התקנת רשתות תקשורת – מה יגרום לך לשדרג לתשתית סיבים אופטיים בעסק שלך?

התקנת רשתות תקשורת – מה יגרום לך להיות מעוניין בשדרוג לתשתית סיבים אופטיים בעסק שלך?

התקנת רשתות תקשורת

 

תקציר:

 

 • עסקים רבים נדרשים לשדרג או להחליף את תשתיות רשתות התקשורת והמחשוב שיש להם בעסק. האם אתה יודע למה להחליף ומה להתקין?

   

 • אילו סוגי פתרונות לרשתות תקשורת בסיבים אופטיים מוצעים בשוק לעסקים?

   

 • איך בוחרים את פתרון רשתות התקשורת בסיבים אופטיים המתאים לעסק שלי?

   

 • טיפים חשובים לבחירת רשתות סיבים אופטיים המתאימים לצרכי העסק.

   

 • עם מי ניתן להתייעץ בבחירת תשתית סיבים אופטיים?

 

סיבים אופטיים מתחרים בחיבורי כבלים מסוג אתרנט להקמת רשתות תקשורת, כשהיום מקובל לדבר על כבלים ברמת תקן של Cat8 (Cat 8.1\8.2) או שווה ערך. לכן, ההחלטה על סוג הכבילה (במיוחד בחירה בין סיבים אופטיים לבין כבלי אתרנט), היא ההחלטה הכי חשובה בעת שדרוג, הקמה, פריסה, או החלפה של רשת תקשורת בכל עסק. 

בעתיד נראה סוגי כבלים שונים לגמרי ורשתות תקשורת שונות לחלוטין, עם כבלי סיבים אופטיים חכמים ביותר מבוססי AI (ר"ת: Artificial Intelligence – בינה מלאכותית) ו- Deep Learning ("למידה עמוקה", השלב הטכנולוגי הבא שמתפתח מ-AI), שבהם ייעשה ניתוח של המידע העובר על הסיב בתוך רכיבי הרשת, והתעבורה תנוהל בחוכמה לפי סדרי עדיפויות כבר ברמה של הרשת. לטכנולוגיות החדישות הללו קוראים Capsule neural network (CapsNet) ו-Convolutional neural network (CNN, ConvNet) ונראה אותן בשוק בשנים הקרובות.

לכן, כל תכנון עכשווי של רשת תקשורת, בכל עסק, חשוב שייעשה לטווח זמן של כ-5 שנים (ועד 10 שנים כל היותר), כי זה טווח הזמן הצפוי של הצורך בשדרוג טכנולוגי משמעותי, לאור השינויים בצרכים ובשימושים של האפליקציות העסקיות.

בנוסף, רשת תקשורת דורשת כלים לניהול, ניטור ושליטה על הרשת. הכלים הנפוצים והמומלצים נמצאים בכתבה כאן, למתעניינים. הכלים המובילים הם של CA וסיסקו.

 סיבים אופטיים יכולים להעביר עליהם כל סוג של תעבורה. כיום התעבורה הנפוצה ביותר היא מסוג אתרנט, בגלל הפשטות ועלות הרכיבים, שהם מאוד זולים וסטנדרטיים. כיום מקובל לבצע חיבורים של 10 גיגה לפחות (בעבר, החיבורים המקובלים היו 10/100 מגה ואחרי כן בוצע שדרוג לחיבורים של 1 גיגה, שהפכו לסטנדרט מקובל לחיבור רשת בכל מחשב נייח או נייד, כבר בתחילת העשור).

 השוק נע כיום לחיבורי סיבים אופטיים של 10 גיגה ומעלה. חיבורים של 25 גיגה, 40 גיגה או 100 גיגה – כבר אינם בגדר חלום. ניתן להגיע כבר כיום לחיבורים של 200 גיגה ואף 400 גיגה, אבל יש שאלה: האם זה מעל ומעבר לצרכים של עסקים קטנים עד בינוניים? לא בטוח.

התקנים של הכבלים, שנפוצים כיום בשוק העולמי והישראלי, הם בתקני Cat8.1 ו-Cat8.2 (תקן Cat8 לא מתאים לישראל), כבלי אתרנט המספקים חיבורים של 25 גיגה או 40 גיגה למרחק של עד 30 מטרים.

 

לקבלת הצעת מחיר עבור התקנת רשתות תקשורת ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

תקני כבלי אתרנט העיקריים שיש בשוק (מ-Cat3  עד Cat8.2):

 

‏‏תקינת כבלים להתקנת רשת תקשורת מקומית

 

זו גם הבעיה המרכזית של כבלים כאלה: טווחים קצרים (10 עד 30 מטר לכל היותר. יותר מזה צריך הגברה) ואי יכולת לשדרג את רוחבי הפס, בלי להחליף את הכבלים וכל מה שמסביבם. הבעיות הללו כמעט ואינן קיימות על תשתית סיבים אופטיים.

בנוסף, המחירים של תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים נפלו לטווחי המחירים של כבלי אתרנט. כך, שיש כאן כמה פרמטרים המעודדים דווקא בחירה של סיבים אופטיים לעסק. אם לא די בכך, כיום מקובל ועל פי כל התקנים להעביר אתרנט על סיבים אופטיים. כך, שאין הבדלים מבחינת טכנולוגיית העברת התעבורה: זה תמיד יהיה אתרנט, קצה לקצה, לא חשוב סוג התשתית הפיזית (סיבים אופטיים או כבלים).

 

מהם השיקולים בבחירת תשתית סיבים אופטיים (או כבלי אתרנט)?

השיקול הראשון הוא: רוחב הפס הנדרש. יש לבצע ניתוח של צרכי העסק במבט של לפחות 5 עד 10 שנים קדימה, כי תשתיות כבילה בעסק לא מחליפים כל יום ואפילו לא כל שנה. מומלץ להיעזר במומחה\ים לתחום הזה.

השיקול השני הוא: האם יש צורך להעביר זרם חשמלי (ובאיזו עוצמה) על הכבילה למכשירי הקצה. הטכנולוגיה הזו נקראת PoE (ר"ת: Power over Ethernet). אם כן, אזי הבחירה היא בתשתית כבלי אתרנט (ולא סיבים אופטיים – שאי אפשר להעביר עליהם חשמל).

לכן, יש לתכנן את הפריסה של כבלי אתרנט בעסק, לפי התקנים של העברת זרם על כבלי אתרנט הללו, כמופיע בתצלום הבא:

 

‏‏העברת מתח על כבלים עבור הקמת רשת תקשורת

 

שיקול השלישי הוא: תאימות לתקנים.

יש תקן ישראלי לכבילה בעסקים הנקרא ת"י 11801 (שני חלקי התקן נמצאים: כאן וכאן ויש לרכוש אותם ממכון התקנים).

אולם, התקן הישראלי הזה לא מכסה את כל החידושים של השנה האחרונה. כך, שיש להסתמך על תקינה בינלאומית אם מעוניינים בהתקנת כבילה מודרנית המתאימה ל-10 שנים קדימה, עד שהתקן הישראלי יעודכן (מה שצפוי להתרחש ב-2020).

אם לא זקוקים להעברת חשמל על הכבלים בתוך העסק או מחוצה שלו, למוצרי הקצה הזקוקים לחשמל על כבלי הרשת עצמם ולא מתשתית החשמל הרגילה של העסק, אזי הבחירה המומלצת היא: תשתית מבוססת כבלים אופטיים.

מכאן, שיש לבחון  את התקנים לכבלים האופטיים המתאימים לעסק לפי רוחבי הפס הנדרשים לעסק. כ"כ, יש לבחון אם רוצים כבלי Single Mode (SM, או SMF), או Multimode (MM, או MMF), שלעיתים מכונים בשם OM (ר"ת: Optical Multimode). עד היום היה מקובל לבחון רוחבי פס עד 100 גיגה, כמופיע בתצלום הבא, כשהבסיס הוא חיבורי 25 גיגה או 40 גיגה למרחקים משתנים לפי צרכי העסק (100 מטרים עד 10 קילומטרים ואפילו 40 קילומטרים):

 

‏‏תקני סיבים ל-40 ו-100 גיגה- התקנת רשתות תקשורת לעסקים

 

אולם, אין לפסול על הסף בחירה בחיבורים של 200 ו- 400 גיגה. כיום, בישראל יש כבר גופים גדולים לא מעטים (למשל הבנקים הגדולים), שמחוברים ע"י תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים ברוחבי פס של 400 גיגה (גם ברשת המרחבית – WAN וגם ברשת הפנימית – LAN). זה צורך, שילך ויתפשט בשוק. מומלץ לא לפסול את החלופה הזו (של 200 גיגה או 400 גיגה), שתתאים לעשרות שנים קדימה, לכל עסק בישראל.

תקן נוסף, שנכנס לשוק העולמי ויש לקחת אותו בחשבון, הוא תקן להגנה על הכבלים בעת שריפה. התקן הבינלאומי הזה שמו IEC 60331, ובהיעדר תקן ישראלי מקביל (נמצא כעת בתהליכי תקינה), מומלץ לאמץ אותו בכל התקנה של סיבים אופטיים, או כבלי אתרנט. כבלי אתרנט עונים על התקנים הללו (נגד שריפות) מרמת תקן Cat6a ומעלה.

השיקול הרביעי הוא: היכן יש צורך בתשתית הסיבים האופטיים? לפי זה נקבע סוג הסיבים. יש הבדלים את מדובר בתשתית סיבים אופטיים רק בתוך העסק (LAN), או בסיבים לחיבור בין סניפים וחיבורים חיצוניים (WAN), או שמעוניינים שאותה תשתית סיבים תהיה גם ל-LAN וגם ל-WAN.

כמובן שיש לבחון האם יש צורך בתשתית עילית (כלומר גלויה, כי אין תעלות \ צינורות להשחיל סיבים), או שניתן להשחיל את הסיבים בתעלות קיימות באחת השיטות הקיימות (כולל נשיפה) בתעלות \ צינורות קיימות, או שיש לפרוס תעלות חדשות לצורך השחלת סיבים בתעלות הללו.

 השיקול החמישי הוא: ממי לרכוש את הפתרון של חיבורי סיבים לעסק שלי. בשוק הישראלי נמצאת חברה מובילה בשם טלדור כבלים ומערכות השוכנת בקיבוץ עין דור, שמפתחת, מייצרת, מתחזקת ומתקינה את כל סוגי הכבלים, לכל צורך ולכל סוג וגודל של עסק. מהנדסי ומומחי טלדור קיבלו הסמכות בינלאומיות וגם ממשלת ישראל, לתחום התקנה ותחזוקה של תשתיות כבלים וסיבים אופטיים.

 

התקנת רשתות תקשורת

 

פתרון חדש לרשתות תקשורת שיש בהן WiFi מבית פורטינט:

פורטינט השיקה לאחרונה את פתרון ה-SD-Branch המאובטח הראשון בשוק רשתות התקשורת המיועד לאבטחת הגישה לנקודות אלחוט וה-WAN. הפתרון החדש מרחיב את מגוון הפתרונות של פורטינט עבור ארגונים בעלי סניפים מבוזרים. המוצרים החדשים תומכים בתשתית מאובטחת, קלה לניהול ומותאמת-ענן, עבור ארגונים מבוזרים המאמצים את עקרונות רשתות ה-SD-WAN.

הפתרון החדש מרחיב את מארג האבטחה (Security Fabric) של החברה ואת יתרונות ה-SD-WAN לגישה לרשת ע"י איחוד בין ה-WAN והאבטחה לפלטפורמה משולבת אחת. שילוב זה מגביר את האבטחה והנראות, מפחית את המורכבות, משפר את הביצועים והגמישות ומוריד את עלויות ה-IT הכוללות בקצוות הרשת.

ארגונים רבים עוברים כיום תהליך של טרנספורמציה דיגיטלית ומתפעלים ארכיטקטורות ענן היברידי באמצעות מחשוב מקומי, מחשוב מרחוק, ויישומי SaaS ויוצרים קצוות רשת מרובים, שנמשכים מעבר ל-WAN ולנקודות האלחוט.

התרבות זו של קצוות, שדורשים אבטחה, גורמת לארגונים להתמודד עם האתגר של יישום אבטחה מתאימה לסניפיהם המבוזרים. המורכבות הכרוכה בניהול כל קצוות הרשת הללו -הכוללת גם מוצרים ויישומים נקודתיים מורכבים וחופפים – מוסיפה אתגר נוסף. המספר הגדל והסוגים הרבים של התקני IoT המחוברים לרשת הסניפים המבוזרים גם מציגים הזדמנויות ממוקדות עבור האקרים לגשת לנתונים רגישים.

כמו כן, לקוחות, שמאמצים את ה-SD-WAN, זקוקים לאינטגרציה הדוקה יותר של פלטפורמות ה-LAN (רשת תקשורת מקומית) שלהם במטרה להרחיב את תכונות ה-SD-WAN המאובטח לרשת לצורך אבטחה ויכולות ניהול משופרות.

עם השינוי הקיצוני באופן פעולתם של ארגונים כתוצאה מהטרנספורמציה הדיגיטלית וכדי לשמור על ההזדמנויות העסקיות הדיגיטליות החדשות, הארגונים חייבים לאבטח ולסנכרן בין כל חלקי הרשת שלהם. בנוסף לכך, סניפים ארגוניים זקוקים לגישה מאובטחת ובזמן אמת לנתונים ולמשאבים בכל מקום, שבו הם נמצאים, וזאת כדי לממש את הפוטנציאל המלא שלהם.

כדי להתמודד עם האתגרים הקיימים בארגונים המבוזרים השונים, פורטינט מספקת את פתרון ה-SD-Branch המאובטח הראשון בתעשייה, שמיועד לארגונים בעלי סניפים מבוזרים. הפתרון מאפשר לשלב בין אבטחה וגישת רשת ולהרחיב את מארג האבטחה של פורטינט לרמת הסניף. פתרון ה-SD-Branch כולל את פיירוול FortiGate של הדור הבא, FortiNAC המספק בקרת גישה לרשת, FortiSwitch ונקודות הגישה FortiAP.

 

הפתרון החדש מתמקד באבטחת 2 תחומים עיקריים:

הגנת קצה הרשת – האבטחה של פיירוול FortiGate של הדור הבא מורחבת באמצעות שכבת הגישה עם FortiSwitch ו-FortiAP. הפתרון מציע קונסולידציה באמצעות שילוב של אבטחה וגישת רשת, כאשר מדובר בארכיטקטורה ייחודית, שמתאימה לפריסות SD-Branch מאובטחות. נקודות הגישה החדשות WiFi 6 FortiAP מספקות קיבולת ותפוקה גדולות יותר כדי להתמודד עם הצורך להרחבת רוחב הפס, והמתגים החדשים FortiSwitch מסוג Multi-Gigabit מספקים הספק (PoE) גבוה יותר, שמסוגל להפעיל אפילו את התקני ה-IoT הזללניים ביותר.

הגנת התקני קצה – בקר הגישה לרשת FortiNAC מספק איתור, סיווג ואבטחה אוטומטיים של התקני IoT ברגע כניסתם לרשת. הגרסה החדשה FortiNAC 8.6 מגבירה את זיהוי האנומליות באמצעות סריקת התעבורה ע"י מינוף פתרון ה-FortiGate כחיישן, כאשר אין צורך בחומרה נוספת בסניף.

ג'ון מדיסון, סגן נשיא בכיר לתחום מוצרים ופתרונות בפורטינט: "כדי להתחרות בכלכלה הדיגיטלית של ימינו, עסקים צריכים לספק קישוריות ענן ברמה גבוהה, התקנים מאובטחים וגישת משתמש. לרוב, החברות "תופרות" יחד פתרונות רשת ואבטחה המובילים לארכיטקטורה המגיבה באיטיות לשינויים ואשר יוצרת חורים תפעוליים.

פתרון ה-SD-Branch המאובטח של פורטינט מהווה את הפתרון היחיד הזמין כיום, שמשלב את קצה ה-WAN, מתגים, WiFi מאובטח ובקרת גישה לרשת, אשר מאבטח את ה-WAN ואת הגישה לנקודות האלחוט בצורה משולבת ואוטומטית באמצעות קונסולה אחת".

 

תזכורת: סוגי תשתיות התקשורת הקיימים בישראל לעסקים קטנים עד בינוניים:
 • תשתיות חוטי הנחושת הוותיקים של בזק.
 • תשתיות חוטי הקואקס הוותיקים של הוט.
 • חיבורים עסקיים וותיקים דוגמת PRI ו- IP-PRI לחיבורי טלפוניה.
 • חיבורי נל"ן וותיקים.
 • חיבורים עסקיים חדשים יחסית, דוגמת: IP-VPN ו-MPLS וקווי SIP לטלפוניה.
 • חיבורי סיבים אופטיים (לעסק ובתוך העסק)
 • חיבורי סלולר (בעיקר דור 4 –LTE ובשנה הבאה – 5G).
 • חיבורי אלחוט דוגמת WiFi וטכנולוגיות אחרות באוויר דוגמת לייזר, מיקרוגל, גלים מילימטריים (שזה הלהיט האחרון בתחום החיבורים האלחוטיים רחבי סרט) ועוד.
 • תשתיות תקשורת וירטואליות (מקביל להתפתחות תשתיות מחשוב וירטואלית, שעברו לענן. גם תשתיות התקשורת עוברות לענן).

 

התקנת רשתות תקשורת – תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. אילו פתרונות עבור התקנת רשתות תקשורת חדשים מוצעים כיום לעסקים בישראל?

יצוין, שתחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. מצד אחד, מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות סיבים עם פתרונות חדשים, דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN (ר"ת: Software Defines WAN), שאלו רשתות וירטואליות המתאימות לעידן בענן, פתרונות המסופקים, למשל, ע"י בינת עסקים, בזק בינ"ל ופרטנר.

חברת הענק הבינלאומית VMware דיווחה, שיש לה בישראל כבר מעל ל-250 לקוחות בחיבורי SD-WAN (חלקם הגדול חוברו לרשת באינטגרציה ע"י פרטנר). זאת, תוך פחות משנתיים מאז שהחלה להציע את השירות הקווי החדש הזה בשוק הישראלי, שלא הכיר את הפתרון הזה עד ממש לאחרונה. בהחלט התפתחות מהירה ביותר של חיבורים קווים חלופיים לעסקים, שמתחרים "ראש בראש" בפתרונות של קבוצת בזק.

מצד שני, החלו להיכנס לשוק הישראלי (באיחור מול העולם המערבי) פתרונות אלחוטיים, שכוללים פתרונות סלולר רחב פס, פתרונות של רשתות אלחוט WiFi ולאחרונה, כאמור, הלהיט בשוק הישראלי – חיבורים אלחוטיים בגלים מילימטריים (בתחום ה-60 – 70 גיגהרץ), עם רוחבי פס באוויר עד ל-10 גיגה ויותר, ולמרחקים של מאות מטרים עד כמה קילומטרים. כמה ספקים \ אינטגרטורים כבר מציעים חיבורים עסקיים כאלו: SMBIT, גטר-טק, ORIL תשתיות רדיו ועוד.

ב-2020 או לכל המאוחר ב-2021 נתחיל להכיר את חיבורי הסלולר רחב הפס ב-5G, שכבר קיים ברחבי העולם, ברוחבי פס מצוינים (עד 20 גיגה בערוץ היורד, עד 10 גיגה בערוץ העולה), לבתים ולעסקים קטנים עד בינוניים. יצוין, שרשתות SD-WAN וגם רשתות IoT (אינטרנט של הדברים, דהיינו: בעיקר סנסורים מכל סוג), תוכננו לפעול גם על רשתות 5G של עולם הסלולר.

 

 1. אילו סוגי סיבים אופטיים עבר התקנת רשתות תקשורת יש בשוק?

יש כיום מגוון רחב של סוגי סיבים אופטיים. אולם, לעסקים קטנים עד בינוניים מומלץ להתרכז בבחירת אחד מ-2 הסוגים המובילים: בסיב של Single Mode (SM), או של Multi-Mode (MM) (שמכונים גם בשם OM), שכן הביצועים והמרחקים של פריסת הסיב שונים לגמרי בין 2 הסוגים הללו.

ברוב העסקים הקטנים, סיבים אופטיים של Single Mode (SM) יספקו את הצרכים. בעסקים עם תעבורה בהיקפים גדולים וצורך לבצע הפרדות פיזיות של התעבורה בין הסוגים השונים של השימושים, סיב אופטי מסוג Multi-Mode (MM) הוא המומלץ. למי שמפעיל מולטימדיה ו\או שיחות ועידה מבוססות וידיאו איכותי ברוחבי פס עצומים על הרשת שלו, וצריך להפריד זאת מהתעבורה השוטפת הרגילה של העסק, סיב Multi-Mode (MM) הוא בגדר המלצה.

בנוסף, כיום, חשוב, שכל המחברים האופטיים, שמתקינים בעסק לחיבור של הסיבים האופטיים, יהיו בגישת ה-Hot-pluggable. כלומר: חיבור מהיר של הכבל לכל תקע מתאים. זאת, בדיוק כמו שאנו רגילים לחבר כבל אתרנט או כבל טלפון לשקע שלו, בקליק מהיר אחד. התקן המקובל של מחברים לכבלים אופטיים ששמם SFP הוא תקן MSA.  

 

 1. לאן מתפתח תחום רשתות התקשורת עסקים בישראל?

בעולם עברו מזמן העסקים והארגונים לשירותי מחשוב, תקשורת וטלפוניה בענן ולחיבורי סיבים אופטיים לתשתיות האינטרנט הללו. קרוב ל-90% מכל ההתקנות החדשות של תשתיות תקשורת וטלפוניה בעסקים בארה"ב וברוב מדינות העולם המערבי הן בענן (ענן פרטי, ציבורי או היברידי, כשבשנה האחרונה עולה חשיבותו ותפוצתו של שירות הענן ההיברידי) עם חיבורי סיבים אופטיים. חיבורי סיבים אופטיים בתשתיות ה-WAN מסופקים בישראל בעיקר ע"י: בזק, פרטנר, סלקום (כיום ביחד עם אנלימיטד) והוט.

יודגש, שפריסת תשתיות אופטיות (סיבים אופטיים) לעיתים יקרה יותר מתשתיות מבוססות אתרנט בתקני Cat6, Cat7, או תקנים מקבילים. אולם, לסיבים אופטיים יש רוחבי פס בלתי מוגבלים ויתרונות נוספים (דוגמת: חסינות מהאזנות, העברת התעבורה למרחקים גדולים, חיבורים פשוטים ואמינות גבוהה). 

 

 1. האם יש צורך בתשתיות נפרדות למחשוב וטלפוניה בעסק שלי?

לא. לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות וכספים, כדי להבין, שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות. המדובר בהוצאות ההופכות להיות בלתי נשלטות עם הזמן, עם תלות הולכת וגוברת באינטגרטורים וספקי תחזוקה רבים.

לכן, ככל שתשתיות התקשורת מסוגלות לספק יותר שירותים על תשתית אחת, כך החיסכון בהוצאות גדל והיעילות של הפעלת הרשת הזו גוברת.

חיסכון בהוצאות (ובמיוחד בהוצאות התקשורת והמחשוב) הוא "צו השעה" בכל עסק וארגון.

 

 1. איך עוברים להתקנת רשתות התקשורת לעסקים בענן?

ההתפתחות לכיוון שירותי ענן מחייבת מנהלים ובעלי עסקים לשקול החלפה או שדרוג של רשתות התקשורת הפנימיות – LAN, או החיצוניות – WAN. אם אפשר, להחליף הכל בו זמנית וב"מכה אחת".

 המהפכה כבר החלה ומומלץ לכל עסק לבחון כבר היום הצטרפות למהפכה הזו, שמובילה לצד חיסכון אדיר בהוצאות גם לשיפור משמעותי ביכולות של הרשת העסקית.

 

לדוגמה: אם עוברים לאתרנט קצה לקצה, ניתן לשלב ממש הכל "קצה לקצה" בתשתית אחודה כולל: תשתיות המחשוב, הטלפוניה, הווידיאו (למשל ממצלמות אבטחה), ה-WiFi, מערכות "עסק חכם", מערכות חיבור לסלולר, שירותי אינטרנט, אבטחת סייבר ועוד.

 

 1. אילו רשתות תקשורת צריך להכין מי שמעוניין לעבור לשירותי תקשורת עסקית בענן?

הכיוון של השוק הוא: Unified Infrastructure, "תשתית אחודה" לכל צורך. מכנים זאת בשם: xTTx, "תשתית לכל", החל ממתח נמוך דרך האינטרנט, כולל הזנת חשמל. כל מי שדורש להעביר ביטים של מידע לכל צורך ולכל מקום, יכול העביר את הביטים הללו על כבל יחיד ללא הצורך, שהיה עד היום, לסלול לכל מערכת רשת נפרדת של תשתיות חיווט וכבלים בעסקים. זה נגמר.

כך, כל הרשת מנוהלת במערכת אחת וקל לבצע בה שינויים והתאמות לפי הצרכים המתפתחים בעסק ללא צורך בטכנאי ומהנדסי רשת לכל שינוי. ה-TCO (עלות הבעלות הכוללת) של הרשת מוזל בעד 75% במעבר ל"רשת שטוחה".

 

התקנת רשתות תקשורת לעסקים

 

 1. למה על עסקים לבחור בפתרונות עבור התקנת רשתות תקשורת לעסקים בסיבים אופטיים, בדגש על כניסה לשימוש בשירותי ענן?

המעבר לתשתיות סיבים אופטיים מתבסס על הניתוח הבא:

 • המציאות הטכנולוגית בה ארגונים פועלים כיום כוללת העברת כמות אדירה של מידע על פני תשתיות תקשורת ארגונית ומרכזי Data-Center.
 • ארגונים כיום פועלים תוך תעבורת מידע רבה ובנפחים גדולים מאוד, החל מתעבורת אינטרנט, דרך טלפוניה וקבלת שידורי מדיה למיניהם וכמובן שזה כולל תשתיות תקשורת פנים ארגוניות, שגם בהן מעורבים נפחי מידע רבים.
 • תקשורת אופטית היא כלי חיוני עבור ארגונים, כלי המקל על התפעול, מוזיל עלויות ומשפר ביצועים באופן משמעותי.
 • אפשרות פריסת תשתית אופטית בשילוב POL (Passive Optical LAN) מוזיל את העלויות לעסקים, כי סיבים אופטיים מהסוג הזה זולים יותר וגם נוחים יותר לפריסה ולתחזוקה.
 • היתרונות של סיבים אופטיים למול תשתית כבילת נחושת הם רבים, החל מרוחבי פס, דרך שרידות וכלה בהגנה על הנתונים (לא ניתן להאזין לתעבורה בסיבים אופטיים). קיימים יתרונות בניצול טוב יותר של רוחב הפס בתשתית סיבים אופטיים ושימוש ברוחב פס רב יותר, תחזוקה נוחה יותר, הפחתת נפחי תעלות פיזיות ועוד יתרונות רבים, למשל שסיבים אופטיים יכולים להחזיק מעמד כמעט לנצח.
 • קיימים סוגים שונים של סיבים אופטיים ותעבורת מידע על גבי תשתית אופטית וציוד חיבור או קליטה ייעודי מיוחד, מדובר על שיטה הממירה אותות חשמליים לאור ולהיפך והיא כוללת ציוד רגיש. לכן, המקצועיות מחייבת זהירות בבחירת התשתית המתאימה לצרכי העסק.
 • היכן יכולה להתאים פריסת תשתית סיבים אופטיים? למעשה בכל מקום. במיוחד במקום, שיש בו צורך בתעבורה בהיקפים גבוהים, במקומות, שיש בהם צורך באמינות ושרידות של התשתיות ובמקומות, שיש בהם צפי להרחבת נפחי התעבורה. ברוב סוגי הסיבים אפשר להגדיל את נפחי התעבורה כמעט עד אין סוף ללא החלפת תשתית הסיבים (רק בהחלפת רכיבי הקישור בקצה).

השוק מוצף פתרונות של מתקיני רשתות תקשורת בסיבים אופטיים לעסקים ויש בשוק ספקים ואינטגרטורים רבים בתחום זה. למעשה, כל טכנאי מחשבים יכול להציג את עצמו כמומחה לפריסת התקנת רשתות תקשורת בסיבים אופטיים לעסקים.

מכאן, ש"צרכנות נבונה" היא שם המשחק, כי בגלל התחרות הרחבה בשוק הזה הכוח נמצא כיום בידי הלקוחות העסקיים.

 

שורה תחתונה בתחום בחירת ספק עבור התקנת רשתות תקשורת בסיבים אופטיים לצרכי שירותי תקשורת קווית ושירותי תקשורת בענן:

 

בבחירת ספק להתקנת רשתות ותשתיות תקשורת מבוססות סיבים אופטיים (או כבלי אתרנט, אם צריך), יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. יש לקבל החלטה אם מעוניינים במערכת חדשנית של סיבים אופטיים המחוברים למערכות הנמצאות בענן, או בתצורה אחרת המתאימה לצרכי העסק, מנהליו ועובדיו.

בכל מקרה, מומלץ מאוד בטרם בחירת ספק עבור התקנת רשתות תקשורת לבצע תיחור מקצועי בין ספקי השירות ולשקלל לא רק את המחיר, אלא גם את רמת השירות, ה-SLA המובטח ואת יכולת ההתאמה האישית והגמישות של ספק השירות מול צרכי הלקוח העסקי. 

הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד סוכני ביטוח ופיננסים, או משרד רואי חשבון.

 חשוב לפני קבלת מחירים מספק עבור התקנת רשתות תקשורת בתוך העסק (LAN), לבדוק לאילו ספקי תקשורת בשוק יש תשתיות פיזיות לרבות סיבים אופטיים בכתובת בו ממוקם העסק, כך שגם הרשת החיצונית (WAN) של העסק, תהיה מחוברת בסיבים אופטיים.

 חשוב לציין, שבלחיצת כפתור אתה יכול לקבל הצעות מחיר מספקי תקשורת מובילים, שמותאמים לדרישות של העסק מבחינת פריסת תשתיות תקשורת פיזיות (וגם אלחוטיות וסלולריות), עלות, שירות, תמיכה טכנית ועוד.

 מחפש פתרונות להתקנת רשתות תקשורת לרבות חיבורי סיבים או כבלי אתרנט לעסק שלך? לקבלת ייעוץ חינם בנושא פריסת סיבים אופטיים \ תשתיות תקשורת ומחשוב לעסקים – לחץ כאן!

 

לקבלת הצעת מחיר עבור התקנת רשתות תקשורת ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

 הבדל בין כבלים תקשורת, איכות של כבל תקשורת, התקנת כבל רשת בבית ובמשרד

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים