תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים – סקירת פתרונות חדשים בשוק

תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים – סקירת פתרונות חדשים בשוק (מידע חדש וטיפים)

תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים FIBRE CABLE

תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים –
סקירת פתרונות חדשים בשוק

 

תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים:

 

תשתיות התקשורת הקוויות גם בתוך העסק (LAN) וגם בחיבורים החיצוניים (WAN) עוברות לסיבים אופטיים. אולם, הציבור עדיין אינו מכיר את המתחרות והמתחרים בבזק ובהוט.

מה התחדש בתחום תשתיות אינטרנט?


האם יש עוד פתרונות מתחרים בפס רחב לבתים ולעסקים ומהם?

 

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן, יוצרות קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיות IP  מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה". המהפכה בתחום שירותי הטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל.

אין צורך בביצוע חישובי ROI וחיסכון מסובכים, מפני שברור , שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו משרד.

המציאות היא, שבעסקים רבים בישראל יש עדיין 2 רשתות קוויות (רשת תקשורת על בסיס אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק). לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות נוספות (סה"כ עד 6 רשתות במקביל), כשהרשתות הנוספות הן: רשת החשמל, רשת מתח נמוך, רשת קואקס ורשת .WiFi לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות כדי להבין שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות.

תחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. מצד אחד מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות סיבים, עם פתרונות חדשים דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN (ר"ת: Software Defines WAN) המסופקים, למשל, ע"י בינת עסקים, ומצד שני, פתרונות אלחוטיים הכוללים פתרונות סלולר רחב פס, פתרונות של רשתות אלחוט WiFi ולאחרונה הלהיט בשוק הישראלי – חיבורים אלחוטיים בגלים מילימטריים (בתחום ה-70 גיגהרץ), עם רוחבי פס באוויר עד ל-10 גיגה ויותר, ולמרחקים של מאות מטרים עד כמה קילומטרים.

לקבלת הצעת מחיר עבור תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים – הרשמו כאן

תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים FIBRE CABLE 

פתרונות חדשים ומובילים בתחום תשתיות תקשורת בכבלים האופטיים רחבות סרט:

חברת קומי כבלס (Commi-Cables) מספקת לשוק הישראלי פתרונות בתחום הסיבים האופטיים, שמכסות גם חיבורים בתחומי המתח הנמוך והפתרונות ממומשים בשת"פ עם חברות גדולות דוגמת בזק. זאת, כדי לספק כל צורך העולה בתחום תשתיות אינטרנט פיזיות, הקוויות, המקומיות ומרחביות, של עסקים וארגונים מכל סוג וגם לבתים מכל סוג.

הפתרונות המובילים בארץ הם מבית PPC ומבית MMC, החברות המובילות בעולם לתחום פתרונות הרשת הקווית לכל מטרה, לכל צורך של רשת ולכל מקום.

PPC מתמקדת במענה לצרכי התקשורת העולמיים, ובחברה זו מייצרים ביום – כל יום, כ-1.5 מיליון מחברי תקשורת, ובתחום הזה היא מובילת שוק עולמי.

ב-2016 חברת PPC רכשה את חברת M2fx הבריטית, שהתמחתה בפתרונות FTTx, והתחילה לספק גם פתרונות מהסוג הזה. עד היום הותקנו מעל ל-150 אלף רשתות FTTx בכל רחבי העולם, ולמעשה, רוב ספקי התקשורת הגדולים בעולם משתמשים בפתרונות הללו כדי לספק פס רחב לבתים ולעסקים בכל רחבי העולם. כיום, PPC מספקת את הפתרונות המתקדמים ביותר בתחום התקשורת דוגמת: רשתות סיבים אופטיים למכוניות, רשתות ההופכות להיות חלק מהתפתחות המכוניות האוטונומיות.

תחום הסיבים הוא התחום, שנמצא ב-PPC בצמיחה החזקה ביותר. הסיבים באים בכל התצורות ובכל ההגנות הנדרשות. אמנם פריסת סיבים מעט יותר יקרה מפריסת אתרנט, אבל היתרונות המעשיים לטווח ארוך – עצומים. לסיבים אין כמעט מגבלה של רוחבי פס, אפשר להעביר עליהם הכל ואי אפשר להאזין לסיבים (וגם קשה לחתוך ולחבל בהם). הם גם יותר עמידים בפני פגעים (הצפות, רעידות אדמה וכיו"ב). לדברי PPC, הלקוחות בוחרים בפתרונות הללו, כי את הסיבים של PPC קל להשחיל במקומות הקשים ביותר, כמו השחלת סיבים לבתים ובעסקים, בתעלות מאוד ישנות, בבניינים ישנים.

ההתמודדות הקשה ביותר היום בהתקנות היא עם ההפרעות לכבלי הקואקס הוותיקים משידורי רשתות הסלולר בתקני LTE, כי התדרים קרובים ויוצרים הפרעות למערכות, שלא מבודדות מספיק. ל-PPC יש פתרונות לבעיה הזו עם פתרון ספציפי, שאין (לטענתה) למתחרים בשוק.גם למי שתקוע עם תשתיות ישנות של נחושת ואו קואקס – יש פתרונות חדשים וטובים .

בנוסף, הבעיה הקשה ביותר בתחזוקת תשתיות פס רחב בבתים, משרדים ובעסקים היא התקנות לא נכונות, שגויות או עם ציוד נחות. לשלוח טכנאי לגלות ולטפל בבעיות של תשתיות בבתים, בעסקים, או ליד הבתים עסקים ובדרך לבתים עסקים, זה מאוד יקר, איטי וגם מעצבן את הלקוחות. אצל PPC, אין דבר כזה וגם טכנאי ללא כל הכשרה, לא יכול לעשות טעויות בהתקנת הציוד, בגלל שהציוד נבנה בדיוק כך, עם שרידות מכסימלית, כדי למנוע בעיות בתחזוקה לאורך שנים רבות.

 

MMC  מספקת פתרונות לצרכי מולטימדיה ופס רחב לספקי התקשורת בכל רחבי העולם ובישראל דרך חברת קומי כבלס. MMC היא חלק מקבוצת TKH ההולנדית הענקית, חברה המשקיעה 19% מהמחזור שלה במו"פ כדי שתהיה בחזית הידע העולמי.

התחום החזק ביותר ב-MMC כיום הוא תחום הבית והעסק החכם, הבניינים החכמים וערים חכמות. MMC מספקת את כל הפתרונות של תשתיות פס רחב ומולטימדיה להתפתחויות החדשות הללו. זאת, כי כולם מעוניינים בתשתיות היכולות להעביר וידיאו ברמת 4K ו-MMC כבר מוכנה עם פתרונות ל-K8 על גבי תשתיות כבלים מכל סוג בהתקנות מקומיות.

הכיוון של השוק בתחום הפתרונות של MMC הוא  – Unified Infrastructure"תשתית אחודה" לכל צורך. ב-MMC מכנים זאת בשם: .xTTx דהיינו: תשתית לכל, החל ממתח נמוך דרך אינטרנט כולל הזנת חשמל על רשת פנימית אחת (LAN).

התשתיות החדשות הללו בתפיסת xTTx מעבירות על כבל אחד ממש הכל: מידע מסנסורים- IoT, מוצרי מתח נמוך, וידיאו וטלוויזיה, ,Data שירותי קול וטלפוניה, מערכות אזעקה, אינטרנט, שליטה ובקרה ועוד.

ניתן להעביר ביטים של מידע לכל צורך על כבל יחיד, ללא ההכרח, שהיה עד היום, לסלול לכל מערכת רשת נפרדת של תשתיות חיווט וכבלים בבתים ובעסקים. זו התפתחות מאוד חשובה לשוק וכיום MMC מפיצה את הבשורה החשובה הזו ללקוחות.

ההתפתחות החשובה ביותר בתחום החיבורים באלחוט רחב פס ("סיבים באוויר") בגלים מילימטריים הייתה הזכייה של חברת SMBIT (השוכנת במזכרת בתיה), במכרז החשכ"ל ומשרד הפנים, להיות ספק תשתיות האלחוט לערים ולרשויות המקומיות, שמעוניינות להפעיל תשתיות "עיר חכמה" במהירות, בעלויות מינימליות ובפריסה מכסימלית. זאת, בניגוד לפריסה של תשתיות אחרות דוגמת סיבים אופטיים, שמחייבת עבודות תשתית פיזיות יקרות ביותר.

הפתרון האלחוטי הזה החל מיושם במספר ערים והחל להתפשט לעסקים ולארגונים בכל רחבי הארץ. כך, הפתרונות הללו הותקנו כבר בארגונים ועסקים, שאינם עירוניים דוגמת קמפוסים אקדמאיים, בתי מלון ועוד.

המדובר בקישור P2P (ר"ת: Point To Point) בגלים מילימטריים (במגוון דגמים), שיוצרים

במהירות לינקים אלחוטיים מסוג "נקודה לנקודה", עם יכולת קישור למרחק של עד 9.8 ק"מ מנקודת שידור אחת (תלוי בטופוגרפיה של האזור בו מוצבת האנטנה), וקיבולת רוחב פס של עד 10 גיגה, כשבפועל מושג רוחב פס בין 5 גיגה ל-10 גיגה, בתלות במיקום ובציוד הקצה בשני צדדי החיבור. הפתרון הזה חסין לרעשים, להפרעות, להאזנות ולגניבת מידע. כבר מעל ל- 100 ערים ברחבי העולם מכוסות בפתרון האלחוטי רחב הפס הזה.

התחרות בבזק ובהוט בתחום התשתיות הקוויות בישראל, בעיקר לצרכי תשתיות תקשורת מחשבים ואינטרנט, הייתה אמורה להתבצע מתחילת העשור הנוכחי ע"י חברת IBC (המוכרת בשוק כ-Unlimited), על תשתית רשת הסיבים הארצית של חברת החשמל. אולם, התכנית הזו נתקעה והמיזם הזה מחפש מזה זמן רב קונה.

מה החידושים בתחום ספקי התקשורת בתחום תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים?

לשוק הזה נכנסו בשנה החולפת שתי מתחרות חדשות: פרטנר וסלקום. הפריסה הממשית, שכבר מתבצעת בשטח במספר לא קטן של ערים, היא בשירות הנקרא: Partner Fiber. Partner Fiber היא תשתית אינטרנט מבוססת על סיבים אופטיים המגיעים עד לבתים (או לעסקים קטנים, אם הם ממוקמים בבתים, שבהם נפרסת התשתית הזו).

השירות המתחרה של סלקום מכונה בשם "סופר פייבר" והחל להתממש ממש בחודשים האחרונים, באיחור של כשנה מול פרטנר. סלקום ופרטנר אמורות לתאם ביניהן, שהסיבים לא יגיעו בכפילות לבניין מסוים. כך שאם למשל פרטנר הגיעה בסיבים לבניין מסוים, היא תציע לדיירים (ולעסקים, אם יש באותו בניין) גם את השירות של סלקום (כדי שסלקום לא תשקיע ותפרוס סיב מקביל בדיוק לאותו בניין) ולהיפך. ההסכם הזה בין סלקום ופרטנר עדיין לא סגור (מטעמים שונים).

הסיב האופטי מאפשר העברת אור מקצה אחד לאחר ומסוגל להעביר רוחבי פס ומידע רב למרחקים ארוכי טווח. הטכנולוגיה מאפשרת למשתמש הקצה לגלוש במהירות שיא עד 1000Mb  (1 גיגה) בחיבור א-סימטרי (עד 100 מגה בערוץ העולה, מה שמספק את כל הצרכים של לקוחות פרטיים ועסקים קטנים עד בינוניים), ועד פי 10 מהמהירות המקובלת היום בישראל, למשל בתחום חיבורי "שוק סיטונאי".

כיום, מעט מאוד עסקים התחברו לפתרונות התשתית של סיבים אופטיים של פרטנר או סלקום בגלל היעדר פריסה מתאימה.

בחיבור פס רחב על תשתית בזק, שכרגע היא בטכנולוגיית VDSL, הביצועים המעשיים הם לא 100 מגה בערוץ היורד (למרות שזה השם של חבילת החיבור שרוכשים), אלא 40 מגה עד 60 מגה בחיבור במסגרת "הסדר שוק סיטונאי", או 60 מגה עד 80 מגה בערוץ היורד, בחיבור שלא במסגרת "השוק הסיטונאי". פרטנר מתחייבת בשירות החדש שלה ל-300 מגה לפחות בערוץ היורד וסלקום מבטיחה כ-500 מגה לפחות בערוץ היורד (למי שמזמין חבילה של 1 גיגה).

מה מציעה פרטנר בחיבורי הסיבים ללקוחותיה?

פרטנר הצהירה ברבים כבר בסוף 2017 (כולל בהודעה לבורסה ולכלי התקשורת, לרבות במסיבת עיתונאים), שיש לה מעל ל-30 אלף לקוחות משלמים בחיבורי הסיבים (וכ-50 אלף לקוחות לשירות נוסף הנלווה לשירות הזה: Partner TV), כשספק התשתית והאינטרנט (ISP) בשירות הזה הוא רק פרטנר.

המצטרפים לשירות יכולים להצטרף במחיר של כ-100 ₪ לחודש למהירות עד 1,000 מגה (ספק + תשתית סיבים).

רשת הסיבים האופטיים של פרטנר מאפשרת מציאות של בית מחובר, עם תשתית מותאמת לגלישה בקצב מהיר במיוחד המסוגלת לתמוך בעשרות מכשירים מחוברים במקביל – טלוויזיה, מחשב, מוסיקה, יישומי "בית חכם", אבטחה ובקרה, מצלמות ועוד.

בנוסף, פרטנר מספקת ללקוחותיה את הנתב המתקדם שלה, הדור החדש של הנתבים הביתיים, מבית T&W הסינית, שבין יכולותיו: חיבור הבית לגלישה בקצבי הורדה והעלאה של עד 1,000 מגה – מהגבוהים בעולם, WiFi עוצמתי לתמיכה בריבוי התקנים, הגנת סייבר כוללת על הבית, וחיבור לתשתית כפולה – לתשתית קווית של סיבים אופטיים או ADSL (בהתאם לתשתית הקיימת בבניין) ולרשת סלולרית LTE/LTE-A – לגיבוי אוטומטי המאפשר חיבור רצוף ללא ניתוקים או תקלות. הנתב החדש מותאם לבית המחובר, מאפשר ניהול של בית חכם מרחוק ומכיל יכולות אבחון וטיפול אוטומטי בתקלות רשת.

רשת Partner Fiber כוללת אלפי ק"מ של סיבים אופטיים הפרוסים ברחבי הארץ, ובאופן בלעדי לחברה, כוללת גם פריסה בכבל תת ימי לאורך מישור החוף. הסיבים עוברים בצירים מרכזיים לאורך ולרוחב המדינה עם נוכחות במרכזים הכלכליים הבולטים ופריסה בעשרות שכונות ביישובים רבים ברחבי הארץ, בהם: אור יהודה, ירושלים, כפר סבא, תל אביב, ראשון לציון, באר שבע, הוד השרון, פתח תקווה, רמת גן וראש העין. פרטנר כבר החלה בפריסה של הרשת ביישובים נוספים, בהם: גבעתיים, באר יעקב, גבעת שמואל, גני תקווה, הרצליה, חדרה, חולון, יבנה, נתניה ורמת השרון.

הפריסה של פרטנר מתבצעת בתשתית פסיבית עצמאית של פרטנר באזורי בנייה חדשה, ובאמצעות השחלת הסיבים של פרטנר בתשתית פסיבית קיימת (בעיקר של בזק, הוט, או של הרשות המקומית), שמאפשרת פריסה מהירה ללא צורך בחפירות מיותרות במקביל לתעלות קיימות. תכנית הסיבים האופטיים של פרטנר מגיעה עד לבית (בניגוד לבזק המגיעה עד ליד הבית), בחיבור באמצעות טכנולוגיות שונות, תוך התאמה לבניין ולגובה הבית, כדי לאפשר גלישה במהירות של מאות מגה בייט לכל לקוח.

כאמור, גלישה במהירות של עד 1,000 מגה מסופקת ב-100 ש"ח לחודש (ספק + תשתית סיבים) לשנה ראשונה. לאחר שנה, יוכלו להמשיך בחבילה זו במחיר המלא של 210 ש"ח לחודש, או לבחור בחבילות אחרות, החל מ-99 ש"ח לחודש לספק + תשתית סיבים.

 

מה מציעה סלקום בחיבורי הסיבים ללקוחותיה?

המהלך הטרי הזה של פרטנר, דחף את סלקום (היא ניהלה בשנתיים האחרונות מו"מ, שלא הוביל עדיין לשום מקום, לרכוש את Unlimited), לפרוס סיבים לבתים ולעסקים קטנים עד בינוניים בעצמה. היא החלה ב-2017 לספק בפתח-תקווה שירות משל עצמה, של חיבורי סיבים לבתים ברוחבי פס של עד 1 גיגה ובמחירים די דומים לאלה של פרטנר.

הצעה והחבילות של סלקום כוללות את המרכיבים הבאים:

  • 500 מגה בערוץ היורד ב-99 ש"ח לחודש לשנה הראשונה. לאחר מכן 149 ש"ח לחודש.
  • 1 גיגה ב-115 ש"ח לחודש לשנה הראשונה. לאחר מכן 159 ש"ח לחודש.
  • טריפל (חיבור משולש): שילוב של סלקוםtv + אינטרנט 1 גיגה + טלפון ביתי ב-199 ש"ח לחודש לשנה הראשונה. לאחר מכן 249 ₪.
  • קוואטרו (חיבור מרובע): שילוב של סלקוםtv  + אינטרנט 1 גיגה 2 + קווי סלולר + טלפון ביתי ב-299 ש"ח לחודש לשנה הראשונה. לאחר מכן 345 ש"ח לחודש.
  • אינטרנט 500 מגה + טלפון ב-100 ש"ח לחודש למשך שנתיים.

כל החבילות כוללות: תשתית + ספק אינטרנט (סלקום), נתב אינטרנט ביתי ללא עלות, התקנה ותמיכה ללא עלות (התקנה ראשונית של תשתית הסיבים עולה 99 ₪). הטלפון הקיים בחבילות הוא VoB של סלקום ללא הגבלת דקות בשיחות בארץ.

יחד עם זאת, בזק לא תאבד כל כך מהר את השוק העסקי. בניגוד למתחרותיה, המחירון המלא של כלל שירותי בזק לעסקים הוא גלוי ונמצא באינטרנט כאן.

מי שאינו מומחה בתחום קווי תקשורת נתונים תמסורת למחשבים יכול לקבל סחרחורת משפע הסוגים והמגוון של היכולות, שבזק מציעה במחירון הזה, ללקוחותיה הקיימים והפוטנציאליים. בנוסף, השירות של בזק נחשב כאיכותי יותר ממתחרותיה (גם על פי דיווחי ארגוני הצרכנות ודו"חות משרד התקשורת).

כ"כ יודגש, שנכון לרבעון ראשון 2018, הפריסה של סלקום היא מאוד מצומצמת בהיקפה, משום שסלקום (ככל הנראה) נמצאת עדיין במו"מ כדי לנסות ולרכוש את Unlimited.

בנוסף, בזק סיימה את פריסת הסיבים שלה (Fiber NGN Bfiber), כמעט לכל הבתים והעסקים בישראל, אך לא מחברת (במיוחד את הבתים) לסיבים האופטיים הללו. אלו העובדות והמציאות בשוק הישראלי.

אם לא די בכך, ל-Unlimited הייתה ועדיין ישנה האפשרות להגיע בסיבים לכל בית בישראל. אולם, החיבורים הללו לא מתבצעים, בגלל הרגולציה ואי היתכנות כלכלית (במצב הרגולציה הייחודי הקיים כיום בישראל). יחד עם זאת, Unlimited מציעה חיבורים עסקיים לעסקים בינוניים וגדולים. כך, שניתן לשקול החלופה הזו אם אתה עסק בינוני עד גדול.

 

תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים FIBER CABLE


שורה תחתונה
בתחום תשתיות חיבורי סיבים אופטיים לעסקים ולארגונים:

רכישת פתרון פס רחב בסיבים, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק. לכל עסק יש צרכים אחרים והיקף שונה של מכשירים, שמעוניינים לחבר אותם לרשת האינטרנט. גם הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים בכלל לצרכים של רשת מרכולים, חברת הייטק, סוכני ביטוח, או של משרד רואי חשבון.

לכן, לכל בעל עסק מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת חיבור לאינטרנט בסיבים אופטיים, ומומלץ לבצע תיחור, בגלל התחרות הקיימת בשוק הזה. מומלץ, לבחור בספק המספק גם SLA (הסכם רמת שירות) ויש לו מערכת לשירות לקוחות אמינה: ניתן לבדוק בארגוני הצרכנים, בפרסומי משרד התקשורת ובפורומים השונים באינטרנט, מה רמת האמינות במתן השירות של הספק שנבחר על ידכם.

 

לכן, נשאלות כאן השאלות בנושא תשתיות אינטרנט:

מה הבעיה המרכזית, שיש לך בעסק, בתחום החיבור לאינטרנט או לענן (פרטי, ציבורי או היברידי), שאתה סבור, שתוכל לפתור באמצעות מעבר לחיבור בסיב אופטי?

 האם אתה יודע על ההבדלים בין חיבור סיב אופטי ליד העסק, לחיבור סיב אופטי ממש לתוך העסק?

אם יש לך כבר חיבור בסיב אופטי – ממה אתה לא מרוצה מהשירות הזה? שתף אותנו!

איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך בבחירה או בשדרוג של החיבור בסיב אופטי לעסק שלך?

 

ליצירת קשר עם מהנדס תקשורת מומחה לקבלת יעוץ טלפוני בנושא תשתיות תקשורת בחינם >>>

 

לקבלת הצעת מחיר עבור תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים – הרשמו כאן

תשתיות תקשורת בטכנולוגית סיבים אופטיים –Partner Fiber 

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים