כבלי רשת Cat8: מה יגרום לך להזמין תשתיות מחשוב לעסק שלך?

כבלי רשת Cat8: מה יגרום לך להזמין תשתיות מחשוב ותקשורת טובים ומתקדמים לעסק ולמשרד שלך?

כבל Cat8

כבלי רשת Cat8

 • במצב חירום, כמו גם במצב רגיעה, רוחבי הפס ברשת הפנימית ולאינטרנט הם המפתח המרכזי ליכולת התפקוד והשרידות של כל עסק.

   

 • לעסקים רבים אין את הידע והניסיון לתכנן מערכות כבלי תקשורת לעסק שלהם וברוב המקרים מנהלים ובעלי העסקים אינם יודעים לענות על השאלה הבסיסית: מה הצורך שלי במערכות כאלו בעסק ובאילו מערכות לבחור?

   

 • תחום תכנון כבלי רשת Cat8 ומערכות תקשורת, גם כחלק מהצורך בחדרי תקשורת למרכזיות ולמחשבים, משנה את פניו במהירות בשנים האחרונות.

   

 • אילו סוגי מערכות כבלי תקשורת יש בשוק?

   

 • לאן השוק הזה הולך ומה התחדש בו? מבחר טיפים שימושיים.

   

 • מי יכול לייעץ בתכנון מערכות כבלי רשת Cat8 לעסק שלי?

 

כל מה שכל גולש, מנהל ובעל עסק צריכים ורוצים לדעת על תכנון ויישום כבלי תקשורת ברמת Cat8 המתאימים לעסק ולמשרד:

 

 1. מי זקוק לתכנון מערכות כבלי תקשורת בתקן Cat8 לעסק שלו?

בתקופה, שבה העסק תלוי במערכות של "עבודה מרחוק", דוגמת תקופת החירום עקב מגפת הקורונה, שמקיפה את כל מדינות העולם, רוחבי הפס והאמינות של מערכות התקשורת של כל עסק הם רכיב קריטי לתפקודו ולשרידותו.

כל עסק או ארגון, שיש בו חדר מחשבים או מערכות תקשורת ומחשוב, זקוק לתכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך בעסק. במרכז התכנון נמצאים כבלי התקשורת.

כיום, כבלי רשת Cat8 – בהמשך נסביר במדויק מה זה, לדוגמה הכבלים של חברת MMC המובילה בתחום זה בעולם וגם בארץ (מיוצגת ע"י חברת CSP מפתח-תקווה), זה כבלי רשת אתרנט, כל כבל עובד בקצבים עד 40 גיגה ויכול לשמש כרשת מקומית מהירה וגם לקישור בין שרתים בחוות שרתים, במקום סיבים אופטיים, היקרים מעט יותר והמסובכים יותר לפריסה ולתחזוקה.

הצורך הזה ממש הופך לחובה, כאשר יש לעסק Data Center קטן עד ענק, לצרכי מחשוב, תקשורת וטלפוניה, מתקן הנמצא בשליטת בעלי העסק.

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן, יוצרות קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיותIP מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה".

המהפכה הדיגיטלית בתחום שירותי התקשורת והטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל. בתקוות של חירום, זה הפך לצורך קריטי ביותר, שבלעדיו אין לעסק יכולת תפקוד וקיום עסקי.

למי ששכח, עולם התקשורת והמחשוב צועד במהירות לכוון של שימוש מלא בשירותי ענן בכל תחום (כולל בטלפוניה), ומערכת תקשורת ומחשוב, שאינה מסוגלת לתמוך בהתפתחות זו, דינה להיזרק לפח האשפה – די מהר.

שוק התקשורת העסקית בישראל, בדיוק כמו מה שמתרחש בכל העולם, משנה את פניו במהירות ועסקים רבים, קולטים את הכיוון העולמי, שלפיו אין צורך בכלל במרכזיה, או בחדר שרתים למחשבים, כי בכלל אין צורך במוצרי חומרה כאלה בעסק (או בכלל).

אולם, לא הכל ניתן להעביר לשירותי ענן ולא כל המנהלים ובעלי עסקים מוכנים להעביר את הכל לשירותי ענן. כך, שהצורך לתכנן, לתפעל ולתחזק Data Center פרטי, מקומי ובשליטה ישירה של בעלי העסק ומנהליו – עדיין קיים. רשת תקשורת מקומית בעסק – תמיד תהיה.

אולם, כאמור לעיל, עדיין יש לא מעט עסקים, שנזקקים להקמת חדרי שרתים וחדרי תקשורת מחשבים, בעיקר מהטעם, שהם לא עברו לשירותי ענן, או שהם עוברים (פיזית) למקום חדש אחר, או מטעמי אבטחה (ומטעמי חששות של בעלי ומנהלי העסק), וההחלטה היא להמשיך לקיים חוות שרתים עם רשת תקשורת, ארונות תקשורת, מערכות אחסון ומחשוב, עם כבילה, מיזוג, אבטחה, גיבויים וכל מה שמסביב, באופן מקומי – ב"חצרי העסק" (מכונה בשם המקצועי: On-Premise).

 

לקבלת הצעת מחיר עבור פריסת כבלי רשת Cat8 ישירות מהיבואן – השאירו פרטים כאן

 

כבלי רשת Cat8

 

 1. אילו סוגי כבלי תקשורת יש בשוק?

כיום מקובל להשתמש בכבילה ב"רשתות תקשורת אחודות" (מושג, שיוסבר בסעיף הבא), לטלפוניה ורשת מחשבים מרמת Category-6a ו-Cat7 ומעלה, בתקן GIGA.

תקן Cat8 החדש יותר (בישראל זה תקן Cat8.1/8.2) מתחיל להיות מקובל בשוק, וידחק בשנים הקרובות את תקן Cat7A שמוביל.

יש כמובן מערכות כבילה מתקדמות הרבה יותר, עד רמת סיבים אופטיים מסוגים שונים.

ההבדלים העיקריים בין כבלי Cat7 לביןכבלי רשת Cat8 מצויים בטבלה הבאה:

‏‏Cat7 vs Cat8

 

כיום, עם העלייה בצורכים והפופולריות הגוברת של כבלי Cat8 המחירים שלהם נמצאים בירידה מתמידה והם כבר מתקרבים למחירי כבלי Cat7.

מפרט מלא של כבלי Cat8 יש כאן, למתעניינים בפרטים.

 

 1. מה המחיר של כבלי Cat8?

המחירים נעים היום סביב ה-4 דולרים למטר, וככל שקונים כבל יותר ארוך, המחיר יורד, לסביבות 3 דולרים למטר. בהחלט מחירים סבירים.

מעבר למחיר הכבל יש את עליות כל הרכיבים מסביב (דוגמת מחברים, מפצלים וכיו"ב) וכמובן ההרכבה ותעלות התקשורת. העלויות הללו תלויות באורך הכבילה המותקנת. המחיר מהסופי יכול להיות פי 3 עד פי 4 מהמחיר של הכבל. כך, שהעלות של הכבל עצמו בחישוב העלות הכוללת היא די שולית. עלות עבודת ההתקנה היא העלות היקרה ביותר.

ניתן לרכוש כבלים כאלה באינטרנט ולהתקין אותם לבד. אולם, זה ממש לא מומלץ. הכבלים הזולים הנרכשים באינטרנט, שמקורם ביצרנים מהמזרח הרחוק, יכולים להתגלות כאכזבה ואין כאן מי שייתן בישראל תמיכה לכבלים כאלה. כמצוין לעיל, כבלי התקשורת המתקדמים ביותר והטובים ביותר הקיימים בישראל (כמו גם בעולם) הם מתוצרת חברת MMC.

 

 1. מה הכי חשוב בהזמנת כבלי Cat8 לעסק שלך?

הכי חשוב, שהכבל המוזמן יענה על כל התקנים, העולמיים והישראליים. התקן הכי חשוב הוא תקן הגנה מפני שריפה ועיכוב בעירה.

למה זה כל כך חשוב? קודם כל כי זה האינטרס של בעל העסק, שמערכות התקשורת והמחשוב תתפקדנה בכל מצב, גם במצב של שריפה קטנה כגדולה.

בנוסף, יש תקנים לתחום הזה. תאימות לתקנים מבטיחה "שקט נפשי" לבעל העסק.

התקן החשוב ביותר כאן, שנכנס לשוק העולמי וגם לישראל (עד שיהיה תקן מקומי) ויש לקחת אותו בחשבון בכל רשת מחשבים ותקשורת בעסק, הוא, כאמור לעיל, תקן להגנה על הכבלים בעת שריפה. התקן הבינלאומי הזה שמו IEC 60331, ובהיעדר תקן ישראלי מקביל (נמצא כעת בתהליכי תקינה), מומלץ לאמץ אותו בכל התקנה של סיבים אופטיים או כבלי אתרנט. כבלי אתרנט עונים על התקנים הללו (נגד שריפות) מרמת תקן Cat6a ומעלה.

תקן נוסף מאוד חשוב הוא תקן CPR (ר"ת: Construction Products Regulation), תקן אירופאי של ה-EU, תקן חדש, שאומץ בעסקים וארגונים לא מעטים בישראל, לבטיחות ולעמידה של כבלים במצב שריפה.

כאמור לעיל, הכבל המקובל והנפוץ ביותר בארץ עד לאחרונה, הוא כבל Cat7A. כבל זה מעביר שידור מצוין במהירות גבוהה ונטול שגיאות עד לתדר גבוה, 1200 מגה הרץ. בזכות ה-S / FTP המגונן הכפול שלו, התנהגות האש שלו עונה לתקן האירופאי NFC 32070 / C1. מדובר בתקן המחמיר ביותר להגנה ולעמידות מפני אש.

כבל Cat8 היותר חדיש, מגיע עם תכונות משופרות בכל תחום, גם בתחום זה. מאוד מומלצת התקנה של כבל זה ביישומים הדורשים מיגון/חסינות אש גבוהים – כגון תעשיות גרעיניות / חשמל במתח גבוה מאוד / מקומות עם עוצמת חום גבוהה ובכל מקום בו יש חשש לפגיעה ממקורות אש חיצוניים, מכל סוג.

אש יכולה לפרוץ כמעט בכל מקום, ובמיוחד במקומות צפופים ובאזורים מרובי נקודות חשמל.

הסבר נוסף על הצורך בהגנה של כבלים מפני אש ומהם התקנים האירופאים הללו ל"עיכוב בעירה" יש כאן – למתעניינים.

בנוסף, חשוב להקפיד, שמחברי התקשורת (בין כל רכיבי התקשורת למינם) יהיו מסוג SFP תוך הקפדה על תאימות לתקן MSA.

 

 1. מה המשמעות של "תקשורת אחודה" בהקשר של כבלי תקשורת דוגמת Cat8?

חדרי שרתים ומחשבים (הכוללים, בין היתר, מערכות תקשורת ומערכות אחסון) הפכו בעשור הקודם לליבת כל עסק וארגון. תכנון נכון של מערך חדרי מחשבים בכלל וארון תקשורת רשת מחשבים בפרט מהווה מרכיב עיקרי בעל חשיבות עליונה לכל ארגון, אם הוא זקוק לזה בתוך כתלי העסק.

בשנים האחרונות גוברת המגמה לאיחוד רשתות התקשורת, טלפוניה ורשת מחשבים כ"תשתיות אחודות" (UC – Unified Communications) המותקנות ביחד עם אביזריהן תחת ריכוז תקשורת אחוד, ע"י ארונות תקשורת וארונות שרתים המאחדים את מכלול הפונקציונאליות הנדרשת כגון: ייצוג תשתיות תקשורת בארון, שרתים, מתגים, מרכזיית הטלפון של הארגון, נתבים (ראוטרים – Routers), מתגים, מוצרי אבטחה וסייבר, מערכות איזון עומסים, מערכות CDN (לטיפול ושיפור "חוויית השימוש") או Proxy, מערכות חשמל, כיבוי אש ומיזוג, מערכת כריזה, מערכת מצלמות, מערכת בקרת כניסה, מערכת מעליות, מערכת אזעקה ועוד.

בעבר, מערכות "תקשורת אחודה" – UC היו מיועדות לארגונים גדולים, ולכן גם תומחרו בעלויות גבוהות. כל זה נחלת העבר. ה-UC, כמו כלים ארגוניים ועסקיים רבים, וגם בגלל מהפכת הענן והווירטואליזציה, התאים את עצמו לדרישות ולצרכים של עסקים בכל סדר גודל.

עקב המגמה לריכוז יישומי תקשורת, טלפוניה ומחשבים בארגון בריכוז תקשורת אחד, מתעוררים אי סדרים ובעקבותיהם ליקויים בתכנון ה-Data Center וארונות התקשורת והמחשוב בארגון, שנובעים ממעורבות של מספר בעלי מקצוע הקשורים לריכוז התקשורת בארון רשת המחשבים (אנשי IT, ספק התקשורת הקווי, אנשי טלפוניה, מומחי מערכות חשמל, ועוד), כאשר לכל גורם יש דרישות משלו ללא גורם מאחד ומרכז.

המחוקק הישראלי אמר את דברו בעניין "תשתיות תקשורת אחדות", במסגרת תקנות תכנון ובניה, התקנת מתקני תקשורת, קובץ תקנות מס' 6898 מיום 21 ביוני 2010. התקן הזה מפרט לפרטי פרטים איך בונים ופורסים תשתית תקשורת אחודה בבניינים, כולל בבניינים רבי קומות.

התקנות הללו הן חובה במבני מגורים והן רשות במבנים תעשייתיים ובמבנים, שאינם למגורים. למרות זאת, מומלץ להיעזר בתקן זה כדי להתקין "תשתיות אחודות" גם במבני עסקים ומסחר, לא רק בבתי פרטיים. זה הכיוון המומלץ לפריסת תשתיות בכל מבנה.

 

תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. מהן המשמעויות המעשיות של תכנון רשת תקשורת בעסק מכל סדר גודל?

כיום, מומלץ לקחת את הפתרון מספק מומחה, שיודע לספק הכל: ניתוח הצרכים, ייעוץ, בחירת הציוד, התקנה, תחזוקה ושירות. הגישה הזו מתאימה לעסקים בכל סדר גודל.

לצדו חייב להיות יועץ מומחה, שיתכנן ויפקח על כל התהליכים, לרבות היישום, ההרכבה, התחזוקה ועוד, מנקודת המבט של האינטרסים העסקיים של בעל העסק, ולא מנקודת המבט של האינטגרטור, שמעוניין למכור, להתקין ולתחזק ציוד ושירותים לעסק.

 

כבלי רשת Cat8

 

 1. למה כדאי לעבור לתשתית אחת של כבלים דוגמת Cat8?

  אין צורך בביצוע חישובי ROI וחיסכון מסובכים, מפני שברור, שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו משרד.

המציאות היא, שבעסקים רבים בישראל יש עדיין 2 רשתות קוויות (רשת תקשורת על בסיס אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק). לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות נוספות (סה"כ עד 6 רשתות במקביל), כשהרשתות הנוספות הן: רשת החשמל, רשת מתח נמוך, רשת קואקס ורשת .WiFi לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות כדי להבין שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות.

 

 1. מה מציעה חברת MMC בתחום הפריסה של כבלים וסיבים אופטיים, פתרונות התקנה והולכה פנימית וחיצונית מבוססת כבלים וסיבים:

חברת CSP מספקת לשוק הישראלי פתרונות בתחום הסיבים האופטיים והכבלים, שמכסים גם חיבורים בתחומי המתח הנמוך והפתרונות ממומשים בשת"פ עם חברות גדולות דוגמת בזק. זאת, כדי לספק כל צורך העולה בתחום התשתיות הפיזיות, הקוויות, המקומיות ומרחביות, של עסקים וארגונים מכל סוג וגם לבתים מכל סוג.

הפתרונות המובילים בארץ הם מבית PPC ומבית MMC, החברות המובילות בעולם לתחום פתרונות הרשת הקווית לכל מטרה, לכל צורך של רשת ולכל מקום.

PPC מתמקדת במענה לצרכי התקשורת העולמיים, ובחברה זו מייצרים ביום – כל יום, כ-1.5 מיליון מחברי תקשורת, ובתחום הזה היא מובילת שוק עולמי.

כיום, PPC מספקת את הפתרונות המתקדמים ביותר בתחום התקשורת דוגמת: רשתות סיבים אופטיים למכוניות, רשתות ההופכות להיות חלק מהתפתחות המכוניות האוטונומיות.

ההתמודדות הקשה ביותר היום בהתקנות היא עם ההפרעות לכבלי הקואקס הוותיקים משידורי רשתות הסלולר בתקני LTE, כי התדרים קרובים ויוצרים הפרעות למערכות, שלא מבודדות מספיק. ל-PPC יש פתרונות לבעיה הזו עם פתרון ספציפי, שאין (לטענתה) למתחרים בשוק. גם למי שתקוע עם תשתיות ישנות של נחושת ו\או קואקס – יש פתרונות חדשים וטובים .

בנוסף, הבעיה הקשה ביותר בתחזוקת תשתיות פס רחב בבתים, משרדים ובעסקים היא התקנות לא נכונות, שגויות או עם ציוד נחות. לשלוח טכנאי לגלות ולטפל בבעיות של תשתיות בבתים, בעסקים, או ליד הבתים \ עסקים ובדרך לבתים \ עסקים, זה מאוד יקר, איטי וגם מעצבן את הלקוחות. אצל PPC, אין דבר כזה וגם טכנאי ללא כל הכשרה לא יכול לעשות טעויות בהתקנת הציוד, בגלל שהציוד נבנה בדיוק כך, עם שרידות מכסימלית, כדי למנוע בעיות בתחזוקה לאורך שנים רבות.

MMC היא חברת ענק המספקת פתרונות לצרכי מולטימדיה ופס רחב לספקי התקשורת בכל רחבי העולם ובישראל. MMC היא חלק מקבוצת TKH ההולנדית הענקית, חברה המשקיעה 19% מהמחזור שלה במו"פ כדי שתהיה בחזית הידע העולמי.

התחום החזק ביותר ב-MMC כיום הוא תחום הבית והעסק החכם, הבניינים החכמים וערים חכמות. MMC מספקת את כל הפתרונות של תשתיות פס רחב ומולטימדיה להתפתחויות החדשות הללו. זאת, כי כולם מעוניינים בתשתיות היכולות להעביר וידיאו ברמת 4K, ו-MMC כבר מוכנה עם פתרונות ל-K8 על גבי תשתיות כבלים מכל סוג בהתקנות מקומיות.

הכיוון של השוק בתחום הפתרונות של MMC הוא – Unified Infrastructure "תשתית אחודה" לכל צורך. ב-MMC מכנים זאת בשם: .xTTx דהיינו: תשתית לכל, החל ממתח נמוך דרך אינטרנט כולל הזנת חשמל על רשת פנימית אחת (LAN).

התשתיות החדשות הללו בתפיסת xTTx מעבירות על כבל אחד ממש הכל: מידע מסנסורים – IoT, מוצרי מתח נמוך, וידיאו וטלוויזיה, Data, שירותי קול וטלפוניה, מערכות אזעקה, אינטרנט, שליטה ובקרה ועוד.

ניתן להעביר ביטים של מידע לכל צורך על כבל יחיד, ללא ההכרח, שהיה עד היום, לסלול לכל מערכת רשת נפרדת של תשתיות חיווט וכבלים בבתים ובעסקים. זו התפתחות מאוד חשובה לשוק וכיום MMC מפיצה את הבשורה החשובה הזו ללקוחות.

הביצועים של כבלי MMC עדיפים ב-10% עד 45% מול הכבלים המתחרים הנמצאים בשוק.

כבלים אלה מאוד איכותיים ויחד עם כבלי Panduit הם הספקים היחידים המספקים 25 שנות אחריות על הכבלים.

 

 1. מה אמורים לעשות עסקים, שכן מעוניינים לתכנן ולהקים חדרי תקשורת ושרתים למערכות המקומיות שלהם, עם ארונות תקשורת ומחשוב, בתוך העסק?

הדרך הנכונה ללכת בה כוללת את הצעדים הבאים:

 • להכין תכנית עסקית, שבה ייבחנו הצרכים של העסק מול ההשקעה הנדרשת וחישוב ROI להשקעה הזו.
 • לבצע הכנות מוקדמות לבניית חדרי תקשורת ושרתים ובכלל זה: העברת כל תשתיות התקשורת בעסק ל"תשתיות אחודות" ו"כבילה אחודה", כדי לחסוך בהוצאות על התשתיות הפיזיות ושדרוג מערכות ההפעלה למחשבי הקצה למערכות עדכניות וחסכוניות (למשל חלונות 10), לרבות מערכות הליבה של העסק (למשל Billing, CRM, ERP, פורטל אינטרנטי וכיו"ב).
 • להכין תשתיות "ירוקות" בחדר התקשורת והמחשוב. ההוצאה על החשמל בגלל מיזוג האוויר היא ההוצאה הכבדה ביותר ולכן שימוש באלמנטים של "תשתית ירוקה" היא חשובה וקריטית כדי לחסוך באנרגיה. גם נושא הגיבוי החשמלי (UPS) חייב להיות פתרון "ירוק".
 • לבצע תיחור בין ספקים, ולכלול בתיחור את נושא התחזוקה, האבטחה (לרבות הגנת סייבר), הרישיונות, הביטוחים, השדרוגים וה-SLA של השירות העתידי. יש להיזהר לא להילכד ב"חתונה קתולית" עם ספק, שלא ניתן להשתחרר ממנו לעד.
 • להכין מערכת DRP (תכנית להתאוששות מאסון והמשכיות עסקית) ומערכת הגנה (סייבר) שרידות, ולתרגל לפחות פעמיים בשנה מה עושים (ומי עושה מה) עם נפילה טוטאלית של כל המערכות (המחשוביות והתקשורתיות).

 

 1. לאן כדאי לרכז את כל הכבילה האחודה? האם נדרשים לכך ארונות סעף?

"כבילה אחודה" כדאי שתרוכז בארונות תקשורת המחשבים, כחלק מהארונות המיועדים למחשוב. כיום, מקובל להשתמש בכבילת אתרנט מסוג Cat7 ומעלה, כשמומלץ כיום לרכוש רק Cat8 (או כבילה שוות ערך דוגמת Base-T לערכים של 10, 40 או אף 100 גיגה, או חיבורי סיבים אופטיים, המאפשרים כיום חיבורי עד 400 גיגה). ארונות הסעף של תשתיות תקשורת המחשבים קטנים וקלים יותר לתחזוקה (אם יש תקלות).

יש כיום גם יכולת להעביר זרם חשמל על תשתיות תקשורת המחשבים בנוסף לטלפוניה. כך, שניתן לחבר מכשירי קצה רבים דוגמת טלפונים חכמים, מצלמות אבטחה חכמות וכיו"ב, בתשתית אחת, שמספקת למכשירי הקצה הללו הכל (כולל חשמל).

יודגש, שפריסת תשתיות אופטיות (סיבים אופטיים) יקרה יותר מתשתיות מבוססות אתרנט בתקני 7Cat או Cat8 (בישראל אלו תקני Cat8.1/8.2). אולם, לסיבים אופטיים יש רוחבי פס בלתי מוגבלים ויתרונות נוספים (דוגמת: חסינות מהאזנות ואמינות גבוהה).

 

 1. לאן תחום הכבלים לתשתיות תקשורת ומחשוב מתקדם?

תחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. מצד אחד מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות סיבים, עם פתרונות חדשים דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN (ר"ת: Software Defines WAN) המסופקים, למשל, ע"י בינת עסקים ופרטנר, ומצד שני, פתרונות אלחוטיים הכוללים פתרונות סלולר רחב פס, פתרונות של רשתות אלחוט WiFi ולאחרונה הלהיט בשוק הישראלי – חיבורים אלחוטיים בגלים מילימטריים (למשל בתחום ה-60 עד ה-70 גיגהרץ), עם רוחבי פס באוויר עד ל-10 גיגה ויותר, ולמרחקים של מאות מטרים עד כמה קילומטרים.

על סיבים אופטיים יכולים להעביר כל סוג של תעבורה, ברוחבי פס טובים, באמינות, שרידות ובבטיחות מכסימלית. כיום, התעבורה הנפוצה ביותר ברשתות התקשורת היא מסוג אתרנט, בגלל הפשטות ועלות הרכיבים, שהם מאוד זולים וסטנדרטיים.

כיום, מקובל לבצע חיבורים של 10 גיגה לפחות (בעבר, החיבורים המקובלים היו 10/100 מגה ואחרי כן בוצע שדרוג לחיבורים של 1 גיגה, שהפכו לסטנדרט מקובל לחיבור רשת בכל מחשב נייח או נייד, כבר בתחילת העשור). חיבורים של 25 גיגה ו-40 גיגה הם כבר מציאות בעסקים בישראל ויש כבר ארגונים בישראל, המפעילים חיבורי סיבים (פנימיים וחיצוניים) אצלם של 100 גיגה, והם כבר בוחנים ליישם חיבורי 400 גיגה (שנמצאים כבר "מעבר לפינה", גם בשוק הישראלי).

יש שאלה, שמנהלי ובעלי עסקים שואלים את עצמם: האם חיבורים של 25 או 40 גיגה הם מעל ומעבר לצרכים של עסקים קטנים עד בינוניים? לא בטוח. הצרכים גדלים הרבה יותר מהר ממה שאנו יכולים כיום לחזות.

סיבים אופטיים מתחרים בחיבורי כבלים מסוג אתרנט, כאשר היום מקובל לדבר על כבלי תקשורת מחשבים ברמת תקן של Cat8 (Cat 8.1 \ Cat 8.2) או שווה ערך. לכן, ההחלטה על סוג הכבילה (במיוחד בחירה בין סיבים אופטיים לבין כבלי אתרנט), היא ההחלטה הכי חשובה בעת שדרוג, הקמה, פריסה, או החלפה של רשת תקשורת בכל עסק.

בעתיד נראה סוגי כבלים שונים לגמרי ורשתות תקשורת שונות לחלוטין, עם כבלי סיבים אופטיים חכמים ביותר מבוססי AI (ר"ת: Artificial Intelligence – בינה מלאכותית) ו-Deep Learning ("למידה עמוקה", השלב הטכנולוגי הבא המתפתח מ-AI), שבהם ייעשה ניתוח של המידע העובר על הסיב בתוך רכיבי הרשת, והתעבורה תנוהל בחוכמה לפי סדרי עדיפויות כבר ברמה של הרשת. לטכנולוגיות החדישות הללו קוראים Capsule neural network (CapsNet) ו-Convolutional neural network (CNN, ConvNet) ונראה אותן בשוק בשנים הקרובות.

לכן, כל תכנון עכשווי של רשת תקשורת, בכל עסק, חשוב שייעשה לטווח זמן של כ-5 שנים (ועד 10 שנים כל היותר), כי זה טווח הזמן הצפוי של הצורך בשדרוג טכנולוגי משמעותי, לאור השינויים בצרכים ובשימושים של האפליקציות העסקיות.

בנוסף, רשת תקשורת דורשת כלים לניהול, ניטור ושליטה על הרשת. הכלים הנפוצים והמומלצים נמצאים בכתבה כאן, למתעניינים. הכלים המובילים הם של CA וסיסקו.

 

 1. מהם השיקולים בבחירת תשתית סיבים אופטיים (או כבלי אתרנט) ל-Data Center?

השיקול הראשון והחשוב ביותר הוא: רוחב הפס הנדרש. יש לבצע ניתוח של צרכי העסק במבט של לפחות 5 עד 10 שנים קדימה, כי תשתיות כבילה בעסק לא מחליפים כל יום ואפילו לא כל שנה. מומלץ להיעזר במומחה\ים לתחום הזה.

השיקול השני הוא: האם יש צורך להעביר זרם חשמלי (ובאיזו עוצמה) על הכבילה למכשירי הקצה. הטכנולוגיה הזו נקראת PoE (ר"ת: Power over Ethernet). אם כן, אזי הבחירה היא בתשתית כבלי אתרנט (ולא סיבים אופטיים – שאי אפשר להעביר עליהם חשמל).

לכן, יש לתכנן את הפריסה של כבלי אתרנט בעסק לפי התקנים של העברת זרם על כבלי אתרנט הללו. יש לתכנן היטב את עומסי המתח הנדרשים למוצרי הקצה של היום ומחר, משום שהחלפת התשתית הזו, כדי לספק יותר מתח, אם מתקינים בעסק ציוד חדש הדורש יותר מתח חשמלי, דוגמת מצלמות אבטחה חכמות, היא מאוד יקרה ובעייתית.

אם לא זקוקים להעברת חשמל על הכבלים בתוך העסק או מחוצה שלו, למוצרי הקצה הזקוקים לחשמל על כבלי הרשת עצמם ולא מתשתית החשמל הרגילה של העסק, אזי הבחירה המומלצת היא: תשתית מבוססת כבלים אופטיים.

שיקול השלישי הוא: תאימות לתקנים.

יש תקן ישראלי לכבילה בעסקים הנקרא ת"י 11801 (שני חלקי התקן נמצאים: כאן וכאן ויש לרכוש אותם ממכון התקנים).

אולם, התקן הישראלי הזה לא מכסה את כל החידושים של השנה האחרונה. כך, שיש להסתמך על תקינה בינלאומית אם מעוניינים בהתקנת כבילה מודרנית המתאימה ל-10 שנים קדימה, עד שהתקן הישראלי יעודכן (מה שצפוי להתרחש ב-2020).

בנוסף, כיום חשוב, שכל המחברים האופטיים, שמתקינים בעסק לחיבור של הסיבים האופטיים, יהיו בגישת ה-Hot-pluggable. כלומר: חיבור מהיר של הכבל לכל תקע מתאים. זאת, בדיוק כמו שאנו רגילים לחבר כבל אתרנט או כבל טלפון לשקע שלו, בקליק מהיר אחד. התקן המקובל של מחברים לכבלים אופטיים, ששמם SFP, הוא תקן MSA.

מכאן, שיש לבחון את התקנים לכבלים האופטיים המתאימים לעסק לפי רוחבי הפס הנדרשים לעסק. כ"כ, יש לבחון אם רוצים כבלי Single Mode (SM, או SMF), או Multimode (MM, או MMF), שלעיתים מכונים בשם OM (ר"ת: Optical Multimode). עד היום היה מקובל לבחון רוחבי פס עד 100 גיגה, כשהבסיס הוא חיבורי 25 גיגה או 40 גיגה למרחקים משתנים לפי צרכי העסק (100 מטרים עד 10 קילומטרים ואפילו 40 קילומטרים).

אולם, אין לפסול על הסף בחירה בחיבורים של 200 ו- 400 גיגה. כיום, בישראל יש כבר גופים גדולים לא מעטים (למשל הבנקים הגדולים), שמחוברים ע"י תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים ברוחבי פס של 400 גיגה (גם ברשת המרחבית – WAN וגם ברשת הפנימית – LAN). זה צורך, שילך ויתפשט בשוק. מומלץ לא לפסול את החלופה הזו (של 200 גיגה או 400 גיגה), שתתאים לעשרות שנים קדימה, לכל עסק בישראל.

השיקול הרביעי הוא: היכן יש צורך בתשתית הסיבים האופטיים? לפי זה נקבע סוג הסיבים. יש הבדלים אם מדובר בתשתית סיבים אופטיים רק בתוך העסק (LAN), או בסיבים לחיבור בין סניפים וחיבורים חיצוניים (WAN), או שמעוניינים, שאותה תשתית סיבים תהיה גם ל-LAN וגם ל-WAN.

כמובן, שיש לבחון האם יש צורך בתשתית עילית (כלומר גלויה, כי אין תעלות \ צינורות להשחיל סיבים), או שניתן להשחיל את הסיבים בתעלות קיימות באחת השיטות הקיימות (כולל נשיפה) בתעלות \ צינורות קיימות, או שיש לפרוס תעלות חדשות לצורך השחלת סיבים בתעלות הללו.

השיקול החמישי הוא: ממי לרכוש את הפתרון של חיבורי סיבים לעסק שלי. מומלץ להתייעץ במומחה לתחום הזה.

 

שורה תחתונה בתחום כבלי תקשורת דוגמת כבלי רשת Cat8 לעסק, ל-Data Center ולמשרד:

 

תכנון מערכות תקשורת וכבלי תקשורת, לרבות עבור של חדר תקשורת ומחשבים המלאים בארונות תקשורת ומחשוב, היא משימה לא פשוטה.

מומלץ, שהתהליך ייעשה לפי תקנים בינלאומיים ועם הפתרונות החדשים הקיימים כיום בשוק. תשומת לב, שרכישת פתרונות מתקדמים לתחום זה, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת פתרונות מתקדמים לחדרי שרתים הכוללים תקשורת ומחשבים. אין להסתנוור רק מהמחיר ומהיכולות הטכניות של הספק. אסור לשכוח שכל פתרון חייב לענות על תקנים בינלאומיים ומקומיים מתאימים, לכל הרכיבים שיש סביב ארון התקשורת \ ארון המחשבים.

יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית". אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

מומלץ, שבעלי ומנהלי ארגונים, יבחנו כניסה לעולם התקשורת החדש מבוסס ענן ויוותרו בכלל על חדר השרתים. אין צורך להיות בקי במונחים של הטכנולוגיות החדשות, כי מה שחשוב לבעלי העסקים הוא: ניתן להתחיל לחסוך הרבה כסף ולהתייעל בפעולה פשוטה אחת של שדרוג טכנולוגי ומעבר לשירותי ענן.

הפתרונות של שירותים עסקיים בענן זוכים כיום להצלחה רבה בשוק העולמי וגם בישראל. זאת, בגלל ההיקף הרחב של היכולות, שבעל העסק מקבל בחבילה אחת מקיפה, שתומכת באופן מלא בכל הצרכים, עם קישוריות מכל מכשיר קצה מכל מקום בארץ ובעולם.

 

בעת תכנון מערכות תקשורת, יש לזכור, שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד של סוכני ביטוח ופיננסים, או משרד של רואי חשבון.

 

לקבלת הצעת מחיר תכנון מערכות תקשורת ופריסת כבלי רשת Cat8 – לחץ כאן.

 

לקבלת הצעת מחיר עבור פריסת כבלי רשת Cat8 ישירות מהיבואן – השאירו פרטים כאן

כבלי רשת Terminating/Testing Network Cables – CAT 3, CAT5, CAT6, CAT 7, CAT8

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים