כבלי תקשורת לתעשייה עמידים בתנאי חוץ קשים ומעכבי בעירה

כבלי תקשורת לתעשייה עמידים בתנאי חוץ קשים ומעכבי בעירה – באיזה פתרון לבחור?

כבלי תקשורת מעכב בעירה

כבלי תקשורת מעכבי בעירה

 • לעסקים רבים בתחומי התעשייה אין את הידע והניסיון לתכנן מערכות כבלי תקשורת לעסק שלהם וברוב המקרים המנהלים אינם יודעים לענות על השאלה הבסיסית:
  מה ה
  צורך שלי במערכות כאלו בעסק ובאילו מערכות לבחור?

   

 • אילו סוגי מערכות כבלי תקשורת לתעשייה יש בשוק?

   

 • מדוע כבלי תקשורת מעכבי בעירה כל כך חשובים לעסק שלי?

   

 • לאן השוק הזה הולך ומה התחדש בו? מבחר טיפים שימושיים.

   

 • מי יכול לייעץ בתכנון פריסת ותחזוקת מערכות כבלי תקשורת לרבות כבלים מעכבי בעירה לעסק שלי?

 

כל מה שכל גולש, מנהל ובעל עסק צריכים ורוצים לדעת, על תכנון ויישום כבלי תקשורת  מעכבי בעירה המתאימים לתעשייה:

 

 1. מה מיוחד בכבלי תקשורת לתעשייה ומהם הצרכים שיש לתעשייה בתחום זה?

כבלי תקשורת לתעשייה הכבדה, לתעשייה המסורתית, לבתי חולים, לנמלים ושדות תעופה, לעסקים בתחום המתכת, הבנייה, ההרכבה, התחזוקה ולכל סביבה של: כימיקלים, חומרים עם קרינה גרעינית, ועוד, הם לא הכבלים הרגילים הקיימים בעולם כבלי התקשורת.

יש כאן צורך אקוטי לכבלים עם יכולות מתקדמות של כבלים מעכבי בעירה, בעלי התנגדות אש ועמידה בתנאים קשים, לפי התקנים אירופאים החדשים (שנמצאים בשלבי אימוץ על ידי מכון התקנים הישראלי).

השם הכולל של סדרת התקנים האירופאיים הללו נקרא CPR (ר"ת: Construction Products Regulation), או בשם המקצועי שלהם: סטנדרט EN 50575 או מספרים דומים (לפי סוג ההגנה ורמת ההגנה שנדרשת).

הסבר מקצועי מלא על סדרת התקנים הללו ניתן למצוא כאן, למתעניינים, ובסרטון בתחתית המאמר.

דוגמה למבחן עמידות של כבל תקשורת בבעירה, מבחן הכי בסיסי:

שהכבל יעמוד בסוג כזה של בעירה לפחות 4 דקות:

כבלי תקשורת לתעשייה עמידים בתנאי חוץ קשים ומעכבי בעירה

 

המובילה העולמית בתחום הייצור של הכבלים הללו זו חברת MMC המיוצגת בישראל ע"י חברת CSP.

דוגמה למפרט מקיף של כבל ברמת Cat7 לתעשייה, עם יכולות מלאות על פי התקינה האירופאית לעיכוב בעירה יש כאן.

 

לקבלת הצעת מחיר לאספקה / התקנת כבלי תקשורת ישירות מהיבואן – השאירו פרטים כאן

 

כבלי תקשורת מעכב בעירה
כבלי תקשורת מעכב בעירה

 

 1. מי במיוחד זקוק לתכנון מערכות כבלי תקשורת מעכבי בעירה לארגון \ לעסק שלו?

כל עסק או ארגון, שיש בו חדר מחשבים או מערכות תקשורת ומחשוב, זקוק לתכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך בעסק. במרכז התכנון נמצאים כבלי התקשורת.

הצורך הזה ממש הופך לחובה, כאשר יש לעסק Data Center קטן עד ענק, לצרכי מחשוב, תקשורת וטלפוניה, מתקן הנמצא בשליטת בעלי העסק.

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן, יוצרות קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיותIP  מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה".

המהפכה הדיגיטלית בתחום שירותי התקשורת והטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל.

עולם התקשורת והמחשוב צועד במהירות לכוון של שימוש מלא בשירותי ענן בכל תחום (כולל בטלפוניה), ומערכת תקשורת ומחשוב, שאינה מסוגלת לתמוך בהתפתחות זו, דינה להיזרק לפח האשפה די מהר.

שוק התקשורת העסקית בישראל, בדיוק כמו מה שמתרחש בכל העולם, משנה את פניו במהירות ועסקים רבים, קולטים את הכיוון העולמי, שלפיו אין צורך בכלל במרכזיה, או בחדר שרתים למחשבים, כי בכלל אין צורך במוצרי חומרה כאלה בעסק (או בכלל).

אולם, לא הכל ניתן להעביר לשירותי ענן ולא כל המנהלים ובעלי עסקים מוכנים להעביר את הכל לשירותי ענן. כך, שהצורך לתכנן, לתפעל ולתחזקData Center  פרטי, מקומי ובשליטה ישירה של בעלי העסק ומנהליו – עדיין קיים. רשת תקשורת מקומית בעסק – תמיד תהיה.

אולם, כאמור לעיל, עדיין יש לא מעט עסקים, שנזקקים להקמת חדרי שרתים וחדרי תקשורת מחשבים, בעיקר מהטעם, שהם לא עברו לשירותי ענן, או שהם עוברים (פיזית) למקום חדש אחר, או מטעמי אבטחה (ומטעמי חששות של בעלי ומנהלי העסק), והחלטה היא להמשיך לקיים חוות שרתים עם רשת תקשורת, ארונות תקשורת, מערכות אחסון ומחשוב, עם כבילה, מיזוג, אבטחה, גיבויים וכל מה שמסביב, באופן מקומי – ב"חצרי העסק" (מכונה בשם המקצועי: On-Premise).

 

 1. אילו סוגי כבלי תקשורת יש בשוק העולמי והישראלי?

כיום מקובל להשתמש בכבילה ב"רשתות תקשורת אחודות" (מושג, שיוסבר בסעיף הבא), לטלפוניה ורשת מחשבים מרמת  Category-6a ו-Cat7 ומעלה, בתקן GIGA.

תקן Cat8 החדש יותר (בישראל זה תקן Cat8.1/8.2) מתחיל להיות מקובל בשוק, וידחק בשנים הקרובות את תקן Cat7A שמוביל.

יש כמובן מערכות כבילה מתקדמות הרבה יותר, עד רמת סיבים אופטיים מסוגים שונים. אולם, סיבים אופטיים לא תמיד עמידים בתנאים הקשים הנדרשים בתעשייה.

 

 1. למה הגנה מפני שריפה ועיכוב בעירה הם כל כך חשובים?

קודם כל כי זה האינטרס של בעל העסק \ הארגון, שמערכות התקשורת והמחשוב תתפקדנה בכל מצב, גם במצב של שריפה קטנה כגדולה. גם במצב שריפה חמורה, יש צורך שמפעילי המערכות יוכלו לכבות ולגבות את המערכות של העסק, לפני שהן נופלות.

בנוסף, יש תקנים. תאימות לתקנים מבטיחה "שקט נפשי" לבעל העסק.

התקן החשוב ביותר כאן, שנכנס לשוק העולמי וגם לישראל (עד שיהיה תקן מקומי) ויש לקחת אותו בחשבון בכל רשת מחשבים ותקשורת בעסק, הוא תקן להגנה על הכבלים בעת שריפה. התקן הבינלאומי הזה הכי נפוץ שמו IEC 60331, ובהיעדר תקן ישראלי מקביל (נמצא כעת בתהליכי תקינה), מומלץ לאמץ אותו בכל התקנה של סיבים אופטיים, או כבלי אתרנט. כבלי אתרנט עונים על התקנים הללו (נגד שריפות) מרמת תקן Cat6a ומעלה, רצוי לרכוש כיום רק Cat7 ומעלה.

כאמור לעיל, תקן נוסף מאוד חשוב הוא תקן CPR, תקן אירופאי של ה-EU, תקן חדש, שאומץ בעסקים וארגונים לא מעטים בישראל, לבטיחות ולעמידה של כבלים במצב שריפה.

 

 1. מה החשיבות של תכנון מערכות כבילה היום ומחר גם בתעשייה?

חדרי שרתים ומחשבים (הכוללים, בין היתר, מערכות תקשורת ומערכות אחסון) הפכו בעשור הקודם לליבת כל עסק וארגון. תכנון נכון של מערך חדרי מחשבים בכלל וארון תקשורת רשת מחשבים בפרט מהווה מרכיב עיקרי בעל חשיבות עליונה לכל ארגון, אם הוא זקוק לזה בתוך כתלי העסק.

בשנים האחרונות גוברת המגמה לאיחוד רשתות התקשורת, טלפוניה ורשת מחשבים כ"תשתיות אחודות" (UC – Unified Communications) המותקנות ביחד עם אביזריהן תחת ריכוז תקשורת אחוד, ע"י ארונות תקשורת וארונות שרתים המאחדים את מכלול הפונקציונאליות הנדרשת כגון: ייצוג תשתיות תקשורת בארון, שרתים, מתגים, מרכזיית הטלפון של הארגון, נתבים (ראוטרים – Routers), מתגים, מוצרי אבטחה וסייבר, מערכות איזון עומסים, מערכות CDN (לטיפול ושיפור "חוויית השימוש") או Proxy, מערכות חשמל, כיבוי אש ומיזוג, מערכת כריזה, מערכת מצלמות, מערכת בקרת כניסה, מערכת מעליות, מערכת אזעקה ועוד.

בעבר, מערכות "תקשורת אחודה" – UC היו מיועדות לארגונים גדולים מאוד, ולכן גם תומחרו בעלויות גבוהות. כל זה נחלת העבר. ה-UC, כמו כלים ארגוניים ועסקיים רבים, וגם בגלל מהפכת הענן והווירטואליזציה, התאים את עצמו לדרישות ולצרכים של עסקים בכל סדר גודל.

עקב המגמה לריכוז יישומי תקשורת, טלפוניה ומחשבים בארגון בריכוז תקשורת אחד, מתעוררים אי סדרים ובעקבותיהם לקויים בתכנון ה-Data Center וארונות התקשורת והמחשוב בארגון, שנובעים ממעורבות של מספר בעלי מקצוע הקשורים לריכוז התקשורת בארון רשת המחשבים (אנשי IT, ספק התקשורת הקווי, אנשי טלפוניה, מומחי מערכות חשמל, ועוד), כאשר לכל גורם יש דרישות משלו ללא גורם מאחד ומרכז.

המחוקק הישראלי אמר את דברו בעניין "תשתיות תקשורת אחדות", במסגרת תקנות תכנון ובניה, התקנת מתקני תקשורת, קובץ תקנות מס' 6898 מיום 21 ביוני 2010. התקן הזה מפרט לפרטי פרטים איך בונים ופורסים תשתית תקשורת אחודה בבניינים, כולל בבניינים רבי קומות.

התקנות הללו הן חובה במבני מגורים והן רשות במבנים תעשייתיים ובמבנים, שאינם למגורים. למרות זאת, מומלץ להיעזר בתקן זה כדי להתקין "תשתיות אחודות" גם במבני עסקים ומסחר, לא רק בבתי פרטיים. זה הכיוון המומלץ לפריסת תשתיות בכל מבנה.

 

 1. מה יש לתכנן מלבד תחום ארונות המחשוב והתקשורת?

סביב כל מערכת תקשורת יש ציוד נלווה בכמות לא קטנה, שיש לקחת בחשבון בעת הרכישה וההתקנה, וזה כולל, בין היתר:

 • פאנלים לניתוב (יש הרבה סוגים לפי הצרכים של כל ארון וכל חדר מחשבים ותקשורת).
 • מדפים קבועים ומדפים נשלפים.
 • כבלים מכל הסוגים (בעיקר כבלי תקשורת ומתח נמוך).
 • מערכות חשמל וכבלי חשמל.
 • מערכות אל פסק.
 • מחברי תקשורת (בין כל רכיבי התקשורת למינם) מסוג SFP, תוך הקפדה על תאימות לתקן MSA.
 • גנרטור עצמאי לגיבוי מערכות החשמל והאל-פסק (לפי הצורך, מאוד מומלץ).
 • מתגים להעברת חשמל על כבלי התקשורת. זאת, במיוחד לציוד קצה קטן וחכם, שממילא מגיע אליו כבל תקשורת (דוגמת מצלמות אבטחה חכמות, נתבים חכמים ), ציוד, שאין צורך למתוח אליו קו הזנת חשמל. התקן המשולב הזה של תקשורת וחשמל נקרא בעגה המקצועית PoE (ר"ת: Power over Ethernet).
 • מאווררים.
 • מזגן לחדר.
 • מערכות הגנה פיזיות (דוגמת: מנעולים, כלובי רשת, דלתות חסינות, מערכות אזעקה, מצלמות אבטחה, סנסורים ועוד).
 • מערכות אבטחה וסייבר.
 • מערכות גילוי אש ועשן.
 • מערכות כיבוי אש.
 • מערכות ניטור ושליטה (שו"ב).
 • מערכת כריזה.
 • מתגים שונים דוגמת KVM ,Offload ועוד.

 

תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. מהן המשמעויות המעשיות של תכנון מערכות תקשורת וכבלים בעסק מכל סדר גודל?

כיום, מומלץ לקחת את הפתרון מספק מומחה, שיודע לספק הכל: ניתוח הצרכים, ייעוץ, בחירת הציוד, התקנה, תחזוקה ושירות. הגישה הזו מתאימה לעסקים בכל סדר גודל.

לצדו חייב להיות יועץ מומחה, שיתכנן ויפקח על כל התהליכים, לרבות היישום, ההרכבה, התחזוקה ועוד, מנקודת המבט של האינטרסים העסקיים של בעל העסק, ולא מנקודת המבט של האינטגרטור, שמעוניין למכור ציוד ושירותים לעסק.

 1. למה לעבור לתשתית אחת של כבלים, גם בתעשייה?

  אין צורך בביצוע חישוביROI וחיסכון מסובכים, מפני שברור, שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו משרד.

המציאות היא, שבעסקים רבים בישראל יש עדיין 2 רשתות קוויות (רשת תקשורת על בסיס אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק). לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות נוספות (סה"כ עד 6 רשתות במקביל), כשהרשתות הנוספות הן: רשת החשמל, רשת מתח נמוך, רשת קואקס ורשת .WiFi לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות כדי להבין שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות.

 1. מה מציעה חברת MMC בתחום הפריסה של כבלים וסיבים אופטיים, פתרונות התקנה והולכה פנימית וחיצונית מבוססת כבלים וסיבים:

חברת CSP מספקת לשוק הישראלי פתרונות בתחום הסיבים האופטיים והכבלים, שמכסים גם חיבורים בתחומי המתח הנמוך והפתרונות ממומשים בשת"פ עם חברות גדולות דוגמת בזק. זאת, כדי לספק כל צורך העולה בתחום התשתיות הפיזיות, הקוויות, המקומיות ומרחביות, של עסקים וארגונים מכל סוג וגם לבתים מכל סוג.

MMC היא חברת ענק המספקת פתרונות לצרכי מולטימדיה ופס רחב לספקי התקשורת בכל רחבי העולם ובישראל. MMC היא חלק מקבוצת TKH ההולנדית הענקית, חברה המשקיעה 19% מהמחזור שלה במו"פ כדי שתהיה בחזית הידע העולמי.

התחום החזק ביותר ב-MMC כיום הוא תחום הבית והעסק החכם, הבניינים החכמים וערים חכמות. MMC מספקת את כל הפתרונות של תשתיות פס רחב ומולטימדיה להתפתחויות החדשות הללו. זאת, כי כולם מעוניינים בתשתיות היכולות להעביר וידיאו ברמת 4K, ו-MMC כבר מוכנה עם פתרונות ל-K8 על גבי תשתיות כבלים מכל סוג בהתקנות מקומיות.

הכיוון של השוק בתחום הפתרונות של MMC הוא  – Unified Infrastructure"תשתית אחודה" לכל צורך. ב-MMC מכנים זאת בשם: .xTTx דהיינו: תשתית לכל, החל ממתח נמוך דרך אינטרנט כולל הזנת חשמל על רשת פנימית אחת (LAN).

התשתיות החדשות הללו בתפיסת xTTx מעבירות על כבל אחד ממש הכל: מידע מסנסורים – IoT, מוצרי מתח נמוך, וידיאו וטלוויזיה, Data, שירותי קול וטלפוניה, מערכות אזעקה, אינטרנט, שליטה ובקרה ועוד.

ניתן להעביר ביטים של מידע לכל צורך על כבל יחיד, ללא ההכרח, שהיה עד היום, לסלול לכל מערכת רשת נפרדת של תשתיות חיווט וכבלים בבתים ובעסקים. זו התפתחות מאוד חשובה לשוק וכיום MMC מפיצה את הבשורה החשובה הזו ללקוחות.

הביצועים של כבלי MMC עדיפים ב-10% עד 45% מול הכבלים המתחרים הנמצאים בשוק.

כבלים אלה מאוד איכותיים והם הספקים היחידים המספקים 25 שנות אחריות על הכבלים.

 1. מהם תקני חוות שרתים ותקשורת המכילים ארונות תקשורת ומחשוב?

יש כיום מערכת תקנים בינלאומית מאוד מסודרת לתחום חדרי וחוות שרתים ותקשורת, ברמות תקן הנעות בין T1 (Tier) עד T4. חוות שרתים ברמת T4 תיבנה מוגנת עמוק מתחת לפני הקרקע ומוכנה לעמידות בפני כל אסון, גם בפני התקפה אטומית, או רעידת אדמה חזקה. הצורך הזה קיים רק לגבי עסקים מאוד רגישים. ברוב העסקים בישראל יהיה מספיק לעמוד ברמת התקן עד רמת T3.

יש מחיר לכל רמת תקן ולכן זה אחד הפרמטרים החשובים ביותר בתהליך בחירת הקמת חדרי תקשורת ומחשבים. עסקים רבים נוטים להתעלם מהתקנים הללו ואח"כ הם מופתעים כשיש אסון או נפילה של כל המערכות.

יש לא מעט דוגמאות של עסקים, שהתמוטטו במהירות ופשטו את הרגל, כי חדר המחשבים שלהם הוצף או נשרף, ולא היו להם מערכות הגיבוי המתאימות, מערכת התחזוקה המתאימה, הרישיונות המתאימים והביטוח מתאים.

גם שימוש בחוות שרתים של צד שלישי, אינו פוטר את העסק מהצורך לספק: גיבוי, אבטחה, שרידות, הסכם תחזוקה והסכם ביטוח לחוות השרתים (גם כשהשרתים נמצאים פיזית בידי מפעיל חוות שרתים מתמחה). ניתוח מקיף של נושא האבטחה בענן נמצא כאן, למעניינים.

 1. מה המחיר של כבלי Cat7A?

אפשר לקנות כבלים כאלה גם באינטרנט. המחיר, למשל, של גליל של כבל רשת באורך של 300 מטר, מה שמספיק לכל משרד, כבל בתקן Cat7A, הוא פחות מ-800 ₪.

המחיר לא כולל הרכבה וציוד נלווה. בכל מקרה, המחיר הוא זול ובהישג יד של כל בעל עסק.

אפשר לרכוש את הכבלים הללו בכל אורך, החל ממטר.

 1. לאן כדאי לרכז את כל הכבילה האחודה? האם נדרשים לכך ארונות סעף?

"כבילה אחודה" כדאי שתרוכז בארונות תקשורת המחשבים, כחלק מהארונות המיועדים למחשוב. כיום, מקובל להשתמש בכבילת אתרנט מסוג Cat7 ומעלה (או כבילה שוות ערך דוגמת Base-T לערכים של 10, 40 או אף 100 גיגה, או חיבורי סיבים אופטיים, המאפשרים כיום חיבורי עד 400 גיגה). ארונות הסעף של תשתיות תקשורת המחשבים קטנים וקלים יותר לתחזוקה (אם יש תקלות).

יש כיום גם יכולת להעביר זרם חשמל על תשתיות תקשורת המחשבים בנוסף לטלפוניה. כך, שניתן לחבר מכשירי קצה רבים דוגמת טלפונים חכמים, מצלמות אבטחה חכמות וכיו"ב, בתשתית אחת, שמספקת למכשירי הקצה הללו הכל (כולל חשמל).

יודגש, שפריסת תשתיות אופטיות (סיבים אופטיים) יקרה יותר מתשתיות מבוססות אתרנט בתקני 7Cat או Cat8 (בישראל אלו תקני Cat8.1/8.2). אולם, לסיבים אופטיים יש רוחבי פס בלתי מוגבלים ויתרונות נוספים (דוגמת: חסינות מהאזנות ואמינות גבוהה).

(CNN, ConvNet) ונראה אותן בשוק בשנים הקרובות.

לכן, כל תכנון עכשווי של רשת תקשורת, בכל עסק, חשוב שייעשה לטווח זמן של כ-5 שנים (ועד 10 שנים כל היותר), כי זה טווח הזמן הצפוי של הצורך בשדרוג טכנולוגי משמעותי, לאור השינויים בצרכים ובשימושים של האפליקציות העסקיות.

בנוסף, רשת תקשורת דורשת כלים לניהול, ניטור ושליטה על הרשת. הכלים הנפוצים והמומלצים נמצאים בכתבה כאן, למתעניינים. הכלים המובילים הם של CA וסיסקו.

התקנים של הכבלים (שאינם סיבים אופטיים), שנפוצים כיום בשוק העולמי והישראלי, הם, כאמור, בתקני Cat8.1 ו-Cat8.2 (תקן Cat8 לא מתאים לישראל), כבלי אתרנט המספקים חיבורים של 25 גיגה או 40 גיגה למרחק של עד 30 מטרים.

זו גם הבעיה המרכזית של כבלים כאלה: טווחים קצרים (10 עד 30 מטר לכל היותר. יותר מזה צריך הגברה באמצעות ציוד מיוחד להגברת אותות) ואי יכולת לשדרג את רוחבי הפס, בלי להחליף את הכבלים וכל מה שמסביבם.

 1. מה נדרש בתכנון סביב הכבלים בכל הנוגע למערכת גילוי אש ועשן כולל כיבוי אש?

מערכות גילוי האש והעשן ומערכות כיבוי אש בעסק הן מערכות קריטיות ולכן יש צורך במילוי של לפחות 3 קריטריונים בתחום בחירת ספק שירות למערכות הללו:

 • אמינות וניסיון לרבות אישורים לחברה ולטכנאים של החברה ממכון התקנים ומהרשות הארצית לכבאות והצלה. כל הטכנאים חייבים להיות בעלי הסמכות מתאימות ממכון התקנים.
 • פריסה מספקת של שירותי החברה, שמסוגלת לתת מענה מהיר (עם SLA – הסכם רמת שירות) כמענה לקריאות דחופות בזמן תגובה מהיר.
 • עמידה בכל התקנים הנדרשים בתחום.

כדי להבטיח את תקינות כל המערכות הללו ופעולתה בשעת חירום, נדרשות פעולות תחזוקה ושירות יזומות למערכות הספרינקלרים וכל המערכות האחרות על פי דרישת כיבוי אש ותקן ישראלי 1928 (N.F.P.A – 25).

כ"כ, הספק חייב לתת שירותי בדיקה שנתית/חצי שנתית/ רבעונית למערכות ספרינקלרים והמערכות האחרות ומתן אישורים לכיבוי אש לפי תקן ת"י 1928, כנ"ל לעמדות כיבוי אש ומטפים מטלטלים לפי ת"י 129.

כל מערכות כיבוי האש וגילוי האש והעשן חייבות להיות תואמות לתקני 1220 של מכון התקנים על כל תת סעיפיו. ספק השירות חייב להציג תעודות הסמכה לפי התקן הזה.

על פי דרישות הרשות הארצית לכבאות והצלה וכן חברות הביטוח, יש לבצע התקנה של מערכות התראה וגילוי אש בהתאם לתקן 1220 חלק 3. לאחר כשנה מיום הבדיקה, יש לבצע בדיקה, תחזוקה ושירות שנתי למערכות גילוי אש על פי תקן 1220 חלק 11. התקן, למעשה, מסביר את הפעולות הנדרשות לביצוע שנתי/חצי שנתי, לרבות בדיקה חזותית ופיזית של מכלולי ההגנה, בדיקת מצברים ושאר ציוד שהותקן.

 

פעולות כבוי אש

 

 1. מהם השיקולים בבחירת תשתית סיבים אופטיים או כבלי אתרנט ל-Data Center?

השיקול הראשון והחשוב ביותר הוא: רוחב הפס הנדרש. יש לבצע ניתוח של צרכי העסק במבט של לפחות 5 עד 10 שנים קדימה, כי תשתיות כבילה בעסק לא מחליפים כל יום ואפילו לא כל שנה. מומלץ להיעזר במומחה\ים לתחום הזה.

השיקול השני הוא: האם יש צורך להעביר זרם חשמלי (ובאיזו עוצמה) על הכבילה למכשירי הקצה. הטכנולוגיה הזו נקראת PoE (ר"ת: Power over Ethernet). אם כן, אזי הבחירה היא בתשתית כבלי אתרנט (ולא סיבים אופטיים – שאי אפשר להעביר עליהם חשמל).

לכן, יש לתכנן את הפריסה של כבלי אתרנט בעסק לפי התקנים של העברת זרם על כבלי אתרנט הללו. יש לתכנן היטב את עומסי המתח הנדרשים למוצרי הקצה של היום ומחר, משום שהחלפת התשתית הזו, כדי לספק יותר מתח, אם מתקינים בעסק ציוד חדש הדורש יותר מתח חשמלי, דוגמת מצלמות אבטחה חכמות, היא מאוד יקרה ובעייתית.

אם לא זקוקים להעברת חשמל על הכבלים בתוך העסק או מחוצה שלו, למוצרי הקצה הזקוקים לחשמל על כבלי הרשת עצמם ולא מתשתית החשמל הרגילה של העסק, אזי הבחירה המומלצת היא בין כבלים לסיבים אופטיים.

שיקול השלישי הוא: תאימות לתקנים.

יש תקן ישראלי לכבילה בעסקים הנקרא ת"י 11801 (שני חלקי התקן נמצאים: כאן וכאן ויש לרכוש אותם ממכון התקנים).

אולם, התקן הישראלי הזה לא מכסה את כל החידושים של השנה האחרונה. כך, שיש להסתמך על תקינה בינלאומית אם מעוניינים בהתקנת כבילה מודרנית המתאימה ל-10 שנים קדימה, עד שהתקן הישראלי יעודכן (מה שצפוי להתרחש ב-2020).

בנוסף, כיום חשוב, שכל המחברים האופטיים, שמתקינים בעסק לחיבור של הסיבים האופטיים, יהיו בגישת ה-Hot-pluggable. כלומר: חיבור מהיר של הכבל לכל תקע מתאים. זאת, בדיוק כמו שאנו רגילים לחבר כבל אתרנט או כבל טלפון לשקע שלו, בקליק מהיר אחד. התקן המקובל של מחברים לכבלים אופטיים, ששמם SFP, הוא תקן MSA. 

מכאן, שיש לבחון  את התקנים לכבלים האופטיים המתאימים לעסק לפי רוחבי הפס הנדרשים לעסק. כ"כ, יש לבחון אם רוצים כבלי Single Mode (SM, או SMF), או Multimode (MM, או MMF), שלעיתים מכונים בשם OM (ר"ת: Optical Multimode). עד היום היה מקובל לבחון רוחבי פס עד 100 גיגה, כשהבסיס הוא חיבורי 25 גיגה או 40 גיגה למרחקים משתנים לפי צרכי העסק (100 מטרים עד 10 קילומטרים ואפילו 40 קילומטרים).

אולם, אין לפסול על הסף בחירה בחיבורים של 200 ו- 400 גיגה. כיום, בישראל יש כבר גופים גדולים לא מעטים (למשל הבנקים הגדולים), שמחוברים ע"י תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים ברוחבי פס של 400 גיגה (גם ברשת המרחבית – WAN וגם ברשת הפנימית – LAN). זה צורך, שילך ויתפשט בשוק. מומלץ לא לפסול את החלופה הזו (של 200 גיגה או 400 גיגה), שתתאים לעשרות שנים קדימה, לכל עסק בישראל.

השיקול הרביעי הוא: היכן יש צורך בתשתית הסיבים האופטיים? לפי זה נקבע סוג הסיבים. יש הבדלים אם מדובר בתשתית סיבים אופטיים רק בתוך העסק (LAN), או בסיבים לחיבור בין סניפים וחיבורים חיצוניים (WAN), או שמעוניינים, שאותה תשתית סיבים תהיה גם ל-LAN וגם ל-WAN.

כמובן, שיש לבחון האם יש צורך בתשתית עילית (כלומר גלויה, כי אין תעלות \ צינורות להשחיל סיבים), או שניתן להשחיל את הסיבים בתעלות קיימות באחת השיטות הקיימות (כולל נשיפה) בתעלות \ צינורות קיימות, או שיש לפרוס תעלות חדשות לצורך השחלת סיבים בתעלות הללו.  

השיקול החמישי הוא: ממי לרכוש את הפתרון של חיבורי סיבים לעסק שלי. מומלץ להתייעץ במומחה לתחום הזה.

 

שורה תחתונה בתחום תכנון מערכות כבלי תקשורת מעכבי בעירה לתעשייה:

תכנון מערכות תקשורת, לרבות עבור של חדר תקשורת ומחשבים המלאים בארונות תקשורת ומחשוב, היא משימה לא פשוטה.

מומלץ, שהתהליך ייעשה לפי תקנים בינלאומיים ועם הפתרונות החדשים הקיימים כיום בשוק. תשומת לב, שרכישת פתרונות מתקדמים לתחום זה, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת פתרונות מתקדמים לחדרי שרתים הכוללים תקשורת ומחשבים. אין להסתנוור רק מהמחיר ומהיכולות הטכניות של הספק. אסור לשכוח שכל פתרון חייב לענות על תקנים בינלאומיים ומקומיים מתאימים, לכל הרכיבים שיש סביב ארון התקשורת \ ארון המחשבים.

יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית". אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

מומלץ, שבעלי ומנהלי ארגונים, יבחנו כניסה לעולם התקשורת החדש מבוסס ענן ויוותרו בכלל על חדר השרתים. אין צורך להיות בקי במונחים של הטכנולוגיות החדשות, כי מה שחשוב לבעלי העסקים הוא: ניתן להתחיל לחסוך הרבה כסף ולהתייעל בפעולה פשוטה אחת של שדרוג טכנולוגי ומעבר לשירותי ענן.

הפתרונות של שירותים עסקיים בענן זוכים כיום להצלחה רבה בשוק העולמי וגם בישראל. זאת, בגלל ההיקף הרחב של היכולות, שבעל העסק מקבל בחבילה אחת מקיפה, שתומכת באופן מלא בכל הצרכים, עם קישוריות מכל מכשיר קצה מכל מקום בארץ ובעולם.

 

לקבלת הצעת מחיר תכנון מערכות תקשורת וכבלי תקשורת מעכבי בעירה – לחץ כאן.

 

לקבלת הצעת מחיר לאספקה / התקנת כבלי תקשורת ישירות מהיבואן – השאירו פרטים כאן

All about CPR by Multimedia Connect

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים