שירות למערכות מתח נמוך – כיצד לבחור ספק שירות מוביל?

שירות למערכות מתח נמוך – כיצד לבחור ספק שירות מוביל?

שירות למערכות מתח נמוך

שירות למערכות מתח נמוך – תקציר:

 • לעסקים רבים אין את הידע והניסיון לתכנן, לבחור ולקבל שירות למערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך לעסק שלהם וברוב המקרים מנהלים ובעלי העסקים אינם יודעים לענות על השאלה הבסיסית: מה הצורך שלי במערכות כאלו בעסק ובאילו מערכות לבחור?

   

 • תחום השירות למערכות מתח נמוך, גם כחלק מהצורך בחדרי תקשורת למרכזיות ולמחשבים, משנה את פניו במהירות בשנים האחרונות.

   

 • אילו סוגי מערכות מתח נמוך יש בשוק?

   

 • לאן השוק הזה הולך ומה התחדש בו? מבחר טיפים שימושיים.

   

 • מי יכול לייעץ בבחירת שירות למערכות חשמל ומערכות מתח נמוך לעסק שלי?

 

כל מה שכל גולש, מנהל ובעל עסק צריכים ורוצים לדעת, על שירות למערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך:

 

עסקים גדולים וגם בינוניים, שרכשו בעבר מערכות מתח נמוך והסתיימה תקופת האחריות,

מחפשים ספק, שייתן לעסק שלהם שירות שוטף שנתי למערכות מתח נמוך.

בנוסף, עקב המשבר כלכלי העולמי, שמקורו במגפת הקורונה, עסקים וארגונים רבים מחפשים לחסוך בהוצאות במקביל להתייעלות, כדי לעמוד באתגרים הכלכליים ובשינויים של השווקים העולמיים והמקומיים, וזה משליך על הצורך לבחון את התכנון, התחזוקה והשירות של כל מערכות המתח הנמוך הנמצאות בעסק.

כיום, הנטייה לאחד את כל המערכות (כולל אלו שאינן מתח נמוך) תחת קורת גג אחת וזה כולל את: מערכות החשמל, מערכות תשתיות התקשורת, מערכות הבקרה והשליטה וכל מערכות המתח הנמוך לסוגיו.

 1. מי בדיוק זקוק לתכנון מחדש של השירות למערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך בעסק שלו?

כל עסק או ארגון, שיש בו חדר מחשבים או מערכות תקשורת ומחשוב, זקוק לתכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך בעסק.

הצורך הזה ממש הופך לחובה, כאשר יש לעסק Data Center קטן עד ענק, לצרכי מחשוב, תקשורת וטלפוניה, מתקן הנמצא בשליטת בעלי העסק.

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן יוצרות קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיותIP  מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה".

המשמעות של "תקשורת אחודה" היא, שיש להעביר גם את תשתיות החשמל והמתח הנמוך לשליטה ותפעול תחת מעטפת IP (פרוטוקול האינטרנט).

המהפכה הדיגיטלית בתחום שירותי התקשורת והטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל. ההתקדמות בנושא זה אינה ניתנת לעצירה.

כחלק מתהליכי החיסכון העסקי בהוצאות במקביל להתייעלות העסקית, המעבר לתשתיות IP בכל תחום הופכת להיות חובה.

עולם התקשורת והמחשוב לרבות תחום המתח הנמוך צועד במהירות לכוון של שימוש מלא בשירותי ענן בכל תחום (כולל בטלפוניה), ומערכת תקשורת ומחשוב, שאינה מסוגלת לתמוך בהתפתחות זו, דינה להיזרק לפח האשפה די מהר.

לכן, הפעולה הראשונה לפני בחירת ספק שירות למערכות מתח נמוך, היא ביצוע "הערכת סיכונים" ו"בדיקת צרכנים" של העסק, לטווח זמן של לפחות 5 שנים קדימה. בלי תכנון מסודר ותכנית פעולה מסודרת ל-5 שנים לפחות קדימה, כולל חלופות לבחירה והחלטה בתחומים הללו – עם המשמעויות הכלכליות הנלוות לכל חלופה, אין לגשת לשלב של בחירת הספק של השירות וביצוע תיחור בין ספקים.

תכנון מערכות מתח נמוך הוא בבחינת חובה, קודם לבחירת ספק, בכל מקרה.

זאת, כדי שלא ימכרו לכם ציוד מיותר ושירותים מיותרים!

 1. שירות למערכת גילוי אש ועשן כולל כיבוי אש.

מערכות גילו האש והעשן ומערכות כיבוי אש בעסק הן מערכות קריטיות ולכן יש צורך במילוי של לפחות 3 קריטריונים בתחום בחירת ספק שירות למערכות הללו:

 • אמינות וניסיון לרבות אישורים לחברה ולטכנאים של החברה ממכון התקנים ומהרשות הארצית לכבאות והצלה. כל הטכנאים חייבים להיות בעלי הסמכות מתאימות ממכון התקנים.
 • פריסה מספקת של שירותי החברה, שמסוגלת לתת מענה מהיר (עם SLA – הסכם רמת שירות) כמענה לקריאות דחופות בזמן תגובה מהיר.
 • עמידה בכל התקנים הנדרשים בתחום.

כדי להבטיח את תקינות כל המערכות הללו ופעולתה בשעת חירום, נדרשות פעולות תחזוקה ושירות יזומות למערכות הספרינקלרים וכל המערכות האחרות על פי דרישת כיבוי אש ותקן ישראלי 1928 (N.F.P.A – 25).

כ"כ, הספק חייב לתת שירותי בדיקה שנתית/חצי שנתית/ רבעונית למערכות ספרינקלרים והמערכות האחרות ומתן אישורים לכיבוי אש לפי תקן ת"י 1928, כנ"ל לעמדות כיבוי אש ומטפים מטלטלים לפי ת"י 129.

כל מערכות כיבוי האש וגילוי האש והעשן חייבות להיות תואמות לתקני 1220 של מכון התקנים על כל תת סעיפיו. ספק השירות חייב להציג תעודות הסמכה לפי התקן הזה.

על פי דרישות הרשות הארצית לכבאות והצלה וכן חברות הביטוח, יש לבצע התקנה של מערכות התראה וגילוי אש בהתאם לתקן 1220 חלק 3. לאחר כשנה מיום הבדיקה, יש לבצע בדיקה, תחזוקה ושירות שנתי למערכות גילוי אש על פי תקן 1220 חלק 11. התקן, למעשה, מסביר את הפעולות הנדרשות לביצוע שנתי/חצי שנתי, לרבות בדיקה חזותית ופיזית של מכלולי ההגנה, בדיקת מצברים ושאר ציוד שהותקן.

לקבלת הצעת מחיר עבור שירות למערכות מתח נמוך – השאירו פרטים כאן

 

שירות למערכות מתח נמוך

 

 1. שירות למערכת אזעקה, שירות למערכת בקרת מבנה, שירות למערכת בקרת כניסה, שירות למערכת כריזה / רמקולים, שירות למערכת מצלמות אבטחה, שירות למערכות סנסורים וחיישנים:

בכל מערכות המתח הנמוך מהסוגים הללו (ומסוגים אחרים דומים) יש לזכור את העקרונות החשובים הבאים:

 • חובה לבצע תכנון והערכת סיכונים, עם מבט של לפחות 5 שנים קדימה.
 • אמינות וניסיון מוכחים של ספק השירות, כולל אישורים והסמכות של כל הגופים הרגולטוריים הנדרשים. למשל בתחום מערכות האזעקה ומצלמות האבטחה – נדרשת הסמכה של המשטרה.
 • חובה לעמוד בכל התקנים. למשל, בתחום מערכות האזעקה יש לעמוד בתקן 160 של מכון התקנים. יש לכל תחום סדרת תקנים והספק חייב להראות הסמכות לכל טכנאי העוסק במערכות הללו.
 • יכולת תגובה ומענה מהיר של ספק השירות (עם הסכם רמת שירות – SLA) לכל קריאה, כולל מתן תגובה על תקלות המתגלות ע"י ניטור של המערכות מרחוק (או קבלת קריאה, אוטומטית או ידנית, עקב תקלה).
 • ביצוע תיחור בין ספקי שירות לפי המפרטים של התכנון ורמת הסיכונים, שנקבעה לעסק בתכנון הראשוני.

הכלל המרכזי כאן הוא: לנסות ולבחור ספק אחד אמין לכל המערכות מכל הסוגים.

 1. מה המשמעות המעשית של תכנון מחדש ושירות של מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך הכוללים ארונות תקשורת ומחשוב בעסק קטן עד בינוני?

חדרי שרתים ומחשבים (הכוללים, בין היתר, מערכות תקשורת ומערכות אחסון) הפכו בעשור הקודם לליבת כל עסק וארגון. תכנון נכון של מערך חדרי מחשבים בכלל וארון תקשורת רשת מחשבים בפרט מהווה מרכיב עיקרי בעל חשיבות עליונה לכל ארגון, אם הוא זקוק לזה בתוך כתלי העסק.

בשנים האחרונות גוברת המגמה לאיחוד רשתות התקשורת, טלפוניה ורשת מחשבים כ"תשתיות אחודות" (UCUnified Communications) המותקנות ביחד עם אביזריהן תחת ריכוז תקשורת אחוד, ע"י ארונות תקשורת וארונות שרתים המאחדים את מכלול הפונקציונאליות הנדרשת כגון: ייצוג תשתיות תקשורת בארון, שרתים, מתגים, מרכזיית הטלפון של הארגון, נתבים (ראוטרים – Routers), מתגים, מוצרי אבטחה וסייבר, מערכות איזון עומסים, מערכות CDN (לטיפול ושיפור "חוויית השימוש") או Proxy, מערכות חשמל, כיבוי אש ומיזוג, מערכת כריזה, מערכת מצלמות, מערכת בקרת כניסה, מערכת מעליות, מערכת אזעקה, מערכת סנסורים (של "עסק חכם" \ "משרד חכם") ועוד.

בעבר, מערכות "תקשורת אחודה" – UC היו מיועדות לארגונים גדולים, ולכן גם תומחרו בעלויות גבוהות. כל זה נחלת העבר. ה-UC, כמו כלים ארגוניים ועסקיים רבים, וגם בגלל מהפכת הענן והווירטואליזציה, התאים את עצמו לדרישות ולצרכים של עסקים בכל סדר גודל.

עקב המגמה לריכוז יישומי תקשורת, טלפוניה ומחשבים בארגון בריכוז תקשורת אחד, מתעוררים אי סדרים ובעקבותיהם לקויים בתכנון ה-Data Center וארונות התקשורת והמחשוב בארגון, שנובעים ממעורבות של מספר בעלי מקצוע הקשורים לריכוז התקשורת בארון רשת המחשבים (אנשי IT, ספק התקשורת הקווי, אנשי טלפוניה, מומחי מערכות חשמל, ועוד), כאשר לכל גורם יש דרישות משלו ללא גורם מאחד ומרכז.

 1. מה יש לתכנן מלבד תחום ארונות המחשוב והתקשורת?

סביב כל ארון תקשורת יש ציוד נלווה בכמות לא קטנה, שיש לקחת בחשבון בעת הרכישה וההתקנה, וזה כולל, בין היתר:

 • פאנלים לניתוב (יש הרבה סוגים לפי הצרכים של כל ארון).
 • מדפים קבועים ומדפים נשלפים.
 • כבלים (בעיקר כבלי תקשורת). כיום מקובל להשתמש בכבילה ברשתות תקשורת אחודות לטלפוניה ורשת מחשבים מרמת Category-6a ו-Cat7, בתקן GIGA. תקן Cat8 החדש יותר (בישראל זה תקן 1/8.2) מתחיל להיות מקובל בשוק. יש כמובן מערכות כבילה מתקדמות הרבה יותר, עד רמת סיבים אופטיים מסוגים שונים.
 • מערכות חשמל וכבלי חשמל.
 • מערכות אל פסק.
 • מחברי תקשורת (בין כל רכיבי התקשורת) מסוג ,SFP תוך הקפדה על תאימות לתקן MSA.
 • גנרטור עצמאי לגיבוי מערכות החשמל והאל-פסק (לפי הצורך, מאוד מומלץ).
 • מתגים להעברת חשמל על כבלי התקשורת. זאת, במיוחד לציוד קצה קטן וחכם, שממילא מגיע אליו כבל תקשורת (דוגמת מצלמות אבטחה חכמות, נתבים חכמים), ציוד, שאין צורך למתוח אליו קו הזנת חשמל. התקן המשולב הזה של תקשורת וחשמל נקרא בעגה המקצועיתPoE (ר"ת: .(Power over Ethernet
 • מאווררים.
 • מזגן לחדר.
 • מערכות הגנה פיזיות (דוגמת: מנעולים, כלובי רשת, דלתות חסינות, מערכות אזעקה, מצלמות אבטחה, סנסורים ועוד).
 • מערכות אבטחה וסייבר.
 • מערכות גילוי אש ועשן.
 • מערכות כיבוי אש.
 • מערכות ניטור ושליטה (שו"ב).
 • מערכת כריזה.
 • מתגים שונים דוגמת KVM, Offload ועוד.

שירות למערכות מתח נמוך – תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. מהן המשמעויות המעשיות של תכנון שירות למערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך בעסק מכל סדר גודל?

כיום, מומלץ לקחת את הפתרון מספק מומחה, שיודע לספק הכל: ניתוח הצרכים, ייעוץ, בחירת הציוד, התקנה, תחזוקה ושירות. הגישה הזו מתאימה לעסקים בכל סדר גודל.

לצדו חייב להיות יועץ מומחה, שיתכנן ויפקח על כל התהליכים, לרבות היישום, ההרכבה, התחזוקה ועוד, מנקודת המבט של האינטרסים העסקיים של בעל העסק, ולא מנקודת המבט של האינטגרטור, שמעוניין למכור ציוד ושירותים לעסק.

בין הספקים המובילים לפתרונות לעסקים בינוניים וגדולים ניתן למצוא את: קבוצת בינת, אלכסנדר שניידר, שניידר אלקטריק, בזק, אדוויס – Advice, תים, י.א. מיטווך, ארזים, Octally, Greenware, מגלקום, טל-אר, בזק בינלאומי, קבוצת חילן (ווי-אנקור),  CSP, אפיק, גטר, סלקום, פרטנר, הוט. א. דנן, להבות שירותים, פלג הנדסה, מגן הנדסה, אשר תקשורת, קבוצת נקסטקום, סיבים, אברי אלקטרוניקה, רוטק, ועוד.

חלק מהחברות מספקות רק חלק מהפתרונות, כך שיש לבחון את היכולות של כל חברה והאם היא מסוגלת לספק פתרון כולל: One-Stop-Shop לצרכי השירות והתחזוקה של כלל מערכות המתח הנמוך. יש בשוק תחרות מאוד גדולה והכוח נמצא כיום בידי הלקוחות העסקיים ולא בידי הספקים והאינטגרטורים.

כיום, הספקית המובילה בעולם בתחום ארונות וחדרי שרתים ומחשוב זו חברת APC  מקבוצת שניידר אלקטריק. יחד עם זאת, יש לה מתחרים רבים, שכאמור, כדאי לבחון.

כמעט כל חברה, שעוסקת בתחום הזה, מספקת ייעוץ (בד"כ ללא תשלום) עבור תכנון ראשוני למערך תשתיות רשת מחשבים והתקשורת בארגון. הייעוץ כולל אפיון ושרטוט הנדסי מפורט של תצורת מערך חדר שרתים/ארון שרתים תוך שילוב תשתיות רשת מחשבים פאסיביות, עם ציוד תקשורת ומחשבים אקטיביים כגון מתגים ,(Switches) נתבים, שרתים, מרכזיות טלפון, מצלמות אבטחה ומערכות אבטחה, סנסורים, מערכת כיבוי אש, מערכת מיזוג, חשמל ובקרה בארון תקשורת רשת מחשבים לחדרי שרתים.

 1. למה לעבור לתשתית אחת של כבלים לכל סוגי המערכות של מתח נמוך?

  אין צורך בביצוע חישוביROI וחיסכון מסובכים, מפני שברור, שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו משרד.

המציאות היא, שבעסקים רבים בישראל יש עדיין 2 רשתות קוויות (רשת תקשורת על בסיס אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק). לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות נוספות (סה"כ עד 6 רשתות במקביל), כשהרשתות הנוספות הן: רשת החשמל, רשת מתח נמוך, רשת קואקס ורשת .WiFi לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות כדי להבין, שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות.

 1. מהן הנקודות הקריטיות בבחירת פתרון חדש בהקמת "חדרי תקשורת ומחשבים" בעסק שיש בו מערכות מתח נמוך הדורשות תחזוקה ושירות מתמידים?

מעבר להיבטים של תקציב, הנקודה החשובה ביותר היא מוכנות המערכת החדשה לגישה של "ענן מקומי" עם יכולת חיבור ל"ענן חיצוני" (דהיינו: הגישה הרב-עננית, או המכונה לעיתים: היברידית, כשכיום מקובל להשתמש בגישה של Multi-Cloud – "ענן מרובה").

הנקודות הקריטיות החשובות בתכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך בתוך העסק הן:

 • תכנן שטח נכון.
 • תכנון מערכות מיזוג אוויר מתאימות.
 • תכנון מערכות חשמל וגיבוי, על פי התקנים.
 • תכנון גיבויים ושרידות (לרבות כיבוי אש, הצפות ועוד).
 • תכנון חדר בקרה ואמצעי בקרה.
 • תכנון נכון של כל מערכות המתח הנמוך.
 • התאמה והכנה למצבי חרום, הדורשים מעבר העסק ועובדיו החיוניים למתקןData Center  חלופי ומוגן.
 • תכנון מערכי הגנת סייבר.
 • שמירה על תקנים ושמירה על "ירוק" (חיסכון באנרגיה ושימוש באנרגיה ירוקה).

תכנון, הקמה, שדרוג וארגון של Data Center מחייבים את הנהלת הארגון והעסק לגיבוש מדיניות ברורה ומוגדרת של הצרכים בהווה עם מבט לעתיד הנראה לעין ועד 10 שנים לפחות קדימה (התכנן המינימלי הוא ל-5 שנים קדימה). יש צורך להתחשב בצורך המתמיד בשינויים וגם לקחת בחשבון שינויים וגידול עתידי בקביעת השטח, גודל השטח ומיקום השטח בתוך הארגון/העסק. כל אלה חייבים להבחן בחשיבה מעמיקה ומתוכננת.

 1. האם יש היבטים נוספים בתכנון של שירות למערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, דוגמת פתרונות בתחום מערכות קירור לארונות תקשורת ומחשוב ופתרונות "ירוקים" לחסכון באנרגיה?

בהחלט. בתכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך יש לבחון היבטים רבים נוספים:

– הקמת מחיצות עתידיות, תעלות ומדפים בחדר עצמו (אם יידרש).

– שילוב מצלמות חכמות (מבוססות AI – אינטליגנציה מלאכותית) לצרכים מגוונים.

– הקמת "רצפה צפה" בהתאם לכמות הציוד העומדת להיות בחדר (כולל תכנון עתידי).

– תקרה, תאורה ומיזוג מתאים.

– הכנה לפריסות כבלי חשמל וכבלי תקשורת בנפרד ובבידוד.

– שילוב מערכת הטלפוניה ופריסת תשתית הטלפוניה בשילוב עם רשת המחשוב.

– מערכות גיבוי ושרידות (רצוי ומומלץ לפי תקנים בינלאומיים).

– הקמת תשתית "תקשורת אחודה" – UC&C בעסק עצמו.

– בדיקת הצורך במערכות שירותי CDN או Proxy (נחוץ במיוחד לעסקים הנשענים על רשת האינטרנט העולמית).

– הקמת חדר מנהל מחשוב והתקשורת ועוד.

– התקנת סנסורים כדי לספק יכולת להפוך את חדר השרתים ל"חדר ירוק" מבחינת החיסכון באנרגיה. זאת, כי עלות החשמל היא העלות הכי כבדה בהוצאות על חדר ארונות מחשבים ותקשורת.

לכן, יש לתכנן היטב הקמת מערכות נוספות לשירותי המחשוב לרבות מערכות, שיש להן נגיעה חשובה וישירה לחדרי השרתים והתקשורת:

מערכות מיזוג אוויר. לפי ארגון ASHRAE, הארגון האמריקאי למהנדסי מיזוג אוויר, הטווח המומלץ של טמפרטורת האוויר המסופק לשרתים נע בין 18 מעלות ל-27 מעלות צלזיוס. דהיינו: ניתן לחסוך הרבה כסף במיזוג האוויר (שזו ההוצאה הכבדה ביותר לאורך זמן בחדרי שרתים ותקשורת), ע"י כיוונון הטמפרטורה הרצויה ל-25 או 26 מעלות צלזיוס.

– מערכות גיבוי UPS.

– גנרטור לגיבוי מערכת החשמל.

– מערכות גילוי אש ועשן.

– מערכות כיבוי (מבוססות גז) העונות על תקני כיבוי האש.

– בקרת טמפרטורה.

– מערכות כריזה.

– מערכות גילוי הצפה ונטרול הצפה וחדירות מים.

– מערכות בקרת כניסה מבוססות ביומטריה.

– מערכות לגילוי פריצה.

– סנסורים מסוגים שונים (IoT) לפי הצרכים שהוגדרו.

– מערכות בקרה ובטחון כולל מצלמות אבטחה חכמות עם זיהוי פנים חכם (AI) ברמה ביומטרית, כלומר: ניתן לאשר כניסה וגישה רק על סמך זיהוי פנים.

 1. האם יש לי בכלל צורך בחדרי שרתים עם ארונות תקשורת ומחשוב?

חיסכון בהוצאות (ובמיוחד בהוצאות התקשורת והמחשוב) הוא "צו השעה" בכל עסק וארגון. לכן, לפני שנכנסים לפרויקט של הקמת חדרי תקשורת ושרתים (או שיפוץ ושדרוג חדר תקשורת ושרתים קיים), יש לשאול את השאלה: האם בכלל יש כיום צורך בחדר תקשורת ושרתים?

התשובה לשאלה הזו, במיוחד בעסקים קטנים עד בינוניים היא: לאו מוחלט. אמנם, עסקים וארגונים זקוקים לשירותי מחשוב בכל פעילותם. אולם, מדובר בסעיפי הוצאה בלתי נשלטים. הדרך הנכונה להחזיר את השליטה בהוצאות הללו היא: להיפטר מכל הציוד ולהפוך את חדר התקשורת והשרתים לחדר המביא הכנסות לעסק, ולא להמשיך בשיטה הישנה, שבה החדר הזה הוא רק הוצאות הולכות וגדולות לעסק.

 1. מהם העקרונות לחיסכון בתכנון השירות למערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, הכוללים, בין היתר, ארונות תקשורת ומחשוב?

 העקרונות לחיסכון בשירותי המחשוב והטלפוניה העסקיים כוללים את הנקודות הבאות:

 • עסקים רבים הבינו, שעידן המחשב השולחני והשרת העסקי הסתיים. למחשב השולחני החדש קוראים לפטופ (מחשב נייד), או טאבלט. הוא מתלווה לסמארטפון, שמשמש את המנהלים והעובדים לצרכי עבודה מהירים בכל מקום (למשל דוא"ל, שיחה עסקית ברשת עסקית והעברת קבצים), גם כשהם בתנועה או בחו"ל.
 • עסקים רבים הבינו, שאין צורך במערכות תקשורת פיזיות קוויות. מערכת תקשורת אלחוטית (למשל ב-WiFi) מספקת בהחלט את כל צרכי התקשורת הפנימית בעסק.
 • רשת המחשבים העסקית, שכוללת שרתים, מתגים ונתבים הנמצאים בחדר תקשורת ומחשבים,הופכת למיותרת. כל השירותים המחשוביים והתקשורתיים של העסק וכל האפליקציות העסקיות מתקבלים ישירות מהענן) כיום הגישה המקובלת היא ריבוי עננים: Multi Cloud, ענן המתאים לכל סוג של אפליקציה).
 • עסקים קטנים יכולים לבחור בין כמה סוגי עננים הקיימים כיום בישראל, לפי הצרכים שלהם .(אפשר לבחורביותר מסוג ענן אחד, לפי הצרכים והאפליקציות של העסק.

 

שירות למערכות מתח נמוך

 

 1. מה עם עסקים, שכן מעוניינים לתכנן ולהקים חדרי תקשורת ושרתים למערכות המקומיות שלהם, עם ארונות תקשורת ומחשוב בתוך העסק?

הדרך הנכונה ללכת בה כוללת את הצעדים הבאים:

 • להכין תכנית עסקית, שבה ייבחנו הצרכים של העסק מול ההשקעה הנדרשת וחישוב ROI להשקעה הזו.
 • לבצע הכנות מוקדמות לבניית חדרי תקשורת ושרתים ובכלל זה: העברת כל תשתיות התקשורת בעסק ל"תשתיות אחודות" ו"כבילה אחודה", כדי לחסוך בהוצאות על התשתיות הפיזיות ושדרוג מערכות ההפעלה למחשבי הקצה למערכות עדכניות וחסכוניות (למשל חלונות 10), לרבות מערכות הליבה של העסק (למשל Billing, CRM, ERP, פורטל אינטרנטי וכיו"ב).
 • להכין תשתיות "ירוקות" בחדר התקשורת והמחשוב. ההוצאה על החשמל בגלל מיזוג האוויר היא ההוצאה הכבדה ביותר ולכן שימוש באלמנטים של "תשתית ירוקה" היא חשובה וקריטית כדי לחסוך באנרגיה. גם נושא הגיבוי החשמלי (UPS) חייב להיות פתרון "ירוק".
 • לבצע תיחור בין ספקים, ולכלול בתיחור את נושא התחזוקה, האבטחה (לרבות הגנת סייבר), הרישיונות, הביטוחים, השדרוגים וה-SLA של השירות העתידי. יש להיזהר לא להילכד ב"חתונה קתולית" עם ספק, שלא ניתן להשתחרר ממנו לעד.
 • להכין מערכת DRP (תכנית להתאוששות מאסון והמשכיות עסקית) ומערכת הגנה (סייבר) שרידות, ולתרגל לפחות פעמיים בשנה מה עושים (ומי עושה מה) עם נפילה טוטאלית של כל המערכות (המחשוביות והתקשורתיות).
 1. לאן כדאי לרכז את כל הכבילה האחודה? האם נדרשים לכך ארונות סעף?

"כבילה אחודה" כדאי שתרוכז בארונות תקשורת המחשבים, כחלק מהארונות המיועדים למחשוב. כיום, מקובל להשתמש בכבילת אתרנט מסוג Cat7 ומעלה, כיום מומלץ Cat8 בגרסה הישראלית שלו (או כבילה שוות ערך דוגמת Base-T לערכים של 10, 40 או אף 100 גיגה, או חיבורי סיבים אופטיים, המאפשרים כיום חיבורי עד 400 גיגה). ארונות הסעף של תשתיות תקשורת המחשבים קטנים וקלים יותר לתחזוקה (אם יש תקלות).

יש כיום גם יכולת להעביר זרם חשמל על תשתיות תקשורת המחשבים בנוסף לטלפוניה. כך, שניתן לחבר מכשירי קצה רבים דוגמת טלפונים חכמים, מצלמות אבטחה חכמות וכיו"ב, בתשתית אחת, שמספקת למכשירי הקצה הללו הכל (כולל חשמל).

יודגש, שפריסת תשתיות אופטיות (סיבים אופטיים) יקרה יותר מתשתיות מבוססות אתרנט בתקני 7Cat או Cat8 (בישראל אלו תקני Cat8.1/8.2). אולם, לסיבים אופטיים יש רוחבי פס בלתי מוגבלים ויתרונות נוספים (דוגמת: חסינות מהאזנות ואמינות גבוהה).

אגב, המחוקק הישראלי אמר את דברו בעניין "תשתיות תקשורת אחדות", במסגרת תקנות תכנון ובניה, התקנת מתקני תקשורת, קובץ תקנות מס' 6898 מיום 21 ביוני 2010. התקן הזה מפרט לפרטי פרטים איך בונים ופורסים תשתית תקשורת אחודה בבניינים, כולל בבניינים רבי קומות.

התקנות הללו הן חובה במבני מגורים והן רשות במבנים תעשייתיים ובמבנים, שאינם למגורים. למרות זאת, מומלץ להיעזר בתקן זה כדי להתקין "תשתיות אחודות" גם במבני עסקים ומסחר, לא רק בבתי פרטיים. זה הכיוון המומלץ לפריסת תשתיות בכל מבנה.

 1. למה הגנה מפני שריפה ועיכוב בעירה הם חשובים כל כך במערכות מתח נמוך?

קודם כל כי זה האינטרס של בעל העסק, שמערכות התקשורת, המתח הנמוך והמחשוב תתפקדנה בכל מצב, גם במצב של שריפה קטנה כגדולה.

בנוסף, יש תקנים. תאימות לתקנים, מבטיחה "שקט נפשי" לבעל העסק.

התקן החשוב ביותר כאן, שנכנס לשוק העולמי וגם לישראל (עד שיהיה תקן מקומי) ויש לקחת אותו בחשבון בכל רשת מחשבים ותקשורת בעסק, הוא תקן להגנה על הכבלים בעת שריפה. התקן הבינלאומי הזה שמו IEC 60331, ובהיעדר תקן ישראלי מקביל (נמצא כעת בתהליכי תקינה), מומלץ לאמץ אותו, בכל התקנה של סיבים אופטיים, או כבלי אתרנט. כבלי אתרנט עונים על התקנים הללו (נגד שריפות) מרמת תקן Cat6a ומעלה.

תקן נוסף מאוד חשוב הוא תקן CPR (ר"ת: Construction Products Regulation), תקן אירופאי של ה-EU, תקן חדש, שאומץ בעסקים וארגונים לא מעטים בישראל, לבטיחות ולעמידה של כבלים במצב שריפה.

 1. לאן תחום הכבלים לתשתיות תקשורת, מתח נמוך ומחשוב מתקדם?

תחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. מצד אחד מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות סיבים, עם פתרונות חדשים דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN (ר"ת: Software Defines WAN) המסופקים, למשל, ע"י בינת עסקים ופרטנר, ומצד שני, פתרונות אלחוטיים הכוללים פתרונות סלולר רחב פס, פתרונות של רשתות אלחוט WiFi ולאחרונה הלהיט בשוק הישראלי – חיבורים אלחוטיים בגלים מילימטריים (למשל בתחום ה-70 גיגהרץ), עם רוחבי פס באוויר עד ל-10 גיגה ויותר, ולמרחקים של מאות מטרים עד כמה קילומטרים. 

על סיבים אופטיים יכולים להעביר כל סוג של תעבורה, ברוחבי פס טובים, באמינות, שרידות ובבטיחות מכסימלית. כיום, התעבורה הנפוצה ביותר ברשתות התקשורת היא מסוג אתרנט, בגלל הפשטות ועלות הרכיבים, שהם מאוד זולים וסטנדרטיים.

כיום, מקובל לבצע חיבורים של 10 גיגה לפחות (בעבר, החיבורים המקובלים היו 10/100 מגה ואחרי כן בוצע שדרוג לחיבורים של 1 גיגה, שהפכו לסטנדרט מקובל לחיבור רשת בכל מחשב נייח או נייד, כבר בתחילת העשור). חיבורים של 25 גיגה ו-40 גיגה הם כבר מציאות בעסקים בישראל ויש כבר ארגונים בישראל, המפעילים חיבורי סיבים (פנימיים וחיצוניים) אצלם של 100 גיגה, והם כבר בוחנים ליישם חיבורי 400 גיגה (שנמצאים כבר "מעבר לפינה", גם בשוק הישראלי).

יש שאלה, שמנהלי ובעלי עסקים שואלים את עצמם: האם חיבורים של 25 או 40 גיגה הם מעל ומעבר לצרכים של עסקים קטנים עד בינוניים? לא בטוח. הצרכים גדלים הרבה יותר מהר ממה שאנו יכולים כיום לחזות.

סיבים אופטיים מתחרים בחיבורי כבלים מסוג אתרנט, כאשר היום מקובל לדבר על כבלים ברמת תקן של Cat8 (Cat 8.1 \ Cat 8.2) או שווה ערך. לכן, ההחלטה על סוג הכבילה (במיוחד בחירה בין סיבים אופטיים לבין כבלי אתרנט), היא ההחלטה הכי חשובה בעת שדרוג, הקמה, פריסה, או החלפה של רשת תקשורת בכל עסק.

 בעתיד נראה סוגי כבלים שונים לגמרי ורשתות תקשורת שונות לחלוטין, עם כבלי סיבים אופטיים חכמים ביותר מבוססי AI (ר"ת: Artificial Intelligence – בינה מלאכותית) ו-Deep Learning ("למידה עמוקה", השלב הטכנולוגי הבא המתפתח מ-AI), שבהם ייעשה ניתוח של המידע העובר על הסיב בתוך רכיבי הרשת, והתעבורה תנוהל בחוכמה לפי סדרי עדיפויות כבר ברמה של הרשת. לטכנולוגיות החדישות הללו קוראים Capsule neural network (CapsNet) ו-Convolutional neural network (CNN, ConvNet) ונראה אותן בשוק בשנים הקרובות.

לכן, כל תכנון עכשווי של רשת תקשורת, בכל עסק, חשוב שייעשה לטווח זמן של כ-5 שנים (ועד 10 שנים כל היותר), כי זה טווח הזמן הצפוי של הצורך בשדרוג טכנולוגי משמעותי, לאור השינויים בצרכים ובשימושים של האפליקציות העסקיות.

בנוסף, רשת תקשורת דורשת כלים לניהול, ניטור ושליטה על הרשת. הכלים הנפוצים והמומלצים נמצאים בכתבה כאן, למתעניינים. הכלים המובילים הם של CA וסיסקו.

התקנים של הכבלים (שאינם סיבים אופטיים), שנפוצים כיום בשוק העולמי והישראלי הם, כאמור, בתקני Cat8.1 ו-Cat8.2 (תקן Cat8 העולמי לא מתאים לישראל), כבלי אתרנט המספקים חיבורים של 25 גיגה או 40 גיגה למרחק של עד 30 מטרים.

זו גם הבעיה המרכזית של כבלים כאלה: טווחים קצרים (10 עד 30 מטר לכל היותר. יותר מזה צריך הגברה באמצעות ציוד מיוחד להגברת אותות) ואי יכולת לשדרג את רוחבי הפס, בלי להחליף את הכבלים וכל מה שמסביבם. הבעיות הללו כמעט ואינן קיימות על תשתית סיבים אופטיים.

בנוסף, המחירים של תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים נפלו לטווחי המחירים של כבלי אתרנט. כך, שיש כאן כמה פרמטרים המעודדים דווקא בחירה של סיבים אופטיים לעסק. אם לא די בכך, כיום מקובל ועל פי כל התקנים להעביר אתרנט על סיבים אופטיים. כך, שאין הבדלים מבחינת טכנולוגיית העברת התעבורה: זה תמיד יהיה אתרנט, קצה לקצה, לא חשוב סוג התשתית הפיזית (סיבים אופטיים או כבלים).

 

הקמת מערכות מתח נמוך

 

 

שורה תחתונה בתחום תכנון השירות למערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך:

תכנון השירות מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, לרבות עבור של חדר תקשורת ומחשבים המלאים בארונות תקשורת ומחשוב, היא משימה לא פשוטה.

מומלץ, שהתהליך ייעשה לפי תקנים בינלאומיים ומקומיים (ת"י) ועם הפתרונות החדשים הקיימים כיום בשוק. תשומת לב, שרכישת פתרונות מתקדמים לתחום זה, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת פתרונות מתקדמים לחדרי שרתים הכוללים תקשורת ומחשבים. אין להסתנוור רק מהמחיר ומהיכולות הטכניות של הספק. אסור לשכוח שכל פתרון חייב לענות על תקנים בינלאומיים ומקומיים מתאימים, לכל הרכיבים שיש סביב ארון התקשורת \ ארון המחשבים.

יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית". אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

בעת תכנון השירות למערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, יש לזכור, שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד של סוכני ביטוח ופיננסים, או משרד של רואי חשבון.

לקבלת הצעת מחיר תכנון השירות למערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך לעסקים לחץ כאן.

 

לקבלת הצעת מחיר עבור שירות למערכות מתח נמוך – השאירו פרטים כאן

 נמאס לכם לחפש פתרונות תקשורת ומחשוב ענן מתקדמים?

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים