גיבוי בענן לעסקים: לשמור על העסק שלכם עם פתרון מתקדם

גיבוי בענן לעסקים – האם נוכל לנחש שניתן לבחור בפתרון מתקדם, עם אמינות של כמעט 100%?  

גיבוי בענן לעסקים

גיבוי בענן לעסקים

 • האם אני יודע איך לגבות את המידע העסקי ולשמור על הנכסים שלי?

   

 • עסקים ומשרדים רבים משתמשים בשירותי אינטרנט מגוונים לרבות בשירותי אחסון של מידע וקבצים בענן, או בדאטה סנטר.

   

 • האם הפתרונות הזולים או בחינם מתאימים לעסק שלי? כנראה שלא ואולי הם אף מסוכנים לעסק לי. טיפים מעשיים.

   

 • מה הם סוגי פתרונות לגיבוי ב-Data Centers המובילים בישראל? מי מוביל שוק בתחום הזה? לאן התחום הזה מתפתח?

   

 • עם מי אוכל להתייעץ לגבי פתרון גיבוי בענן לעסקים המתאים לצרכי העסק שלי?

 

בעבר, גיבויים עסקיים היו מבוצעים על קלטות ואחר כך על דיסקים קשיחים והתקנים ניידים אחרים, דוגמת זיכרונות USB.

כל אלה הם פתרונות נחלת העבר. פתרונות יקרים, קשים לתחזוקה (היה צורך לשנע מידי יום את הקלטות או הדיסקים לאתר מוגן, ששם הם יישמרו מחוץ לעסק), לא מספיק אמינים ומאוד קשים לתפעול בזמן צורך אמיתי בגיבוי. יתרה מכך, המידע בגיבוי לא הביא שום תועלת לעסק, משום שלא ניתן לנתח אותו בזמן אמת ולא ניתן לבצע ממנו שחזור בזמן אמת.

הצורך המרכזי של גיבויים מגיע מהצורך להיות מוכן ל"התאוששות מאסון" (מכונה בשם המקצועי DR – Disaster Recovery. זו התאוששות מאסון הפוקד את העסק מכל סוג, כמו הצפה, נפילות מתח, שריפה, תקלה בהיקף חמור, התקפת טרור, מלחמה, פריצה פיזית, פריצת סייבר, ונדליזם פנימי או חיצוני וכיו"ב), וכן מהצורך העסקי של בעלי העסק לקיים "המשכיות עסקית" , מכונה בשם המקצועי: BCP – Business Continuity Plan כלומר: שלמרות האסון, יש צורך, שהעסק ימשיך לתפקד כאילו לא קרה אסון והעסק ימשיך לתת שירות מלא ללקוחותיו ולכל "שרשרת הערך" הקשורה בעסק בכל מצב.

השיטות הישנות של קלטות ודיסקים יצאו מזמן מהשוק העסקי וכיום גיבויים נעשים בענן. כלומר, הגיבוי בענן נעשה דרך רשת מרחבית – WAN, בד"כ הכוונה לרשת האינטרנט, ל-Data Center  של ספק, שהתקין אצלו שירות הנקרא "ענן", שירות של מומחה ל"שירותי ענן", שבמסגרת השירות הזה יש גם אפשרויות לגיבויים, כולל "גיבויים חמים".

בנוסף, בד"כ לשירות הזה בענן יש הגנה ושרידות, תאימות לרגולציות וניתוחים חכמים (AI – "אינטליגנציה מלאכותית"), של המידע המגובה בענן. המידע בד"כ מגובה בזמן אמת וניתן לשחזור בזמן אמת (כמעט ללא אבדן מידע, עקב תקלה או אסון בעסק). כך, שצרכי ה-DR ("התאוששות מאסון") וה-BCP ("המשכיות עסקית") יכולים להתממש מהענן.

גיבויים נעשים לא רק ל-Data עסקי, אלא לכל מה שקורה בעסק: כולל שיחות, לרבות שיחות במוקדי השירות ושיחות ועידה, דוא"ל, שימוש ברשתות חברתיות, פעילות בפורטל העסקי וכיו"ב. בקצרה: ניתן לגבות לענן פשוט הכל.

המעבר לשירות גיבוי בענן לעסקים הוא הכיוון הנכון ואין כיוון אחר!

בעולם המערבי, מעל ל-60% עד 80% מהעסקים (תלוי במדינה) עברו כבר באופן מלא לשירותי ענן, לרבות שירות אחסון מידע בענן. בישראל, ההתפתחות הזו החלה מעט מאוחר. אולם, היא תופסת תאוצה, שתלך ותגבר בשנים הקרובות. יש תחומים ושווקים (דומת שוק חברות הייטק, שוק חברות ההזנק ועוד), שבהם כמעט 100% מהעסקים והארגונים בישראל כבר נמצאים בעולם שירותי הענן. המעבר לשימוש בשירותי ענן סוחף את כל תחומי המחשוב והתקשורת העסקית, מה שמאפשר להתייעל ולשנות הרגלי עבודה ישנים.

ישנן סיבות רבות מדוע בעלי עסקים ומנהלים בוחרים לעבור לשירותי ענן. אולם, אין ספק, שחיסכון בהוצאות ,ובמיוחד בהוצאות התקשורת והמחשוב, הוא "צו השעה" בכל עסק וארגון. לכן, שירותי הענן ואחסון מידע בענן – הם ההווה והעתיד של התשתיות העסקיות, גם בישראל.

 קרוב ל-90% מכל ההתקנות החדשות של תשתיות תקשורת וטלפוניה בעסקים בארה"ב וברוב מדינות העולם המערבי הן בענן (ענן פרטי, ציבורי או היברידי, כשבשנה האחרונה עולה, כאמור, חשיבותו ותפוצתו של שירות הענן ההיברידי בגישת ה-Multi-Cloud – "עננים מרובים").

 אך באפריל 2019, רשות התקשוב הממשלתי במשרד ראש הממשלה סיימה תהליך הערכה ומיפוי כהערכות להעברת שירותי הממשלה לענן. המעבר של המערכות הממשלתיות (שכבר חלקן הגדול בענן) וגופי הסמך הממשלתיים לשירותי ענן מלאים יהיה מהיר מאוד ומפורט כאן. זה ישפיע על כל הגופים העושים עסקים עם הממשלה או מושפעים משירותי הממשלה.

 אחסון וגיבוי מידע עסקי, שכולל בתוכו הנעת קבצים גדולים ממקום למקום ואחסון שלהם לטווח זמן ארוך, שמירה עליהם וניתוח שלהם, היה תמיד בעיה בתחום העסקי. לכן, יש להקדיש מחשב ומאמצים כדי לקיים יכולות גיבוי בכל עסק בכל סדר גודל ובכל מצב.

הנתונים של העסק שלך הם היתרון העסקי הכי חשוב שלך. הנכסים הדיגיטליים הם המשאב הכי חשוב כיום לקיומו של כמעט כל עסק, בכל סדר גודל ובכל תחום. לכן, כל כך חשוב לשמור על הנכסים הדיגיטליים – במקום הכי מתאים והכי בטוח.

 

לקבלת הצעת מחיר עבור גיבוי מידע בענן לעסקים ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

מה המשמעות של "בטוח" בהקשר של גיבוי בענן לעסקים?

מנהלי ובעלי עסקים רבים בישראל עדיין סבורים (בטעות), שנושא שירותי הסייבר, אבטחת המידע, הגיבויים והשרידות העסקית הם נושאים, שאמורים להעסיק ארגונים גדולים, לא אותם. רבים מנהלים את העסק שלהם ממחשב נייד ומסמארטפון כאשר התוכנות העסקיות (למשל אופיס 365, תוכנת הנהלת חשבונות וכיו"ב) נמצאות בענן. הם סבורים, ששום האקר \ פורץ לא מתעניין בהם ובמידע שלהם.

אולם, הם טועים. 1 מכל 5 עסקים קטנים ייפגע מהתקפת סייבר במהלך השנה הבאה. ככלל, 81% ממתקפות הסייבר (ובראשן התקפות מסוג של דרישת כופר), פוגעות בעסקים קטנים עד בינוניים, בעיקר בעסקים קטנים.

נתונים על המצב העגום של רמת שירותי אבטחת מידע וסייבר בעסקים ברמת ה-SMB, נכון לשנת 2019, ניתן לקבל מכאן.

ארגונים קטנים וגדולים מצויים תחת סכנה מתמדת של מתקפות סייבר, שמטרתן לפגוע בארגון ע"י החדרת נוזקות מסוגים שונים למערכות הארגון באמצעות האינטרנט או באמצעות פגיעה ישירה בתשתיות, לצורך כופר, ריגול, פגיעה במידע, גניבת מידע וכד'.

 מניתוח של מאות תקיפות סייבר עולה, שארגונים, שלא היו מוגנים כראוי וחוו אירועי אבטחת מידע, סבלו נזק משמעותי לארגון ואף פשיטת רגל וסגירה.

מהניסיון, שנצבר בשוק זה, ניתן להבטיח לכל עסק הגנה כמעט מוחלטת באמצעות שילוב דינמי בין מספר פתרונות אבטחה מתקדמים ויצירתיים המותאמים לצרכי הלקוח.

למה ניתן לשאוף בתחום גיבוי בענן לעסקים?

את הקצה העליון של שירותי אחסון מידע בענן אפשר למצוא, למשל, בפתרון של Infinidat (חברה ישראלית) המספקת בו זמנית זמן אחזור של למטה ממילי-שניה, אמינות של שבע תשיעיות (99.99999%, שהיא פחות מ-3 שניות של השבתה בשנה) ויכולת לגדול בנפחי האחסון, עם עלות בעלות כוללת נמוכה באופן משמעותי אל מול יכולות המערכת לעומת טכנולוגיות מידע אחרות, הגנת סייבר, מענה לרגולציות ושרידות של הקצה העליון.

אולם, מדובר בפתרון, שלא מתאים לעסקים ברמת ה-SMB, גם מבחינת התמחור. כך, שעסקים בתחום הזה צריכים לחפש חלופות יותר מתאימות, בלי לוותר על יותר מדי זמני אחזור, האמינות, הגנת הסייבר, השרידות והתאימות לרגולציות.

 

איך התפתח עולם הגיבוי ואחסון המידע בדאטה סנטר, לעסקים קטנים עד בינוניים?

לקוחות פרטיים ועסקים קטנים ברמת ה-SoHo, יכולים להשתמש בפתרונות חינמיים או חצי חינמיים להעברת קבצים בעסק ולשירותי גיבוי, אחסון וזיכרון, דוגמת אלה המובנים בכל דואר אלקטרוני ומתוצרת ספקי שירותי מערכות הפעלה ותוכנות, דוגמת שירותי האחסון בענן של: גוגל (Google Drive), מיקרוסופט (OneDrive), אפל (iCloud), סמסונג (Samsung Cloud Drive), שירותי המייל של וואלה!, ג'ימייל (של גוגל), שירותי אופיס ואופיס 365 של מיקרוסופט, או השירותים של פורטלים מוכרים בתחום הזה ופתרונות גיבוי בענן דוגמת: JamboMail, Filemail, Yousendit, Dropsend, שירותי העברת קבצים גם לגיבוי מסוג FTP (ר"ת: File Transfer Protocol) ועוד. אפשר להעביר כיום קבצים לגיבוי אפילו ב-WhatsApp.

יש גם מערכות של תוכנות עסקיות להעברת קבצים גדולים ולאחסונם. המערכת הנחשבת מובילה בתחומה היא של חברת Signiant, שהיא מובילת שוק עולמית עם מעל ל-400 אלף משתמשי קצה עסקיים במעל ל-25 אלף עסקים, עם כמה פתרונות וביניהם פתרון לתחום הנעת קבצי מדיה גדולים בשם Media Shuttle. מתחרים: WeTransfer, HighTail.

בנוסף, יש לא מעט ספקי אחסון מידע וקבצים חינמי (עם מגבלות לחינמי) או במחיר סמלי בענן דוגמת: DropBox (מובילת שוק), SugarSync, Syncplicity, Degoo, Box, MEGAsync, Copy, pCloud, TresorIt, Carbonite ועוד. ספקי האחסון הללו בענן מתאימים בעיקר ללקוחות ביתיים ו-SoHo (בהתייחס לגרסה החינמית).

 

טיפ: ניתן ומומלץ להשתמש בכמה עננים במקביל ולאחסן מידע במקביל בכמה ספקי שירותי אחסון בענן, שכל אחד שייך לחברה אחרת וממוקם במתקן Data Center שונה ברחבי העולם. זאת, כי רובם חינמיים, קלים מאוד להפעלה ומגיעים עם נפחי אחסון די גדולים, שנוחים לשימושים עסקיים שונים. השימוש בכמה עננים במקביל גם מסייע להפרדה בין סוגי מידע (למשל הפרדה בין המידע של הנהלת חשבונות, למידע של שיווק ומכירות, למידע הנצבר בסמארטפונים של המנהלים והעובדים). זאת, עם הרשאות גישה שונות לבעלי התפקידים בעסק. העיקר: כדי למנוע נפילה ואבדן מידע דרסטי לעסק, אם שירות ענן אחד אינו זמין או נפגע מכל סיבה שהיא (דבר נדיר ביותר, אבל אפשרי). כך, שמומלץ שלא כל המידע של העסק יהיה מרוכז במתקן אחסון מידע של ספק אחסון אחד בלבד – בענן.  

 

אולם, רוב השירותים החינמיים הללו – סובלים מכמה בעיות חמורות:
 • רמת אבטחת מידע והגנה על הקבצים – אפס.
 • שרידות והתאוששות מתקלה או אסון – אפס.
 • תאימות לרגולציות לרבות רגולציות חדשות – אפס.
 • יכולת העברת כמה קבצים במקביל, או העברת הרבה קבצים במקביל – לא קיימת.
 • יכולת להאצת ההעברה והאצת ביצועים – לא קיימת.
 • יכולת הניהול של המידע המאוחסן בענן – נמוכה עד אפסית ותלויה בכלים שספק השירות בענן נותן למשתמשים. לכן, גם ההגנה מפני גניבת מידע, שינוי מידע ופגיעה בפרטיות – היא מאוד נמוכה, בשירותים החינמיים.
 • אין יכולת להעביר ולאחסן קבצים גדולים מאוד ובמיוחד קובצי מולטימדיה וקבצי וידיאו באיכות גבוהה: כיום – 4K ובקרוב8K  וגם לא העברות קבצים, שהחלו של AR, VR מהסוג של "מציאות מדומה" ו"מציאות רבודה" והעברת קבצים של D3 – תלת ממד, כולם קבצי ענק בנפחים של עשרות עד מאות גיגות, כל אחד.

 כלומר, הצרכים של היום ומחר של עסקים, שמבקשים להעביר ולאחסן קבצי מולטימדיה כבדים (כיום תחום הווידיאו הוא הנפוץ ביותר בשימוש), עסקים המחפשים פתרון מאובטח, שריד ושעונה על הרגולציות המחמירות הקיימות כיום בעולם העסקי, לא תמיד מקבלים מענה בפתרונות המיועדים למשתמשים פרטיים ולעסקים ברמת ה-SoHo, שמעבירים מפעם לפעם קובץ אחד או שניים ולא כבדים במיוחד.

לכן, לפני בחירה בפתרון גיבוי חינמי, מומלץ להתייעץ עם המומחים בנושא, כדי לא "ליפול בפח" בפתרון חינמי של מתאים בכלל לצרכי העסק.

יש בישראל פתרונות רבים המיועדים לעסקים קצת יותר גדולים ושכן מספקים רמות הגנה דוגמת: Actifile, Asigra, Signiant, CTERA, MedOne, One1, U-BTech, OwnBackup, Terrasafe, בינת עסקים, IBM, Rainbow Cloud, Alibaba Cloud, סלקום, ווי-אנקור, טלדור, נס, מטריקס, תים, הוט, Infinidat, NetApp ועוד.

 

כמה עולה גיבוי בענן לעסקים (לא חינמי)?

כל עסק יכול לחשב את העלות הצפויה של הגיבוי המנוהל בענן, שהוא יבצע, די בקלות מהדפדפן שלו, לפי "כלל אצבע" בסיסי של 1 ₪ ל-1 גיגה-בתים לחודש. בהחלט מדובר ב"מחירי רצפה" לכל בעל עסק \משרד ומנהל, מול התועלת העצומה הטמונה בעצם השימוש בשירות גיבוי מנוהל ומאובטח בענן. לכן, המחשבה על גיבוי ואחסון מידע בענן חינמי – היא אשליה. המידע בענן חינמי לא מוגן ואין בו כל שרידות.

מחיר השירות של CloudUp360 מבית חברת פרטנר מתחיל ב-175 ₪ לחודש (ללא מע"מ), בהחלט הוצאה בגבול הסביר לכל עסק בכל סדר גודל. ניתן להוסיף לפתרון הגיבוי נתב LTE לצרכי גיבוי סלולרי (כלומר, שהגיבוי מבוצע דרך הרשת הסלולרית), שמסופק בפרטנר במחיר של כ-100 ש"ח לחודש כולל SIM.

לפרטנר יש עוד מגוון פתרונות משלימים המכסים מגוון צרכים ובכלל זה: ניטור וניהול IT (מבוסס (Continuum, שירותי גיבוי בענן לעסקים מנוהל (מבוסס Asigra), פתרונות DRP (התאוששות מאסון, מבוסס CloudEndure – מקבוצת אמזון – AWS), שיתוף קבצים מאובטח (מבוסס FileFlex), פתרונות תקשורת מתקדמים (לרבות האצת הנתונים, שיפור ביצועים, מבוסס Bridgeworks), אבטחת מידע וסייבר ועוד.

בבזק שירותי גיבוי בענן לעסקים מסופק במחיר מבצע ב-259 ₪ במקום 329 ₪. השירות הזה מוצע ע"י בזק באמצעות הטכנולוגיה של CloudEndure על חוות השרתים המתקדמת והמאובטחת בישראל בקבוצת בזק. יצוין, שהשירות הזה יכול להצטרף לפתרון הגיבוי העסקי של בזק, שמבוסס על הפתרון של Ctera.

חברת Ctera, רק לצורך ההשוואה ל-Asigra בפרטנר וקבלת מושג על העלויות, מספקת גיבוי בענן לעסקים במחיר חודשי של החל מ-55 אג' ל-1GB  (גיגה בתים). בהחלט מחיר אטרקטיבי. הפתרון של Ctera מוצע גם במסגרת בזק עסקים וגם דרך מערך שותפויות והפצה רחבים הכוללים את C-Data (הפצה ראשית), ושותפים נוספים כגון: בזק בינ"ל, HPE, בינת, ו-DELL-EMC.

במסגרת השירות המנוהל של Ctera, מנוטרת פעילות גיבוי השרתים ברמת קבצים וברמת המכונה הווירטואלית. יש כמובן לתת תשומת לב מיוחדת לנושא אבטחת המידע, שהוא הנושא החשוב ביותר לספקי שירותי ענן מנוהלים.

עסק, שמגבה, למשל, 100 גיגה-בתים (שזה הרבה לעסק קטן) במסגרת השירות הזה, ישלם סביב ה-60 ₪ לחודש, כולל מערכת לשליטה קלה במידע בדפדפן וביזור של המידע המגובה ב-3 חוות שרתים שונות. אם יש צורך לגבות מספר מחשבים ברשת ולגבות מערכות תוכנה עסקיות כבדות עם יותר ממערכת הפעלה אחת, המחיר יכול להגיע לכ-100 ₪ לחודש ל-100 גיגה-בתים.

תחרות נוספת בעולם גיבוי בענן לעסקים מגיעה מחברת OwnBackup הישראלית, שמספקת שירותי שיחזור וגיבוי Cloud-To-Cloud. החברה הזו מפתחת טכנולוגיית גיבוי לארגונים, שמאפשרת להם לגבות את כל המידע שלהם הנמצא בענן (כל ענן, בדגש על עננים פרטיים והיברידיים.( הכוונה הן ל-SaaS (תוכנה כשירות) והן ל-PaaS (פלטפורמה כשירות), כשבין היתר, נכללים בה גם שירותים כמו: Salesforce, סלאק (Slack) ו-ServiceNow.

הגיבוי הוא אוטומטי לחלוטין בתזמונים קבועים (או ברציפות) וכמובן מאובטחים. המחירים של השירות תלויים בהיקף השירותים המגובים וסוגי הגיבויים. לדוגמה: גיבוי של שירותי מערכת Salesforce הקיימת בעסק עולה החל מ-1.95 דולרים למשתמש לחודש.

 

איך בוחרים ספק שירותי גיבוי ואחסון מידע בענן לעסקים?

קודם כל, ראוי להתייעץ במומחה לנושא.

בבחירת ספק שירותי גיבוי בענן לעסקים מנוהלים, יש לקחת בחשבון פרמטר חשוב והוא: האם לספק הענן יש נוכחות פיזית של ענן (Data Center) בישראל. אם יש לו נוכחות פיזית בישראל: האם יש סנכרון מלא בין הענן הקיים בישראל לבין העננים של אותו ספק ברחבי העולם (אם יש צורך כזה).

בנוסף, השוואה של גולשים (מישראל) לגבי שירותי גיבוי ואחסון מידע הקיימים בשוק הישראלי והעולמי ניתן לראות כאן (17,117 ביקורות ממשתמשים, ביקורות אותנטיות, מלקוחות עסקיים וגם פרטיים משלמים, אודות 789 שירותי אחסון בענן שונים, בארץ ובעולם. הנתונים נכונים ל-2019 ומתעדכנים באופן שוטף).

מכאן, שהכוח מצוי בידי הלקוח העסקי, שיכול לבחור את תצורת הגיבוי ומקום הגיבוי בענן, שמתאים לצרכים הספציפי של העסק.

 

גיבוי בענן לעסקים

 

 

מיהם 9 ספקי שירותי הגיבוי והאחסון ב- Data Centers בענן המובילים בישראל?

 

בשוק הישראלי יש ספקי גיבוי ואחסון בענן רבים לעסקים, נציין רק את 9 המובילים:

 

 1. אמזון – AWS (מובילת שוק עולמי וגם בישראל) לרבות Amazon Cloud Drive.
 2. גוגל – Google Cloud.
 3. מיקרוסופט – Azure (כולל ענן מקומי חדש ב-MedOne).
 4. טריפל – סי (Triple-C) – ספק ישראלי מוביל, גם בתחום הגיבוי בענן.
 5. בזק – החברה הודיעה, שתקים בקרוב מתקני שירות חדשים בענן במתקני אחסון חדשים. מומלץ לעקוב אחרי הפתרונות הללו ברגע שיצאו לשוק.
 6. בזק בינלאומי – מציעה מגוון של שירותי ענן ושירותי אחסון בענן. השירות הכי חדיש ופופולרי: BI-Cloud, מבוסס תשתיות של VMware.
 7. פרטנר – מציעה כמה פתרונות לגיבוי ולאחסון בענן. השירות הכי פופולרי כיום הוא Partner Business.
 8. בינת תקשורת (ביחד עם בינת עסקים ושאר החברות בקבוצה) מציעה מגוון רחב של פתרונות מובילים בענן, במספר מתקנים חדישים ומובילים.
 9. MedOne – מציעה כמה סוגי גיבויים ואחסון מידע ב-3 מתקנים תת-קרקעיים ענקיים. הענן המרכזי שלה מבוסס על תשתיות ענן של DimentionData, חברת בת של ענקית התקשורת היפנית – NTT.

בישראל יש כיום מעל ל-45 מתקני ענן ציבוריים המפוזרים ברחבי הארץ, חלקם הגדול הוא מתקנים גדולים ותת-קרקעיים, כדי לספק מקסימום הגנה מפני כל צרה.

 זאת, בנוסף לעשרות שלוחות של עננים בינלאומיים של הספקים הגדולים (דוגמת אמזון, מיקרוסופט, גוגל, סיסקו ועוד), שלוחות הנמצאות אצל ספקי ענן וספקי תקשורת ישראלים. הספק הישראלי מקבל "הסמכה" מספק הענן העולמי כדי להחזיק ולנהל אצלו שלוחה עבור הלקוחות הישראליים, כדי שהתעבורה לענן העולמי תהיה מקומית ומהירה יותר.

בנוסף, ספקיות של מערכות תוכנה ושירותים לעסקים, מספקות גם שירותי אחסון בענן למידע הקשור לתוכנות הללו דוגמת: אורקל, אוויה, LG, תדיראן טלקום, סיילספורס, מיקרוסופט, VMware, דל-EMC, אלקטל-לוסנט-ארגונים (ALE), פריוריטי – Priority, SAP ועוד. כך, שמדובר בשוק מאוד תחרותי והכוח נמצא בידי הצרכן העסקי.

לכן, רצוי ומומלץ להיעזר ביועץ מומחה, שיודע מה השיגו עסקים מקבילים עם צרכים דומים, אצל אותו ספק שירות ענן. אפשר גם להתעניין בפורומים ובלוגים מקצועיים, כמה שילמו עסקים אחרים על אותם שירותים. חשוב לזכור את המוטו: "אל תהיה פראייר".

גיבוי בענן לעסקים – תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. מה מניע את התחום הזה?

הצורך להניע, לגבות ולאחסן קבצים בסדרי גדול הולכים וגדלים. למשל: תמונות וסרטונים של מוצרים והדגמות שימוש במוצרים.

בנוסף, יש כיום צורך להגן על המידע כדי למנוע גניבתו, שינוי המידע, או שיבושו.

זאת, בנוסף לרגולציות החדשות, למשל, בתחום ההגנה על הפרטיות (דוגמת GDPR) ורגולציות חדשות לגבי מיקומם של קבצים בתעשיות רבות (למשל: יש צורך, שהקבצים יימצאו ויאוחסנו באותה מדינה. זה קורה בתחומים רבים כמו בתעשייה הפיננסית ובתעשיית הבריאות).

 

גיבוי בענן לעסקים

 

 1. מהם השיקולים לבחירת מערכת לשירותי גיבוי ואחסון מידע בענן?

 • אבטחת מידע והגנת סייבר היא בראש הרשימה.
 • אמינות, שרידות.
 • מהירות ההעברה של הקבצים בתלות ברוחבי הפס של החיבור לרשת האינטרנט (או לרשת תקשורת פרטית, או רשת תקשורת אלחוטית או סלולרית).
 • קלות השימוש.
 • יכולת תמיכה בעברית (בתפריטים ובכלים).
 • יכולת האצת ביצועים, במקרה של צורך להעברה מהירה של קובץ ליד מסוים.
 • יכולת מעקב ובקרה אחרי ההעברות והאחסון.
 • קבלת דו"חות ונתונים בצורה ברורה ומהירה.
 • אי תלות בספק אחסון מידע אחד (מניעת תופעת "החתונה הקתולית").
 • ככל הניתן: תשלום על השירות רק על פי שימוש במודל SaaS (ר"ת: Software as a Service) וכיום מקובל, שהתשלום יהיה על פי שימוש שעתי (יש ספקים, שעברו לתשלום לפי שימוש לפי דקות). אין צורך לשלם על שירות, שלא נעשה בו שימוש, ולכן יש לדרוש, שהתשלום על האחסון יהיה רק על פי שימוש בפועל, שנמדד ומוצג למשתמש באופן ברור. חברת RightScale האמריקאית חקרה, בדקה (בארה"ב) ומצאה, שנכון למחצית שנייה 2018, עסקים הפסידו כ-35% מחשבון שירותי הענן שלהם, בגלל התנהלות לא מקצועית כלפי ספק שירותי הענן.
 • יכולת התאמה לצרכים ספציפיים של עסק ספציפי.
 • יכולת העברה קלה של קבצי מידע בין עננים שונים. כיום זה צורך אקוטי, בגלל השימוש במספר עננים, מה שמכונה – Multi-Cloud. הנתונים, שנאספו ע"י חברת RightScale בארה"ב, מצביעים על כך, שכ-81% (!) מהארגונים, שהשתתפו בסקר, דיווחו, שהם משתמשים ב-Multi-Cloud (כמה עננים בו זמנית, לצרכים שונים בכל ענן). כך, שגישה זו היא הגישה המובילה כיום ובעתיד בשימוש בשירותי הענן.
 • תאימות לתקנים וסטנדרטים בינלאומיים ומקומיים.

 

 1. האם יש דרכים נוספות לשיפור ביצועים של שירותי גיבוי ואחסון קבצים בענן?

לעסקים מכל סוג יש כיום אתר ורבים מתעניינים בדרכים בהם יוכלו לשפר את ביצועי האתר. רבים בוודאי כבר יודעים, כי לזמן הטעינה של אתר ישנה חשיבות מכרעת בהיבטים השונים: ביצירת חוויית המשתמש של הגולשים המגיעים לאתר, בסיכוי, שגולש ישוב לבקר בו ואף בדירוג האתר במנוע החיפוש גוגל.

בנוסף, אם האתר משמש את העובדים, הספקים, השותפים וכל מי שנמצא ב"שרשרת הערך" של העסק, ל"חוויית השימוש" של כל שרשרת הערך, לרבות העובדים והמנהלים של עסק עצמו, יש חשיבות, לעיתים קריטית, בהצלחת שירותי העסק.

עם זאת, בעלי אתרים רבים עדיין מוצאים את עצמם מתמודדים מול אתרים איטיים, שאינם עולים בקלות ושאינם עונים על הדרישות. במקרים רבים, יתכן ששימוש בשירותי זיכרון מהירים, יכול לספק את הפתרון המתאים עבורם.

במציאות של ימינו, עסקים רבים מספקים שירותים באמצעות רשת האינטרנט. זה יכול לכלול: העברת קבצים, העברת מסמכים מסוגים שונים, שימוש בסרטוני וידיאו, תמונות, מכירת מוצרים ופעילות של מסחר אלקטרוני, פעילות כספית בכל תחום (למשל בבורסה), אספקת תכנים חיים (Live Video), שיחות ועידה בווידיאו, עבודה מרחוק, משחקים, הפצת חדשות, קמפיינים פרסומיים, הפצת  מוזיקה ורדיו, שירותי אפליקציות סלולריות, פיתוח תוכנה (כיום כמעט כל מפתחי התוכנה בעולם כמו גם בישראל, מבצעים זאת בענן ולכן הם רגישים מאוד לזמן התגובה) ועוד.

אולם, גם שיהוי של 2-3 שניות בהעברת התוכן, בגלל עומסים ברשתות האינטרנט העולמיות, יכול "להרוג" את חוויית השימוש ויכול להבריח לקוחות וגם שותפים ולחסל את העסק. יש לבעיה הזו מספק פתרונות, שהן בתחום "שירותי הזיכרון" של רשת האינטרנט.

 

יש סוגים רבים של זיכרונות לצרכי האצת ביצועים של תעבורה באינטרנט ו-3 הסוגים המרכזיים הם:

 • Caching. זה סוג של מאגר זיכרון הקיים בכל מחשב, כל שרת, כל מתג תקשורת וגם ברשתות תקשורת. כל ספק תקשורת גדול (ISP) מספק לכל לקוחותיו (ללא תשלום) שירותי Caching בסיסיים, משום שה-ISP זקוק לזה לצרכיו הוא, בעיקר בשעות עומס, כדי למנוע קריסת שירותיו.
 • CDN (ר"ת: Content Delivery Network). מדובר בשירות זיכרון מנוהל (כלומר: יש שליטה מלאה לאיזה סוג של תעבורה, למי ולהיכן, יש לתת עדיפות בהזרמת התעבורה הזו). זה סוג שירותי הזיכרון הנפוץ ביותר בשוק, ונעשה ב-Data Centers (מרכז מחשוב) של ספקי שירותי CDN. בעבר, חברת אקמאי הייתה מובילה עולמית בתחום זה. כיום יש לה מתחרות רבות, החל מאמזון וכלה בחברות גדולות נספות, כולל ישראליות דוגמת חברת Vimmi, שבנו רשת CDN על פני הגלובוס, להאצת תעבורת אינטרנט. יש חברות גדולות, שבנו להן רשת CDN עצמאית, כדי לשרת את הצרכים של עצמן, דוגמת חברת נטפליקס, שמספקת שירותי טלוויזיה על רשת האינטרנט העולמית.
 • Proxy. זה סוג זיכרון פחות נפוץ, אבל לא פחות יעיל, ולעיתים הוא הרבה יותר יעיל, לצרכים ספציפיים. הסיבה: שירותי Proxy ניתן ומומלץ להפעיל אותם מקומית (בשרתי ומחשבי העסק). כך, אין צורך להיות תלוי בספק בינלאומי של CDN, שהשרתים שלו נמצאים אי שם ברחבי העולם. לכן, הביצועים בסוג כזה של זיכרון, יכולים להיות משופרים וטובים יותר, מול שירותי CDN. מבחינה טכנולוגית, שירותי Proxy הם שירותי זיכרון מנוהלים, די בדומה לשירותי CDN. בניגוד לפתרון ה-CDN, שמתאים לעסקים בינוניים עד גדולים, פתרון ה-Proxy מתאים לכל עסק, אפילו לעסקים ברמת ה-SoHo. כלומר: גם לעסקים המתנהלים מהבית או ממשרד זעיר. פתרון די מוצלח בתחום הזה הוא של חברת Luminati (חברה ישראלית). ניתן להתנסות בשירותי ה-Proxy של Luminati ללא תשלום. בכל מקרה, מדובר בשירות, שעלותו מאוד נמוכה. זו הסיבה העיקרית, שהשירות הזה מתאים לכל עסק, גם לעסק המתנהל מהבית.

בין היתרונות של שירותי זיכרון מנוהלים אפשר למנות את היכולת לספקי שירותי אבטחה וסייבר, שירותי התאוששות מאסון והמשכיות עסקית והכי חשוב (לארגונים רבים) זו התאימות לרגולציות חדשות, מקומיות או בינלאומית, דוגמת רגולציית GDPR האירופאית להגנה על הפרטיות. 

ל-CDN יש יתרונות עצומים למי שמספק שירותי וידיאו מהאתר שלו, או שיש לו כמות גדולה של סרטוני וידיאו באתר. הסבר מקצועי לכך מצוי כאן.

בעל אתר, שלא ייקח בחשבון את נושא "חוויית השימוש" של לקוחותיו בתחום הצפייה בסרטי הווידיאו, יגלה מהר מאוד, שהלקוחות הללו לא צופים בסרטי הווידיאו בגלל היעדר חוויית צפייה. הסבלנות של הלקוחות היא אפסית. ממש אפסית לכל שיהוי בתגובה של סרטוני וידיאו.

אנשים רגילים למהירות התגובה של סרטוני יו-טיוב של חברת גוגל, שמשקיעה הון עתק כדי לספק תגובה מהירה וחוויית צפייה על כל מכשיר קצה ומכל רשת תקשורת.

התחומים, שבהם יש יתרון לשירותי ה-Proxy מול שירותי ה-CDN, הם: שירותי מסחר אלקטרוני מאתר פרטי (בשונה ממסחר אלקטרוני אצל אתר בינלאומי דוגמת: אמזון, איביי, עליבאבא וכד', שלהם מתאים שירות CDN), שירותי פיתוח תוכנה, שירותי פרסומת ובאנרים מפולחים אישית, שירותי בדיקות (החל מבדיקות תוכנה וכלה בבדיקות ביצועים, בדיקות אבטחה וכיו"ב), שירותי שכירת כוח אדם, שירותי "שירות עצמי" באתרים, שירותי SaaS בעננים פרטיים, שירותי אבטחת מידע וסייבר ועוד.

 

שורה תחתונה בתחום פתרונות שירותי גיבוי ואחסון מידע בענן לעסקים:

למרות שעולם התקשורת נע מהר קדימה, הלקוחות העסקיים עדיין לא מכירים מספיק את היתרונות בשימוש בשירותים בענן להעברת קצבים, לגיבוי ולאחסון המידע, לרבות השימוש בשירותי CDN ו-Proxy, לצורך מתן שירותים מהירים יותר ואמינים יותר, גם על רשת האינטרנט.

לכן, מומלץ קודם להחלטה על בחירת ספק שירותי גיבוי מידע בענן, לבצע ניתוח צרכים בסיוע אנשי מקצוע, כדי להגיע להחלטה מושכלת בנושא ולתחר בין הפתרונות השונים הקיימים בשוק בתחום זה. יש לבדוק אם הפתרון, שנבחר, תומך בכל סוגי השירותים הנחוצים לעסק, כדי לקבל את מירב היתרונות של פתרונות מלאים לפי הצרכים, תחת מעטפת שירות ותמיכה אחת.

בנוסף, יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית".

יודגש, שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד של סוכני ביטוח ופיננסים, או משרד של רואי חשבון.

לקבלת ייעוץ טלפוני חינם בנושא "גיבוי בענן לעסקים" כמענה לצרכים של העסק שלך – הירשם כאן.

 

 

לקבלת הצעת מחיר עבור גיבוי בענן ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

סרטון: שירותי גיבוי בענן לעסקים (בזק)

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים