תמסורת מיקרוגל - רשת תקשורת אלחוטית - אילו פתרונות קיימים?

תמסורת מיקרוגל – רשת תקשורת נתונים אלחוטית רחבת פס – אילו פתרונות מובילים קיימים בשוק? (מידע חדש)!

תמסורת מיקרוגל

 

תמסורת מיקרוגל – תקציר:

 • עסקים רבים נדרשים לשדרג או להחליף את תשתיות רשתות התקשורת והמחשוב. האם אתה יודע למה להחליף ומה להתקין?

   

 • אילו סוגי פתרונות לרשתות תקשורת במיקרוגל מוצעים בשוק לעסקים?

   

 • האם הפתרונות של חברת NEC מתאימים לעסק שלי?

   

 • טיפים חשובים לבחירת פתרונות מיקרוגל המתאימים לצרכי העסק שלך.

   

 • עם מי ניתן להתייעץ בבחירת תשתית מיקרוגל?

 

תקשורת אלחוטית בתצורת מיקרוגל, היא להיט המתפשט בשוק העולמי וגם בישראל. תחום התדרים מוקצה ע"י משרד התקשורת והציוד מגיע ממגוון ספקים מובילים, ובראשם חברת NEC, ענקית בינלאומית, שמרכזה ביפן. ל-NEC יש שלוחות ומפיצים כמעט בכל המדינות בעולם, כולל בישראל.

 

מה זו תקשורת אלחוטית לנתונים באוויר בטכנולוגיית תמסורת מיקרוגל?

גלי מיקרו הקרויים גם מיקרוגלים, הם קרינה אלקטרומגנטית בעלת אורך גל הנע בין 1 מילימטר עד 1 מטר, כלומר בעלי תדירות של 300 מגה־הרץ עד 300 ג'יגה־הרץ.

קרינת מיקרו היא קרינה בלתי מייננת ויש לה שימושים רבים בטכנולוגיה, בהם תנור מיקרוגל, טלפון סלולרי ומכ"ם. באסטרונומיה יש שימוש רב ברדיו-טלסקופ בתחום המיקרוגל, שמאפשר כושר הפרדה טוב יותר משאר ספקטרום הרדיו, ומסוגל לעבור דרך ענני גז ואבק. היתרון המרכזי של המיקרוגל הוא: שהוא מסוגל להעביר מידע באוויר גם בתנאי מזג אוויר קשים.

השימוש המוכר ביותר בגלי מיקרו הוא בתנור המיקרוגל, מכשיר מטבח, שמפעיל קרינת מיקרו לצורך חימום או בישול מזון. גלי מיקרו עוברים בקלות יחסית דרך אטמוספירת כדור הארץ עם פחות הפרעות מאשר גלים בעלי אורכי גל ארוכים יותר. לגלי מיקרו גם רוחב סרט גדול יותר מאשר זה של גלי הרדיו. מסיבות אלו נעשה שימוש נרחב בגלי מיקרו לצורכי שידור והעברת מידע. לדוגמה:

 • טלפונים אלחוטיים – מכשיר טלפון עם קשר אלחוטי בין בסיס לשפופרת.
 • WiFi ושן כחולה (Bluetooth) – תקשורת נתונים לטווחים קצרים מבוססת לעיתים קרובות על תדרי מיקרו.
 • מכ"ם – ראדאר, שעושה שימוש בקרינת מיקרוגל לגילוי טווח, מהירות ותכונות נוספות של עצמים מרוחקים.
 • טלוויזיה בכבלים ואינטרנט בכבלים עושים שימוש בחלק מתדירויות גלי המיקרו הנמוכות.
 • טלפונים סלולריים, כאלה המבוססים על תקן GSM למשל, עושים שימוש בתדירויות הנמוכות של גלי המיקרו.
 • מייזר – מכשיר הדומה ללייזר אך פולט קרינה באורכי גל ארוכים יותר (מיקרוגל במקום אור).
 • תשתית לחיבור רשתות סלולר (במקומות שלא ניתן להגיע עם חיבורי סיבים לאנטנות הסלולריות). השימוש במיקרוגל נפוץ ברשתות של LTE (דור רביעי של עולם הסלולר) וברשתות החדשות של 5G (דור חמישי של הסלולר), רשתות שתיכנסנה לישראל בפריסה ארצית בשנה הקרובה.

לקבלת הצעת מחיר עבור תמסורת מיקרוגל ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

בתקשורת נתונים מסוג מיקרוגל יש צורך במקלט ומשדר המוצבים במקומות גבוהים (למשל, על גגות של בניינים, אבל גם יכולים להיות מותקנים בתוך מבנים) והתעבורה עוברת בין האנטנות, כמו כל תעבורה אלחוטית, במרחקים של עד 10 ק"מ בין האנטנות.

בתצלום: אנטנת מיקרוגל חיצונית ברוחב פס של 10 גיגה של NEC:

תמסורת מיקרוגל

 

אילו פתרונות מציעה חברת NEC בתחומי תמסורת מיקרוגל, תקשורת אלחוטית, תקשורת נתונים, קווי תמסורת, רשת תקשורת במיקרוגל לשוק הישראלי?

חלק מהפתרונות המבוקשים ביותר הם בתחום התדר של 7 גיגהרץ, אם כי ל-NEC מגוון רחב של פתרונות, בכל תחומי התקדים של המיקרוגל, בהתאם לצרכים הספציפיים של כל לקוח.

הפתרונות כוללים את כל החידושים הטכנולוגיים המובילים דוגמת SDN (רשת מבוססת תוכנה) ו-AI (אינטליגנציה מלאכותית).

הפתרונות מכסים כל רוחב פס נדרש באוויר, כאשר כיום רוחב הפס הנדרש המבוקש ביותר בעולם בקרב לקוחות החברה הוא של 10 גיגה, בקו תמסורת מיקרוגל מבוססת אתרנט, כדי לפשט את החיבורים לציוד הקצה של המשתמשים, שכיום מקובל, שהוא מבוסס על חיבורי אתרנט.

היקף המכירות וכמות הלקוחות של NEC הוא פשוט ענק. רק בתחום המיקרוגל חברת NEC מכרה עד סוף 2018 מעל ל-3 מיליון מערכות מיקרוגל ברחבי העולם.

מצגת של שלל הפתרונות של NEC בתחום המיקרוגל מצויה כאן להורדה.

היתרון המרכזי של מערכות אלחוט מסוג מיקרוגל: אין צורך לשלם על התעבורה (למשל לבזק), משום שברגע שהלקוח רוכש את האנטנות ומתקין אותן, התעבורה נעה בין האנטנות ללא עלות למשך שנים רבות. מדובר בחיסכון כלכלי ענק, מול החלופה של חיבורי סיבים אופטיים, דרך ספקי התקשורת הקווית המסורתיים (בזק, הוט, סלקום, פרטנר).

הפתרונות החדישים ביותר והמבוקשים ביותר כיום בעולם בתחום זה הם מסדרת iPASOLINK, שזו סדרת משדרים בממדים די קטנים בקוטר של 23 ס"מ, שכוללים את הכל – All-In-One ללא צורך בהתמחות מיוחדת לתפעול שלהם, להתקנה חיצונית בכל מקום, עם רוחבי פס של עד 10 גיגהרץ (ניתן לספק גם 20 גיגהרץ) לכל ערוץ ויכולת התאמה לכל תדר, שהלקוח מבקש. למשל, מ-6 גיגהרץ ועד תדר של 42 גיגהרץ, עם פתרונות גם לתחומים של 71 עד 86 גיגהרץ. כלומר: יש מענה לכל צורך ובכל תדר.

המשדרים הללו מספקים מענה ממש לכל צורך של רשת תקשורת נתונים ותמסורת, כולל לחיבורי 5G. מדובר במוצרים זולים יחסית, אמינים (אמינות של 5 תשיעיות, כלומר: 99.999%), שרידים, חכמים, קלים לתחזוקה ומנוהלים מרחוק דרך רשת האינטרנט, מעבירים תעבורה מוגנת ומוצפנת וחסינים להפרעות ולשיבושים.

דוגמה למחירים של המערכת הזו בחו"ל: זוג אנטנותiPASOLINK 100E 18GHZ Link  הוא כ-13 אלף דולרים, ללא התקנה, ביטוח, והסכם תחזוקה (הלקוח יכול לתחזק את האנטנות הללו לבד, אם יש לו כוח אדם מיומן לנושא).

בבסיס מערכות המיקרוגל של NEC יש מערכות שליטה ובקרה כולל מרחוק מאוד מתקדמים, כולל מערכות הגנה מפני התקפות סייבר וכל אפשרות אחרת לחבלה בתעבורה. ניתן לפרוס את האנטנות בכל תצורה נדרשת, לאור צרכי הלקוח.

לתעבורה רחבת סרט מקובל להשתמש בפתרונות מסדרת 7000iP, שהיא משדרים בתחום של 6 עד 11 גיגהרץ, עם רוחבי פס של עד 10 גיגה, עם אותן יכולות מתקדמות כמו שיש בכל מוצרי המיקרוגל של NEC. בפתרונות הללו ניתן לקבל עד 10 ערוצים בכל אנטנה, מה שמספק קיבולות עצומות של קווי תמסורת מיקרוגל באוויר, לכל צורך קיים ועתידי.

 

תמסורת מיקרוגל

 

תמסורת מיקרוגל – תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. למה יש צורך לתכנן רשת תקשורת נתונים מבוססת מיקרוגל לעסק?

הסיבה המרכזית היא עלויות. עלויות תמסורת הנתונים העסקיות המסורתיות (למשל בסיבים אופטיים) היא הוצאה כבדה ביותר של אלפי ₪ עד עשרות אלפי ₪ (תלוי ברוחבי החיבור) לחודש, כלומר: לאורך שנים זו הוצאה של הרבה מיליוני ₪.

בחיבורי מיקרוגל יש רק הוצאה ראשונית של רכישת האנטנות וכל מה שנלווה סביב האנטנות (למשל מערכת שו"ב והגנת סייבר), ובהמשך השנים אין שום הוצאה על התעבורה, למעט ביטוח ותחזוקה ל האנטנות, בעלויות ממש זניחות.

לכן, כל תכנון עכשווי של רשת תקשורת, בכל עסק, חשוב שייעשה לטווח זמן של כ-5 שנים (ועד 10 שנים כל היותר), כי זה טווח הזמן הצפוי של הצורך בשדרוג טכנולוגי משמעותי, לאור השינויים בצרכים ובשימושים של האפליקציות העסקיות.

בנוסף, רשת תקשורת דורשת כלים לניהול, ניטור ושליטה על הרשת. NEC מספקת את הכלים הללו לכל רוכש של המערכת שלה.

 השוק נע כיום לחיבורי  תמסורת של 10 גיגה ומעלה. חיבורים של 25 גיגה, 40 גיגה או 100 גיגה – כבר אינם בגדר חלום. ניתן להגיע כבר כיום לחיבורים של 200 גיגה ואף 400 גיגה, אבל יש שאלה: האם זה מעל ומעבר לצרכים של עסקים קטנים עד בינוניים? לא בטוח. הצרכים הולכים וגדלים כל הזמן.

 

 1.  מהם השיקולים בבחירת תשתית חיבורי מיקרוגל?

השיקול הראשון הוא: רוחב הפס הנדרש. יש לבצע ניתוח של צרכי העסק במבט של לפחות 5 עד 10 שנים קדימה, כי תשתיות תקשורת בעסק לא מחליפים כל יום ואפילו לא כל שנה. מומלץ להיעזר במומחה\ים לתחום הזה.

השיקול השני הוא: מענה לרגולציה. יש הרבה רגולציה סביב התדרים ומומלץ להיעזר במומחה לתחום הזה.

שיקול השלישי הוא: תאימות לתקנים. יש לא מעט תקנים בתחום הזה ומומלץ להיצמד לתקנים המקובלים בארץ ובעולם.

השיקול הרביעי הוא: היכן יש צורך בתשתית המיקרוגל? לפי זה נקבע סוג המשדרים והמקלטים הנדרשים. יש הבדלים את מדובר בתשתית רק בתוך העסק (LAN), או בתשתית לחיבור בין סניפים וחיבורים חיצוניים (WAN), או שמעוניינים שאותה תשתית סיבים תהיה גם ל-LAN וגם ל-WAN.

 השיקול החמישי הוא: ממי לרכוש את הפתרון של חיבורי מיקרוגל ובאיזה עלות, לעסק שלי. מומלץ להיעזר במומחה\ים לתחום הזה.

 

 1. אילו סוגי תשתיות מתחרים קיימים בישראל לעסקים?

 • תשתיות חוטי הנחושת הוותיקים של בזק.
 • תשתיות חוטי הקואקס הוותיקים של הוט.
 • חיבורים עסקיים וותיקים דוגמת PRI ו- IP-PRI לחיבורי טלפוניה.
 • חיבורי נל"ן וותיקים.
 • חיבורים עסקיים חדשים יחסית, דוגמת: IP-VPN ו-MPLS וקווי SIP לטלפוניה.
 • חיבורי סיבים אופטיים (לעסק ובתוך העסק).
 • חיבורי סלולר (בעיקר דור 4 -LTE ובשנה הבאה – 5G).
 • חיבורי אלחוט דוגמת WiFi וטכנולוגיות אחרות באוויר דוגמת לייזר, מיקרוגל, גלים מילימטריים (שזה הלהיט האחרון בתחום החיבורים האלחוטיים רחבי סרט) ועוד.
 • תשתיות תקשורת וירטואליות (מקביל להתפתחות תשתיות מחשוב וירטואלית, שעברו לענן. גם תשתיות התקשורת עוברות לענן – SDN).

 

 1. אילו פתרונות רשתות תקשורת חדישים נוספים מוצעים כיום לעסקים בישראל?

יצוין, שתחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. מצד אחד, מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות ענן עם פתרונות חדשים, דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN (ר"ת: Software Defines WAN), שאלו רשתות וירטואליות המתאימות לעידן בענן, פתרונות המסופקים, למשל, ע"י בינת עסקים, בזק בינ"ל ופרטנר. מובילה בתחום זה היא חברת VMware, שפתרונותיה הפכו להיות מבוקשים בתחום ה-SD-WAN.

מצד שני, החלו להיכנס לשוק הישראלי (באיחור מול העולם המערבי) פתרונות אלחוטיים, שכוללים פתרונות סלולר רחב פס, פתרונות של רשתות אלחוט WiFi ולאחרונה, כאמור, הלהיט בשוק הישראלי – חיבורים אלחוטיים בגלים מילימטריים (בתחום ה-60 – 70 גיגהרץ), עם רוחבי פס באוויר עד ל-10 גיגה ויותר, ולמרחקים של מאות מטרים עד כמה קילומטרים. כמה ספקים \ אינטגרטורים כבר מציעים חיבורים עסקיים כאלו: SMBIT, גטר-טק, ORIL תשתיות רדיו ועוד.

ב-2020 או לכל המאוחר ב-2021 נתחיל להכיר את חיבורי הסלולר רחב הפס ב-5G, שכבר קיים ברחבי העולם, ברוחבי פס מצוינים (עד 20 גיגה בערוץ היורד, עד 10 גיגה בערוץ העולה), לבתים ולעסקים קטנים עד בינוניים. יצוין, שרשתות SD-WAN וגם רשתות IoT (אינטרנט של הדברים, דהיינו: בעיקר סנסורים מכל סוג), תוכננו לפעול גם על רשתות 5G של עולם הסלולר.

 

 1. האם יש צורך בתשתיות נפרדות למחשוב וטלפוניה בעסק שלי?

לא. לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות וכספים, כדי להבין, שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות. המדובר בהוצאות ההופכות להיות בלתי נשלטות עם הזמן, עם תלות הולכת וגוברת באינטגרטורים וספקי תחזוקה רבים.

לכן, ככל שתשתיות התקשורת מסוגלות לספק יותר שירותים על תשתית אחת, כך החיסכון בהוצאות גדל והיעילות של הפעלת הרשת הזו גוברת.

חיסכון בהוצאות (ובמיוחד בהוצאות התקשורת והמחשוב) הוא "צו השעה" בכל עסק וארגון.

 

 1. איך עוברים להתקנת רשתות התקשורת לעסקים בענן?

ההתפתחות לכיוון שירותי ענן מחייבת מנהלים ובעלי עסקים לשקול החלפה או שדרוג של רשתות התקשורת הפנימיות – LAN, או החיצוניות – WAN. אם אפשר, להחליף הכל בו זמנית וב"מכה אחת".

 המהפכה כבר החלה ומומלץ לכל עסק לבחון כבר היום הצטרפות למהפכה הזו, שמובילה לצד חיסכון אדיר בהוצאות גם לשיפור משמעותי ביכולות של הרשת העסקית.

לדוגמה: אם עוברים לאתרנט קצה לקצה, ניתן לשלב ממש הכל "קצה לקצה" בתשתית אחודה כולל: תשתיות המחשוב, הטלפוניה, הווידיאו (למשל ממצלמות אבטחה), ה-WiFi, מערכות "עסק חכם", מערכות חיבור לסלולר, שירותי אינטרנט, אבטחת סייבר ועוד.

עולם התקשורת והמחשוב צועד במהירות לכוון של שימוש מלא בשירותי ענן בכל תחום (כולל בטלפוניה), ומערכת תקשורת ומחשוב, שאינה מסוגלת לתמוך בהתפתחות זו, דינה להיזרק לפח האשפה די מהר.

 

 1. אילו רשתות תקשורת צריך להכין מי שמעוניין לעבור לשירותי תקשורת עסקית בענן?

הכיוון של השוק הוא: Unified Infrastructure, "תשתית אחודה" לכל צורך. מכנים זאת בשם: xTTx, "תשתית לכל", החל ממתח נמוך דרך האינטרנט, כולל הזנת חשמל. כל מי שדורש להעביר ביטים של מידע לכל צורך ולכל מקום, יכול להעביר את הביטים הללו על כבל יחיד ללא הצורך, שהיה עד היום, לסלול לכל מערכת רשת נפרדת של תשתיות חיווט וכבלים בעסקים. זה נגמר.

כך, כל הרשת מנוהלת במערכת אחת וקל לבצע בה שינויים והתאמות לפי הצרכים המתפתחים בעסק ללא צורך בטכנאי ומהנדסי רשת לכל שינוי. ה-TCO (עלות הבעלות הכוללת) של הרשת מוזל בעד 75% במעבר ל"רשת שטוחה".

 

תמסורת מיקרוגל

 

 1.  למה על עסקים לבחור בפתרונות להתקנת רשתות תקשורת לעסקים במיקרוגל, בדגש על כניסה לשימוש בשירותי ענן?

המעבר לתשתיות רחבות סרט באלחוט דוגמת מיקרוגל מתבסס על הניתוח הבא:

 • המציאות הטכנולוגית בה ארגונים פועלים כיום כוללת העברת כמות אדירה של מידע על פני תשתיות תקשורת ארגונית ומרכזי Data-Center.
 • ארגונים כיום פועלים תוך תעבורת מידע רבה ובנפחים גדולים מאוד, החל מתעבורת אינטרנט, דרך טלפוניה וקבלת שידורי מדיה למיניהם וכמובן שזה כולל תשתיות תקשורת פנים ארגוניות, שגם בהן מעורבים נפחי מידע רבים.
 • תקשורת מהירה היא כלי חיוני עבור ארגונים, כלי המקל על התפעול, מוזיל עלויות ומשפר ביצועים באופן משמעותי.
 • היתרונות של מיקרוגל מול תשתית פיזית הם רבים, החל מרוחבי פס, דרך שרידות וכלה בהגנה על הנתונים (לא ניתן להאזין לתעבורה במיקרוגל). קיימים יתרונות בניצול טוב יותר של רוחב הפס בתשתית מיקרוגל ושימוש ברוחב פס רב יותר, תחזוקה נוחה יותר, הפחתת נפחי התקנות פיזיות ועוד יתרונות רבים. למשל, חיבורים כאלה יכולים להחזיק מעמד כמעט לנצח.
 • היכן יכולה להתאים פריסת תשתית מיקרוגל? למעשה, בכל מקום. במיוחד במקום, שיש בו צורך בתעבורה בהיקפים גבוהים, במקומות, שיש בהם צורך באמינות ושרידות של התשתיות ובמקומות, שיש בהם צפי להרחבת נפחי התעבורה. ברוב סוגי החיבורים במיקרוגל, אפשר להגדיל את נפחי התעבורה כמעט עד אין סוף ללא החלפת תשתית המשדרים (רק בהחלפת רכיבי הקישור בקצה).

 

מכאן, ש"צרכנות נבונה" היא שם המשחק, כי בגלל התחרות הרחבה בשוק הזה הכוח נמצא כיום בידי הלקוחות העסקיים.

 

שורה תחתונה בתחום בחירת ספק להתקנת רשתות תקשורת במיקרוגל לצרכי שירותי תקשורת קווית ואלחוטית ושירותי תקשורת רחבת פס אמינה לעסקים וארגונים:

בבחירת ספק להתקנת רשתות ותשתיות תקשורת מבוססות מיקרוגל (מבוסס על חיבורי אתרנט), יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. יש לקבל החלטה אם מעוניינים במערכת חדשנית של מיקרוגל המחוברים למערכות הנמצאות בענן, או בתצורה אחרת המתאימה לצרכי העסק, מנהליו ועובדיו.

בכל מקרה, מומלץ מאוד בטרם בחירת ספק להתקנת רשתות תקשורת לבצע תיחור מקצועי בין ספקי השירות ולשקלל לא רק את המחיר, אלא גם את רמת השירות, ה-SLA המובטח ואת יכולת ההתאמה האישית והגמישות של ספק השירות מול צרכי הלקוח העסקי. 

הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד סוכני ביטוח ופיננסים, או משרד רואי חשבון.

 

מחפש פתרונות להתקנת רשתות תקשורת לרבות חיבורי תמסורת מיקרוגל לעסק שלך? לקבלת ייעוץ חינם בנושא פריסת תשתיות תקשורת ומחשוב לעסקים – לחץ כאן!

 

 

לקבלת הצעת מחיר עבור תמסורת מיקרוגל ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

 Cost Effective, Fiber-like speed with NEC’s iPASOLINK EX Advanced.

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים