמה שירותים משולבים תחת חבילה אחת), מגבלה רגולטורית, שלא קיימת על הוט.

מכאן, לפני שבוחרים בפתרון כלשהו, יש להתייעץ ולבצע ניתוח מלא של צרכי העסק, הערכת הצרכים העתידיים של העסק, התחשבות בהשקעה האפשרית ותיחור מקצועי בין ספקים. הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, משרד סוכנות נסיעות, או של משרד רואי חשבון.

הדרך הנכונה לבחור ספק ורשת תקשורת מחשבים לעסק היא לבחור מה שמתאים, ושיעלה הכי פחות כסף. זאת, בלי להשתעבד לספק אחד במערכות קניינית בגישת "החתונה הקתולית" ובחוזה דרקוני מלא "חורים".

שורה תחתונה בתחום שירותי תקשורת ותמסורת אינטרנט לעסק ברמת ה-SMB:

בבחירת טכנולוגיית תקשורת מחשבים המתאימה לעסק, יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. מומלץ לבחון את החלופות השונות הקיימות כיום בתחום תקשורת מחשבים לעסק, שהן רבות, ולקבל החלטה על רכישה וקבלת חיבור רשת חדשה המבוססת על ניתוח מקצועי של צרכים מול החלופות הקיימות בשוק.

מומלץ מאוד לדרוש SLA (ר"ת: Service Level Agreement) מספק השירות בכל תחום שייבחר. ספק, שאינו מוכן לספק הסכם SLA, מומלץ לא להתקרב אליו. החלק החשוב ביותר ב"הסכם רמת שירות" כזה אינו היקף ההסכם ועלויותיו, אלא הקנסות החזרים זיכויים על אי עמידה בהסכם. אין לחתום הסכם עם ספק, שאינו מוכן להגדיר מול ההתחייבויות שלו את הקנסות זיכויים החזרים כספיים, שהוא חייב בהם עקב אי עמידה בהסכם.

אין לקבל את טיוטת ההסכם כ"כזה ראה וקדש". כל חוזה הוא בסיס למו"מ. בנוסף לדברים הברורים, שיש להגדיר בהסכם עפ"י רמת השירות הנדרשת (זמני תגובה לתקלות, עלויות, כיסוי ועלויות של סעיפי תקלות ושירות שאינם בהסכם, וכיו"ב), חובה לציין מול כל סעיף מה ההחזר זיכוי קנס, שהספק ישלם אם הוא אינו עומד בהתחייבויות שלו.

אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך הזה ולסייע בתהליך קבלת תשתיות חדשות לעסק, כי מדובר ב"מסע" מול ספק השירות ולא בפעילות חד-פעמית.

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור בבחירת פתרון תשתיות תקשורת ותמסורת נתונים מספק המתאים לצרכיך?

 מה אתה יודע על ההבדלים בין סוגי תשתיות תקשורת מחשבים? מה סוג או סוגי התשתיות המתאימים לצרכים שלך?

 ממה אתה לא מרוצה בתשתיות התקשורת שיש לך? שתף אותנו.

 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את ספק תשתיות רשת התקשורת לאינטרנט המתאים לצרכיך?

לשיחה אישית ומיידית עם מהנדס תקשורת מיכאל פנחס חייג/י: 077-8123111

 

לקבלת הצעות מחיר מספקי שירותי תמסורת אינטרנט לעסקים בחינם לחץ כאן!

 

 

לקבלת הצעת מחיר לשירותי תמסורת אינטרנט באמצעות סיב אופטי ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

Siklu MultiHaul P2MP Installation Guide 

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים